Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

Pitryx

Jsem rád za skvělý konec ve španělštině bez titulků, tedy anglických. Body dolů. Stopáž zbytečně dlouhá, některé scény zbytečné, neb zdlouhavé. Opět mínus. Ale jinak mohu snímek doporučit, rozhodně stojí za jedno podívání. ()

Sakulnikov

Pointa filmu mi připomněla mého oblíbeného Verdiho a závěrečnou árii z Falstaffa - Tutto nel mondo è burla. Tanec Howarda při objevu zlata je fenomenální. Paranoia si nevybírá stejně jako zlatá horečka a udržet si zdravý rozum není lehké. ()

pollstro

Neúspěšná snaha o bohatství skrz zlato, která nakonec přináší osudovou zlatou horečku, kterou Huston využívá k detailnímu a preciznímu rozboru jednotlivých charakterů, které pod tíhou chamtivosti zažívají naprostý zlom a změnu své lidské duše. Tři rozdílné postavy, na kterých se vliv zlata projevu rozdílně. Paranoidní chování a neustálý strach z okradení doprovází veškeré dění, přičemž je zároveň obrovskou překážkou, která se stává strůjcem událostí a činů, které svým vyzněním míří k jednoznačnému konci. Režisérská preciznost Hustona je s každým vývojem příběhu více a více strhující, přičemž jeho analýza základního lidského chování dodnes patří mezi nejuznávanější díla filmové kinematografie. "Ah, as long as there's no find, the noble brotherhood will last but when the piles of gold begin to grow... that's when the trouble starts." ()

old salt

Vynikající film. Pokud vezmu, že byl natočen v roce ¨1948 a ještě dnes má co dát ... Vynikající herci, scénář i chlápek ve zlatém klobouku... No a samozžejmě hudba ... 100% ()

Gor'seye

Len taký postreh: podobný začiatok ako Mzda strachu z 1953, záver filmu podobný so Zločinom a trestom. Hlavne kvôli tej dokonalej podobe so zločinom&trestom dávam 5 hviezdičiek ()

gezper

Ano, je to dobré, především postava Howarda a jednotlivé kousky scénáře, protože jako celek je celkem brzy tak nějak jasné, jak to dopadne. Ale aby to bylo mezi 100 nej US filmy všech dob (podle AFI - American Film Institute) a k tomu na IMDB no. 75? To je trochu přestřeleno. Amíci mají pořád ještě zbytky horečky zlaté. [70%] ()

Ruadek

Výborný film o moci zlata, které když dopomůžou osudová rozhodnutí, stojí to za to. Rozhodně věřím, že film patří mezi nejzásadnější americké filmy protože tato věc je jedinečná. ()

LadyRainier

Perfektní film !!! Určitě stojí za to si na něj udělat pěkně čas a pořádně si ho vychutnat !!! Humprey Bogart ten mě ze začátku bavil a pak jsem nad ním zlomila hůl .. ,-) I když zahrané super, rozhodně nejlepší ale pro mne byl Walter Huston .. ten si to dával s velikým gustem .. Vzhledově mu tady dali na prdel ..málem jsem ho ani nepoznala, nekoukat na to primárně kvůli němu ,-) Musím souhlasit s komentářem Kulmona - dle mne Humpreyho přehrál s přehledem ... Celkově dávám plný počet, toto se jen tak nevidí ..navíc po přečtení zajímavostí nabývám dojmu, že jako zlatá muška létající nad štábem během natáčení, bych se hodně bavila ...,-) ()

KorenGeorge

Vynikající klasika, která ani vzhledem ke svému věku neztrácí nic ze svého kouzla. 3 zlatokopové, z nichž 2 hledají východisko ze své zoufalé situace právě ve vidině bohatství, které jim zlato může přinést. Brilantní vykreslení všech charakterů a jejich vývoj,hlavně skvělý Humprey Bogart, který ukáže největší sklon k hamižnosti, kvůli které je nakonec ochoten obětovat cokoli. Dobrodružná linka s bandity by ani ve filmu být nemusela, ale přidává ději na dynamice, a vede k závěrečné pointě. Myslím, že i současným lidem, kteří spatřují ve vidině bohatství životní cíl, může film ukázat, kam potřeba hmotných statků může vést. Štěstí totiž leží úplně někde jinde, což je i poselstvím tohoto skvělého díla. ()

ČR

93% V nás všech je kousek Dobbse i Howarda.Nenažranost a chamtivost je dnes dosti aktuální téma. ()

Sacrex

Krásny učebnicový príklad dobre zvládnutej réžie. Scenár o nič horší, avšak trochu naivný a viac by som ocenil ak by pôsobil viac reálnejšie. Na niektorých miestach pôsobil až rozprávkovo naivne a tým mám na mysli reálie sveta, prepad vlaku pri, ktorom sa všetci tvárili neskutočne kľudne, ale hlavne zvláštnych mexických indiánov, ktorý sa kresťansky prežehnávajú, nevedia pomôcť utopenému chlapcovi, pôsobia neschopne a vlastne vôbec nevyzerajú ako indiáni. Málo dramaticky boli zahraté aj niektoré scény, ktoré by podľa môjho vkusu mali byť napínavejšie. Film v žiadnom bode nestagnuje a je veľmi zaujímavé si všímať vývin psychiky hlavných postáv. Záver filmu skrýva prekvapenie jedného z najlepších filmových koncov, aké som kedy videl. ()

the_weaver

Dobrodružný, napínavý a trochu temný príbeh o tom, že žiaden poklad nevyváži pevný charakter a dobrých priateľov.↵  V úvode je síce dej trochu nezáživný a dialógy občas ako pre blbých, no dobre to poslúži na vykreslenie postáv. Dráma začína až s príchodom Jima Codyho, ale potom už napätie temer neprestáva a hrdinovia čelia jednému problému za druhým.↵  Páči sa mi, ako film (občas dosť názorne) vykresľuje zatemnenie mysle pominuteľným bohatstvom v kontraste s trvalejšími hodnotami veľkodušnosti, priateľstva či lásky. Spomedzi hereckých výkonov ma najviac zaujal Walter Huston v roli skúseného zlatokopa Howarda a nemenej i Alfonso Bedoya za jeho stvárnenie vodcu banditov. ()

Bogrant

''Zlato je diabolská vec. Nepoznám zlatokopa, ktorý by zomrel bohatý.'' Úžasne pravdivý snímok s neopísateľne dobrými hereckými výkonmi. ()

YoKoKura

Znáte tu vtíravou myšlenku, která vám říká, že i když se podíváte na dnešní fantastické thrillery, dramata, napínáky, pořád přecijen máte v hlavě pocit, že by se lidi ve skutečnosti zachovali jinak? To se v Pokladu na Sierra Madre nestane ani jedinkrát, v tomto ohledu je tento film bezchybný. Překonává v neprůstřelnosti chování postav všechny moderní filmy, no možná krom Temného Rytíře tam je to nerozhodně. A na to že je film z roku 1948 je výborně natočen, neboť jsem byl připoután k obrazovce po celou dobu. Bez diskuze absolutní hodnocení. ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)