Epizody(6)

Oralfabet

Když jsem se tak včera koukal na hodnocení tohohle seriálu, počítal jsem s tím, že první série bude trochu slabší a budu se přes ní muset dostat k té druhé, která by měla být totální masterpiece. Nadšení se tedy dostavilo o něco dříve, než jsem čekal. Phoebe Waller Bridge je naprosto geniální, ale i všechny ty postavy, kterými se ve Fleabag obklopila baví a jejich nesympatičnost mi byla velice sympatická (obzvlášť Olivia Colman zas jednou fakt válí). Boření čtvrtvé stěny není něco, o co bych v poslední době příliš stál, ale tady si užívám každý Phoebin pohled do kamery. 9/10 ()

castor

Nerozhodný otec, vypočítavá psychopatická macecha, puntičkářská a permanentně rozrušená sestra Claire, citlivý expřítel Harry, slabošský švagr Martin. A neposedná hlavní bezejmenná postava. Úderný hořký humor a ukázka toho, že ženské hrdinky mají i v televizním prostředí zelenou. Spíš antihrdinky. Je tady ukradená soška, je tady postavička dinosaura, je tady jedno morče. Britská záležitost Fleabag je prakticky výhradním autorským počinem talentované herečky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge, která je skvělá a která se svým nadáním propsala až do scenáristického týmu nového dobrodružství 007. Má značné problémy navazovat smysluplné osobní vztahy, je vypočítává, žensky manipulující, ztracená, sebestředná a neschopná hlubšího citu. A topí se v dluzích. Ale i zatraceně vtipná, a to nejen, když se vítězoslavně a ďábelsky usmívá do kamery. Snaží se sourozenecky sblížit, cynicky se vyjadřuje k mužským a ženským rolím, touží se vyrovnat se smrtí kamarádky, se kterou společně „rozjely“ permanentně prázdnou kavárnu. A uprostřed toho všeho solidně pracujeme s tématy jako je samota, vina či neporozumění. Gumy na tužkách jsou holt proto, že lidé chybují. ()

Astonko

S týmto seriálom mám veľký problém. Na jednej strane by som ho iným odporúčal, na druhej strane ma fakt nebavil a ani nezabavil. Herečky (najmä Phoebe a Olivia) sú perfektné a svoje role si užívajú, tiež sa mi veľmi páčil nápad prehovorov hlavnej postavy k divákovi do kamery a sem tam sa našiel aj nejaký ten vtip hodný zasmiatia (predovšetkým na začiatku). Aj tak to však za mňa stále nestačilo 4/10 ()

IZFNP

Myslím, že Fleabag patrí k tomu málu women-oriented seriálov, ktoré sa budú veľmi páčiť mužom. Pretože hrdinka je ostrá a veci hovorí na plnú pusu, má rada sex, nechce sa viazať a život ju zomlel. Je to lúzer s hroznými rodinnými vzťahmi, ktorý kvôli osobnej traume nechce nikoho pustiť k sebe a postupnému odhaľovaniu dôvodov sa venuje prvá séria. Chápem, že hrdinka si tak k mnohým nájde cestu, ja na tom ale nevidím zas toľko invencie, vtipné je to menej než som myslela (ten suchý britský humor tu funguje len tak na pól) a témy, o ktorých hovorí, naozaj nevidíme prvý raz, takže v dramatickej rovine neprichádza k žiadnym prekvapeniam. Seriál má potenciál byť dramatickou peckou, pretože dokáže málom povedat veľa a Phoebe Waller-Bridge je neopozeraná a iste inteligentná tvorkyňa. That being sad, prvá séria je lepší priemer. ()

ScarPoul

Waller-Bridge je typická britská hrdinka. Nie dokonalá. Obklopená idiotmi ale aj napriek tomu sa snaží brať veci z nadhľadom. Fleabag je seriál o niekom, kto je úplne že fucking mess a nemá veľmi návod na to, ako z tohto stavu vykľučkovať. Miesta, kde si k nej nachádzame sympatie sú tie drobné scény, kedy s niekym zažíva pocit zblíženia, kedy komika ustúpi normálnej emócií. A v tomto postupnom striedaní funguje seriál perfektne. Podobne ako prvé 4 série populárneho Girls. Veľmi často mám problém so ženskými hrdinkami. Neviem sa s nimi stotožniť ani ich brať pri ich problémoch vážne. Preto o to viac poteší, keď príde seriál, ktorý mi to sprostredkovať vie a ktorý dokazuje, že stačí byť len otvorený a dotýkať sa univerzálnych tém, nebyť zbytočne popisný a predá každému vnímavému divákovi to, čo treba. Taký malý klenot. (Diel na kurze ticha a objavenia ženskosti bol perfektný). ()

• Při úvodní scéně hraje skladba „Sail“ od Awolnation. (BaBca_)