Peníze jiných

• slovenský

Peniaze iných

Drama / Komedie / Romantický

USA, 1991, 103 min

Dabing Ladislava Mrkvičky, který se k výkonu Dannyho DeVita dokonalé hodí, charismatický hlas Jiřího Bartošky na Gregory Pecka, a sexappeal Penelope Ann Miller jsou hlavními klady jinak nepříliš dobře chemicky sestaveného filmu. Že by kráska PAM zahořela pro připlešlého liliputána, zvlášť když její postavě přísluší tak silná averze k osobě bezohledného podnikatele? Kdepak, tady to nespraví ani pověstné "co se škádlívá..." Na druhou stranu, právě jejich slovní přestřelky jsou tím nejzábavnějším. Dokoukáno asi naposedmé.(18.10.2015)

Příjemná komedie založená na herectví a tělesných dispozicích Dannyho DeVita, který svého protřelého burzovního hráče zaměřeného na zpeněžnění likvidovaných firem hraje s chutí a zároveň tomuhle bezkrupolóznímu manipulátorovi dává lidský rozměr. Podnikatelská část příběhu zároveň vychází z procesů, které mají skutečně reálný základ a i když se jako oddechová komedie tenhle film vyhýbá vyhrocování konfliktů kolem propouštění a ztráty sociálních jistot, přesto ledascos naznačuje. Vztahová rovina příběhu je založená na kontrastu mezi malým tlouštíkem a vysokou emancipovanou vysokoškolačkou. Celkový dojem: 70 %.(9.3.2011)

DeVito dvíha úroveň filmu o 100% a všetky scény bez neho sú len výplňou. Inak komunálna kapitalistická komédia/satira, ktorá nikoho neurazí, kde pri pozornom sledovaní nájdete mnohé analógie k starému dobrému socializmu: Šéf povie: akcie stúpli o jeden a pol boda (analogicky "splnil sa plán na 101,5%") a všetci sú z toho nadšení, hoci obidva údaje sú len virtuálne a so skutočnou hodnotou, alebo výkonosťou to má málo spoločné.(12.8.2006)

No, od komedie či satiry požaduji, abych se usmál aspoň jednou za deset minut a ne jednou za celej film. Kdy jsem se usmál? U toho trapnýho "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" konce. Upřímně mě překvapilo, jak dobré hodnocení to tu má. Jistě, Danny DeVito je kápo, doslova táhne celej film na svých do krve rozedřených bedrech a až do toho neslavnýho konce se zdá, že je k neutahání. Gregory Peck se objeví sice jen na pár okamžiků, ale stará škola z něj jde cejtit i skrze obrazovku. Jenže to je tak všechno. Ani příběh nebo ostatní herci ani nic jinýho mě nedokázaly přesvědčit, abych se na to podíval ještě někdy jindy. Je to prostě slabota, o humor tu nezavadíte, o satiru možná okrajově, ale jako kritika chování burzovních žraloků určitě exceluje. Ale na to tu máme mnohem nápaditější a lepší film Wall Street. Jinak, taky je to zatra velká vykrádačka Pretty Woman, akorát že tady se jedná o drátovny a kabelovny a tam se jednalo o nějakou loďařskou společnost. Prostě průměr se vším všudy a jediný, kdo to zachraňuje je Likvidátor Larry.(12.8.2006)

Poměrně reprezentativní ukázka toho, že Amíci - až na výjimky - neumějí udělat pořádnou satiru. Místo, aby uštědřil tvrdý klovanec Wall Streetu a korporátní Americe, ulpívá tenhle film na jednoduchém humoru, který se točí vyhradně kolem De Vita, uslzené agitaci (viz sošně hrdý Peckův charakter) a kompromisním závěru. Nic proti Amíkům, Wall Streetu a už vůbec De Vitovi...(15.11.2002)