Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Recenze (148)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Fráňa Šrámek měl svůj Stříbrný vítr. To John Huston za velkou louží netroškařil a na mrzké stříbro se rovnou vykašlal. Protože vytěžené zlato, ač se netřpytí, tak mění charaktery spolehlivěji než co jiného. O tom vás přesvědčí nejen Humphrey Bogart nejlepším výkonem své kariéry, ale i ostatní, kteří tu rozhodně nejsou pouze do počtu. Film sám o sobě je bezchybná dokonalost v každém myslitelném ohledu. Od scénáře či kamery přes tempo až třeba po hudbu. Poklad na Sierra Madre je snímek, který těžko někdy upadne v zapomnění. Na to byl, je a (dokud lidstvo) bude až příliš aktuální. Každý máme svou cenu kdy jde lidství a zdravý rozum stranou. Moje cena je ta ošuntělá fedora Freda Dobbse. Tu já prostě MUSÍM mít stůj co stůj. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Poklad na Sierra Madre je vskutku mistrovské dílo. U jiných filmů z 50. let a staršího data bijí některé naivity občas do očí, ale Poklad.. jsem si vychutnal beze zbytku ( jediná malinká výtka by možná směřovala k samomluvě Humphreyho Bogarta ) bez jakéhokoli přimhuřování očí. Tempo nikde nedrhne a i když hlavní téma je evidentní, nepůsobí vůbec didakticky a osvěžují ho i vedlejší zápletky. Potěší a překvapí i drobnosti jako cynický přístup k mexickým bandidos ( Peckinpah by měl radost ) a na 40. léta špičková ( ne přehnaně dramatická ) hudba Maxe Steinera. Walter Huston je snad ještě lepší než Bogey.....žádná patetická gesta......tanec nad zlatem, pohodička u Indiánů.....paráda. Konec mě mile překvapil, ale nebudu prozrazovat...podívejte se sami.. ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Humphrey Bogart tentokrát nehraje šarmantního chlápka v padnoucím kvádru s cigárem či doutníkem a do čela staženým kloboukem. Naopak, jeho Dobbs je uválený zoufalec, který nezavadí o práci a když zavadí, nezaplatí mu. Štěstí se na něj ale nakonec usměje, protože se svým přítelem potká sice vysloužilého ale zkušeného zlatokopa, který oba muže vyhecuje k cestě za zlatem. Přesto, že Dobbs se při vyprávění o zhoubném vlivu zlata na lidskou duši a svědomí holedbá, že si chce jen "vykopat" svoje a jít, je to právě on, kdo přibývající mamon psychicky nezvládne. Z Bogartova Dobbse zpočátku přátelského, postupně až paranoického mi běhal mráz po zádech, na Waltera Hustona v roli starého Howarda ale neměl, jeho skvělý výkon byl po právu oceněn Oscarem. Taky režisér John Huston, který si střihl malou roličku, se předvedl v nejlepším světle a já mohu tento příjemně napínavý klasický superkousek jen doporučit. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Jako vždy perfektní Humphrey Bogart - zde coby duševně nevyrovnaný zlatokop v tomto psychologickém westernu. Zlato se nemusí třpytit, aby zatemnilo rozum. "Tak jak se cejtíte, mládenci, když jste teď bohatý?" Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=TfKQpSXaljE ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Nevybíravá přímočará podívaná podle Travenovy předlohy o zhoubném vlivu zlata na člověka. Sympatický tuláček a neškodný pobuda Bogart postupně se měnící v schizofrenní, paranoidní trosku. Stupňující se tempo s úžasnou symbolickou závěrečnou půlhodinkou a největší klenot rodiny Hustonů, která si z oscarového klání roku 1949 odnesla tři zasloužené plešouny. Ten Johnův za vynikající, dynamickou režii je asi nejzaslouženější. ()

Galerie (113)

Zajímavosti (34)

  • Walter Huston (Howard) ve filmu mluví zcela plynule a jakoby přirozeně španělsky – španělštinu však ve skutečnosti neovládal, roli se naučil podle nahrávky rodilého Mexičana, kterého najmul režisér. (džanik)
  • John Huston si vystřelil z Bruce Bennetta (Cody) – nechal ho stále dokola opakovat scénu, ve které zhltne jídlo. Byl přitom spokojený už s prvním záběrem, kamera neběžela, chtěl jenom vidět, kolik jídla je schopen do sebe Bruce nacpat. Když se fórek provalil, tak tomu Huston nasadil korunu vyhlášením přestávky na oběd. (džanik)

Reklama

Reklama