Poklad na Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1948, 126 min

Černobílý snímek starý přes 60 let, který tématem předběhl svoji dobu. Film díky hereckému umu Bogarta nádherně vystihuje, jakou trosku z lidí dokáže udělat vidina bohatství, i když si na začátku každý frajer myslí, že ho prachy nezmění. Drajv a šmrnc jako kráva, během dvou hodin trvání ani minuta nudy.(27.12.2008)

Až jsem se toho zarostlého Humphreyho Bogarta lekl! Docela k nepoznání a naprosto odpudivý (takový jakého jej z noirovek neznáme). Jinak se podle mého názoru jedná o sympatický snímek, který na druhou stranu nic nového k danému tématu nepřináší. Za povedené filmové ztvárnění však 4 hvězdičky zaslouží.(26.9.2012)

Podle mě je po prvním zhlédnutí The Treasure of the Sierra Madre lehce přeceňovaný film. Sympatická trojka zlatokopů, pár banditů a zlatá horečka. Role jsou dobře zahrané, obzvlášť čím dál více paranoické stavy (hlavně Bogarta) o svůj podíl ;-). Film je svou první polovinu lepší, potom trochu ztrácí tempo. Kdyby se ubralo 20 minut, mohl být film ještě lepší. 8/10*(30.3.2010)

Precizní studie charakterů obyčejných lidí v situaci, která by rozeštvala možná i Pata a Mata. Jedinečné herecké výkony veterána Waltera Hustona, jehož energický zlatokop dokonale ztělesňuje pocity propuknuvší zlaté horečky, a legendy Humphreyho Bogarta, který snad poprvé vyměnil švihácký oblek a uhrančivý pohled za ošuntělý kabát a hrůzu nahánějící škleb člověka, kterému nalezený poklad zatemnil mozek a probudil v něm číhající zlo. John Huston diriguje své vrcholné dílo s precizností sobě vlastní, přičemž neopomíná zdůraznit tehdejší filmový trend plný westernových přestřelek a nečitelných hrdinů, a současně se ponořit hluboko do lidské duše a zkoumat její nejzákladnější přirozené aspekty. Výjimečný snímek, pro který je jedna projekce málo a který lze jen ztěží srovnat s něčím, co kdy americká knematografie vyprodukovala. 100%(31.10.2013)

Absolútne dokonalý western. Povedal by som, že na jeho základe neskôr vznikol žáner spagetti western. Záverečná polhodina je možno aj vrchol žánru. Takže zaradenie do top 100 amíkmi je na mieste. Postavte do podobnej situácie troch slovákov a čechov. Podľa toho, komu z toho hrabne ako Bogartovi zistíte, ktorý z nich je politik. Viac po ďalšom oprášení v dvd prehrávači.(18.5.2012)

• - John Huston napsal roli Howarda speciálně pro svého otce, Waltera Hustona. Postava v knize je mnohem starší. (džanik)

• - V Mexiku doprovázel štáb také lékař. Jednu noc byl volán k Johnu Hustonovi, kterému “nesedla“ marihuana, kterou tehdy se svým otcem Walterem Hustonem kouřil poprvé - nikdy už se jí pak nedotkl. (džanik)

• - Poprvé, kdy za jeden film získali Oscary otec (“nejlepší herec ve vedlejší roli“) i syn (“nejlepší režie“). (džanik)