Moje tlustá řecká svatba

My Big Fat Greek Wedding

Moja tučná grécka svadba

Romantický / Komedie / Drama

USA / Kanada, 2002, 95 min

"V té buchtě je díra!" My Big Fat Greek Wedding u mě vítězí jako nejlepší romantická komedie (kam se hrabe Bridget Johnes's Diary...) Kulturní rozdíly a hlavně řecký temperament a tradice dávají vzniknout mnoha vtipným situacím. Za zmínku stojí báječné vedlejší postavy, jimiž jsou hlavně prchající babička, která všude vidí Turky a Ianovi rodiče. Skvělá oddechovka, ke které se určitě někdy rád vrátím. A pamatujte - okena vyléčí všechno :)(1.12.2007)

K niektorým filmom sa netreba nejako moc rozpisovať. Povedzme si len celkom úprimne, že ide o úprimnú, milú romantickú komédiu, ktorá vie spraviť hrozný deň príjemným. Prvá polka je viac milá a šarmantná, druhá polka filmu je viac vtipná a nemyslím si, že film by nejakým spôsobom vedel uraziť. Nemyslím si, že ponúka niečo nové, ale na druhú stranu ponúka príjemnú zábavu. A aj to človek občas potrebuje. A určite by som viac odporúčal ľuďom na zasmiatie tento film, než niečo ako napríklad Vacation Hodnotenie: B+(24.3.2016)

Geniální komedie na úžasné úrovni, která by si za mě teda červenou barvu rozhodně zasloužila. Mám rád, když si národ dělá srandu sám ze sebe, protože pak se nikdo nemůže urazit a přestože je tu hlavní zápletka praktické obyčejné romatnické klišé nabalil toho film na sebe o tolik víc, že to snad nemůže nikomu vadit. Pro mě naprosto kultovní komedie a jsem rád, že jsem si ji teď po letech zopakoval, protože mě stále bavila neuvěřitelným způsobem a pevně doufám, že bude i nadcházející druhý díl.(29.12.2015)

Film Moje tlustá řecká svatba je jen romantická komedie a patří k tomu nejlepšímu z daného žánru. Stačilo vyhnout se všem druhovým stereotypům, přeslazené načechranosti a slaboduchým melancholickým blábolům a zaměřit se na jemné rozdíly odlišného kulturního prostředí. Řecké společensko-kulturní prostředí je mi blízké a rád podléhám jejímu živočišnému temperamentu v obrazech života. Film má svůj přirozený šarm, široký radostný úsměv a celkovou optimistickou náladu. Není to sice převratné dílo, ale svou upřímností a nenucenou elegancí se staví na špičku, byť o tom milovníky přestrojených a lacině vydírajících hollywoodských cajdáků nikdo nepřesvědčí. Hlavní postavou roztomilého filmového výtvoru je svobodná Toula Portokalo (zajímavá Nia Vardalos, která je též autorkou scénáře, jako malá Marita Zouravlioff a jako nejmenší Christina Eleusiniotis) v mírně bezradné situaci pod neustálým nátlakem vlastní rodiny i osobních nároků na život a štěstí. Hlavní mužskou postavou je decentní a kultivovaný Ian Miller (sympatický John Corbett) z prominentní rodiny. Dvě zcela rozdílná životní prostředí přináší příběhu tu správnou příchuť a život s nadhledem sám přináší čas rozvernosti, napětí i životního štěstí. Důležitou postavou je otec Touly, hlava rozvětvené rodiny a restauratér Kostas "Gus" Portokalos (zajímavý Michael Constantine), který s nedůvěrou i trpělivostí přistupuje k dceřině vážné známosti. Z dalších rolí: starostlivá a snaživá Toulina matka Maria (příjemná Lainie Kazan), přejícná a ochotná teta Voula (sympatická Andrea Martin), hýčkaný bratr Nick Portokalos (Louis Mandylor), šťastně vdaná starší sestra Athena (půvabná Stavroula Logothettis, jako mladší Sarah Osman), zdrženliví a překvapení Ianovi rodiče Harriet (Fiona Reid) a Rodney (Bruce Gray), nejbližší sestřenice Nikki (Gia Carides) a bratranec Angelo (Joey Fatone), či Ianův kolega a učitel Mike (Ian Gomez). Rozdíly jsou od toho, aby je jedinci překonávali a vnášeli svěží vítr do vlastního pojetí životního štěstí. Je to romantická komedie, která má své nenapodobitelné kouzlo přirozené nenucenosti, se kterou baví svojí odlišností, lidskostí, jemně laskavým humorem a optimistickým rázem.(26.12.2016)

Hrozně roztomilá a lidsky podaná romantická komedie. Film stojí z velké části na postavě otce, která je v původním znění naprosto neodolatelná. Pokud si libujete v cizojazyčných hříčkách a roztodivnostech cizích přízvuků, určitě si to užijete. Nenásilný humor mě na několika místech přivedl k slzám smíchu.(11.6.2003)

• - Rita Wilson, manželka Toma Hankse, viděla divadelní představení a přivedla svého manžela k nápadu převést námět do filmové podoby. Během pozdějšího rozhovoru pro německý časopis Cinema Nia Vardalos prozradila, že když jí Hanks volal ohledně nabídky, zavěsila mu, protože nevěřila, že je to skutečně on. (Elisebah)

• - Film vychází z původní divadelní hry, u jejíhož zrodu stála hlavní propagonistka Nia Vardalos. (Elisebah)

• - Snímek je nejvýdělečnějším filmem v historii amerických kin, který se nikdy neumístil na prvním místě kino-žebříčku. Tržby jen v USA činily 241 438 208 dolarů. Díky vysokému zisku se současně jedná také o jeden z nejlukrativnějších filmů v dějinách kinematografie, kdy se jen díky tržbám ve Spojených státech rozpočet filmu vrátil 48krát. (MeaCulpa)