Moje tlustá řecká svatba

My Big Fat Greek Wedding

Moja tučná grécka svadba

Romantický / Komedie / Drama

USA / Kanada, 2002, 95 min

Svěží, přívětivý a nestandardní film. Děj příjemně graduje a vtipně těží ze všech kulturních rozdílů. Aneb jak špetka humoru a drobet romantiky dokážou potěšit. Na jedné straně hlučné řecké příbuzenstvo, nábožensky založené a lpící na svých tradicích, na druhé straně konzervativní a klidná rodina snažící se nevybočovat z řady. „Díra v bábovce“ a svatební dar od rodičů - jedny z nejlepších momentů. Chtěla jsem dát 3*, ale proč? Tahle svatba se přece povedla.(10.12.2007)

Původně jsem tomu chtěl dát 3*, protože jsem si říkal, že se ve filmu vlastně nic moc nedělo a ani to nemělo to žádnou zápletku. Jenže ono to bylo tak milé a vtipné! A přestože je to zdánlivě "obyčejný" film, tak jsem snad přesto nic podobného neviděl. Více civilní a upřímná komedie se vidí málokdy.(3.1.2014)

Rodina nám dokáže zpříjemnit, ale někdy taky pěkně ztrpčit život. Zvlášť,když je vaše rodina velká a máte ji pořád okolo sebe. A to jsem si myslela, že moje rodina je nenormální. Alespoň, že někde ve světě je rodina, která je úplně stejná. Vůbec nevadí, že jde jenom o film. Okenu používám maximálně na okna. Jako lék jsem ji ještě nepoužila. Babička prchající před Turky. Tatínek úžasně dokazující, že všechny slova pocházejí z Řečtiny. Neokoukané tváře byly trefou do černého. Nia Vardalos byla skvělá. Příjemný a velmi milý film.(6.2.2009)

• klerik

Toľko ospevovaný, toľko navštevovaný a tak zbytočný film. Mal som nutkanie dať 3*, kvôli šarmantnej Nii Vardalos, ale lineárny príbeh bol taký slabý, že som si až hrýzol nechty. Absolútne nič prekvapivé sa nudeje, ani len náznak zápletky. Je to milé a celkom sympaticky sa to vyhýba klasickému klišé romantických komédii, ale celkovo je to len rutinné odrozprávanie o stretnutí sa dvoch ľudí. Sranda z cudzej kultúry na amíkov zrejme zaberá, ale mňa tento film vôbec nepresvedčil...(12.2.2007)

Romanticka komedie bez hollywoodskych hvezd o zene z recke rodiny a vegetarianskem Americanovi, kteri se do sebe zamiluji, ale narazi na mnohe rozdilnosti a nezvykle obyceje ve svych rodinach, jenz se stavaji zkouskou jejich lasky a napovi, zda jsou souzeni jeden pro druheho, ci nikoliv. Ocekavani byla vetsi. 45%(15.9.2006)

• - Snímek je nejvýdělečnějším filmem v historii amerických kin, který se nikdy neumístil na prvním místě kino-žebříčku. Tržby jen v USA činily 241 438 208 dolarů. Díky vysokému zisku se současně jedná také o jeden z nejlukrativnějších filmů v dějinách kinematografie, kdy se jen díky tržbám ve Spojených státech rozpočet filmu vrátil 48krát. (MeaCulpa)

• - Nia Vardalos obcházela s námětem producenty již koncem devadesátých let. Tehdy byla odmítána s tím, že má scénář přepsat na svatbu hispánskou či italskou. (Olík)

• - Rita Wilson, manželka Toma Hankse, viděla divadelní představení a přivedla svého manžela k nápadu převést námět do filmové podoby. Během pozdějšího rozhovoru pro německý časopis Cinema Nia Vardalos prozradila, že když jí Hanks volal ohledně nabídky, zavěsila mu, protože nevěřila, že je to skutečně on. (Elisebah)