Princezna Fantaghiró 2 (TV film)

• Česko

Jeskyně u Zlaté růže

• Itálie

Fantaghirò 2

• Československo

Jaskyňa Zlatej ruže alebo princezná Fantaghiro II.

Fantaghiro II.

Princezná Fantaghiró II.

Cave of the Golden Rose II

Fantasy / Romantický

Itálie, 1992, 95 + 90 min

Jedna z nejpovedenějších zahraničních pohádek. Vzhledem k faktu, že se natáčelo z velké části u nás (Bouzov aj.), hraje zde docela dost českých herců. Kromě nich se v celé sérii objeví i jiné známé tváře (Brigitte Nielsen, Mario Adorf) a i díky nim můžeme hovořit o skutečně povedeném díle italského režiséra Lamberta Bavy.(5.8.2002)

První díl končí tím, že se ze tří princezen stanou královny, jejich partneři králi, tedy z logiky věci, všechny tři páry si odbyly svatbu. Starý král se koruny vzdal a jel se toulat po okrese. Druhý díl začíná tím, že starší princezny se chystají slehnout, Fantaghiró, aniž by to mělo nějakou logiku, se teprve hotoví ke svatbě a to tak, že pobíhá po okolí hradu a mečem mydlí kde koho. Těsně před tou dlouho odkládanou svatbou složí přísahu, že meč už nevezme do ruky. Jen to dořekne, už se něco zvrtne a Romualdo se svými spolukráli odjíždí dělat hrdinu, zatímco Fantaghiró, co strážkyně hradu, zůstává doma. Jak by tedy bez meče ubránila cokoliv mi je záhadou, ale asi by útočníka umlátila pantoflíčkem. Nebyla by to ale Fantaghiró, aby vydržela doma, takže navzdory slibu, hrad nechá bez ochrany a pádí za Romualdem. Mezi tím Černá královna dál kuje svoje pikle, zakuje otce Fantaghiry do kovové masky a než se Fantaghiró dopotácí k hradu, zlobotomizuje Romualda (ne, že by to proti dřívějšímu stavu byl zas takový rozdíl). Po nezbytném zápase, kde se z kouzelných sil vydá Bílá víla, následuje úprk, vzpoura hraček a podobné malichernosti. Bílá víla kouzla zbavená pak po vodě chodí a na stromy se bez šplhání dostává jen na základě prostého zázraku, nebo na základě síly své sugesce, ale rozhodně to není kouzlo. Fantahgiró se snaží získat zpět lásku svého snoubence, který trpí sklerózou ve stádiu těsně před totální demencí a to tím, že se opakovaně pokouší ho znásilnit. Následuje peripetie se vzpomínkami, vzedmutí síly zla, líbání ropuch a veselý s m í ch. Z celého tohoto dílu fantasy vyplývá jedno. Černá čarodějka k tomu, by si utřela zadek, musela používat kouzla, protože s těmi drápy, co měla, tenhle úkon jinak myslitelný není.(27.8.2014)

To isté ako v jednotke, len tu je viacero nových postáv, ale len jedna stojí za povšimnutie a to čierna čarodejnica, ktorá zo sebou priniesla zábavnosť, ale bola sama, ostatné postavy ako napr. Zlatoočko alebo lúpač citrónov,boli totálne trápne. A príbeh je jednoduchý a nič nové neponúka, čo by som nevidel niekde inde. Ešte tato časť si zachovala akú takú úroveň, lebo práve od tejto časti, úroveň ostatných častí po nej rapídne klesala.(28.4.2015)

• MikO_NR_1909

Svojim spôsobom kultová sága i rozprávková prázdnota zároveň. Ale zaujímalo by ma, pre akú vekovú skupinu bola tvorená resp. pre koho určená. Čím nás mala ohromiť? Láskou, fantáziou, hrami osudu? Každým ďalším dielom kŕčovitejšie, televíznejšie a trápnejšie. Škoda, taký John Boorman by z toho dokázal vytrieskať skutočný veľkofilm.(15.2.2015)

Trochu zapracovala nostalgie, ale i dnes tento díl považuji za nejlepší Fantaghiro. Navzdory tříhodinové stopáži v ní není tolik hluchých míst jako v prvním díle, který se místy potácí odnikud nikam. Navzdory tomu, že triky jsou až neuvěřitelně nepřiměřené své době, zlepšila se výprava (české hrady a tak podobně), tradičně na výbornou zafungovala hudba a slušně hrající herci (Karel Roden jako Zlatoočko!). Navíc, navzdory tomu, že od dob, kdy jsem Fantaghiro fandila poprvé, uběhlo snad patnáct let a já naprosto zapomněla, o co tam jde, příběh Romualda a Fantaghiro v dějství druhém mě opět dostal do kolen, navzdory tomu, jak celá pohádka zestárla.(29.10.2010)

• - Rozprávka sa nakrúcala prevažne na Slovensku a herečka Brigitte Nielsen bola počas nakrúcania v Bojniciach ubytovaná na tamojšom zámku. (JančiBači)

• - Filmovanie nebolo pristúpené verejnosti, a tak pripravili pracovníci zámku pre zvedavých návštevníkov vlastné predstavenie - fingovanú popravu obesenca. (Raccoon.city)

• - V čase 19:48 ve druhé části filmu, kdy Fantaghiró (Alessandra Martines) mluví ve zbrojnici se svou husou, se nad její hlavou mihá po dobu 22 sekund špička mikrofonu, který je již mimo záběr zavěšený na teleskopické mikrofonní tyči. (CANNIBAL)