Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

Trailer

GodComplex

Relativne povedena story s prichuti westernu o zlate horecce plna spinavych homeless typku v cele s Humhprey Bogartem ve sve netypicke roli, kteremu se spusti neskutecne hystericka a stezi uveritelna paranoia, coz je nejvetsi minus. Spatne to neni, ale na zasadni westerny typu Once Upon a Time in The West, nebo Eastwood kousky to rozhodne nema. 6/10 ()

Jara.Cimrman.jr

Zlatá horečka je jednou z mála nemocí, kterou jsem se ještě nenakazil a nyní již u mne nemá nejmenší šanci. Protože, jestli se mi bude zkoušet usadit na mozku, tak si lehnu k televizi a nechám ji v poklidu odeznít. Již totiž vím, že bych musel nejen najít zlato, ale také ho uchránit před parťáky, náhodnými kolemjdoucími i bandity a na to nemám nervy. Navíc se neumím s indiány domluvit ani pomocí kouřových signálů, takže bych stejně patrně zemřel dříve, než bych o nějaké to aurum zakopl. Po pečlivém zvážení všech okolností mne tedy nečeká žádný výlet do hor, nýbrž bezpečné polehávaní před obrazovkou, na které předvádějí svou snahu dobrodruzi, kteří si nedokázali spočítat marnost svého snažení. Já jsem se u toho pobavil, trochu jsem se poučil a dokonce jsem statečně přežil i jediné nebezpeční, které mi při sledování hrozilo - pokus o udušení vzpříčeným brambůrkem v krku. ()

genetique

Konečne som si vychutnal kultový americky snímok a prevzal som jeho kultovosť aj do svojho osobného rebríčku, čo sa s filmami z imdb topky až tak často nestáva. Pekelné herecké výkony, skvelé režijné nasadenie, jednoduchý, no úderný scenár, čo dialóg, to poklad, skrátka nemám absolútne čo vytknúť. Pestrosť deja je obdivuhodná, film žongluje so žánrami v neskutočnom tempe a vždy ich vie skĺbiť tak, aby z toho divák nebol zmätený. Dobrodružná akcia, dramatické dobrodružstvo, tragická veselohra a divácke potešenie. Vychutnajte si ho aj vy. Vrelo odporúčam. 100%. ()

Martin741

Vysokokvalitny western. Na Hampry Bogarta /Key largo, Maltese Falcon/ nejdem vypisovat chvaly. Jo, jo - herecky bol samozrejme vyborny, ale vypisovat nanho chvaly sa mi zda jednak neobjektivne a jednak strasne buzerantske /ja viem, ja viem, dnes sa uz hovori moderne kul a gay/. Takze dokazem sa preniest cez mne nesympatickeho herca a dat tomu 100 % ()

RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Jako vždy perfektní Humphrey Bogart - zde coby duševně nevyrovnaný zlatokop v tomto psychologickém westernu. Zlato se nemusí třpytit, aby zatemnilo rozum. "Tak jak se cejtíte, mládenci, když jste teď bohatý?" Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=TfKQpSXaljE ()

• Film se točil pět a půl měsíce, tedy 29 dnů nad plán. Bitka v kantýně se natáčela 5 dnů. (džanik)
  • Jeden z prvních amerických filmů, který byl téměř celý natočen mimo Spojené státy. (džanik)
  • Poprvé, kdy za jeden film získali Oscary otec (“nejlepší herec ve vedlejší roli“) i syn (“nejlepší režie“ a “adaptovaný scénář“). (džanik)

Související novinky

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)