Princezna Fantaghiró 2 (TV film)

• český

Jeskyně u Zlaté růže

• Itálie

Fantaghirò 2

• slovenský

Jaskyňa Zlatej ruže alebo princezná Fantaghiro II.

Fantaghiro II.

Princezná Fantaghiró II.

Cave of the Golden Rose II

Fantasy / Romantický

Itálie, 1992, 95 + 90 min

I dvojka si udržuje pořád stejné napětí jako jednička, dokonce ztvárnění tajemna a zla je zde mnohem lepší. Brigitte Nielsen je zde snad ve své nejlepší roli, jako dítě jsem z ní měl sakra strach - noční můry mě provázely ještě dlouho. Co jsem zde ale nepochopil, nebo mi moc nepřišlo vhod, byla záměna herců v docela zásadních postavách: a to princezna Kateřina (Ornella Marcucci byla nahrazena Barborou Kodetovou) a bílá čarodějka (Ángela Molina byla zastoupena Katarínou Kolajovou). Zajímavé je také působení Lenky Kubálkové (v prvním dílu vystupuje jako princezna Karolína v dětství, nyní ji můžeme vidět jako Paprsek - pomocnici černé královny).(14.12.2011)

Můj nejoblíbenější dvojdíl celé série. Nemůžete na to koukat jako na plnohodnotný celovečerní film se vším všudy. Samozřejmě, že mluvící šutry každému musí lézt hned na nervy, samozřejmě je Fantaghiřino přestrojení za kluka směšné, samozřejmě časté výkřiky: "Miluji tě..! To přísahám...! Za věčnou lásku...!" jsou uši drásající kýč---ale takové už italské pohádky jsou. Ti Talijáni by taky určitě čuměli, kdyby museli koukat na ty naše pitvoři- troškovské čertíky. A Fantaghiro je vlastně italská lidová pohádka FANTAGHIRO, KRÁSNÁ TVÁŘ (osobně budu mít za symbol lidové slovesnosti tuhle neohroženou řoštěnku, než Hloupého Honzu!). A k tomuto filmu konkrétně: Je tu řada změn v obsazení (Catherine, Bílá Čarodějka...), nová záporačka a exmanželka Slye Stallona Brigitte, která hraje tak příšerně, až je skoro geniální, je tu více temnoty a méně pohádkovosti, ale jsou tu i nové prvky (dokonalí lesní skřítci a jejich mimikry mě děsili skoro jako Predátor v džungli, je tu podzimní Aňa, jejíž postava Lesní královny jistě inspirovala její další postavu v Kytici), ale hlavně je tu příběh, celistvý srozumitelný příběh o skrytém zle (bojuj na život a na smrt se svým maskovaným otcem a snoubencem!), čarovná hudba zůstala a kupodivu mi ani nevadil vleklý konec druhé části...naopak! Pozvolné vracení ke konci jedničky bylo jedno z nejoriginálnějších znovuzamilování se na plátně.(7.2.2014)

Jedna z nejpovedenějších zahraničních pohádek. Vzhledem k faktu, že se natáčelo z velké části u nás (Bouzov aj.), hraje zde docela dost českých herců. Kromě nich se v celé sérii objeví i jiné známé tváře (Brigitte Nielsen, Mario Adorf) a i díky nim můžeme hovořit o skutečně povedeném díle italského režiséra Lamberta Bavy.(5.8.2002)

Bohužel jsem zapomněl sledovat jedničku, když byla v televizi, a tak jsem začal až od druhého dílu. No, abych pravdu řekl, Italové (nebo snad Němci?) mají trochu divné pohádky. I když na druhou stranu - zas tak moc italských pohádek neznám, takže tahle svým námětem zaujala. I když některé věci se mi zdály přitažené za vlasy - to opravdu NIKDO nepozná, že jinoch je ve skutečnosti dívka? A našlo by se pár dalších věcí. Celkově ale jedna z mála těch lepších zahraničních hraných pohádek.(29.12.2011)

• Matematicka

Z mého pohledu o hodně slabší než 1. dva filmy. Pořád je to vizuálně pěkné, ale tady už chybí ta pohádková romantika, přestože erotiky (především díky zásluze Černé čarodějky) přibylo. V druhém z těchto dvou filmů je pak děj už opravdu hodně rozvláčný - především opakované ničení Černé královny a "rozpomínání" Romualda na Fantaghiro. Taky mě nepotěšilo, že svatba Romualda a Fantaghiro se stále ještě neuskutečnila... Zajímavý komentář: salahadin(2.7.2012)

• - Režisér musel z dôvodu konania sa sobášov v Zlatej sále prerušiť nakrúcanie. Počas jedného z filmovacích dní sa zosobášili až tri páry. (Raccoon.city)

• - Filmovanie nebolo pristúpené verejnosti, a tak pripravili pracovníci zámku pre zvedavých návštevníkov vlastné predstavenie - fingovanú popravu obesenca. (Raccoon.city)

• - Herečka Anna Geislerová, která si zahrála hned v několika dílech této pohádky v počátcích své herecké kariéry a jež ztvárnila vedlejší pohádkovou postavu Královna skřítků, se o mnoho let později vyjádřila, že natáčení této pohádky bylo velmi příjemné a pohodové a vzpomíná na ně dodnes jako na jedno z nejlepších natáčení, kterého se kdy za svou hereckou kariéru zúčastnila. (Lynette)