Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Hwaelos

Kdysi dávno jsem Cestu na měsíc viděl v černobílé verzi na youtube. Premiérové uvedení barevné (kolorované) a nově zrestaurované verze snímku na LFŠ 2012 s hudebním doprovodem byla však daleko větší bomba. Poznámka na okraj: teprve u tohoto shlédnutí jsem si všiml, že Méliés obešel fakt, že kamera s transfokátorem ještě v jeho době neexistovala, tím, že nechal herce ztvárňujícího měsíc přibližovat svou tvář na černém pozadí směrem ke kameře. ()

SEVERUS22

Nádherné.Napokon ako všetko,z čoho dýcha minulosť a technický pokrok zároveň.Rád by som sa aspoň na pár dní ocitol v tej dobe.A to som si myslel,že tie hodnotenia a chválospevy sú len povinnou záležitosťou,ale nie nie.Kúzlo tejto snímky je pre toho,kto to nevidel jednoducho neopísateĺné. ()

svik

Díval jsem se na tento pro mě nefilm ze zvědavosti. Líbily se mi především primitivní scény a kulisy u kterých sem se i zasmál. Když jsme se ocitli na měsíci , myslel sem že snad budu brečet. Komu čest tomu čest. ()

joehot

Musel to být krásný pocit: Rok 1902, z kolonády přejít k malebné budově kina, posadit se, a najednou tohle. Po všech těch průjezdech vlaků a scén z lidského života první film, který má děj (a to navíc sci-fi!). Škoda, že nemáme šanci to zažít. (Ačkoliv - vyměnit to za možnost vidět dnešní filmové zázraky? Asi ne.) ()

Marek1991

Nuž takéto vtipné a zaujímavé dobrodružné sci-fi na tú dobu muselo byť niečo ohromné. Keď si spomeniem na krátke filmy z roku 1898 z takého Rakúsko-Uhorska je jasné, že s francúzskymi sa nedajú veľmi porovnávať, tento dokázal už len svojím dejom a nápadom, či dĺžkou, že to nie je brak, ale jedná sa o niečo výnimočné, nápadité a hlavne inovatívne. Nedivím sa, že to mnohých inšpirovalo, stalo sa to obeťou mnohých plagiátov a popravde vôbec som si nevšimol, že ide o statickú kameru, až tak ma to zaujalo. Kvalita je na tú dobu samozrejme ešte zlá, no napriek tomu sa jedná o veľkú vec, za ktorú treba Georgesovi Mélièsovi vzdať úctu. Fantastique! ()

Falcor

Nádherná scénka na školní besídku. Zprvu vášnivá debata několika plnovousých kouzelníků, z nichž jsou během několika střihů (nebo spíš trhů) odvážní vesmírní kovbojové (to kouzelníci dokáží) nasedající do modulu nějakého raného Sojuzu (dle vzhledu a typu odpalovací rampy soudě), aby se z nich po zdárném zásahu Měsíce (do očička) stali vesmírní průzkumníci úchvatného (škoda, že černobílého) lunárního leporela. Naši odvážní badatelé však nemají na růžích ustláno, a to ani po hvězdné noci. Lunetici, původní místní obyvatelstvo, nemají pro nezvanou misi takové pochopení a přátelskou návštěvu si špatně vykládají jako nepřátelské vměšování se do jejich vnitřních záležitostí. Doslova čertí. Naši hrdinní vyslanci si však z jejich čertovin nic nedělají, svrhávají jim vládu a odvážně prchají směrem dolu, na Zem. ()

liquido26

Malý krok pro filmaře, ale obrovský skok pro kinematografii. Roztomilý, úsměvný snímek z roku 1902. Třeba se jednou dočkáme toho, že lidé budou spát na Měsíci jen tak pod dekou, bez skafandrů :-) ()

corpsy

Prvý sci-fi ´´veľkofilm´´ v histórii. Krásne a naivnučké triky dostanú každého filmového fajnšmekra do kolien. Kryštalicky čisté nemé filmové umenie. ()

curunir

Film medzi filmami. Cestu za mesiac je možné označiť za matku všetkých ďalších filmov, pretože tie boli v podstate inšpirované touto klasikou. Taktiež treba povedať, že Cestu na mesiac by mala byť hodnotená ani nie tak z dnešného pohľadu (aj tak je úchvatný) ako viac s pohľadu doby v ktorej vznikla a tam zanechala nezmazateľnú stopu. Pokiaľ ide o herecké výkony pôsobia síce groteskne, avšak sú veľmi milé, rovnako ako je aj krásne naivná predstava pristátia na Mesiaci, úžasní sú aj jeho obyvatelia. Jules Verne bol veľkým vizionárom a jeho diela ovplyvňovali zmýšľanie ľudí už dávno predtým ako sa dané udalosti naozaj stali - Cesta na mesiac vznikla o takmer 70 rokov skôr, než sa tak naozaj udialo. A to je asi tá najúžasnejšia vec na tomto filme, ktorý by mal byť pre každého filmového nadšenca povinnosťou a pre mňa je nezabudnuteľný minimálne v tom, že je to najstarší film aký som zatiaľ videl. ()

monsieurR

Pro dnešního diváka je shlédnutí tohoto filmu neobyčejný zážitek, viděl jsem to asi před týdnem, ale do te´d z toho mám takový zvláštní pocit. Každopádně tenhle film si zaslouží 5*. ()