• tomtomtoma
  ***

  Spíše než komedii, připomíná tento film naivnější romantickou beletrii. Takovou, jejíž díla jsou si v určitých bodech velmi podobna a jejíž obliba přetrvá snad celé lidské věky. Je to český němý film, ale tato zajímavost zaujme většinou jen skalní příznivce hvězdy jménem Vlasta. Nadšení z práce je patrné na první pohled a to je uklidňující zjištění. Příběh lze charakterizovat slovy: jak vesnická dívka o veškeré naděje a představy v drsné džungli velkoměsta přišla. Ale to není žádná překážka naivnímu idealismu. Hlavní postavou je prostá dívka Kačenka Strnadová (zajímavá Zdena Kavková), která téměř tragickou cestou narazí na nevybíravou realitu hlavního města. Podléhá všem těm lákavým svodům a poletujícímu mámení falešného uspokojení citu jednostranné lásky, která hlavní hrdinku táhne dolů až ke spásnému uvědomění. Ten hořký nápoj osudu pije nevědomky po celou dobu svého pobytu v hlavním městě. Hlavní mužskou postavou je vesnický popleta a troufalý mládenec Vincek Kroutil (solidní Vlasta Burian), původní Katčin snoubenec. Do města ho přivábí přítomnost jeho vyvolené, ale nebyla to pouhá iluze zdání sladké budoucnosti? Velkoměsto všechno a všechny pohltí, pomalu rozžvýká a po použití vztekle vyplivne na černočernou zem marnosti. Ale on se s realitou vypořádává velmi zdařile. Z dalších rolí: městský mládenec, falešný ctitel Katky a prohnaný podvodník Richard Romanovský (zajímavý Jiří Sedláček), Katčin prchlivý strýc a vesnický hostinský Jurásek (Rudolf Sůva), nemile překvapená filmová hvězdička a manželka Katčina zaměstnavatele (Bronislava Livia), první Katčina městská zaměstnavatelka a lakotná hokynářka Hroznata Šnytlíková (Betty Kysilková), mlsný uzenář (Josef Šváb-Malostranský), vysněný Vinckův zaměstnavatel a opatrný senátor David Hradecký (mladý starý Jaroslav Marvan), či neodbytný milenec a svůdce Felix Čihánek (Bedřich Bozděch). Výsledný výtvor není pouhou zajímavostí z němé éry české kinematografie, ale stále dokáže pobavit svým nevážně vážným tónem vyprávění nástrah velkoměsta. A konec? Ten je pochopitelně šťastný a optimistický a nadějný. Díky vesnickým přivandrovalcům do velkého města, se městský tanec rozšířil i na venkov.(18.8.2016)

 • slavo75
  ****

  Na dobu svojho vzniku veľmi zaujímavé a zábavné, scéna s tancom "kačka-ston" ma dostala a pobavila. Ten film som videl prvý krát až 88 rokov od jeho vzniku :-) a nestačím sa čudovať, aký svieži situačný humor dokázali vyprodukovať autori ešte v ére nemého filmu. Pre mňa v pozitívnom zmysle veľké prekvapenie.(25.10.2014)

 • zette
  ****

  V mnoha pasazich ohromne vtipne. Film ma sice prepalenou stopaz i diky nekterym mistum, ktere s dejem minimalne souvisi, napriklad navrat domu, onen navrat v cele s tancovackou a opilym zvirectvem je vsak genialni, to jsem sel smichy do kolen. "Dnes tancovacka, obecni sanyta po ruce". Burian neni muj oblibenec, jako "nemy" mi ale vubec nevadil a sledovani zlocince na ulici bylo taky bez chyby. Dobre byl natoceny i prijezd obou hrdinu z venkova do Prahy. Sedmy film Svatopluka Innemanna, ktery jsem videl a musim konstatovat, ze se mi libil nejvice. Skoda nevyrazne (nebo spise nesympaticke) Kacenky, v jinem obsazeni bych zvazoval plny pocet.(16.1.2015)

 • NinadeL
  *****

  Na to, že je to jeden z naprostého minima českých němých filmů na DVD, je to zklamání. Protože, aby vedle Erotikonu existovali jen dva Burianové, tak to je dramaturgie silně nedomyšlená a jen další a další filmy by tomu mohly pomoci. Cokoli z Wetebu nebo Kalosu by bylo skvělé. Na druhou stranu mimo fandů Buriana nikdo asi nečekal od Kačenky nějaký zázrak, ale ono je to jednoduše cele adekvátní kombinaci Innemann-Kavková-Burian. Čili milé, venkovské a jadrné. Jenom to mohlo počkat, až by se cesta prorazila zajímavějšími kousky.(15.2.2009)

 • Pitryx
  ***

  Nu, přiznávám, ta stopáž mne zmohla, několikrát jsem musel přerušit sledování a jít dělat něco jiného. Přesto je to velmi dobrá komedie s gagy, které lehce strčí do kapsy i americkou němou grotesku. Vlasta Burian dokazuje, že umí i němé role. Zamrzel špatný střih a to úmyslný. Například ve scéně záměny vojenské čapky a kastrolu, byla ustřižena pointa. Moc dobrý film, který bych ovšem podruhé asi vidět nemusel.(3.9.2016)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Prahe. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace