Mimo zákon

Ve vězeňské cele se díky nečekaným okolnostem setkávají nezaměstnaný dýdžej Zack, příležitostný pasák Jack a excentricky popletený italský turista Roberto. Zack a Jack nemají žádné iluze, noc za mřížemi pro ně zůstává potvrzením toho, že život za moc nestojí. Nejvíce jim vadí jejich podivínský spoluvězeň. Roberto mluví lámanou angličtinou, a tak mu příliš nerozumějí. Ještě méně chápou jeho nekonečný optimismus, živený vírou v americký sen. Jejich spoluvězeň je dráždí do chvíle, kdy oba pochopí, že má plán, jak z věznice uniknout... Režisér Jim Jarmusch vzdává osobitou poctu vězeňským filmům a žánru noir, proto poučeně, s obdivem, paroduje konvence klasických kriminálních příběhů a jejich hrdinů. Hořko-směšný až absurdní příběh se odehrává v Louisianě, kdesi v okolí New Orleansu. Jeho důležitou součástí je „pomalu jdoucí" černobílá kamera Robbyho Mullera, stejně jako hudba Johna Lurieho a písně Toma Waitse. (Česká televize)

Autogram

Toto je ďalší Jarmusch, pri ktorom som narazil na nepochopenie. Moje nepochopenie. Dej je buď žiadny alebo debilný. Alebo to má byť návod, ako sa vlastnou nekonečnou hlúposťou ocitnúť mimo zákon a čo potom s tým urobiť. Až do absurdna a nezmyselna. ()

blixadovan

Neskutečně minimalistická záležitost, která však ani na chvíli nenechá oka diváka odpočinout, stále je na co se koukat, paradoxně i v těch momentech, kdy se zdánlivě nic neděje. Jednu z mnoha hlavních rolí zde hraje v čase se měnící okolí obklopující hlavní hrdiny. To, jakým způsobem se do rolí "obuli" neherci Tom Waits a John Lurie, je fantastické, věřím jim každičký pohyb, každičké slovo, nic nepůsobí uměle, instantně. Jako už obvykle u filmů Jima Jarmusche je průvodní hudební složka famózně "atmosférudotvářející". Jeden z Jarmuschových vrcholů. ()

Ironfood

Pohodová komedie, která má sice velmi pomalé tempo a je zdánlivě o ničem, ale rozhodně nenudí. Lví podíl na tom má dobře vybraná ústřední trojice, která svou očividnou radost z natáčení dokáže přenést i na diváka . Benigni je v nejlepší formě a velice příjemně mě překvapil Tom Waits. ()

standsiller

Táto partia za mrežami je nepredstaviteľná aj v najhorších nočných morách. Nejedná sa o kyklopov , alebo titanov s enormne veľkou chuťou k hygiene , ani o citovo otupených hrdlorezov vraždiacich bažantov najbrutálnejšími spôsobmi. V tejto cele sa stretnú poriadni magori a začnú neochotne budovať plán k úteku, z ktorého sa vám bude chcieť smiať ešte niekoľko dekád. ()

Hollohlaway

Letňák. Láhev bílého vína. Příjemná společnost. Jim Jarmusch. Absurdní útěk z vězení. Tom Waits a jeho chraplák. Benigni a jeho dokonale nedokonalá angličtina. Co víc od života chtít? ()

vincent

Naozaj výborný Jarmuschov film. Veľmi inovatívna snímka, na ktorú (ak nepoznáte Jarmuscha) si je potreba zo začiatku trochu zvykať. Statická kamera, nenecháva ani trochu súkromia pre hercov a divák sám musí rozmýšľať čo s časom, keď sa na obrazovke nič nedeje. Neostáva nič iné ako len skúmať minimalistické interiéry a exteriéry alebo započúvať sa do melancholickej hudby Toma Waitsa, skúmať tváre hercov. Dej plynie pomaly ale nenudí. Jeho plynutie je príjemné a určite by sa to dalo zvládnuť ak by to malo aj o 30 minút viac. Waits a Laurie to zahrali naozaj výborne a hlavne nekonvenčne, takže nemáte pocit, že "aha, to som už niekde videl". Samostatnou kapitolou je Begnini, ktorého angličtina je naozaj šialená a skoro pri každej jeho vete som sa začal smiať. Ale príjemný humor mali aj dvaja vyššie spomínaný. Určite sú však zaujímavé aj ostatné postavičky vo filme, ktoré sa mihnú len na pár sekúnd. Príbeh je úplne jednoduchý a bol sfilmovaný už niekoľko krát ale určite nie takým spôsobom akým to urobil Jarmusch. Na konci som mal opäť ten fajn pocit, že tento film si budem môcť pozrieť ešte veľakrát a vždy v ňo nájdem niečo nové a bude sa na ňom dať zasmiať a niečo, nad čím budem môcť popremýšľať. ()

velkyvezir

Druhý díl jižanské trilogie. Spolu s Tajuplným vlakem a Nocí na Zemi je pro mne tento film tím nejlepší, co kdy Jarmusch natočil. Benigni je naprosto úžasný a skvěle se doplňuje k mrzoutovi Waitsovi. ()

Sipora

Tematika, která mě ve filmu příliš nezajímá, ale Jim Jarmusch ji umí ztvárnit tak, že se nelze odtrhnout až do konce. ()

ElizabethBay

Tři hvězdy jsem dala jen proto, že jsem nebyla ve správném rozpoložení. Když jste utlumení a ospalí, tak se rozhodně nekoukejte na tento snímek. Je stojatý jako mokřiny, ve kterých protagonisté uvízli. Má skvělou atmosféru, kameru a herce. Těším se, až se na snímek kouknu znova a naplno si užiji jeho pozvolně plynoucí naraci. ()

bila.tecka

"Tady by kočku za ocas neroztočil." Takhle výstižně může popsat vězeňskou celu jen Jim Jarmusch :) Tři outsideři na útěku, mezi nimi poťouchlý exot Benigni. Černobílá minimalistická hříčka, předchůdce vážného Mrtvého muže. Ačkoliv je film komediálně laděný, docela vypovídá o povahách zúčastněných - Američani Zack a Jack jsou uremcaní břídilové, co si za většinu svých problémů mohou sami, Ital Roberto svým pozitivním přístupem válcuje i osud. "... cesty dvě a já, já zvolil tu, jíž málokdo se dá..." Robert Frost ()

showxman

Bez skvělého Benigniho, který film neuvěřitelně oživil, by tento snímek nebyl tím čím je. Dlouhé záběry, statická kamera, vlastní "nikamnespěchající" tempo - to jest minimalismus na plátně. ()

Bouřňák

Příjemné překvapení - opravdu jsem se bavil. Nejsem moc zvyklý na filmy tohoto typu a mám z nich občas oprávněně obavy, ale tentokrát to za to rozhodně stálo. ()

dormouse

Nezávislý snímek o třech postavách na pokraji americké společnosti. O co úspornější je děj, o to výraznější jsou herecké projevy. Na mne osobne nejvíc působí charismatický Tom Waits a jeho skvělá hudba. Asi hlavně díky němu (jak to ten chlap dělá, že je pořád tak strašně krásnej?) film vklouzl do mého srdce jak po másle, na rozdíl od filmu Podivnější než ráj. ()

DannyBoy80

Upřímě čekal jsem více. Jarmusch je můj velký oblíbenec, ale tentokrát převládlo roztrpčení. Kamera je vynikající, černobílá tomu sedí perfektně, Waits i Benigni hrají výborně. Co mě ale vadilo nejvíc, že jsem se místy nudil a hlavně konverzačka pokud už nějaká byla, pak to opravdu nestálo za to. Možná až to uvidím podruhé změním názor a přidám hvězdu, jako jsem to udělal u Mrtvého muže, kde je docela dobře možné, že po třetí podívání dám plný počet hvězd. Zatím teda dávám Down by Low 70%. ()

santiamén

Snímek zaslouží vyzdvihnout především pro skvělý soundtrack a nepřekonatelnou roli Roberta Benigniho, který tradičně srší charismatem a vůbec je naprosto neodolatelný. "Very strange mother my mother." ()