Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

Skund

Je to takova pohadka s dobry koncem ale to vubec nevadi,da se na to koukat a Bogart je tam skvelej jako ve vsech jeho filmech. ()

Misterioso

Když bych měl hledat nějakou romantiku, kterou nejenže snesu, ale mám ji dokonce rád, pak by v tomhle poměrně úzkém výběru filmů rozhodně nechyběla Africká Královna. Přesně dávkované množství dobrodružství, napětí, skvělých (a leckdy i vtipných) dialogů a romantiky spolu s nesmrtelnou ústřední dvojicí totiž dává dohromady parádní film, který pobaví snad kdykoli. Katharine Hepburn a Homprey Bogart je prostě duo k pohledání, společně jim to "plulo" výborně, což ale nepřekvapí, protože kdo se o filmy alespoň trochu zajímá, ví, že oba patřili do kategorie výjimečných herců, kterých po světě moc neběhalo. Moje srdcovka a povinnost pro všechny milovníky dobrodružství a romantiky. ()

brasek

Skvelé romantické dobrodružstvo! Allnutt je skvelý a zábavný... radosť sa pozerať na túto postavu v podaní Humphrey Bogarta. Mix romantického dobrodružstva nemusím, ale tento snímok ma dostal... Veľmi zaujímavo podaný príbeh s pútavým dejom. ()

zigy

Spíše konverzačka než dobrodružství. Ale hezky napsáno, i když už dialogy zní trochu zastarale, ale i to má své kouzlo. Dabing skvělý (Brabec, Adamová). Konec je dojemný, ten mě přinutil probudit se ze sladkého snění (moc se tam toho neděje) a to zvedá hodnocení na čtyři hvězdy. ()

Heywood

Humphrey Bogart a Katharine Hepburn nemají žádnou chybu a jejich dialogy jsou skvěle napsané tu jeden už napsal a je to tak. Renze zde některých zapomínají, že film je z roku 1951 a měl a má vyjadřovat nálady a postoje včetně odvahy té doby s dílem komedie a dramatu. Film patří desítky let mezi to nejlepší, co se kdy natočilo. Patří tam právem. ()

PTuranyi

Príjemný oddychový dobrodružný príbeh a dráma dvojice lodníka a dobrodruha Charlieho Allnutta a sestry misionára Rose, zachraňujúcich sa pred nemeckými vojakmi v Nemeckej východnej Afrike. Allnuttova loď Africká kráľovná je nie len ich záchranou, ale aj prostriedkom zničenia nemeckej vojenskej lode Luisa. Hneď na začiatku prekvapí podobnosť postavy Katharine Hepburn    s jej postavou vo filme Rooster Cogburn, kde pre zmenu hrá dcéru misionára. Príbeh je jednoduché dobrodružstvo so štipkou humoru vyplývajúceho z rozdielnosti pováh hlavných hrdinov. Napriek tomu sa medzi Charliem a Rose počas plavby vyvinie silný vzťah, ktorý zakončí príbeh romanticky svadbou pod šibenicou za ohlušujúceho výbuchu torpéd uložených na potopenej Africkej kráľovnej. Produkcia je dobrá, ale triky so zadnou projekciou dnes nikoho neoslnia. Herecké výkony tiež nie sú oslňujúce ale v rámci žánru úplne splňujú očakávanú úroveň. ()

janucha

Tak tenhle film nestrárna. Bogie zahrál skvěle starého námořníka a K.Hepburn je skvělá jako stará panna,která se postupně stává energickou ženou s chutí do života- Působivý je její misionářsky zdvořilý projev- umíte udělat torpédo pane - tak ho udělejte.Je jasné, že kapitán neměl šanci pokračovat ve svém staromládeneckém životě po střetnutí s energickou Rosou.... ()

galil

Klasická filmová dobrodružná romance, které k dokonalosti chybí jen lépe zvolená hudba. "Dear?... Dear?... What is your first name? ", "Captain of Louisa: I think I shall have to hang you twice. " 90% ()

Svadbos

Perfektná kombinácia dvoch hereckých hviezd. Krásne natočené Jackom Cardiffom v Belgickom Kongu. Klasický film Johna Hustona je jedným z najpôsobivejších a najzábavnejších dobrodružných príbehov, aké Hollywood natočil. Film natočený na podklade rovnomenného románu C.S. Forestera, rozpráva príbeh nepravdepodobnej milostnej aféry medzi majiteľom parníka Charliem Allnutom (Humphrey Bogartom) a puritánskou misionárkou Spinster Rose Sayer (Katharine Hepburn). Rose nechce tolerovať Charlieho , ale osud ich spojí dohromady. Zachytení uprostred násilia I. Svetovej vojny, Rose musí utiecť po rieke s Charliem. Dobrodružný príbeh je len sekundárnym popri skalnatom vzťahu medzi Charliem a Rose a napriek zjavnému politickému obsahu je „African Queen“ zaujímavejšou alegóriou zobrazenou v ich milostnom príbehu. Rezervovaná a potláčaná britská stará panna Rose je zvádzaná Charlieho americkou neoholenou ginom presiaknutou mužskosťou. Hepburn a Bogart sú náramne zábavní. Obaja veteráni filmu, šedovlasé hviezdy používajú svoje typické gestá a tiky na plný efekt, zalievajú film s ľahkým, komickým ovzduším, ktorý neznižuje účinok akcie. Chémia medzi nimi je perfektná a prerod z dvoch rozdielnych charakterov na priateľov a milencov je ľahučký a presvedčivý, aj keď najzábavnejší sú vo chvíľach, keď si idú po krku. ()

endymion

Tenhle film už byl starý i v době mého narození. Poprvé jsem ho viděl asi v deseti letech a byla to láska na první pohled. To jsem ještě nevnímal interakce obou hlavních "hrdinů", na nichž je v podstatě postavený, ale čistě si užíval dobrodružnou plavbu. Od té doby jsem Africkou královnu viděl několikrát a musím říct, že své kouzlo vůbec neztratila, spíše naopak. Naprostá filmová klasika. ()

Gavroche

Mám pocit že tento film nám chce dokázať že by sme v extrémnych podmienkach dokázali milovať kohokoľvek. Skvelé herecké výkony Humpreyho a Kathrine a ich skvelo napísané postavy a charaktery s akými sa stretávame každý deň nám dokazujú, že sa to môže stať aj u tej rozvedenej štyridsiatničky a toho teen-outsidera z našich panelákov. ()

Ladeo

Vřele doporučuji. Po tolika letech a tento film neztratil nic ze svého kouzla a stále dokáže přidržet diváka u obrazovky. Krásně se zde snoubí vtip, akce, romantika. ()

jitul

Viděla jsem to kdysi hodně dávno a pamatovala jsem si jen ty hnusný pijavice. Pořád jsem marně přemýšlela, co to bylo tenkrát za film - ten zážitek byl hnusně nezapomenutelnej (teda myslim ty hnusný pijavice). Nedávno jsem to viděla znovu a už konečně vim, odkud jsou ty pijavice. Jinak film moc pěknej - prostě taková kvalitní bezsexová romantika :) Katharine je moc fajn a Humphrey docela taky. Jen ten konec je trochu propaganda, ale jenom trochu. Tak vzhledem ke stáří filmu je to odpustitelné. ()

JARDAHONDA

Ve snímku, který je právem pokládán za filmovou klasiku, se v hlavních rolích představují legendy stříbrného plátna Katharine Hepburn a Humphrey Bogart. Bogartovi přinese role težkého alkoholika a obchodníka na řece cenu Oscara a Katharine Hepburn mu sekunduje báječným výkonem v roli upjaté misionářky, která je během první světové války okolnostmi nucena Bogarta doprovázetna jeho lodi " Africká královna " Mistrovská režie Johna Hustona a dokonalá herecká souhra obou hereckých hvězd dělají z tohoto snímku vskutku jedinečnou podívanou **** ()

symbiotic

Humphrey Bogart ve velice neobvyklé roli, ve které dokonale přemazal svůj smyslný pohled prostoduchým, ale velice sympatickým výrazem, i když barva by mu ubrala asi trochu šarmu i kdyby byl oholenej a v obleku. Katherine předvedla velice přesvědčivý výkon i když to jak je známé, neměla s dvojicí Bogart/Huston vůbec lehké. Věřím, že scéna s vylitou whiskey byla dopsána až na "place". ()