Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během americké občanské války ztratí čerstvý rekrut Henry (Murphy) při prvním střetu iluze o hrdinství. Křest ohněm ho donutí opustit bitvu před druhým střetem s nepřítelem. Postupně se seznamuje s realitou války, když se stane svědkem smrti svého přítele a je náhodně zraněn ustupujícím vojákem. (Hans.)

Recenze (13)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Adaptace klasické novely odehrávající se v době druhého roku 'války Severu a Jihu'. 18-letý vystrašený mladík je součástí (amatérského) 304. NY regimentu, který se má konečně postavit nepříteli. [SPOILER] Jeho pochyby se stupňují, až zdrhá z této první bitvy, ale pocit zahanbení v něm následně vzbudí vlnu nevídaného hrdinství. Jako spousta jiných, i on nakonec překoná svůj strach a stane se mužem. [/SPOILER] Já se bavil, ocenil pár silnějších momentů (pochod s raněnými, smrt přítele, setkání vlajkonošů, finální pokec s týpkem z Tennessee), ale bohužel - nesednul mi hlavní hrdina, ten jeho obrat mě nějak nepřesvědčil. Viním z toho herecký výkon nijak zvlášť sympatického A. Murphyho. Takže to je asi jediná chyba na kráse, jinak příjemný film! 7/10. "He wished that he, too, had a wound, a red badge of courage." ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Huston sice zuřil, když mu MGM hotový film sestříhalo na necelých 70 minut, ale zdá se, že vznikl celkem sevřený příběh pochybnosti, zbabělosti před nepřítelem a následného bojového vzepětí. Proměny hlavního hrdiny (A.Murphy byl skutečným válečným hrdinou, stejně jako jeho kolega B.Mauldin) pravda nepůsobí zrovna přesvědčivě, ale Hustonovo aranžování bitevních scén je vynikající. Motiv chvilkového zaváhání si "vypůjčil" do Tobruku V.Marhoul, jemu ovšem tahle epizoda téměř zabila tempo snímku. ()

Reklama

Freemind 

všechny recenze uživatele

Dnes již notně vyčpělá klasika, kterou ve značné míře zachraňuje kratičká stopáž. Ale abych neublížil - některé ikonické scény se staly školou pro režiséry dalších generací (vnitřní dialogy, psychické proměny vojáků, nesmyslnost smrti, kontrast hrůz a zkázy války s idylou vesnice a nedotčené přírody). Snad největší vliv jsem cítil u "Tenké červené linie" (která samozřejmě čerpala z více filmů například "Na západní frontě klid" z roku 1930), která jede na velmi podobné vlně. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Aktivne polujem na kvalitne filmy o US obcianskej vojna z rokov 1861 - 1865 , a tento sa mi zdal jeden z tych lepsich. I ked to nema na Gone with the Wind 1939, stale ide o kvalitnu studiu o strate idealov isteho vojaka Henryho z uz spominaneho obdobia. Dialogy na urovni, potesi aj par silnejsich scen. nejdem ich tu vsetky menovat, staci len snad pochod s ranenymi : 75 % ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Ďalší z rady vojnových snímkov z americkej občianskej vojny, ktorý predostiera prahprostý strach až zbabelosť vojakov, ktorý sa skúsenosťami mení na ich vnútornú silu. Všetky scény sú natáčané v exteriéri a hlavne tie vojnové splňajú v ramci možností prísnejšie kritériá. Na herecké osadenstvo sa dá tiež spoľahnúť, hoc to nie sú žiadne hviezdy. Príjemná stopáž zasa nedáva priestor hluchým miestam ani zbytočnej vate. Tie prehnané kontrasty sú síce na dnešnú dobu očividné a pôsobia nevieryhodne, napriek tomu nesú zo sebou aj jasný odkaz o vojne ako takej. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (11)

  • V obsadení Audie Murphyho – jedného z najviac vyznamenaných vojakov v americkej histórii – do úlohy postavy, ktorá na začiatku filmu vykazuje zreteľné známky zbabelosti, bola istá dávka irónie. (westerns)
  • O štyri roky neskôr, s úspechom svojej vlastnej filmovej autobiografie Audie Murphyho, sa on a niektorí členovia štábu pokúsili kúpiť tento film od MGM, aby mohli nakrútiť nové zábery, ktoré by nahradili to, čo bolo zostrihané. Štúdio to ale odmietlo. (westerns)
  • Režisér John Huston tento film považoval za svoj najlepší film. Po boji o moc na vrchole vedenia MGM bol film zostrihaný z pôvodnej dvojhodinovej verzie na 69-minútovú verziu uvedenú do kín. Film nebol nikdy vydaný v spomínanej dvojhodinovej verzii. Huston aj hlavná hviezda filmu Audie Murphy sa neúspešne pokúsili o kúpu filmu, aby ho bolo možné prestrihnúť do pôvodnej dĺžky. Štúdio tvrdilo, že zostrihané zábery boli zničené. Pokiaľ neexistuje neobjavená kópia nezostrihanej verzie, tento film sa nikdy nebude pozerať tak, ako to Huston zamýšľal... (westerns)

Reklama

Reklama