Reklama

Reklama

Maltézský sokol

  • USA The Maltese Falcon (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (243)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Zakládající člen klubu filmu noir je noir tím, že se převážně odehrává v noci. Další styčné prvky se hledají hůře. Průměrná detektivka je celkem průměrně zfilmovàna, některé herecké výkony jsou otřesné, některé dobré. Jediným skutečně zajímavým režijním nápadem je vyjádření budoucnosti Milesova vraha mříží ve výtahu. Z dnešního pohledu spíše podprůmérný film, který zůstávà na relativním výsluní díky tomu, že je zakladatelem svébytného žánru, kam ovšem dle mé mínky nepatří. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Humphrey Bogart. Filmový elegán klasického Hollywoodu. Asi to byl osud, že právě on vstoupil do historie herectví zfilmováním detektivky Dashiella Hammetta, které se později dodatečně stalo zakládajícím kamenem žánru filmu noir. Literární předloha spadá do doby Velké hospodářské krize. Motiv získání bájné sošky Maltézského sokola bylo tehdy mocné fluidum působící na masy nezaměstnaných chudáků v městských ulicích. Film vznikal až za války a síla samotného námětu již byla v době natáčení do značné míry překonána. Přesto. Hodnotit dnes tyto filmy je problém. Doba je jinde, točí se jinak, hraje se jinak. Chce to vcítit se do dob minulých a vnímat minulost s pokorou. Jako odměna se vám pak může dostat nejen kvalitní detektivní příběh, ale i poznání radostí světa našich dědů a babiček. 73% ()

Reklama

lesumir 

všechny recenze uživatele

Poslední noirko mě silně zklamalo, takže jsem tuhle bombastickou drogu na chvíli vypustil, a až Maltezácký Sokol mi zase vrátil mojí oblibu do tohohle žánrů. Co si budeme nalhávat, Humphrey Bogart je jasnou zárukou úspěchu, jeho herecké výkony byly vždycky stabilní a jeho charismá vždycky zářilo na míle daleko. V roli cynického a bezstarostého soukromého detektiva zase zazářil stejně, jako v Hlubokém spánku, kde se zápletka trošku opakuje, tentokrát však bez zmačkaného pláště a nerozžehlené košile, ale upravený a neodolatelný jako v Casablance. Roli jeho "vyvolené" dostala na starost Mary Astor, která mi ovšem vůbec neseděla a zařadil bych ji dobou tak o deset let zpátky, vzhledově i výkonem, připadala mi hodně prkenná a plná mechanického opakování. Bogartovi nikdo nevyrovnává, ani opěvovaný Peter Lorre, který svým "vlažným" výkonem mě nijak nepřesvědčil a spíše boural atmosféru napínavého noirka. ()

Divočák 

všechny recenze uživatele

Nerad to říkám, ale tenhle film byl pro mě docela zklamání. Nadšeně jsem čekal, že mě mocný Maltézský sokol uchopí do svých pařátů a nekompromisně mě provleče těmi nejtemnějšími zákoutími noirového filmu... No a on ejhle nejspíš letěl asi moc vysoko... Kontrast světla a tmy mohl být ostřejší, záporák zápornější, příběh tajemnější, femme fatale míň blbější a asi o 150 % krásnější, hlavní hrdina míň sebevědomý a víc depresivnější, tráva zelenější... (eh, i když on je to vlastně černobílý film, že ano;)) No, abych jen neremcal. Film neuvěřitelne táhnou zcela výborní herci v čele s Bogartem. Každý z nich úžasně srší charismatem a každá postava naplno oživá svým životem bez jediného "zašustění papírem". Na vině jsou ale taky výborně napsané dialogy, které mají opravdu šmrnc a říz a dnešní "neonoirovky" v čele s "Dobrým Němcem" a "Black Dahliou" je můžou "sokolovi" jen tiše závidět. Co mi ale výrazně chybělo byl detektivův voiceover a taky aspoň jedna pěkná ženská...:( ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Skvělej film s bezva atmosférou kterej přes svoje stáří ani dnes nenudí a to je co říct. Některé scény dnes působí těžce naivně např. všechny s "braním pistolí protivníkovi", nebo Wilmer asi 5 minut sedící s rukama na hlavě a jen hraje komparz typu "jsem v prdeli a ani se nepokusim vymanit se ze situace." Vše ale s přehledem kontroluje Humprey Bogart, kterému jeho roli naprosto uvěříte. Už to prostě trochu zestárlo a proto 4* jako třeba u Doteku Zla ale na Maltézském Sokolovi mě nadchl ten stírací konec kterej se nebojí.... Opravdu bezvadná detektivka kterou vřele převřele doporučuji sledovat (jako všechny Noir filmy) až po setmění. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (51)

  • John Huston si vybudoval povesť ako scenárista a do zmluvy so štúdiom Warner Bros. si dal podmienku, že pokiaľ si ho budú chcieť udržať, musia mu dať šancu režírovať. (marlon)
  • Režisér John Huston naliehal, aby Mary Astor (Brigid O'Shaughnessy) pred natáčaním scény niekoľko ráz obehla okolo miesta natáčania. Cieľom bolo, aby lapala po dychu a vyzerala nervózne. (beso74)
  • Hustonův scénář k chystanému pokračování “Sokola“ se použil k natočení krimi Three Strangers (1946). Postavy se lišily, herci Peter Lorre a Sydney Greenstreet jsou v něm ale k vidění opět. (džanik)

Související novinky

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)

Reklama

Reklama