Máří Magdaléna

• Velká Británie Mary Magdalene (více)

Film Máří Magdaléna je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří (Rooney Mara), mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský (Joaquin Phoenix). Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává na cestu, která vede do Jeruzaléma, k osudovým událostem, jež jsou základním kamenem naší civilizace. (CinemArt)

Philippa

"Tak co byla to prostitutka nebo nakonec manželka??"...první otázka co padla, když jsem přišla z projekce. Nevím zda si film kladl za cíl rehabilitovat Magdalenu, možná ano neb v závěrečných titulcích o něčem takovém byla zmínka, nicméně Rooney Mara byla úchvatná. Pohled do jejích hlubokých a laskavých očí, byl léčivý i andělsky hladivý. Scéna, barva a čistota záběrů mne uchvacovaly. Viděla jsem nádherné jednotlivé obrazy či fotky, které byly silné, plné emocí a krásy, vyvolávaly v duši nepokoj i klid zároveň...ale dohromady v pohybu nějak nefungovaly. Už dávno na filmy tohoto typu se nedívám s aktivovanou hlavou, ale otevřeným srdcem...v kině jsem byla na Velký pátek. ()

NinonL

Bohužel špatné obsazení hlavního hrdiny. Ježíš vypadá na čerstvých 50 a víc, ne na 33, kterých mu tehdy podle Písma bylo. Máří Magdalena zde působí rozevlátě a na můj vkus trochu moc důležitě. V té době neměly ženy takové slovo, jaké má ve filmu ona. Takže film se mi moc nelíbil, ale jsem ráda, že jsem ho viděla a nemám pocit, že jsem o něco důležitého přišla. Nepřišla. ()

dom156

Byl jsem na tom v kině a již po pár dnech si kromě prázdného žvatlání nic nepamatuji. Dle traileru to vypadalo dobře. Je jasné, že trailery vytáhnou z filmu skoro vše dobré, ale zde vytáhli i něco, co tam snad ani nebylo. Viděl jsem neustále dokola záběry na mlčící lidi oné doby a pak to zmíněné žvatlání, mimo to byl film katastrofálně prázdný. Nemohu jinak, ale tohle skutečně s klidný svědomím doporučit nemohu. ()

salalala

Nevýrazné převyprávění části Nového zákona, které do podobné tematiky nepřináší nic nového. Garth Davis k příběhu přistupuje pietně a s pokorou a nesnaží se o nějakou kontroverzi nebo senzaci za každou cenu, což je nutné mu připočítat k dobru, na druhou stranu se ale tím pádem ochuzuje o atraktivnost, kterou by ovšem mohl dohnat někde jinde. To se mu ale moc nedaří, protože pomalé tempo nestrhne, dějové vaty je tu až moc a notoricky známý příběh není ničím ozvláštněn a ani vyprávění z pohledu ženy mu tolik nepomáhá. Navíc se v závěru tvůrci uchylují k nepříjemné zkratce a některé věci bez znalosti Bible nejou úplně jasné (kupříkladu tu není jasně řečeno ani naznačeno, že Jidáš Ježíše udal, takže jeho oběšení nedává moc smysl). Jestli ovšem v něčem snímek vyniká, jsou to brilantní kamera, která si s některými obrazy vskutku vyhrává a nádherná hudba, která dotváří velmi specifickou atmosféru. Vydařilo se i obsazení, neboť Rooney Mara je potřebně křehká a nevinná a Phoenix naplno rozehrává své charisma, ačkoli zrovna jeho Ježíš působí jako na permanentním tripu. Mary Magdalene určitě není špatný film a nejen na Štědrý den se ve směsi různých televizních Biblických příběhů bude vyjímat, nelze se ale ubránit dojmu, že měl na víc a mohl dopadnout o něco lépe. K tomu by ale byly zapotřebí větší odvaha a invence. 60 % ()

hygienik

Spor medzi kresťanskou gnózou a ortodoxiou sa dostal na filmové plátno. Gnostici prehovorili inteligentne a nevyzývavo. (A)teistického diváka to (ne)pohorší - Kristove slová, skutky a filmové obrazy tu jasne ukazujú na gnostické idey. Celý život som si kládol otázky, aký zmysel má byť katolíkom, na čo chodiť v nedeľu do kostola, či človek potrebuje na to, aby bol spasený Cirkev atd. Film symbolicky odpovedá na položené otázky záporne, ale mne tým dal zmysluplné a voči katolíckej Cirkvi kladné odpovede. Preto bolo dobré, že som ho videl. ()

PP66

Multi kulti apoštolové nabourávají dogma národa vyvoleného a žena poráží jeho patriárchální základ?... jediný, kdo zahrál, byl Phoenix... zklamání... ()

Foma

Když odmyslím takové to americko-kazatelské zpodobnění Ježíše (alespoň na začátku a v některých momentech, ke konci to ubývalo) a znehodnocení apoštolů na natvrdlé hlupáky (kromě Jidáše, který je tady zachycen věrohodně a pravdivě), tak film působí opravdu do hloubky. Je to obhajoba citu ženy a její role v dějinách a je zde zachycena skvěle a opět pravdivě. Celkem mnoho nenápadné moudrosti je v tom filmu taky. Velice pěkná hudba a opravdu krásná, něžná a přirozená Máří. Vzkříšený Kristus na konci je už taky dost dobrý. ()

applause

Tento film mě zklamal, ale popravdě jsem to čekala ještě horší. Přišlo mi to stejně spíše o Ježíši, než o Máří, ale to se dalo čekat, když ho následovala. Doteď nechápu, proč byla mylně označena jako prostitutka. Příběh byl pochopitelný, jen mě štvalo, že to bylo pořád to stejné dokola. A moc se ve filmu nemluvilo, ale chápu, že v té době toho lidé moc nenapovídali. Film byl tedy spíše gestovitý. Bohužel, to co prosazoval Ježíš, a dále to po něm převzala Máří, dobrotu a laskavost, aby bylo království Boží na zemi, je sice hezké, ale bohužel neuskutečnitelné. V postavě Ježíše se mi Joaquin Phoenix líbil, ale po herecké stránce už moc ne. Rooney Mara se do role Máří Magdalény hodila. Zajímavý byl příběh Jidáše, o kterém se veřejně ví, že Ježíše zradil, ale až ve filmu jsem se dozvěděla proč. Nevím, jestli mám doporučit. Snad spíše pro lidi, co jsou věřící nebo se zajímají o historii. Já věřící nejsem, ale šla jsem na film do kina spíše ze zvědavosti. ()

vydumnica

Rooney Mara ako Maria Magdalena uchvatna, posobila tak uveritelne, tri hviezdicky davam za nu. Celkovy zazitok z kina mi narusali tri veci. Po prve, nevedela som sa zmierit s tym, ze postava Jezisa je o desatrocie starsia (a este s par kilami navyse). Celkovo ma herec nepresvedcil, v porovnani s Mariou Magdalenou z neho nevyzarovala taka laska. Skoda, ze si reziser nedal viac zalezat na vybere hercov. Po druhe, svaty Peter cernoch? A po tretie, z herecky, ktora bola akoze Jezisova matka som ostala zhrozena (stara, vobec nie pekna a este prisna a chladna!) ACH, jaj. Kazdopadne, som rada, ze sa tocia biblicke pribehy, na tento som sa tesila, celkovo nie zle, ale cakala som viac. Reziserov Lion povazujem za bezchybny film. Tento miestami nudil. Hudba, kamera a vyprava fajn. Vedeli ste, ze Mara a Phoenix spolu ziju? To len tak na okraj. ()

M.i.k.e

film podle Bible,o Bibli,o Ježíšovi,potažmo bohu to budou mít vždycky těžké.Máří Magdalena je dalším takovým kouskem a i když ukazuje Máří jinak než jak bývala prezentována církví,ani zdaleka celý film nejde nějakou kontroverzní cestou a volí spíš tu tradičnější.Bohužel pro mě je ale tahle cesta značně nezáživná a i když tu jsou fajn herci a dobrý Johanssonův soundtrack,film jako celek mě nijak extra nazaujal a znova si ho určitě nezopakuji...40% ()

Darth Revan

Feministický podání nejslavnějšího příběhu všech dob neuspělo. I když byla Máří strkána do každého záběru, tak si stejně většinu scén ukradl pro sebe JP jako vynikající Ježíš, případně nečekaně dobrý Ejiofor coby Petr. Mělo to grády, detaily na krásnou sicilskou krajinu a CGI Jeruzalém. Mně z toho vychází pěkné 4*. ()

Streeper

Nevím jestli Garth Davis četl bibli, ale já ano, i když už je to dávno a moc si toho z toho upřímně tolik nepamatuji, ale něco ano, například, že u poslední večeře neseděla Máří (ale to beru jako plus, alespoň nějaká spojitost s Da Vincim a jeho obrazem), Petr rozhodně nebyl černý (i když samozřejmě možné to je) a Jidáš byl daleko větší svině. Když ale opomenu tyhle nepřesnosti, tak Rooney Mara byla ve své roli skvělá a přesvědčivá, klidně bych si jí dokázala představit i jako Pannu Marii, Joaquin Phoenix působil v roli Ježíše příliš staře, myslím, že režisér měl zvolit mladšího herce, ale jinak dobrý výkon. Hudba byla skvělá, scénář malinko slabší a hlavně film je děsně utahaný. Mrzelo mě, že scénu ukřižování a vzkříšení strašně odbyli a nevěnovali se tomu více. ()

Stanley

Velmi nadějný námět, avšak prapodivné zpracování. Chovám k tomuto filmu ambivalentní pocity, pro které se mi jej těžko hodnotí. Na jednu stranu vnímám jeho specifické kvality, oceňuji snahu o netradiční uchopení látky, její pojetí, hypnotickou atmosféru filmu, alternativní (apokryfní) pohled na dějinné události, snahu o vykreslení psychologie postav atd. Na druhou stranu film zavání jakousi strnulostí, křečovitou namydleností, historickou i duchovní nevěrohodností (co tam proboha dělají ti černoši?)... Celkově to prostě vypadá jako dlouhý videoklip k nějakému modernímu lyrickému etno songu. Zdá se mi, že film neví, kudy se má vydat, o co mu vlastně jde, pro koho je určen, jaké má vůbec sdělení...? Na zfilmování takovéto látky si měl režisér počkat a natočit ji třeba až za 20-30 let, kdy snad bude zralejší, usebranější, po filmařské a hlavně i osobnostně-lidské stránce zkušenější. Takto se zařazuje jen do dlouhé řady těch, kteří si na podobné látce spíše jen vylámali zuby. Byť film zasluhuje jistou pozornost, obecně vyvolává spíš rozpačité úšklebky a po pár letech si na něj už nikdo nevzpomene... ()

Nach

1900 recenze | 2800 hodnocení: Joaquin Phoenix zahraje snad vše. Od tyrana až po mesiáše. A každému jeho slovu a pohledu dokonale věřím, jakoby to ani nebyl ten skvělý herec, ale postava kterou ztvárňuje. Máří Magdalena se navíc tváří nikoli jako epizoda z Nového zákona, ale jako historický film, popřípadě pseudohistorická rekonstrukce. A musím přiznat, že mi to sedlo. Ano, je to místy zdlouhavé, ale na druhou stranu to má svou atmosféru, která mě chytla a nepustila. A toho si cením. 70% ()

Juto

Skvelé predstavenie Rooney Mara. Má môj obdiv v každom filme je úžasná. Réžia je skvelo zvládnutá. Neviem, prečo film nemal ani jednú nomináciu na Oscara. 9/10 ()

filmharmony

...poprvé to bylo neuvěřitelné (nezdá se mi to?), podruhé - nezdálo se mi to, potřetí konečně vím, že se mi to nezdálo... počtvrté a x té budu přidávat... ()

dr.fish

Je zajímavé, jak si někteří američtí intelektuálové představují Ježíšovy časy. Nečekal jsem historickou rekonstrukci, ale taky jsem nečekal bezradné putování krajinou. K tomu, aby lidé opouštěli své rodiny, trhali tradiční vazby a následovali kohokoli ve vidině změny, lepších časů či čehokoli dalšího, je třeba charismatického člověka, sílu, přesvědčivost, energii. Nikoli temný pohled masového vraha. Je jasné, že tak profláklé téma se těžko uchopí a ještě hůře natočí. To, že parta zmatených apoštolů ideově tápe až do Ježíšova zmrtvýchvstání a co se stalo jim musí vysvětlit jediná ženská v kolektivu (Máří), to mi smysl dává. A i to, že ve světě mužů to nemohl nikdo nechat vyplout na povrch, že by to chlapi nepochopili první nebo že by Ježíš dával přednost ženě. Takže Máří byla zdiskreditována a smáznuta z historie. Jen by si bývala zasloužila trošku lidštější a hlavně normálnější vyprávění. Nerad to říkám, ale z novozákonní tématiky je pořád bohužel nejlepší Život Briana. 50% ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson