Máří Magdaléna

• Velká Británie Mary Magdalene (více)

Film Máří Magdaléna je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří (Rooney Mara), mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský (Joaquin Phoenix). Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává na cestu, která vede do Jeruzaléma, k osudovým událostem, jež jsou základním kamenem naší civilizace. (CinemArt)

filipvrbik

Velmi sugestivně, působivě a komorně natočené historické drama (schválně nepíšu náboženský film, protože oproti ostatním "křesťanským" filmům se zde nedočkáme rozestoupení moře, ani chůze po vodě, či snad dokonce rozmnožování chleba a ryb). Co "chybí" na vizuálních efektech, dohání skvělá kamera a působivost takřka všech scén. Rooney Mara i Joaquin Phoenix jsou dokonalí (akademie by se měla zamyslet,asi to neklapne, ale zatím výkony roku- aspoň u mě). No a v neposlední řadě film dokázal malý, nebo možná i velký zázrak- dokázal jsem po 24!!!! , ano 24 letech vytáhnout mamku do kina.....takže je něco mystického na filmu, který rozhodně není pro masy, narozdíl od Gibsonova Umučení Krista....viděno v kině...97% ()

orkadimenza

Téma neobyčejného svědectví mě dostihlo ještě před projekcí. Stejně tak jako byla Máří Magdalena svědkem Ježíšova zmrtvýchvstání, byl jsem svědkem zajímavé zkušenosti z kinosálu. V nejmenovaném CinemaCity komplexu jsem si zakoupil lístek na film a při vstupu do sálu na mě čekalo podivné zjištění - nikde nikdo. Na tom by nebylo nic divného (logicky při každé projekci někdo musí být v sálu první), kdyby začátek projekce nebyl za 5 minut. Po dotazníku jednoho slovensky hovořícího pracovníka "Proč jsem si vybral tento film? Proč jsem nešel raději na Hastrmana?" jsem se začal obávat mé šance na zhlédnutí snímku. Ovšem o pár minut později vešla do sálu pohledná blondýnka (kterou nepochybně na Mary zlákali na pokladně) a pro 2 lidi už se promítat MUSÍ. Problémy však nebyly zdaleka u konce. Reklamy a trailery nebyly zaostřené (na čemž se demokraticky shodli všichni účastníci promítání) a přišla tedy stížnost. Než jí bylo vyhověno, viděli jsme prvních 5 minut filmu, načež byla projekce přerušena pracovnicí CinemaCity s patřičnou omluvou a po zhruba dvouminutovém doostřování se začalo od znovu, tentokrát už s ostrým obrazem. No a nyní k samotnému filmu. Cením účel zfilmování příběhu Máří Magdaleny, patrný ze závěrečných titulků. Možná kdyby se jednalo o příběh, ve kterém by byla hlavní postavou, bylo by to ještě lepší. Nenechte se mýlit, hlavní postavou tohoto snímku je Ježíš, sice skvěle zahraný, ale asi bych si to tak úplně nepředstavoval. Rutinní opakování sekvencí "Ježíš něco udělá - záběr kamerou na Marii" dává tomuto faktu za pravdu. Na druhou stranu to asi jinak udělat nešlo, v jiném případě bychom se mohli dočkat Nového zákona vol.2 což by mohlo dopadnout ještě hůře. Zároveň je tahle rutina logická, pokud vezmeme v potaz zmíněné nařčení papeže Řehoře. Příběh se totiž vyvíjí velmi ladně, dává prostor pro zamyšlení a na otázku "Proč nebyla prostitutka?" odpovídá právě důmyslnou kamerou: "Protože to vše mohla jen sledovat s apoštoly." Pomalý vývoj děje je na druhou stranu zvolen poněkud nešťastně, protože se film stává nudnou záležitostí, která je sice okořeněna podmanivým soundtrackem pánů Johannssona a Hildura (nevím jak dál), ale také vám u ní nejednou zamhouří oči. Když k tomu připočtu fakt, že i přes viditelnou obhajobu Máří Magdaleny jako historické postavy a tedy i obhajobu jejího svědectví, se příběh v několika momentech odklání od Bible jako od jediného písemného dokladu, budu o Mary Magdalene mluvit jako o velmi průměrném snímku, který může zaujmout maximálně svým poselstvím a hereckým výkonem Joaquina Phoenixe. ()

Jaro_slav

Nejspíš nebudu schopnej napsat něco kloudnýho, dokud si nepřečtu Bibli. Tak aspoň něco nekloudnýho: Spousta záběrů na obličej Rooney Mary je v tomhle filmu hlavním kladem pro nás neznabohy. ()

Renfield

K filmu (i vzhledem k jeho tématu) opravdu sedí až meditativní styl vyprávění. Dlouhé pomalé záběry a v nich známý příběh, tentokrát ovšem ze zcela jiného pohledu, z pohledu Marie z Magdaly. Zde ji ztvárňuje Rooney Mara a ač jsem si nebyl zprvu jist, volba to byla velice dobrá. Joaquin Phoenix v roli Ježíše klasicky nezklamal a že je starší? Hold idylická zobrazení jsou idylická zobrazení, Ježíš jistě nevypadal jako dnešní třiatřicátníci. Film celkově je pojat velice naturálně, což je samozřejmě ku jeho kladu. Dění tak získává jedinečnou atmosféru a snad i reálnost, například scéna vzkříšení Lazara je i díky tomuto pojetí úchvatná. Od Máří Magdalény jsem očekával nejen filmový, ale i hudební zážitek, důvody jistě známé... Soundtrack je výborný, scény jakoby tiše podbarvuje, nevnucuje se a to je vůbec u tohoto filmu opravdu důležité. Naopak když je třeba, dává o sobě rázně vědět, ale těchto scén je opravdu pomálu. 75% ()

ac3r odpad!

Přečte si komentář Limy, to už dost napoví co je to za nudné sranec a vůbec tím neztrácejte čas, já vydržel 20 min. ()

janabel

Rozvláčný, nudný, ignorující fakta jako že herec Ježíše je trochu postarší a na 33 let určitě nevypadal, Máří byla ztvárněná jako světice a korunu tomu všemu dal černý Petr. Alespoň, že ten Jidáš byl bílý. Nejvěrohodnější z celého filmu byla výprava. Ta mě dokázala vtáhnout do té doby a hezky si ji vychutnat. ()

petikacka

Já se učím bibli z filmů, sorry...Myslím si, že normální bezvěrci, to mají úplně stejně...Máří Magdala je konečně první film, který ukazuje lidem , jak to ve skutečnosti mohlo být...Nikdo nevěří v boha, ale každý naprosto přesně ví, jak by to mělo vypadat...Proto všem chytrákům říkám, běžte všichni do prdele...To, že v bibli je obsaženo vše, ví každý, ale málokdo se tím řídí...Za mě 100% ()

barteca

Zasloužená rehabilitace osudu Marie z Magdaly. Poetismus za každou cenu však byl místy kontraproduktivní. Souhlas Filmmaniak . ()

Majkak

Meditativní pojetí umožňující nahlédnout do nitra Marie a Ježíše. Gath Davis se inspiroval prohlášením Marie Magdalény za apoštolku apoštolů v roce 2016. Zatímco apoštolové žijí v představách o svržení nenáviděné římské nadvlády, Marie od počátku daleko jasněji chápe Ježíšovo poselství. Zajímavě pojatý Jidáš jako fajn sympaťák, který přišel o rodinu. Davis se nijak neodklání od biblického textu, jen vypráví z pohledu Marie, která pochopila víc než všichni ti chlapi dohromady. Bez velkolepých scén, přesto hodně působivé. ()

anatheman

Velmi milé překvapení! Film mě potěšil svým pozvolným tempem. Děj je velice volný. Spíše se zde střídají obrazy, k jejichž propojení stačí, aby byl divák vybaven tradičním kulturním základem. Tento postup je zdůrazněn především v druhé polovině snímku, kdy se takřka přelétly zásadní momenty posledních Ježíšových dnů. To ale koresponduje s rozvržením kompozice. Rovněž musím ocenit komorní feeling snímku. Velkou roli zde hrají záběry na pusté kamenité scenérie, čímž je budována svébytná mystická atmosféra. A co se týče tématické složky filmu? Myslím si, že byla zachována čistě duchovní náplň. Můžete sice hledat dnešní "průřezová" témata, ale já se do tohoto pátrání pouštět nehodlám. Hlavní myšlenky díla se zaměřují zcela na něco jiného. A k tomu je zde patrná snaha o objektivitu, takže se nabízí širší prostor pro interpretaci. U herců musím říct, že Rooney byla vybrána velmi dobře. A Joaquin? Je pravda, že jsem si na něj musel zvyknout, neboť jej mám spojeného s diametrálně rozdílnými rolemi. Zároveň jeho ztvárnění Ježíše bylo poněkud netradiční. V průběhu sledování jsem ale došel k závěru, že uspěl. Na závěr je třeba vyznamenat Jóhannssonův soundtrack. Ačkoli již mezi námi není, vždy jej vzkřísí tóny jeho úchvatné hudby. Celkově uděluji filmu silné 4 hvězdičky! ()

lemonova

Film tak veľmi deformuje postavu Ježiša, že rozmýšľam, či nevznikol iba preto, aby podporil súčasný trend superžien pomocou kvázi biblickej predlohy. Skutočnej Biblie je v ňom totiž ako šafranu a ja som celý čas nechápala, čo na tejto karikatúre Ježiša všetci vidia. Lebo nech už čítate akékoľvek Evanjelium, každé Ho vyobrazuje ako toho, ktorý má Moc, nie len akési kúzelnícke schopnosti a fajn progresívne názory. Kvôli Rooney nejdem s hodnotením ešte nižšie, pretože bola naozaj výborná. ()

MickeyStuma

‘Podle křesťanských evangelií byla Marie Magdaléna přítomna při smrti Ježíše i jeho pohřbu; a je uznávána jako první svědek jeho zmrtvýchvstání. V roce 591 papež Řehoř První prohlásil, že Marie Magdaléna byla prostitutka. Tento mylný názor přetrvává až dodnes. Roce 2016 byla Marie Magdaléna oficiálně prohlášena papežským dekretem za apoštolku apoštolů a první zvěstovatelku vzkříšeného Ježíše.’ Film byl inspirován příběhem Marie Magdalénské, který se nachází v evangeliích. A je potřeba si to přečíst, aby se tento snímek správně uchopil. Jedná se o portrét Marie Magdalény žijící v době, kdy muži rozhodovali o osudech žen pod taktovkou zákona Boha. Máří Magdaléna je v podstatě velice kontroverzní osoba a protože se o ní říká ledasco, je velice těžké biblicky tuto osobu přijmout a nebo se od ní odvrátit. Něco jsme se o ní dozvěděli už ve snímku ‘Šifra mistra Leonarda’. V tomto portrétu je však vidět, že tvůrci byli velice opatrní, aby snad nebyl někdo pohoršen. A tak se nic nového o Máří Magdaléně nedozvíme. Jen putovala po boku Ježíše a byla přítomna při jeho zatčení, odsouzení i popravě, zatímco všichni ostatní utekli nebo se schovávali. Natočeno je to však  impozantně, citlivě a biblicky velice citově. A co víc, ať se to někomu líbí nebo ne, Ježíšův postoj k lidem je, jak se dnes říká, genderově vyvážený. Nevytváří rozdíly mezi muži a ženami. Všechny respektuje a učí naprosto stejně. Jestli v tom je úmyslně skrytá současná politika o rovnoprávnosti je těžké říct, ale podle toho, jak příběh začíná, to tak na sto procent vypadá. Každopádně je snímek v jistých směrech inteligentní. Atmosférou si vykračuje téměř artově, ale k dosažení takového cíle přeci jen ještě něco chybí. Po dramatické stránce tak pochopitelně není o co stát. I dvouhodinová stopáž je dost málo na to, aby bylo odvyprávěno vše zásadní a tak tu máme z Bible jen určité útržky. Ano celkově to je hodně málo, ale je to prostě jen celovečerní film. Takovéto téma je na své rozšíření spíše hodno k TV seriálu. Co se týče Máří Magdalény, zmínka o ní je i v seriálu ‘The Bible’ z roku 2013 a snímku ‘Kipling Jesus’ (Proč zabili Ježíše) z roku 2015, kde si Máří Magdalénu dle kritiky velice úspěšně zahrála Martha Issová. ()

Heavyman

Máňa Magdalena a její rehabilitace jistě (ne)potěší dost židokřesťanů. Je zde zobrazena úplně jako ženská variace Krista a jeho pravá ruka. Samotné ztvárnění Krista, v podobě fyzicky slabého a znaveného muže, kterého konání zázraků vyčerpává, se v celku zadařilo a je originálně zahrané. Banda apoštolů v čele s "černym Petrem" a dalšími bratry a soudruhy je vlastně banda budišničemů z kterých vznikla "slavná" Církev Svatá, co Ježkovo účení přeměnila k obrazu svému. Komornější pojetí filmu, nebylo vůbec na škodu, ovšem nehorázná booožíí nuda. Ámen. ()

BOURQUE

Nezávislý film o živote Márii Magdalény, ktorý informácie z Knihy Kníh čerpá len málo (respektíve len toľko, čo potrebuje) a aj tie zobrazuje nezávisle bez tzv. Hollywoodských elementov. R. Mara hrá citom a je prekrásna. J. Phoenix zase stvárňuje postavu Ježiša trošku inak, ako sme na to zvyknutý. Pre film je potrebný mať čistú a otvorenú hlavu a nečakať dynamický príbeh. Keď sa vám to podarí, tak tento film vás môže milo prekvapiť. P.S.: „Aký je pocit žiť so srdcom plného hnevu?“ Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

brumbrum

Hodne divne spracovanie.. S Bibliou a ci videniami Marie Valtorty to nema moc spolocneho. Navyse, Joaquin Phoenix sa ako ex-fetak tak hodi skor na temne role ala Commodus v Gladiator, ale kukat na coby-Jezisa v jeho podani, to chce nervy zo zeleza. 2* za snahu, viac za americko-hamburgerovu verziu zidovskej historie sa dat neda. ()

Páně

Tak to pardon. Přišlo mi to jako když si nějaký pomýlenec náhodou přečte apokryfní gnostické Mariino evangelium a pak ho třeba napadne natočit v tom duchu film, jehož vypovídací hodnota je reálně nula, jakkoliv se místy snaží o nádech syrové inspirace. Hlavně aby to mělo ty správné gender důrazy. Jsem schopen překousnout hodně, ale tuhle drzou hloupotu fakt ne. Řekněme si to takhle, pod slovy jako "originální" či "alternativní" pojetí dané předlohy se zde skrývá jen jed a manipulace, takže pro opravdového křesťana toto nemůže být přijatelné. Jedna hvězda za hudbu. ()

Ben Nevis

Evangelium podle Maří Magdalény nepřináší nic nového. Pro neznalce příběhu Ježíše chybí důležité momenty, které jsou nahrazeny náznaky. Film je tudíž určený jenom pro věřící. Je vidět, jak se snaží zatlačit jakoukoliv kontroverzní myšlenku, například vztah Ježíše a Marie M. Zato nedostatkem politické korektnosti film netrpí. I ve starověku byli černoši spíše rarita, než běžná součást společnosti. A židé si na multikulti zrovna nepotrpí. Proč jsou tedy ztvárnění smetanově bílými a černými herci? Proč se asiaté nebouří, že chtějí mít v historických filmem taky své kvóty? Prostě mi vadí učesávání historie, zatímco se máme poučit z chyb našich předků. Kladně kvituji důraz na to, jak apoštolové Ježíše vůbec nechápali. Tady byl potřeba ženský prvek, kterému je myšlenka milosrdenství a odpuštění bližší. ()

Biopler

No čo ja viem... ak je v príbehu z kresťanstva prítomný Ježiš a jeho životná cesta, tak vždy zatieni hlavnú tému, ktorou mala byť v tomto prípade životná cesta Márie z Magdaly. Málo výrazná predstaviteľka nemá čo hrať, lebo celé dielo dýcha prázdnotou a pôsobí nevýrazne. Aj Ježišove preslovy k ľudu nemajú šťavu, tak sa radšej v podaní Phoenixa odoberie na vrch a hľadí do blba. Jeho herectvo, len kvôli výstrednosti a čiastočne zjavu, zaujme však viac ako herectvo Mary. Biblický scenár sa viackrát hocako poprekrúca, aby tu a tam zapasoval podľa toho kde sa Ježiš hýbe. Pre ozvláštnenie či skôr kontroverziu je do role Petra vybratý Ejiofor čo bol pre mňa osobne úlet a ak je za tým pretláčanie černochov do mainstreamových filmov za každú cenu (aby sa zase raz neurazili), tak spánombohom zdravý rozum. ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson