• slovenský

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1988, 126 min

Willow ani nie je fantasy, pretože nemá nejaký extra premyslený fantasy svet so svojimi pevne danými zákonitosťami. Je to rozprávková jednohubka, kde sa čaruje hala-bala, zvieratá sa premieňajú pomocou náhodných kúziel na iné zvieratá a naspäť. Námet sa zrodil v hlave Georga Lucasa a je to vidieť. Atmosférické momenty striedajú tie husto infantilné a to často v nasledovných záberoch. Dôraz sa kladie na zbesilú akciu, čaká nás dvojité finále a možno aj zabudnete, že zápletka je jednoduchá a prevarená až to bolí. Na druhej strane je to natočené so zápalom, nie je to vôbec patetické, ako fantasy zvyknú byť a tempo je občas dosť zbesilé. V 80. rokoch na videoazetách to musela byť kultová záležitosť.(2.1.2015)

• HoneyBunny

Jediný klad filmu, z kterého vychází spousta dobrých hodnocení tady kolem, je ten, že Willow byl určitě natočený podle nějaké knížky, tudíž ZAKLADNÍ NÁPAD je dobrý. Jinak jsem se dvě hodiny poměrně nudila, i když jinak pohádky žeru. Herci jsou toporní (ta stařenka, co hraje čarodějku, je k smíchu, královny by se neleklo ani pětileté dítě a liliputáni přehrávají víc než hoši od Cimrmánů, kteří to ovšem dělají záměrně), triky od ILM dneska už nevypadají zrovna cool a totálně zklamává Ron "And The Oscar Goes To" Howard jako režisér. Nečekejte, že se vytáhne jako v Čisté duši. Žádné roztomilůstky, žádná laskavost, nic, co by film nějak přiblížilo dětem. Vlastně jedna věcička tu je - ta šišlající myš.(2.12.2003)

Update 2018: Tempo kolísá a určitě by to šlo lépe. i tak je znát skvělá práce se skutečnými rekvizitami a lidmi a jako pohádka Willow bez problému obstojí i teď -------- Když jsem byl malý tak jsem na to koukal s otevřenou pusou. Ted jsem Willow viděl znova a místo nějakého nostalgického hodnocení dávám 5 hvězdiček za nesporné kvality. Hodně se tu v komentářích máchá tím že triky tohoto filmu dnes už ničím neochromí. No a co! Vždyt vznikl zhruba před dvaceti lety. Žádný trikový film osmdesátých let už dnes triky neochromí. Přesto Willow v klidu strčí do kapsy většinu dnešních trikových filmů. A myslím že daleko důležitější je snad příběh. Willow rozhodně není film přímo pro děti. Už jen ten úvod. Po tom co nějaká služebná zachrání mimino a tak tak jej stihne poslat po vodě vstříc osudu, tak je nemilosrdně roztrhána v záběru vlky. V celém filmu je strašně moc hororových rekvizit, např. rozkládající se mrtvoly odsouzenců v klecích zavěšených na stromech podél cest. Příběh je prostinký ale zato nabízí téměř nepřetržitou akci. Další kladné hodnocení přidává fakt že trpaslíky tu hrají skuteční lidští trpaslíci, kteří sice nevypadají tak hezky jako Frodo a různí digitální pidižvíci, ale je to zase mnohem osobnější a příběh se stává více uvěřitelnějším. Val Kilmer si vychutnává postavu nezodpovědného zlodějíčka, jenž se časem promění v sympatického a zodpovědného ochránce. Celkově hodnotím Willow jako velice podařený a jako jeden ze základních stavebních kamenů fantasy.(9.6.2006)

Příběh není úplně předvídatelný, i když se rozhodně nejedná o zápletku, která by vás ohromila svou inovativností. Tohle je film, pro který dokonale sedí jedno slovo - dobrý. Není špatný, není výborný, je prostě dobrý. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/06/willow-1988-65.html(6.6.2013)

Díky jednomu z nejlepších letošních filmů - Rush sem se podíval na tuto režisérovu "skoroprvotinu". Fantasy příběhy patří mezi boje oblébený, leč tento kousek se mým oblíbeným nestane. Příběh je to celkem pěkný, takový ukázkový o boji dobra proti zlu. Je vidět, že režisér už v mládí měl plnou hlavu zajímavých filmařských vychytávek. Tak třeba pozvat tolik liliputánu do jednoho filmu, to sem ještě neviděl. Taky je zajímavý, že je liliput hlavní hrdina, což je totální unikundum :o). Tvůrci LOTRa i HP se určo nechali kousíček inspirovat tímhle kouskem. Z čarodějnice nešel strach tak jako z jiných. Celkově spíš průměr. KDyž se dívám na tvorbu Howarda, tak se vlastně ani nedivím tomu, že se mi tohle až tak nelíbilo. Jeho filmy (krom dokonalých Rivalů a Apola) jdou spíš tak nějak kolem mě. Do středu mýho "terče" se prostě zatím mockrát netrefil.(31.1.2014)

• - Val Kilmer ve filmu často improvizuje. (Karlos80)

• - John Cusack měl hrát původně Madmartigana. (Karlos80)

• - Postava generála Kaela dostala jméno podle jednoho filmového kritika - Paulina Kaela. (Avalon820)