Bitva o Moskvu

• Rusko Dvadcať vosem panfilovcev (více)

Děj filmu se odehrává na podzim roku 1941. Německé jednotky dělily od Moskvy už jen necelé dvě hodiny jízdy po hlavné silnici. Blízko ní operuje 316. střelecká divize, které velí generál I.V. Panfilov. Jeho jednotka ho natolik respektuje, že svůj bojový útvar pojmenovali Panfilovská divize a sami vojáci se hrdě nazývali Panfilovci... Ve vojenských novinách Červená hvězda, oficiálním tisku sovětského ministerstva obrany, se objeví zpráva reportéra Vasilije Korotejeva o neuvěřitelném hrdinském působení vojáků Rudé armády. Je to příběh Panifilovovy dvacetosmičky - skupiny dvaceti osmi vojáků 316. střelecké divize pod velením generála Ivana Panfilova, která sama a s nedostatečnou výzbrojí zastavila postup kolony 54 německých tanků těsně před Moskvou a zdržela postup nepřátelské 11. pancéřové divize až na několik dní. I když byly Panfilovci vyzbrojeni jen běžnými puškami Mosin-Nagant a kulomety DP a PM-M1910, které jsou proti tankům neúčinné, nebo měli k dispozici pouze staré protitankové granáty RPG-40 a protitankové pušky PTRD-41 nedostačující síly a průraznosti proti pancéři německých tanků, sovětští vojáci bojovali neúnavně a vzdorně, s neobvyklou statečností a neochvějným odhodláním chránit Moskvu a svou vlast. (TV JOJ)

brasek

Od mladosti som zvyknutý na inak vyrozprávané ruské vojnové filmy. Tento snímok je také dlhé čakanie na útok nepriateľa, ktoré sprevádzajú nie vždy zaujímavé dialógy. Priemerný vojnový snímok so solídnou akciou, aj keď možno diskutovať o relevantnosti toho čo vidíme na plátne. ()

jojto

Celé je to strašne tvrdé a neprirodzené. Silené dialógy, trápne plané tliachanie a neustále tlačenie na pílu. Efekt je nuda, nuda a trochu akcie. Tvrdá až nechutná ruská propaganda je hnusná rovnako ako tá americká. ()

rigby

První půlhodina je povinné povídání a filozofování o smyslu života a smrti. Ale když dojde na bojové scény, vše je perfektně zpracováno. Možná až moc. Scény jsou zcela přehledné, čitelné a srozumitelné, tanky jak z počítačové hry. Všechno vlastně vypadá jak z počítačové hry. A to je možná velké mínus celého filmu. Jinak jde o výbornou podívanou. 3+ ()

quido_zidle

Rusáci kdysi uměli točit válečné filmy... kdysi... 1 h 45 minut kecy úplně, ale úplně o ničem(dozvíte se, že ruský voják, který se většinou jmenoval Gríša byl člověk uvolněný, klidný, skromný, vtipný, uvědomělý, sečtělý, duchaplný, milující, empatický, vynalézavý, odvážný a celým svým srdce se těšící na boj) a zbytek je střílení do velmi pomalu se pohybujících až stojících terčů v podobě tanků a vojáků s německou přilbou a zakrytými ústy... ()

Stoupa07

Původně jsem ani na ten film nechtěl koukat, ale Shatland mne trošku nadzvihl, tak jsem to dal. Já totiž moc válečné filmy nemusím. A je jedno jaké produkce. Milý Shatlande, myslím si, že politika a vnucování vlastní propagandy na tento web nepatří. A už vůbec ne vyhrožování komunkoliv a jakkoliv. Srovnej si to v makovici. Tak a teď konečně k filmu. Jestli je to pravda nebo ne, to asi není podstatné, konečně, jak víme, že jiné příběhy jsou pravdivé? Je to válečná pohádka. Stejně jako Osud člověka, Jitra jsou zde tichá, ale i Zachraňte vojína... LIdé chodí do kina nebo koukají na filmy, aby se pobavil, rozesmáli, poplakali nebo naštvali. Ne aby posuzovali jestlli to je pravda. Jenže já moc válečné stejně nemusím. A je mi jedno jak jsou natočeny. Takže za mne 3. ()

Lord_Denvil

Tady je samy WOT-bornik, které má milion killu na počítače. Tak já to zkusím malinko přiblížit. Ve fronta není ucelena linie obrany. Jednotlivě armády máji svá "pásma zodpovědnosti", uvnitř armád - armádní zbory, pak divize, pluky a prapory (prapor je nejmenší jednotka, která má štáb - dal už to funguje jako celek). Ale té pásma nikdy nejsou na sebe přímo nalepeny - mezi jednotky a uskupeni jsou mezery. Téhle mezery jsou většinou přikryty minovými poli, zátarasy a menšími samostatnými jednotky. Což bylo ukázáno ve filmu. Tahle samostatná rota přikrývala mezeru mezi 2 armády. K otázce, proč tanky najížděli na zákopy... protože oni neměli za úkol zabit těch pak kluku (tě nikoho nezajímají), ale v co nejkratším čase se probit hluboko do tylu hlavních jednotek, obklíčit je, odříznout spojeni a zásobovaní a vytvořit tak kotel, kde by obklíčeny jednotky se nakonec vzdali. Zabíjeni ve filmu nebo na počítači vypadá vzrušující, ale to opravdu není účel války, ale spíš hnusný a odporný nastroj... účel je - zneškodnit (neznamená zabit!) armádu nepřítele a obsadit jeho území. Ano, legenda o "28 panfilovcech" je historicky vyvracena... Ale takových malých jednotek, které za každou cenu se snažili co nejvíc zdržet nepřítele na nečekaném směru útoku nebo v miste proryvu (schválné píšu "nepřítele" - stávalo se to na každé válčící stráně. I němci uměli stát na smrt, když to bylo třeba... A co teprve japonci... ). Každopádně, tohle je dost slušný, maximálně autenticky válečný nářez a velmi dobře ukázanou atmosférou. Popravdě nevím kdo a kde tam zahlídl nějakou propagandu... Dokonce ani "rudy komisař" byl tak nějak neškodný... Jinak proryvy na nechráněných, nebo slabé chráněných úsecích fronty proběhali v podstatě až do konce války. Třeba můžu doporučit film (podobna tematika). http://www.csfd.cz/film/137938-jdou-vojaci-jdou/komentare/ ps: ... hrdina se před zrcadlem lek. včera na souseda něco řek ......... ()

Agnostik

Velmi povedený válečný film z hrdinného Ruska.Po všech hollywoodských megapeckách,konečně i rusové po delší době natočili akční válečný film který má jiskru. ()

TOPmoovie

bohuzial. vojak rayn, pripadne nepriatel pred branami, a odvtedy vojenske filmy skoncili. tu uvidite presne bitku , ako nemci nebojovali ani raz. cely nezmysel (tanky bez pechoty a naopak). jedine zfilmovane to bolo obstojne, ale naco je vam flasa od sampanskeho, ked vnutry je hnila voda??? ()

raru

Veľa,veľa kecov o ničom,ale keď dôjde k boju,je to paráda.Režijne veľmi dobre zvládnuté,podčiarknuté dobrými hereckými výkonmi. ()

ellysium

Po shlédnutí tohoto filmu jsem byl nadmíru spokojen.Rusům se podařil opět vynikající snímek bez politických keců a s pomocí velkého množství dárců uzřel světlo světa.V podstatě jde o realitu bitev za druhé světové války,kdy němci oplývajícími moderními zbraněmi velmi často naráželi na sovětské jednotky vyzbrojené předpotopními zbraněmi,se kterými dokázali často neuvěřitelné věci.Tak jako k filmu Brestská pevnost,nemám k tomuto počinu co vytknout a dávám plných pět hvězd.Krása ()

pop.z.pop odpad!

to je tak nevěrohodné až je to k zblití, stupidnější dialogy ve filmu natočeném v tomto století těžko pohledat, nevýrazné postavy, jedno klišé střídá druhé za doprovodu otřesné rádoby epické hudby, jeden z nejhorších ruských filmů v dějinách lidstva, no csfd komunita troubelínů tomu napálila 65 procent :)))) možná by se dala dát jedna hvězda za nasvícení scén, ale seru na to ()

mavin

No... Půlka filmu oničem a ta druhá tam má asi málo gerojů, to už i Borisek malý seržant byl koukatelnější. ()

zekon

Dám 4* za to že to byl takřka normální film z 2.sv. Ve srovnání s odpadem Fury je tohle velkofilm a za podstatně jiný peníz. Ano souhlasím se všemi že dialogy byly často tristní, že se chovali Němci divně a hlavně že ruský geroj Ivan vystřílel půl divize bez odezvy. Nicméně skvělá hudba, velmi slušně zvládnuté triky, minimum nesmyslů, nepamatuju válečný film kde bych neměl tolik pozitivních pocitů. ()

argus123

jeden z peckovych filmov z 2 sv. vojny. FIlm tohto žanru obsahuje všetko čo obahovať má, kto tento film považuje za propagandu je beznádejny prípad. ()

Sa.sa

Film na 5 hvězd, které si 100% zaslouží... Ano příběh o hrdinském boji za Vlast, za Moskvu... Co naplat zatraceně dobře natočené a velice reálné... Holt tak nějak to probíhalo a válka je o tom kdo na konci zůstane na živu aby mohl bojovat dále a né kdo zemře byť "hrdinskou" smrtí... Jinak ten památník co byl postaven je opravdu krásný a tito muži si ho zasloužili ;) ()