Moje tlustá řecká svatba

My Big Fat Greek Wedding

Moja tučná grécka svadba

Romantický / Komedie / Drama

USA / Kanada, 2002, 95 min

"V té buchtě je díra!" My Big Fat Greek Wedding u mě vítězí jako nejlepší romantická komedie (kam se hrabe Bridget Johnes's Diary...) Kulturní rozdíly a hlavně řecký temperament a tradice dávají vzniknout mnoha vtipným situacím. Za zmínku stojí báječné vedlejší postavy, jimiž jsou hlavně prchající babička, která všude vidí Turky a Ianovi rodiče. Skvělá oddechovka, ke které se určitě někdy rád vrátím. A pamatujte - okena vyléčí všechno :)(1.12.2007)

Vítejte do světa Řeckých zajímavostí, kde se blíže seznámíte s Řeckou kuchyní, obyčeji a historií. Toula je snědá, vousatá, prostě jiná. Už má prošlou záruční lhůtu, ale musí být pyšná, že je Řekyně. Janův život byl nuda, než poznal ji a její rodinu...... . Po skončení člověk může jen závidět, jaký jsou to ti Řeci veselí a družný národ. I když u nás na Moravě.....(18.11.2006)

Pokud možno, tak tím plným hodnocením šetřím, ale tohle bylo natolik upřímné a milé, že jsem se neubránil :) Myslím, že Tom Hanks přesně vycítil, co dnešní divák zasycený akcí a filmovými triky potřebuje. Ohlas filmu to jenom potvrdil. Skvělá romantická komedie bez hereckých hvězd s cílem bobavit. Kdo má tuhle kategorii rád, nebude zklamán.(7.8.2003)

Příjemné překvapení. Čekal jsem že to bude víc tlačit na pilu a řecká rodina bude zatlačena až někam na hranice parodie a karikatury. Kupodivu se nestalo, takže výsledkem je milá a úsměvná a uvěřitelná romantika, která se dokonce obejde bez obvyklých podzápletek ze základní výbavy žánru. Sympatická dvojice, zábavně ujetá rodina, civilní pojetí, sem tam skvělý vtípek nebo scéna. Nikde nic moc přehnaného nebo přepísknutého (možná scéna s bábovkou byla trošku hloupá), nikde nic co by hrozilo nevkusem a Nia Vardalos neměla chybu. "Jsem vaše osobní socha."(24.6.2012)

Co se týče etnických komedií, tak tenhle milý film režiséra Joela Zwicka je asi nedostižný. Řecká komunita v Americe je typicky konzervativní a martyrium hlavní hrdinky nezáviděníhodné...některé řecké tradice jsou z nezúčastněného hlediska skutečně vopruz:-) Střet tradičního světa s kosmopolitním liberalismem současného západu je tu vykreslen vkusně, poučně a hlavně nikdy nesklouzne ke karikatuře a vysmívání. Oba dva světy mají smysl, žijí vedle sebe a musí vzájemně participovat. Žádný moderní Romeo a Julie a nemyslitelnost zakázaného vztahu... poučení zní: kompromis se může najít i mezi vegetariánem a zastánci skopového:-)(27.4.2007)

• - Nia Vardalos s oblibou vypráví, že jí dodnes málokdo věří, že scénář psala skutečně podle vlastního života. (Olík)

• - Když mají Toula (Nia Vardalos) a Ian (John Corbett) svatbu v pravoslavném kostele, hraje jim tam hudba, jedná se o nesmysl, protože hudební nástroje v pravoslavných kostelech nejsou povoleny. (hansel97)

• - Podle Nii Vardalos nebyl během natáčení žádný problém s cateringem. Kdekoli se film natáčel, posílaly místní řecké restaurace na plac spousty jídla zadarmo. (Elisebah)