Perinbaba a dva světy

• Česko Perinbaba 2 (neoficiální název) (více)

Hlavní postavou filmu je Lukáš, syn Alžběty a Jakuba z kultovní pohádky Perinbaba. Rozhodne se vydat do světa na zkušenou. Touží najít pravou lásku a své vlastní štěstí. Od počátku jeho putování mu tu a tam pomůže najít správnou cestu hodná Perinbaba, zatímco smrtka Zubatá se mu snaží škodit a klade mu do cesty nebezpečné nástrahy. Brzy najde chytrého psa Ucha a společně se vydají nalézt bájnou zemi hojnosti, která podle pověstí leží za sedmero horami a sedmero moři až na samém konci světa. Na zámku se během své cesty dostanou do vězení, ve městě zničí i zachrání velkou svatbu, v zemi divoženek se Lukáš zamiluje, pomohou zachránit pohyblivé město a v království, ze kterého zmizely všechny ženy, se musí utkat s havraními bojovníky. (Bontonfilm)

siloalampa

Slovenský Harry Potter podľa Jakubiska s hercom z rodinných záležitostí v hlavnej úlohe. Keby mi niekto po vyjdení z kinosály kázal prerozprávať dejovú líniu, bez srandy by som to nedal... Najväčšia výčitka smerom k filmu - to čo mám na Jakubiskovi najradšej (humorne podané korenie života medzi riadkami), tam nebolo ani kúsok. Najväčšie plus jednoznačne herecký výkon Dana Nekonečného, ktorý to nehral. ()

John80

Pokračovanie rozprávky, kde syn putuje po svete , keďže príde o oboch rodičov a následne vyslobodenie ľudí od kliatby , či zaľúbenie sa do dievčaťa 2* ()

Ronee

Ešte ani neprišla do kín, už bolo počuť kritiku. Podľa mňa výber hercov je super. Lukáš sa mi v hlavnej roli páčil, Valéria tiež a navyše ona je aj v súkromnom živote, podľa rozhovor, čo som čítala, inšpiratívny človek. Hudba opäť krásna. Animácia podľa mňa vydarená, záver rozprávkový, ako má byť. Možno elitarsky kritici tam nájdu chyby v scenári a dramaturgii, ale to ja určite nie som, takže pre mňa super. Inak myslím, že to nie je celkom pre deti rovnako ako ani prvá Perinbaba, ale tak kino bolo plné detí. ()

shade000

Neviem, či bolo takéto pokračovanie zrovna potrebné. Na to, ako dlho im trvalo, kým sa to natočilo a pustilo do kín ubehlo veľa vody, no úprimne čakal som omnoho viac, alebo radšej nič. Jediné čo sa mi z filmu páči, je skladba Slovenská od Mekyho Žbirku. Perinbaba bude pre mňa vždy iba jedna - tá pôvodná... ()

Solverino odpad!

Totální odpad! Jednotlivé scény naprosto chaotické, jediný kdo v celém filmu alespoň trochu hraje je ten malý pejsek. Titulní "hrdina" je maximálně nesympatické hovado, které se pořád jenom šklebí, totální looser, který furt čeká že mu někdo pomůže, nechává věci plynout a je mu všechno jedno. Vypadá to jako laciná blbina na úrovni fan filmu. Slabé, blbé a těžká nuda. Ve filmu jsou úplně nesmyslné scény, popírající všechny fyzikální zákony i jakoukoliv logiku... hnus! ()

darkphoenix odpad!

Ak sa tešíte na slávny hudobný motív z pôvodnej Perinbaby, alebo na pútavý nový príbeh, v tomto filme nenájdete ani jedno. Perinbaba a dva svety je bohužiaľ len ľstivým pokusom vymámiť z nie veľmi múdreho slovenského ľudu peniaze pre ich lásku a nostalgiu k pôvodnej klasike. Väčšina divákov však ostane zarmútená právom. Film nefunguje, príbeh je takmer neexistujúci a triky často bolestne zlé. Prečo sa Jakubiskovci snažili o monumentálnosť, na ktorú nemali peniaze ani skill, keď pôvodný film je krásny práve pre jeho jednoduchosť a praktické kúzla s kamerou, nepochopím. Je mi ľúto, že práve takýto ohavný cash grab je posledným zárezom v Jakubiskovej filmografii. ()

jokino

Myslím si, že toto pokračovanie - kult / legendu pôvodnej Perinbaby, nikdy nedosiahne a ani neprekoná. Pôvodný film milujem pre jeho absolútnu naturálnosť, realistické triky, úplnú jednoduchosť príbehu, nádherný soundtrack, hercov, proste celkový vyzuál a pod. Nové pokračovanie sa mi hodnotí ťažko. Podľa mňa, nie je úplne zlé, boli zachované určité a hlavné motívy z pôvodnej klasiky, rovnako soundtrack sa relatívne opakuje, prípadne je zmodernizovaný (čo vidím ako pozitívum), príbeh je, samozrejme, nový, ale dal sa, CGI na Slovenský film dnešnej doby s prižmúrením obidvoch očí - OK (síce asi ako z veľmi lacného videoklipu, ktorý upadne do zabudnutia hneď po zhliadnutí, ale ako vravím, na SK možnosti - OK), strih síce nesúrodý, uponáhľaný, veľa krát strácal logickosť v línii, rôzne balancuje, ale taktiež OK, je to Jakubisko, časť jeho rukopisu a "uletená" rozprávka.. Za mňa záverom, mohlo to dopadnúť aj omnoho horšie, i keď, keby to nevzniklo a ostala by iba pôvodná Perinbaba, tiež by sa asi vôbec nič nestalo (možno by to bolo aj lepšie, neviem..), ale myslím, že to všetko ukáže až čas.. 4* dávam ako veľkú poctu Jakubiskovi a za snahu o pokračovanie dnes už legendy, i keď tých kvalít pôvodnej, to ani zďaleka proste nedosahuje.. ()

Eire

Gulieta M a stará baba tutofka Valérie K. sa možno obracajú v hrobe.... 🤔 možno je dobre že sa toho ani sam JJ nedožil... už  BÁTORICKA bol celkom slušný PRIE SER.... ALE toto? 30% s prizmurenymi 2 očami... ()

ariari

ked sa niekto pokúša zhodnotiť ešte aj rozprávku, je mi do smiechu. Jakubisko zomrel a bodka, niekto to zostrihal možno tak, možno inak...Tvorba excelentného režiséra je v tom citiť a bodka. ()

david141474

Psala se neděle 10.12. a v kinech bylo všechno za 80 Kč. Tak jsem si řekl, proč toho sakra nevyužit? A tak jsem šel. Film na který jsem chtěl jít a který už si nepamatuju, jsem nestíhal, a tak jsem si zašel na Perinbabu a dva světy. Vůbec jsem netušil, že to má nějaký první díl a že to je vůbec druhý díl. No a co se týče filmu, byla to slabota. Herec hlavní postavy byl meh, nonstop se mu klepaly ruce, takže to byl takovej rušivej element. Děj byl hodně slabej. Postavy nemastný, neslaný, jen ta Lucie tam byla dobrá a možná i král. Soundtrack ani nezazněl a konec filmu taky nic moc. Samozřejmě, že pusa nesměla chybět. Co bych vytknul je to neskutečně, ale neskutečně odporný CGI, který bylo hnusný jak noc a já jsem měl fakt chuť z toho sálu odejít, naštěstí to byly jen krátký scény, ale fakt se to nedalo. 6/10 Aspoň se tam objevila ta Pavlovičová, když už nic. (Velký Špalíček - 10.12.2023) ()

brasek

Perinbaba bola legenda a legendy sa majú nechať odpočívať. Tešil som sa na pokračovanie, to je pravda a čakal som oveľa vyzretejší príbeh. Toto je však pekná blbosť. ()

krasohled

Ja som chcela Jakubiska. V tomto filme je trochu redukovaný ale je tam, je tam svoj a svojský. Žiadne kliše.  Možno nejaké ústupky pre mladšie generacie.. alebo len snaha generacie prekleúť, spojit a nezabudnut na to "staré"  ....nech staré nezmizne zo sveta do zabudnutia... Rozumien prečo odložili premieru, pretože teraz je to celé in memoriam, nielen Masina, ale už i sám Jakubisko , Žbirka, Konečný... Mám niečo odžité a som Slovák v exile, takže ja tu mám prieniky,  zrejme som zaujatá a za mňa 5. Samozrejme sa tu nakopia početné komentare pseudointelektualov... Rozmýšľam pre koho tento film je odpad....? Zobrala som na predpremieru svoje dcéry , moja  milenialka je rozpačitá a moja alfa prehlásila na záver, že je to  úžasný film, hoci preferuje kreslené rozprávky  a hrané nemusí.. Takže film pre  slobodomyseľných a fantastov,..    vtáčkovia, deti ( siroty) a blázni. P.S. teším sa na originálnu verziu v slovenčine. P.S. 2..ak niekto nepíše recenziu odpad, pozrite si  ake filmy sa díva ,zistíte že je to človek 14+ ()

krisikowa

Tell me why / there's nothing but a WHAAAAT? (Jednu hvězdu dávám kvůli pejskovi a slušné kameře) (a teda za oživenou Gullietu, protože to se prostě povedlo důstojně). Jinak tady bylo blbě snad všechno. Absolutně nenavazující střih a dramaturgie. Konec toho příběhu je snad špatný vtip. Podívejte, já jsem hlava otevřená. Miluju fantazii, miluju surrealismus, miluju zázraky a všechny tyhle čuripindičky. A samozřejmě uznávám Jakubiska jako personu. Ale pokud je nutné marketing filmu stavět na tom, že "je to boží, protože Jakubiska miloval Fellini a Perinbaba je klasika", tak je asi něco špatně. Nikdy jsem nefetovala, ale přesně takhle si to představuju. Jako když Dall-E vyplivne motivační plakát na téma "svět je barevné divadlo otevřené těm, co věří". A (spoiler) to všechno skončí tím, že se všichni pohádají a protagonista odtáhne domů do stodoly, protože bohatství a moc jsou fujky a přece si musíš vybrat buď to, nebo lásku, obojí dohromady by samozřejmě z nějakého důvodu nešlo. Dialogy jako by psala AI. Fakt jsem hodně zklamaná. Perinbaba a dva světy: Vánoce na tripu. A dál? ()

valisimek05

Pokračování Perinbaby je trochu těžké hodnotit. Skoro každý aji já bude druhý díl srovnávat s prvním. I tak má druhý díl co nabídnout. Je to úplně odlišný příběh, spíš mi to připomínalo klasické pohádky, kdy jde syn do světa a cestou, než najde lásku, musí překonat překážky. Což vůbec nebylo špatné, docela mě ty příběhy bavily. Jakubisko měl v tomto díle možnost nových technologií a tak jich dosyta využil. Možná právě proto se mi více líbil první díl, protože nebyl plný animací, opravdu všechny triky museli dělat ručně. Tím to vypadalo více opravdově. Byly chvíle, kdy se mi něco nelíbilo. Když smrtka už asi po padesáté řekla moje nervy, když se měnila na světové smrtky nebo zobrazení "mobilu". Jenže tohle je prostě Jakubisko. Kvůli tomu jsem šla do kina. A musím říct že to mé očekávání splnilo.  Ještě mě potěšil začátek, kdy jsem si mohla zavzpomínat na první díl. Vidět Giuliettu Masinu i když "umělou" znovu v úloze Perinbaby bylo krásné. ()

gogo77 odpad!

1/10 ... jeden bod z ucty k legende JJ ... inak to je uplny prepadak... horsie rozpravky najdete uz asi len v Bangladezi.... hlavny hrdina v podani autistickeho Frlajsa s dlhymi kuceravymi vlasmi obcas pripomina skor nebinarnu princeznu nez smeleho mladenca ... Lukas (hlavna postava) sa po smrti rodicov vyberie do sveta a Perinbaba mu posle na pomoc psika ... lenze vo svete stretava len absurdne situacie s este absurdnejsie vykreslenymi postavami prepletene tak jednoducho ze kazda zapletka trva tak 3 minuty a hned aj stastne dopadne ... jednoducho sa pozerate na prepletenec starych rozpravkovych inscenacii zo 70-80 rokov s trikmi za ktore by sa hanbil kazdy tiktoker s lepsim mobilom... vsetky sceny s Perinbabou nastastie pouzili z prveho dielu ale Smrtku museli vymenit a to bola asi jedina ftipna postava ked na konci nadhernym Furkovej hlasom nadava "Moje nervy" v roznych svetovych jazykoch .... ako bonus tam dokonca pustili aj Andreu Veresovu     ktora preafektovala este aj tych 10 sekund co tam hrala ... hanba strasna ... Deana sa moze pod zem zakopat ()

jigsaw44

Nekonzistentná zlátanina. Má to nevyužitý potenciál. Scenár na piču. A Frlajs sa tam nehodil. Baranov zlatý hor vyzerá ako dildo. Škoda slov. Max 1,5 hviezdy. ()

Kamil111

Pre zachovanie Jurajovej pamiatky by Deana urobila oveľa lepšie, keby natočené materiály pietne zamkla do archívu. Až zúfalo je vidieť, že ide o skladačku toho, čo sa našlo, mnohokrát bez ladu a skladu. Juraj už evidentne nemal schopnosti ani sily na napísanie a natočenie dostojného pokračovania Perinababy. Okrem nezmyselne štrukturovaného deja, zvláštnych detailov a odkazov (multirasová Smrť, Biely Bim, čierne ucho) a infantilných dialógov aj efekty vyvolávajú smiech, napriek nemalému rozpočtu sú ako z televízie deväťdesiatych rokov - vlastne jediné zaujímavé sú dve výtvarne poňaté pasáže, zrejme z núdze ctnosť. Určite obstojí aj výborný soundtrack, predovšetkým vďaka obom osvedčeným autorom. Na druhej strane, celková úroveň sa príliš nelíši od tej, v akej sa dnes točia rýchlokvasené televízne rozprávky. Až tak hlboko Jakubiskovci klesli. ()

Moco

Pokud od pohádky čekáte trefné postřehy o životě a jeho zákonitostech, potom Perinbabu oceníte. Svižný příběh, který si neláme hlavu s logickými mosty, což je pohádkově osvobozující, koření Jakubiskův humor, zpodobnění i fantazie. ()

Ubi123

Popravde nečakal som od tohto filmu veľa, ale dostal som ešte menej. Nezmyselné strihy dopĺňali nenadväzujúce scény a za mňa zlý herecký výkon hlavnej postavy Lukáša. Ako pocta zosnulým hercom to bola dobrá ale film ako taký nefungoval a nemal ucelený príbeh ani dej. Za mňa veľké sklamanie a to si veľmi vážim tvorbu pána Jakubiska. V zopár scénach ho bolo cítiť ale postprodukcia pravdepodobne zlyhala a film dokončil niekto neskúsený. Škoda. Mrzí ma, že som sklamaný s 1*. ()

Tommyw208

To že je rozprávka nič moc by ani tak nevadilo,videl som aj horšie. Čomu ale nerozumiem prečo sa to volá Perinbaba 2. Tuctová rozprávka,kde sa šuhaj vyberie do sveta hladať svoju princeznu. Najviac ma však mrzí  že zatienili klasickú Perinbabu pre budúce generácie,ktoré ju už nebudú chcieť pozerať,len kvôli tomuto dielu. Dve hviezdy dávam pre Petru Kolevsku v minútovom zábere a spomienka na Giuliettu Masina. ()