Natočiť Sienk iewica, to si vyžaduje odvahu a um, zložitá kniha a urobte z toho jednoduchý príbeh. 300 minút je dosť, no kniha by bola na 3000 minút. Dobrý výber hercov a prvé dve hodiny dosť zaujímavé. Žiaľ pozornosť diváka s pribúdajúcim časom ochabuje. Navyše pri nepoznaní poľkých historických reálií to môže vyznieť únavne a nezrozumiteľne.(9.4.2018)

Přímo dechberoucí převedení Sienkiewiczova románu na filmové plátno, jehož atmosféra z filmu přímo sálá. Krev je krvavá, šavle rezaté, všude bláto a sníh. Tohle se dnes už bohužel netočí. Bez digitriků a hyperakční kamery se zřejmě neobejdem. Navíc s výtečnou hlavní postavou - plukovníkem Ondřejem Kmiticem, který není neprůstřelnou snůškou všech ctností, ale obyčejným zranitelným chlápkem s množstvím mušek a much ve výborném podání Daniela Olbrychského.(10.12.2008)

Na jedné straně skvělá výprava, na straně druhé těžko stravitelná, přepálená stopáž. Vydržel jsem, nelituju toho, ovšem pro příště si výběr takto dlouhého filmu radši pořádně promyslím. Navíc si myslím, že scén, které divákovi utkví v hlavě je na pětihodinový velkofilm poměrně málo, ale nic to němění na tom, že poláci ve své době točit uměli. Proto, kdo má výdrž a rád si vychutnává historické eposy, vřele doporučuji.(12.7.2009)

"Potopa" možná postrádá rychlý spád a vybroušenost akčních scén pozdějšího "Ohněm a mečem", osahuje ale všechno, co divák od Hoffmanova historického velkofilmu očekává - dokonalou a historicky věrnou výpravu, velkolepé bitevní scény, sympatické herecké výkony (kromě suverénního Olbrychského a jeho partnerky mne zaujali hlavně F. Pieczka a Bruno O´Ya) i romanticko-dobrodružnou linii a milostnou zápletku. Co se předlohy týče - Sienkiewiczův román je i dnes strhující četbou, zájemcům o podrobný a téměř vyčerpávající pohled moderní historiografie na dané období polských dějin a historické osobnosti vystupující v "Potopě" bych ale doporučil knihu švédského historika Petera Englunda "Nepřemožitelný. Historie první severní války" (česky NLN, 2003).(23.6.2007)

Nádherný Románový epos a jeden z nejlepších historických filmů všech dob s všudy přítomnou špínou a krví, omračující výpravou, epickými bitvami, krásnou hudbou, perfektní kamerou ( Jerzy Wójcik), dokonalou Scénografií a famozními hereckými výkony v čele s nepřekonatelným Danielem Olbrychskim v hlavní roli rozpolceného šlechtice Ondřeje Kmicice a neméně Tadeuszem Lomnickim ve vedlejší roli plukovníka Michala Wolodyjowského přezdívaného "Nejlepší šavle Polska". Býti Polákem, tak se dmu pýchou. Velká škoda, že Čeští filmaři okrem Husitské trilogie nikdy nenatočí snímek, který by se alespoň částečně přibližil velkoleposti této Polské trilogie (Pan Wolodyjowski, Potopa, Ohněm a mečem). // Viděna remasterovaná, širokoúhlá, dvou dílná verze z roku 2013. Trailer 95%(20.4.2016)

• - Ve filmu si zahrálo téměř 40 tisíc statistů.

• - O hlavní roli Oleńky se ucházelo 9000 kandidátek. Zvítězila Malgorzata Braumek.

• - Většina bitevních scén byla točena v dněperské oblasti blízko Kyjeva, dnešní Ukrajina.