Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové "Restoration" (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem "Navrácená minulost", a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci poprávu Oscary. (Česká televize)

cab

Pribeh lekare (znovu uzasny Robert Downey Jr.) se odehrava v Anglii 17.stoleti, kde se monarchie znovu vraci na trun a penez dychtivy lekar se dostava az ke krali, ktery mu dava lekci ze zivota. Behem cesty probuzeni se vraci od prostopasnickeho zivota ke sve stare profesi. Nekteri herci ve velmi netradicnich rolich, ale proc ne. Celkovy pocit prekvapive prijemny a vyprava je prekypuje barevnosti a je uzasna. 80% ()

MikO_NR_1909

Restoration nemá takú kvalitu ako najlepšie Formanovky (kostýmovo, štruktúrou) či Leanovky (obsahovo, chladom) a sem tam prevláda melodramatické chovanie postáv, čím celoplošne zatieňuje dobovú atmosféru a vyzdvihuje britský nadhľad nad podstatou veci. Avšak čo poteší je rozhodne osud Merivela, ktorý ako doktor je síce nepresvedčivý, avšak pôsobí tak príjemným dojmom, že musí každého zaujímať jeho vratká osudovosť a životné prekážky. A samozrejme, krásna úsporná Howardova hudba pohladí na srdci. ()

majo25

Začiatok ma nenavnadil, hlavná postava i okolie boli skoro až karikaturizované a odľahčenejšie spracovanie mi na takýto žáner nesedelo. Až od druhej polovice film vážnie a dostavujú sa konečne aj nejaké dramatické situácie, ktorým musí hlavný hrdina čeliť. A hoci detaily nie sú silnou stránkou filmu, atmosfera pokrivkávala a našlo by sa nemálo locgických chybičiek, predsalen ma príbeh filmu pomaličky navnadzoval a záver, aj za pomoci hviezdneho Sama Neilla, krorý možno ako jediný bol na svoju rolu vhodne obsadený, už tomu dodával patričný punc. Škoda nezaujímavého začiatku a taktiež premrštenej stopáže. ()

B!shop

Hodne prijemny prekvapeni a to prakticky ve vsech smerech. Film ma paradni kulisy a jeste uzasnejsi kostymy (zaslouzeny oskary), hraje paradni hudba, pribeh sice neni nejak extremne originalni, ale precejen to nepusobi dojmem uz videneho, stane se tu spousta zajimavejch veci a nevyhejba se ani tem drsnejsim jako je mor a je svizne natocenej. No a pak tu je skvely obsazeni. Vsem vevodi Downey, kteryho bych v podobnym typu filmu necekal, ale zvlad to na vybornou, pak tu jsou v mensich, ale vyznamnejch rolich Neill, Thewlis a McKellen a vsichni tri rovnez paradni, Meg Ryan, ktera dostala vetsi prilezitost nez jakou ma bezne ve vsech tech svejch romantickejch komediich a celkem ji slusne vyuzila. No a je tu pouze jeden, kterej to kazi. Hugh Grant, nejen, ze vypada jak homoklada nejtezsiho kalibru, ale navic je silne nesympatickej a proste mi sem nesed. Takze celkove dobre natoceny a obsazeny historicky drama, ktery me zaujalo a bavilo od zacatku do konce. ()

misterz

Myslím, že film po obsahovej aj pocitovej stránke ani zďaleka nevyťažil toľko, čo vzhľadom na svoj námet mohol. Navyše R. Downey Jr. sa mi do historických snímkov nehodí, naproti tomu v tomto smere aspoň veľká vďaka za D. Thewlisa a krásnu Polly Walker (jej sláva však ešte iba prišla a to so seriálom Rím). Dejová linka síce nebola žiadne terno, ale aspoň nenudila a na záver prišla aj s pekným a hrejivým morálnym odkazom. Najviac sa mi ale páčila výprava a kostýmy, tie boli vskutku veľkolepé. Lepší priemer. 65/100 ()