Film Juraje Jakubiska z konce 70. let s velkou účastí českých herců (Pavel Nový, Jana Březinová, Ondřej Pavelka) se vrací k odvěkému lidovému pravidlu, vyjadřujícímu koloběh venkovského života a zákon zachování rodu. Doslova – postav dům, zasaď strom, vykopej studnu, zploď syna. Matúš, svérázná postava romantika, který se přistěhuje do zapadlé východoslovenské vesnice, má zprvu nejlepší vůli toto poslání naplnit. Zvykne si na místní poměry, zamiluje se a s urputným odhodláním začít nový život se pustí do stavby domu. Jsme v době tuhé normalizace, v níž opatřit si soukromé z veřejného přímo láká, a má-li někdo tak vzpurnou povahu jako Matúš, může se mu stát, že snadno zapomene, že ukrást se dá mnoho, jen láska a svědomí ne... Snímek má ve filmografii Juraje Jakubiska – jinak svrchovaně autorského tvůrce – ojedinělé místo, neboť se tu nijak nepodílel na scénáři, pouze film režíroval. (Česká televize)

kajas

Novému to velice slušelo a myslím, že podal solidní výkon. Dlouho jsem přemýšlela, jaká bude hlavní zápletka příběhu, když Pavelka odjel a nechal Novému volné pole působnosti, takovou pointu jsem rozhodně nečekala. Hapkova hudba film pěkně doplňovala. ()

Martin741

Slabota a la Jakubisko zas v plnej nadhere. Jakubiska nemusim, to uz radsej Sved Ingmar Bergman. Pribeh sa nehybe nikam a je pre mna ako narocneho divaka plochy, no nuda na pohladanie. A ja nemam nudne filmy rad. 10 % ()

honajz2

Vidět to někdy náhodou v televizi, vůbec bych nepoznal, že to točil Jakubisko. Každopádně špatný film to není, přinejmenším je dost zajímavý. Celé je to o muži, který přijede do vesnice někde na konci světa (zase na druhou stranu, je obklopená nádhernou přírodou),nikde dlouho nevydrží, jenže tady se zamiluje, chce tu zůstat a začne si stavět dům. Jenže on necestuje takhle po vesnicích bezdůvodně... Má to poetickou atmosféru, nádhernou přírodu, dobré herecké výkony, ale i tak je to místy nudné a celkově z toho necítím, že by to bylo na ty 4*, a to i přes to napínavé finále. Ale je zajímavé vidět od Jakubiska normální film. 3* ()

ad

Skvělý Pavel Nový. Jen ten scénář je zbytečně dlouhý a místy nudný. A pokud takhle na mně zapůsobil při svých 93min., musí být něco v nepořádku... ()

zette

Opet velmi citelny Jakubisko. Ac jeden z mala filmu, kde se nepodilel na scenari, zpracovanim typicke. Jeho rezie me bavi, bohuzel je casto na ukor deje a to uz mi uplne nesedi. Ale bylo minimalne zajimave, sledovat pocinani hlavniho hrdiny v podani Pavla Novotneho. ()

dr.fish

Jakubisko nám představuje svého hrdinu, který se svou firemní Tatrou dokáže za socialismu postavit dům. Jezdí po okolí a nakládá všecko co vidí, něco využije, něco prodá, celou dobu sice krade, ale sám to tak nevnímá. Smyčka se ale stahuje. Jde tu ale kromě toho ještě o světonázor. Matúš je totiž rozevlátý požitkář, který neřeší vůbec nic a užívá života. Lidé ho mají rádi, on má rád je. Nakonec ani to ale nestačí....75% ()

sator

Smysl toho obsadit si české herce a pak je předabovat Slováky mi uniká... Dialogy jak z jiné galaxie, film mimo mě... ()

Triple H

Spolu so Sedím na konáre... podľa môjho názoru najlepší Jakubiskov film. Civilný, dobre natočený, zahratý a s pôsobivým záverom. ()

PatoP

Ja mám tento film od Juraja Jakubiska najradšej. Je tu výborne vygradovaný dej a posledná scéna je nezabudnuteľná. Vedľa filmu "S tebou mne baví svět" a seriálu "Velké sedlo" je to ďalšia životná rola Pavla Nového. ()

Autogram

Film o jednom zo socialistických zázrakov: Každý kradne a nikde nič nechýba. A naviac pár naháňačiek so starými tatrovkami. V kontraste s obrázkami peknej prírody ma prekvapil silno neekologický záver. ()

vitekpe

Velmi dobre drama se slovenskeho venkova. "Rebel bez priciny" Pavel Novy jako ridic tatrovky a stavitel rodinneho domu. Puvabna Jana Brezinova jako mlada matka samozivitelka, ktera ho okouzli svym puvabem. Jakubisko to natocil moc pekne. 4+ ()

klúčik

Juraj Jakubisko natočil film o obyčajných ľudoch z jeho rodného kraja.. Určite také postavičky zažil a nám ich len ukázal. Ja osobne si pamätám na pár vecí : futbal, keď hrali na ihrisku, ktoré stúpalo do kopca.... na fantastickú nákladnú Tatru asi 816 4x4. To bol stroj... a samozrejme na Pavla Nového a mladučkého Ondřeja Pavelku.... 75%. ()

Lookass

Juraj Jakubisko sa po takmer desiatich rokoch od zákazu tvorby celovečerných filmov vrátil a nakrútil Postav dom, zasaď strom. Nútená prestávka sa u Jakubiska prejavila najviac vo fakte, že sa mu úplne nepodarilo nadviazať na úspešnú tvorbu zo 60-tych rokov. Aj keď pre neho typická poetika, dôraz na atmosféru, zobrazovanie života obyčajných ľudí na vidieku a lyrická hudba zostali zachované. __ Osobne nechápem, ako sa mu celý projekt podarilo vôbec realizovať - predsa len, zobrazenie dedinskej morálky a charakterov niektorých ľudí je v priamom rozpore s normalizačnou líniou vtedajšej spoločnosti. Asi sa preto dá pochopiť, že film krátko po uvedení do kín putoval rovno do trezora __ 6/10 ()

Adramelech

Film z doby socialismu, který ukazuje, že rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví se nevyplácí. Dnes funguje jako nostalgická vzpomínka na režim, který sice měl své mouchy, ale měl i mnohá pozitiva, kupříkladu dokázal udržet na uzdě lidskou hrabivost. Kromě toho uměl ohlídat státní hranice, přimět cikány, aby pracovali, zajistit občanům bezplatnou zdravotní péči (žádné doplatky za léky, jen koruna za recept, žádných 90,- korun za návštěvu pohotovosti), udržet nízké ceny základních potravin, vody, energií a nájemného nemluvě o tom, že neotravoval lidi žádným LGBT nebo GDPR. Ale zato každoročně otravoval s VŘSR, to je fakt. ()

ArthasKarfa

Hezký film, o tom, že i když člověk něco velmi chce, ne vždycky to dopadne tak jak si přeje. Dvojice Pavel Nový a Ondřej Pavelka byla velmi opravdová. ()

Biopler

Jedná sa o klasický socialistický film, ktorý si na paškál zobral jednotlivca, ktorý zavíta do zapadákova a tam si zaumieni plniť životné ciele. Diváka bude baviť postupné objasňovanie pochybných praktík pri stavbe domu ako aj štúdia pochybného charakteru hrdinu, ktorý vie "naplniť" film. Pavel Nový je vhodne zvolený herec do tejto role, Petr Hapka zase vhodne zvolený skladateľ na vymyslenie ústredného hudobného motívu. Poteší hutný priestor šarišskému nárečiu, ktoré je írečité a dokáže neraz pobaviť. Príbeh však nedokáže strhnúť a v konečnom dôsledku zaujať a tak tvorcovia vyriešia záver asi aj najlepšie ako sa dalo. Jakubisko do roly "krásnej" Heleny zvolil Janu Březinovú, no herecky ani žensky ma nepresvedčila o svojich kvalitách. Navyše jej zvolením podsunul divákovi čudný pár v spojitosti s Novým. Vzhľadom na to, že boj o ňu mal byť spolu so stavbou domu light motív, zostane tento kúsok nenápadným, avšak pozerateľným Jakubiskovým filmom. ()