Africká Královna

• Velká Británie The African Queen (více)

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

xxlch

Tak todle je hodně sentimentální záležitost-jako spousta jiných-leč zde se jedná o takový příkladný a okouzlující romanticko-dobrodružný filmík oněch let s perfektním obsazením,krásnou ukázkou skvělých dialogů v aktivním prostředí africké "jungle".Todle skoukat je pro filmfandu povinností ! ()

Hawaj

To sem teda netušil jakej měl Bogart předkus :) Moc pěkný to bylo. Co pěkný, přímo kouzelný. Romantika jak vyšitá. ()

kubilov

Hustonova klasika z doby, kdy ještě nebyl tak masově zpopularizovaný. Milý romantický příběh o dvou lidech ve středním věku, o alkoholikovi a obchodníkovi v jedné osobě, oscarový Humphrey Bogart, kterého napraví až zbožná ale praktická Katharine Hepburn během jedné cesty po řece kdesi ve střední Africe během první světové války. Vintage African Queen a "akční" scény se dnes s úsměvem sledují snad ještě lépe než kdysi. ()

Pravek007

Klasické archetypální obsazení - čistá křesťanská dívka versus umaštěný námořník, jsou nuceni společně pobývat na malé bárce. Naprosto odlišné postavy které se z prvu nenávidí se postupně sbližují, aby se společnými silami plní krásné naivity střetli s německou armádou. ()

PlayEasy

Už jsme věděli, že John Huston je opravdový velikán filmu, ale vyzdvihnout film odehrávající se na malé loďce v na nezapomenutelný zážitek s fantastickou kamerou, který se dokonale dá přirovnat k řece, kterou sjížděli?! Pluje v docela pomalém tempu, někdy je zase pořádná akce - peřeje, vodopády a ve filmu bylo řečeno, že tuto řeku je nemožné sjet a jak již jsme zmiňovali, Huston dokázal totéž. Humprey Bogart hraje svůj nejlepší výkon a i když má Kate Hepburn hromadu dokonalých výkonů, tento je možná její nejlepší! Nemůžeme si pomoct ale... 5 hvězd a 85%! ()

ostravak30

Já Katharine Hepburn teprve postupně objevuju. A musím se přiznat, že jsem jí zatím nějak nepřišel na chuť. Tím samozřejmě nijak neponižuju velikost jejího herectví, jen sympatická mi nikdy zvlášť nebyla. Ani Africká královna asi nebude patřit k mým oblíbeným filmům. Začínám si myslet, že protiklad K. H. byl vždy nějaký muž a šlo v konečném důsledku o to, jak si k sobě hledali cestu, jen se vyměnilo prostředí. Něco podobného jsem totiž viděl už Rooster Cogburn. Jen zde šlo o divokou řeku, loď a období probíhající 1. světové války. Hodně záběrů je točených ve studiu a je to poznat. Jenže v 50. letech se to tak nebralo. ()

Pete

Pohodová a zároveň dospělá Africká romance, která ukazuje, jak ženská klidnou, nenásilnou formou manipuluje chlapa tak, aby z něj vymačkala to nejlepší, a ani si to přitom možná sama plně neuvědomuje. A mimochodem je tu také vidět, jakou nezdolnou a podnikavou náturu museli Britové mít, vždyť konec konců také díky tomu zbudovali svého času svoje obrovské impérium. Africká královna se možná zpočátku trochu vleče, Hepburn je tu místy až příliš protivná a Bogart blbeček, ale na konci se snad už každý musí culit jak sluníčko (jistě, kromě těch směšných Němců :). ()

PlysovyMacko

Príjemný dobrodružný film o dvoch odlišných ľuďoch, ktorí musia spolupracovať a prekonávať prekážky. Postavy sú sympatické, ich romanca je uveriteľná a príroda krásna. Páčila sa mi svatba pred popravou. ()

Humprt Pum

Zjišťuju, že mi dělá čím dál větší problém "přihlížet" k době, kdy byl film natočený. Kromě příjemných hereckých výkonů...eh... ()

Pavlin

Kouzlo tohoto filmu asi nepomine.I když se někomu může zdát,že působí trochu kulisovitě,nádherné dialogy vše vrchovatě vynahradí.Herecký koncert dvou velkých hvězd,který tomu kdo ho nechá,vstoupí hluboko do duše a přinese mu nevšední zážitek. ()

yatan

tento krasny film od rezisera ktory bol snad 15krat nominovany na oskara si urcite zasluzi pozornost kazdeho filmoveho fanusika..ak vynecham fakt ze sa tu stretli dve najvacsie filmove legendy, film rozobera osobnosti dvoch rozdielnych ludi na ceste po africkej rieke ktora moze symbolizovat cestu zivotom?otazka je ci sa k skuskam postavime celom..fantasticky Humphrey v netradicnej ulohe, a snad dva krat lepsia Katharine ktora mi zas dokazala ze priepast medzi nou a ostatnymi hereckami je stale este strasne velka..8/10 ()

sirrgulo

Na svou dobu asi skvělý dobrodružný snímek, mě však nedokázal víc zaujmout. Důvod je jednoduchý, prostě mi nepřišlo, že by scény v peřejích, u německé pevnosti nebo s Louisou byly moc napínavé, vždy začala hrát velkolepá hudba, která však po chvíli ustala, člověk z ní pomalu bzučí v uší a hlavní dvojice se ze všeho dostane s úsměvem na rtech. Až teprve v močálu se vše začne dramatizovat, ale pak jakoby Deus ex machina a všechno se vyřeší. Jistě, podobných, i když méně vtipných snímků je dnes spousta, a právě proto mě tento zklamal, protože jsem čekal něco víc. ()

Auvajs

Stěží uvěřitelná dobrodružná plavba po africké řece (během první světové války) a poněkud nečekaná, ovšem velmi reálná a skvěle zahraná, love story. Bezkonkurenční technicolor (bez něhož by to nebylo ono). Asi nejlepší Bogart (fousatý). A Katharine Hepburn. ~~~ 81% ()

pafka

Myslim, ze muj prvni film s temahle hvezdama. Ovsem, jake prekvapeni, ze on neni velky hezounek a ona zadna sexbomba. Dnes to je preci jen trosku jinak. Oba zahrali naprosto skvele, byl to koncert. 63let stary film a klido ho muzete dat, protoze vas nebude nudit snad ani chvili. Trosku jsem se musel prenaset pres filmove zpusoby z tech let, kdy vsechno znelo jako z krabice, pritom byli na sirem jezere. Ale nad tim se da bez problemu mavnout rukou. ()

pollstro

Populárně efektivní a netradiční filmová královna, která svým úhledným filmovým zpracováním klame divákovo zrak nepravděpodobnou a těžko uvěřitelnou romantikou, která je ale z důvodu hlavní herecké dvojice přesto zábavně melodramatická a skvěle využívá divoké válečné dobrodružství z afrického prostředí. Hustonova režie je opětovně obratná a Africká královna má občasné zábavné a vzrušující momenty, ale i přesto působí v dialozích dětinským dojmem, přičemž hloupé akční momenty ještě víc škodí celkovému dojmu, a příběh tím neuvěřitelně ztrácí na lidské přitažlivosti, která je v rámci takového příběhu zcela zásadní a klíčová. Vzájemný souboj ginu a čaje na plující lodi africkou džunglí působí jemně prázdným dobrodružstvím, které je v přímočarém stylu vyprávění nepřesvědčivé a svým vyzněním nenabízí nic zcela zásadního. "Mr. Allnut?" ()