Film Juraje Jakubiska z konce 70. let s velkou účastí českých herců (Pavel Nový, Jana Březinová, Ondřej Pavelka) se vrací k odvěkému lidovému pravidlu, vyjadřujícímu koloběh venkovského života a zákon zachování rodu. Doslova – postav dům, zasaď strom, vykopej studnu, zploď syna. Matúš, svérázná postava romantika, který se přistěhuje do zapadlé východoslovenské vesnice, má zprvu nejlepší vůli toto poslání naplnit. Zvykne si na místní poměry, zamiluje se a s urputným odhodláním začít nový život se pustí do stavby domu. Jsme v době tuhé normalizace, v níž opatřit si soukromé z veřejného přímo láká, a má-li někdo tak vzpurnou povahu jako Matúš, může se mu stát, že snadno zapomene, že ukrást se dá mnoho, jen láska a svědomí ne... Snímek má ve filmografii Juraje Jakubiska – jinak svrchovaně autorského tvůrce – ojedinělé místo, neboť se tu nijak nepodílel na scénáři, pouze film režíroval. (Česká televize)

tranquill

"Vy mátě pomník v každej dědině. Ja si svoj postavím sám!" Takhle to chodilo v socialismu... Ale tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo, až... ()

closed.eye

Není nad příjemný překvapení: nečekala jsem skoro nic a dostala hodně. Pěkná kamera, zajímavý dialogy... Syrová realita, schopnost jít si za svým cílem příliš tvrdě, vs. bláhový snění, krásná příroda a krojovaný ženský na vesnickým fotbale (tento výjev mě dostal, nemůžu ho proto nezmínit :-)). Mrkněte na to, dzeci a nebud'te skoupé na hvězdičky, stávajících 65 % je ostudně málo! :-) ()

diodoros

Jednoduchý o dej o tulákovi, ktorý sa nechá zviesť do dediny v horách, nájde si tam priateľov, prácu, ženu a rozhodne sa tam usadiť, čím sa rozbehne kolobeh krádeží a podvodov vedúci až k tragickému koncu a zamysleniu, či to vlastne všetko za to stálo... Jakubisko tentoraz zvolil skôr realistický štýl, jeho typických snových pasáží tu takmer niet, čiže príbeh je vystavaný aj spravovaný realisticky, vzťahy medzi postavami sú uveriteľné a záver nevyhnutný. Hudba je výborná, kamera je prehľadná a príbeh sa zaoberá jednak kritikou politiky, ale aj správaním obyčajných ľudí - robotníkov, alkoholikov, chlípnikov, zlodejov... - ale hlavnou myšlienkou je skôr duchovné hľadanie a materiálne budovanie šťastia a zamyslenie, čo je v živote dôležité a k môže viesť k šťastiu a čo je iba zbytočný chamtivý a prehnaný materializmus, ktorý môže človeka dohnať až do skazy. ()

zona

Vedle Vtáčkovia, siroty a blázni je toto pro mě nejkrásnější Jakubiskův film. Méně výtvarně opulentní než jiné režisérovy opusy, ale přesto plný překvapivých detailů, citlivý a s nádhernou hudbou P. Hapky. Mimořádné jsou i herecké výkony P. Nového, J, Březinové a O. Pavelky. Ač to zní jako provokace, řekl bych, že cenzura a normalizační kleště Jakubiskovi pomohli k větší sebekázni a ke vzniku filmového klenotu, dodnes nedoceněného. ()

ostravak30

Škoda, že čeští herci byli dabovaní, to je můj první postřeh z filmu. Jinak je to ale zajímavý příběh člověka, jež by nejvíc vystihovalo pořekadlo: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Nebo též: Kdo chce moc, nemá nic. Matúš to zkrátka přeháněl. A měl si dát pokoj zvláště, když jej všichni okolo začali upozorňovat,že o jeho krádežích ví. To jej mělo varovat, aby si dal na chvíli pokoj. Jenže s jídlem roste chuť, abychom zůstali u pořekadel. Je to takový, dnešní generaci těžko něco říkající, film, který zobrazuje, jak se v socialismu dalo k lecčemus přijít. V tomto případě pak také o tom, jak se dá lehce ztratit to, co má člověk na dosah. ()

cinema_cz

Film, který z dnešního pohledu působí lehce bizarně kvůli obsazení českých herců (kteří byli nadabování do slovenštiny), bohužel poněkud zestárl. 60 % (Ci 02/2008) ()

Prubner

V podstatě je to obyčejná moralita o rozkrádání, ale inteligentně napsaná a působivě natočená, takže film není tezovitý, ale naopak docela živý a uvěřitelný, dýchá z něj život. ()

Marquis

Parádně vykreslenej charakter hlavního hrdiny. S ničím se doopravdy nesere, žádnej přizdisráč. Pavel Nový v životní roli. V dnešní době se takové filmy netočí a hlavně není nikdo kdo by toho byl schopen. ()

blanic

Jakubiska moc rád nemám, ale výkon Pavla Nového v hlavní roli byl nadprůměrně věrohodný. A ta fotbalová pasáž? Tak to jsem fakt čuměl :D ()

Mikecat

Jakubiskov film plný Slovenskej prírody, ktorá vás chytí za srdce, klasický komunistický film s vtipnými scénami a nenúteným morálnym odkazom. Za srdce ma chytila TATRA 148 a šofér Matúš ako aj láska k miestnej dievčine, ktorej sa rozhodol postaviť dom avšak z "premiestnených" materiálov zo stavieb a ako sa tento materiál snažil vyniesť, "zohnať" a zúričiť ako aj rôzne naháňačky s VB(verejná bezpečnosť) ()

PTuranyi

Spočiatku to vyzerá na obyčajný príbeh dobrodruha Jozefa s ľúbostnou zápletkou a veľkým milostným trojuholníkom. Čoskoro sa však ukáže, že geometrické tvary tu nehrajú až takú veľkú rolu, zato z Jozefa sa vykľuje celkom slušný rozkrádač socialistického majetku, čo nakoniec zahubí nie len jeho nádejný vzťah s Helenou, ale vyvrcholí drámou, v ktorej ide o životy. Produkcia je na dobrej úrovni a herci predvádzajú slušné výkony. V priemernom socialistickom príbehu však občas objavujú nečakané momenty. Či už je to len tak okolo prechádzajúca cigánska svadba, návšteva "ľahšej" kamarátky, alebo Jozefove nočné mory. Režisérom tohto filmu je totiž Juraj Jakubisko, ktorý nie len moderne pracuje s dejom a už nazačiatku prezradí koniec, ale do poslednej chvíle nevieme čo k nemu vedie. Výsledkom je proletársko-kritické dielko s črtami Twin Peaks, ale žiaľ Jakubisko nemal toľko priestoru a na Lynchovu úroveň nedosiahol. Zato vykresal z profánneho príbehu celkom dobrú drámu. 65% ()

VincentFunG

Jeden z najlepších slovenských filmov. Prvý Jakubiskov film po nútenej 10 ročnej pauze. Pôvodný scenár o socialistickom hrdinovi Jakubisko s Dohnalom prepísali tak, až bol film stiahnutý z distribúcie. Svoje maniere maestro drží na uzde, čo je len pre dobro veci, no i tak je film nabitý nápadmi a poetikou, ktoré predznamenávajú Jakubiskovu zlatú éru 80. rokov. Panoptikum skvelo obsadených vedľajších postáv, z ktorých každá má svoj charakter, i keď sa na plátne objaví len na minútu, si tu Jakubisko nachystal pre svoje ďalšie filmy. Mihne sa tu Pehavý Max, Prengel, i strýko Oškara. A Jana Březinová je tu neskutočne sexy. 95% ()