Odříznutí

Abgeschnitten

Cut Off

Akční / Krimi / Horor / Mysteriózní / Thriller

Německo, 2018, 132 min

Řešte po telefonu únos dcery, když jsou indicie umístěné na místech, že by si i otec Fura nablil pod latexovou masku.. Souostroví Helgoland v Severním moři a zasněžená krajina přinášejí skandinávský feeling, neobvyklá součást thrillerů (signál nabitého mobilu) zase perfektní scénu pitvy po telefonu. Směrem k finále se sice začne docela hodně kombinovat, ale „suspension of disbelief“ stihne využít setrvačnost. Vrtulníkový epilog budiž roztomilá béčková třešnička na napínavém a zároveň zábavném dortu..(8.7.2020)

Odříznutí je skvělým německým thrillerem, který vsází na to, že scény z márnice osloví minimálně nekrofilní jedince a případy, které jsou znechuceni současnou US produkcí. Současně je nutné podotknout, že pro jedince fascinované uměním patologie je tento film jako dělaný. Příjemné zábava pro propršené odpoledne. 74 %(4.3.2020)

• honajz

Nechutný film plný náhod a nelogičností. Sice je hezké, že hlavní linka do sebe zapadne, ale je to na úkor podivného jednání postav, které by se v reálu takhle velmi pravděpodobně nechovaly. Navíc to s tím Dannym tam skutečně není nijak dořečené, a jestli se něco stalo tomu studentovi, co pana profesora celý film vozil (nebo jestli v tom dokonce snad nebyl nějak zapleten), se taky nedozvíme. A jinak už vidím, jak záchranáři ochotně přepraví vrtulníkem někoho místo do nemocnice na ostrov, kde zuří bouře. Jak říkám, spousta nesmyslných náhod a zbytečně moc naturalistického pitvání mrtvol. Pamatuju doby, kdy se člověk u filmů bál proto, že uměl tvůrce dovedně vyšponovat napětí, a přitom tam žádné naturalistické násilí ani nemuselo být. --- EDIT: Těch náhod je tam fakt až moc, když nad tím přemýšlím. Náhodou šla holka po pláži kolem mrtvého, když zazvonil telefon. Co kdyby nešla okolo? Tak telefon nikdo nezvedne. A konec překombinované linky. Navíc ten telefon bez nabíječky vydržel dva až tři dny! V zimě, na pláži u vody, v bouři. A taky v tom domě je funkční notebook a vydržel ty dva tři dny, aniž by byl v zásuvce! a podobných blbin, když nad tím tak přemýšlím, je tam daleko víc.(26.1.2020)

Film „Odříznuto“ síce obsahuje zopár chýb, ale napriek tomu je to jeden z tých obrazovo ťažších mix „Akčný / Krimi / Horor / Mysteriózny / Thriller“ žánrov, čo som na Európskej úrovni za posledné obdobie videl. Inspiráciu krimi príbehmi zo Škandinávii je vidieť a cítiť. Herci a herečky hrajú presvedčivo a divákova pozornosť neklesá. Silné obrazy sú ozaj silné – na niektoré sa mi pozeralo veľmi ťažko (u niektorých som dokonca pozeral niekam inam). L. Edinger hrá záporáka – ukazuje nám úplne inú tvár ako napríklad vo filme 25 km/h. Na „svetlej strane“ je dobrá kolaborácia dvojici M. Bleibtreu / J. F. Bauer. Film, ktorý pre citovo slabších (vôbec) nemusí sedieť. Osobné hodnotenie: 81% (****) (15.12.2019)

Film naráží na to, že si myslí kdoví jak není promakaný... těch přešlapů (tu násadu fakt omyla holou rukou...) a zkratek stylu "kde se vzal, tu se vzal" tam bylo až moc. Navíc chování postav je občas příliš přes čáru (pipka najde mrtvolu a vlastně pohoda... žádná reakce. řidič slyší hovor o celkem divných věcech a... pohoda). To ale neznamená, že děj nudí a ty dvě hodiny+ neutečou jako voda. Navíc film je odpovídajícím způsobem morbidní (když už hlavní postava patolog, nedíváme se cudně jinam) a to je velká deviza. Na cenzuru se tu moc nehraje.(22.7.2020)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na nemeckom ostrove Helgoland a v metropole Berlín. (MikaelSVK)