Poklad na Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1948, 126 min

Absolútne dokonalý western. Povedal by som, že na jeho základe neskôr vznikol žáner spagetti western. Záverečná polhodina je možno aj vrchol žánru. Takže zaradenie do top 100 amíkmi je na mieste. Postavte do podobnej situácie troch slovákov a čechov. Podľa toho, komu z toho hrabne ako Bogartovi zistíte, ktorý z nich je politik. Viac po ďalšom oprášení v dvd prehrávači.(18.5.2012)

"No teda!" řekl jsem si, když jsem uviděl toho zarostlého tuláka jménem Humphrey Bogart. I tentokrát se do své role naprosto skvěle vžil a společně s dvěma Hustony a Timem Holtem nám vypráví příběh o lidské chamtivosti a touze po zlatě, která může zničit i přátelství. Výborně napsané, výborně zahrané, výborně zrežírované.(21.4.2008)

Jako parchant mi Humphrey Bogart sedí o poznání méně než jako něžná romantická duše, ovšem jeho herectví jako vždy nelze nic vytknout. Nabízím několik osvědčených rad pro všechny potencionální zlatokopy: 1) vždy jednejte na vlastní pěst, 2) nikdy nikomu nevěřte, 3) nebuďte hamižní a spokojte se i s málem. Nakonec i to je lepší než nemít nic. 85%(5.8.2010)

Africká královna se mi taky hodně líbila, ale z dosud viděného je todle pro mě nejlepší Huston. Režijně i herecky na jedničku zvládnutý film. Bogart si za svůj výkon oskara určitě zasloužil, jeho přeměna z obyčejného chlapíka bez práce v po zlatu bažící hyenu byla fakt něco. Ale Walter Huston ani Tim Holt nijak nezaostávali, takže všehovšudy herecký koncert který doporučuju každému.(10.3.2008)

Ano, pěkný film. K dokonalosti bych ho však rád viděl méně prvoplánový. O zhoubnosti zlata se pohovoří hned za titulky, a pak se dvě hodiny toto poučení dokazuje. Herci jsou dobří, obzvlášť Walter Huston, epizody příběhu jsou vedeny vynalézavě, všechno má docela spád, jenže to pořád přímočaře směřuje přesně doprostřed terče, což všichni čekáime.(18.6.2009)

• - Ihned po rozběhnutí natáčení v mexickém Tampicu byla produkce napadena místní vládou za to, že se film vyjadřuje nelichotivě o Mexiku (příčinou byl lživý článek v jedněch mexických novinách). Dva z Hustonových spolupracovníků zaintervenovali u mexického prezidenta a obvinění bylo staženo. (džanik)

• - Úplně první společná scéna Humphreyho Bogarta s Timem Holtem byla současně úplně první scénou, která se točila. (džanik)

• - Film se točil pět a půl měsíců, tedy 29 dnů nad plán. Bitka v kantýně se natáčela 5 dnů. (džanik)