Poklad na Sierra Madre

Treasure of the Sierra Madre, The

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1948, 126 min

Objektivně vzato to možná pětihvězdičkovej film není, ale poctivá porce dobrodružství z dob, kdy chlap byl na plátně ještě nezpochybnitelně chlapem a jeho ješitnost byla považovaná za kladnou vlastnost, tomu se prostě nedá říct ne. Kupodivu Bogart tentokrát hraje vlastně největšího slabocha své kariéry. Už předtím hrál záporáky, ale vždycky chlápky s charakterem brusného papíru, kteří měli maximálně melancholickou náladu z toho, že budou zítra mrtví (Petrified Forrest). Je to tak trochu šok ho sledovat v téhle nové podobě. Nicméně trio herců je tak dobré, že by ani lepší být nemhlo. Tim Holt jako dobrák, který nad mamonem zvítězí a hlavně Walter Huston jako nevypočitatelný veterán, který neustále překvapuje roztodivnými vrtochy a výbuchy smíchu v těch nejnapjatějších chvílích - to je prostě brilantní trojka.(5.2.2010)

Vynikající western, který se netradičně neodehrává v klasické době divokého západu, tedy v druhé polovině 19. století, ale roku 1925. Humpfrey Bogart se zde objevuje v dosti netradiční roli.(27.2.2009)

Zlatá horečka je jednou z mála nemocí, kterou jsem se ještě nenakazil a nyní již u mne nemá nejmenší šanci. Protože, jestli se mi bude zkoušet usadit na mozku, tak si lehnu k televizi a nechám ji v poklidu odeznít. Již totiž vím, že bych musel nejen najít zlato, ale také ho uchránit před parťáky, náhodnými kolemjdoucími i bandity a na to nemám nervy. Navíc se neumím s indiány domluvit ani pomocí kouřových signálů, takže bych stejně patrně zemřel dříve, než bych o nějaké to aurum zakopl. Po pečlivém zvážení všech okolností mne tedy nečeká žádný výlet do hor, nýbrž bezpečné polehávaní před obrazovkou, na které předvádějí svou snahu dobrodruzi, kteří si nedokázali spočítat marnost svého snažení. Já jsem se u toho pobavil, trochu jsem se poučil a dokonce jsem statečně přežil i jediné nebezpeční, které mi při sledování hrozilo - pokus o udušení vzpříčeným brambůrkem v krku.(20.11.2013)

Tenhle film je dokonalou ukázkou toho, co s vámi může udělat chamtivost. Vynikající výkon Bogarta a Hustona. Nemám víc, co bych napsal, kromě tohohle: Kvůli těmto filmům miluju snímky ze starého Hollywoodu!(24.11.2010)

Bohužel mi tato klasika přišla hodně nudná a utahaná.(19.5.2007)

• - Po zhliadnutí filmu producent Jack Warner vyhlásil: „Je to jedna z najlepších snímok, odkedy sa vo filme objavil zvuk." (vander19)

• - John Huston napsal roli Howarda speciálně pro svého otce, Waltera Hustona. Postava v knize je mnohem starší. (džanik)

• - John Huston si vystřelil z Bruce Bennetta, nechal ho stále dokola opakovat scénu, ve které zhltne jídlo - byl přitom spokojený už s prvním záběrem, kamera neběžela, chtěl jenom vidět, kolik jídla je schopen do sebe Bruce nacpat. Když se fórek provalil, tak mu dal Huston korunu vyhlášením přestávky na oběd. (džanik)