• slovenský

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1988, 126 min

Pokud si vzpomínám, tak před pár lety, když jsem tento film viděla poprvé, byla jsem uchvácena. Když jsem se podívala znovu nyní, přišlo zklamání. Stále mi to připadá, jako skvělý film, ale už ne tak jedinečný, jako tenkrát. Další z filmů, který dohnala doba. Nicméně musím uznat, že na dobu vzniku je to výjimečné dílo, s několika originálními prvky a skvělými triky. Především Warwick Davis v hlavní roli je skvělý, protože dnes už by každý tvůrce prostě vzal herce "běžné velikosti"a počítačově ho zmenšil. Tím ovšem současní režiséři zahazují mnoho originálních prvků, jako je například jedinečná "liliputí chůze". Skvělá pohádka pro celou rodinu.(24.7.2011)

Poctivá kvalitní žánrovka (,kterých je v současné době opravdu málo) se může chlubit jedním z nejlepších Hornerovo soundtracků a překvapivě (tehdy) charismatickým Kilmerem. Závěrečné zúčtování mile evokuje jiný fantasy film dnešních dní. Alespoň je vidět, že se na tento klenot nezapomnělo a stále slouží, jako zdroj inspirace.(25.10.2014)

Hodně zvláštní fantazy, taková syrová a řekla bych až.... až nelítostná. V čem: v tom, že mě nutí sledovat spoustu zakrslých lidí (je to genetická porucha asi) a na to fakt nejsem zvyklá a vlastně si ani zvykat nechci. Od takových věcí spíše s ostychem odvracím zraky. Sledování rozličných lilipitánských "špecifík" nedokážu vypnout a tak trochu nabourává plynulost děje. Nutí mě dělat to, co se mi nechce, ale donutí a nakonec ten maličko nepříjemný pocit přemůžu, což, je výhra. Nelítostná je i ohledně očekávání, která od postav mám nebo mi je ta postava sama vytvoří. Specielně ta bílá kouzelnice, která prohlašuje, jak s tou zlou okamžitě zatočí až všechno bude lítat. A .... no, ehm... Ta dcera padoušky se zamiluje, aniž by se nadýchala prášku zlomených srdcí do nepřítele. Fakt?Celek byl ale velice pěkný, povedený a skvělý.(26.9.2017)

RETRO ///,,VŠECHNY DOBRÉ BYTOSTI POTŘEBUJÍ TVOU POMOC WILLOWE. ROZHODNI SE SÁM“...... /// No řekněte ne, když na vás naléhá krásná víla!...Dřív než Kabáti ,,udělali „Zemi plnou trpaslíků“, dřív než P.Jackson oslovil Frodo Pytlíka... napsal G.Lucas dobrodružnou fantasy pohádku o (lidským) miminu, který musí naplnit osud a ukončit vládu zlé čarodějnice, - s vtipnými mužíčky a (tehdy ještě) sympaťáckým V.Kilmerem a drakem a trolly,... která z dnešního pohledu zestárla nejen trikově, ale i příběhově. Ovšem tenkrát....v časech Conanů, nebo Barbarů...nezapadla. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem nadšeným příznivcem zrady v rodině. 2.) Chci se naučit zaklínadlo, který rozrotuje v letu ženskou (starou). /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(5.8.2011)

Willow určitě není to, co by dnešního zmlsaného diváka kdovíjak zaujalo. Skutečně malý pidimužíček se zakrslýma rukama a nohama a příliš velkýma dlaněma a hlavou nemá na krásu počítačově zmenšeného Elijaha Wooda ani co by se za nehet vešlo. Ale možná právě proto je to mnohem lepší film, protože si na žádnou velkolepost nehraje a ani co se týká triků není megalomanským "nářezem" schopným konkurovat výtvoru Petera Jacksona. Příběh je klasická cesta skupiny odpadlíků za nějakým posláním. Ale samotné ztvárnění využívá spíše realističtějších prostředí temnějších a depresivnějších krajin, než je malebný prales Nového Zélandu. A tedy přestože triky ani známými tvářemi nebo rozpočtem to nedosahuje Pána prstenů, podle mě je to mnohem lepší, jak on. Jako příklad uvedu třeba vlastní mámu, tady si zapamatovala i o čem to je, zatímco u PP usínala a nedodívala se ani na první díl. Neboli, tohle má i něco víc, než jen patos, triky a dokument o přírodě, má to lidský rozměr, lidství. Postavy jsou jako skuteční lidé, nejen bezduchý hrdinský stvoření, kerý prostě musí konat takhle, protože takhle by jednali hrdinové a ne obyčejní lidé. Mimochodem byl tento film původně plánován jako trilogie, podle úspěchu. Ten se ale nedostavil a tak zůstalo jen u tohoto dílu. Ale třeba až někdy tvůrci nebudou vědět, do čeho píchnout, nebudou vědět co by, tak šáhnou do šuflíku a vytáhnou možná druhý díl. Dejme se překvapit.(13.2.2006)

• - Film si vysloužil dvě nominace na Zlaté maliny - za nejhorší scénář a za nejhoršího herce ve vedlejší roli (Billy Barty - High Aldwin). (lubospoti)

• - Ve filmu se objeví v malých rolích manželka Rona Howarda s sestra Warwicka Davise. (Avalon820)

• - Joanne Whalley (Sorsha) hraje celou dobu pouze se třemi šípy v toulci. (Jacinda)