Moje tlustá řecká svatba

My Big Fat Greek Wedding

Moja tučná grécka svadba

Romantický / Komedie / Drama

USA / Kanada, 2002, 95 min

Je skoro jedenáct večer, dokoukal jsem film a mám děsnou chuť na cokoliv řeckého - a řecká restaurace (výborná) je jen deset minut autem. Chcete-li udělat romantický film, můžete buď vymýšlet různé cesty časem, olbřímí sociální rozdíly - a nebo vemte Řeky. Nemyslím si, že je film realistický, spíš je to taková dobře myšlená karikatura na Řeky za oceánem, ale přesto to působí velmi lidsky a uvěřitelně. Příjemně nestárnoucí film.(19.7.2013)

• Paldiny

Grékyne to majú ťažké, hľadajú si muža – Gréka, rodia veľa malých Grékov a zvyšok života sa starajú o to, aby mali čo grécke krky jesť. Tušíte správne, zápletka je postavená na rozširovaní obzorov o čo sa postará tridsať ročná Popoluška. Tá má záujem učiť sa, pracovať v inom než rodinnom podniku a vyskúšať ovocie zo zakázaného stromu. A z tejto opovážlivosti plynie hlavný konflikt, ktorý bude jediným konfliktom. Humor sa snaží ťažiť z rozdielov kultúr, lenže jeho trvanlivosť nie je dlhšia ako zmrzlina v kornútku. V kocke ide preto o neškodnú romantickú komédiu so zopár vtipnými zlozvykmi modro – bielych (poraníš sa ? daj si na to okenu), s hlavným párom sympatických protagonistov a veľkým množstvom hyperaktívnych príbuzných, ktorých by ste za svojich nechceli. Aj keď sa nás ústredná myšlienka o rodinnom šťastí snaží presvedčiť o opaku.(24.9.2017)

Musím říct, že původně jsem tento film měl někde na průměru, protože při prvním setkání v kině (film předcházely velké ohlasy ze zámoří - při směšném rozpočtu 5 USD mega, výdělky jen v Americe neuvěřitelných 240 USD mega!!!) mi to moc vtipné nepřišlo, spíš takové normální... Zato při nedávném uvedení v televizi jsem na to náhodou narazil a už to nepřepnul jinam, tak jsem se smál a bavil. Nechápu, co se mi na tom prvně nezdálo. Vtipné dialogy, přesný výběr neokoukaných herců, svižné tempo. Vesměs velice příjemná komedie. 80%(14.12.2007)

Film Moje tlustá řecká svatba je jen romantická komedie a patří k tomu nejlepšímu z daného žánru. Stačilo vyhnout se všem druhovým stereotypům, přeslazené načechranosti a slaboduchým melancholickým blábolům a zaměřit se na jemné rozdíly odlišného kulturního prostředí. Řecké společensko-kulturní prostředí je mi blízké a rád podléhám jejímu živočišnému temperamentu v obrazech života. Film má svůj přirozený šarm, široký radostný úsměv a celkovou optimistickou náladu. Není to sice převratné dílo, ale svou upřímností a nenucenou elegancí se staví na špičku, byť o tom milovníky přestrojených a lacině vydírajících hollywoodských cajdáků nikdo nepřesvědčí. Hlavní postavou roztomilého filmového výtvoru je svobodná Toula Portokalo (zajímavá Nia Vardalos, která je též autorkou scénáře, jako malá Marita Zouravlioff a jako nejmenší Christina Eleusiniotis) v mírně bezradné situaci pod neustálým nátlakem vlastní rodiny i osobních nároků na život a štěstí. Hlavní mužskou postavou je decentní a kultivovaný Ian Miller (sympatický John Corbett) z prominentní rodiny. Dvě zcela rozdílná životní prostředí přináší příběhu tu správnou příchuť a život s nadhledem sám přináší čas rozvernosti, napětí i životního štěstí. Důležitou postavou je otec Touly, hlava rozvětvené rodiny a restauratér Kostas "Gus" Portokalos (zajímavý Michael Constantine), který s nedůvěrou i trpělivostí přistupuje k dceřině vážné známosti. Z dalších rolí: starostlivá a snaživá Toulina matka Maria (příjemná Lainie Kazan), přejícná a ochotná teta Voula (sympatická Andrea Martin), hýčkaný bratr Nick Portokalos (Louis Mandylor), šťastně vdaná starší sestra Athena (půvabná Stavroula Logothettis, jako mladší Sarah Osman), zdrženliví a překvapení Ianovi rodiče Harriet (Fiona Reid) a Rodney (Bruce Gray), nejbližší sestřenice Nikki (Gia Carides) a bratranec Angelo (Joey Fatone), či Ianův kolega a učitel Mike (Ian Gomez). Rozdíly jsou od toho, aby je jedinci překonávali a vnášeli svěží vítr do vlastního pojetí životního štěstí. Je to romantická komedie, která má své nenapodobitelné kouzlo přirozené nenucenosti, se kterou baví svojí odlišností, lidskostí, jemně laskavým humorem a optimistickým rázem.(26.12.2016)

Zpětně vzato je Moje tlustá řecká svatba velmi příjemným osvěžením žánru romantické komedie, ale že by patřila mezi mé oblíbené filmy, které můžu vidět kdekoliv a kdykoliv, to se tak úplně říct nedá. Přesto za ten první dojem dávám 4 hcězdičky s tím, že Nia Vardalos osobně si zaslouží minimálně polovinu z nich.(23.12.2010)

• - Nia Vardalos obcházela s námětem producenty již koncem devadesátých let. Tehdy byla odmítána s tím, že má scénář přepsat na svatbu hispánskou či italskou. (Olík)

• - Ian Gomez, skutečný manžel Nii Vardalos, si zahrál Mikea, kolegu a přítele jejího hereckého partnera. (Elisebah)

• - Postavě Touly má být 30 let, herečce Nia Vardalos však při natáčení ve skutečnosti bylo skoro o deset let více. (hansel97)