Kincsem - sázka na pomstu

• Česko Kincsem (více)
Maďarsko, 2017, 121 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Gábor Herendi

Ervin Nagy, Andrea Petrik, Tibor Gáspár, József Gyabronka, Tamás Keresztes, Ernő Fekete, Péter Scherer, Zoltán Rátóti, Lehel Kovács, Zalán Makranczi (více)

Pomsta, láska, sláva... Ernő Blaskovich, syn aristokrata a trenéra koní, ztratil všechno po maďarské revoluci v roce 1848. Jeho nesmyslnému a sebezničujícímu životu dává smysl jedinečný kůň Kincsem. Dostane šanci získat všechno zpět... Otec Ernő Blaskoviche, Sandor, aristokrat a trenér koní, byl popraven bývalým kamarádem ve zbrani, hrabětem Otto von Oettingenem (Tibor Gáspár) po neúspěšném spiknutí. Blaskovichův osiřelý syn Ernő je zbaven svého jmění a je vyhoštěn z rodinného paláce. Majetek připadl von Oettingenovi jako oficiální odměna za služby císaři. Po více než dvaceti letech je Ernő (Ervin Nagy) playboy obletovaný ženami, navštěvuje nejlepší budapešťské nevěstince a operní domy, baví se častými souboji, a přesto zůstává zlomen. Živí se tím, že kupuje a sází na dostihové koně, ale obvykle ztrácí víc, než vyhraje. Ernőův zájem vzbudí setkání s temperamentní dcerou von Oettingena Klarou (Andrea Petrik), ona ho však opakovaně odmítá pro jeho skandální pověst. Daruje mu ale úžasnou a nezkrotnou klisnu jménem Kincsem. Ernő se věnuje jejímu výcviku a chce z ní udělat světového šampióna. Má šanci nejen vylepšit svou finanční situaci, ale také připravit opožděnou pomstu von Oettingenovi a získat zpět svůj majetek. Jeho nejnebezpečnějším soupeřem je však láska… (JOJ Cinema)

TonyHawk94

(Videné v origináli, bez titulkov.) Motív pomsty, do ktorej vstúpi láska. Dávno som nevidel nič takého, a občasná zmiešanina drámy, komédie, romantiky a aj dostihových pretekov okorenená o brutálne skvelé kúskovanie napätia (ktoré vo mne neraz vyvolali tie najsilnejšie emócie) to celé tak poobracala, že vo finále by som tomu rád dal za plných 5*, ale nemôžem. Záver mohol byť málinko lepší, možno dokonca trošku dlhší (atentát na Franza Jozefa by som bral :P :D). Je to brutálne precízne vypracované dielo, ktoré sa, verím tomu, snaží držať dobovej situácie, kde kostýmy sú jednoducho verné vtedajšej dobe, kde chémia medzi dvomi hlavnými hrdinami je vynikajúca (Ervin Nagy a krásna Andrea Petrik (skoro pripomínajúca Emily Blunt :)) úžasní). Ale ich rozhovory, v ktorých neodznelo skoro nič faktické - tam vidím obrovský nedostatok. Napriek tomu, ako celok je to vynikajúce. Btw. vynikajúca Hrutkova hudba. ()

spotczek

Původně tři hvězdy, nakonec jsem přidala. Film stojí na poutavém příběhu inspirovaném skutečností, herci hrají dobře a vypadají dobře, kamera, kostýmy, kulisy, masky, vlastně všechno dělá, co má, jsou tam děti a hlavně zvířata, takže každý si najde to své. Samozřejmě hned od začátku správné milostné pnutí. Prostě všechno, na co se chcete koukat. Až to tak strašně irituje tou svou sebejistotou, jak je to dokonalé. Je si to sebou tak jisté, že se ani tvůrci nepokoušeli vnést do toho historickou opravdovost. Například na bále se tančí, jak kdyby se dnešní tanečníci jen převlékli do rádoby historických kostýmů... No vlastně je to v tomto filmu takto se vším. Ale pak jsem si řekla, že je to maďarské se vším všudy. Správně temperamentní, vyloženě to není blbé a napínavé taky tak správně. Takže za ty šílený prachy, co bychom vlastně od toho mainstreamu chtěli?! ()

Fajolo

Pravdepodobne to mal byť veľkolepý film, no podľa mňa bol skôr veľkopanský. Zato remeselne takmer dokonalý. Budapest is the new Hollywood. ()

r007

Viděla jsem spoustu filmů o koních, a tento je zdaleka nejslabší. Jednak se vůbec nedržel historie ( snad jen jméno majitele a to že Kincsem musela mít u sebe vždycky kočku ) a taky hodně pokulhával v prostředí dostihů. Koho proboha napadla taková pitomost, že dali do filmu startovací boxy ? Ty se začaly používat kolem roku 1940. A zbít svého vlastního koně za to, že vyhrál, to udělá jenom pitomec a to hrabě Blaskovich určitě nebyl... Když si odmyslím všechny důležité věci, moc toho nezbude. Romantika, výpravné scény, sympatičtí hrdinové. Pohádka opravdu pro hodně nenáročného diváka. ()

Saxos

Ač by se mohlo zdát, že cílovou skupinou budou fanoušci dostihového sportu, opak je pravdou a určitě se bude spíš líbit něžné a romantické části populace. Klady: opravdu líbivé ve všech směrech. Závěr: doporučuji. ()

Kozlowski8

Krásný (a je mi naprosto jedno, jestli historicky věrný) příběh o lásce, krásných koních a po mnoha letech naplněné pomstě. Výborný scénář, poutavý děj bez hluchých míst, skvělá, oku lahodící výprava a kostýmy, skvělá kamera a stejným přívlastkem lze označit také výkony herců. Myslím, že Maďaři nevyhodili ten obrovský ranec peněz do luftu, ale vytvořili krásný film a poctu své zvířecí legendě. Drobné nedostatky, které snímek, hlavně ve finální pasáži má, mé celkové nadšení z něj neovlivnily. Výborná práce a pro mne velký zážitek. 90 %. ()

PTuranyi

Dobrý príbeh a herecké výkony. Všetko plynie hladko a nič nezadrháva. Trocha päsťou na oko je použite moderných prvkov v historických kulisách príbehu: moderný tanec, tmavé okuliare, selfie. ()

Camel91

Musím říct, že mě film celkem překvapil, celkem sympatičtí herci, na maďarskou produkci celkem velkolepé. Některé věci scénáře předvídatelné ale jinak film jsem si pustil při snídani jak kulisu a nakonec jsem ho dokoukal celý s čímž jsem prvně ani nepočítal. ()

cergina

Nie, nielen veľké americké filmové spoločnosti dokážu spraviť film vysokej kvality, nebojím sa povedať, že tento film mnohé z nich predčil a zaradil prudkú ranú do môjho srdca. Čo môže lepšie zhodnotiť film,než to, že tajne dúfate v to, že sa všetko vyvrbí dobre a myslíte si, že je už všetkému koniec a pritom sa to zvrtne a vy ďakujete scenáristom, že nešiel po tých hnusných klišé sad endingoch... Maďarský dabing nie je na škodu, s anglickými titulkami je priam geniálny, pretože zachováva celistvosť a štruktúru originality a hodnovernosť nie je zničená. Plných 5 hviezd pre azda najgeniálnejší počin, ktorý som mal tú česť v svojom živote vidieť. ()

kobylka_sari

Pro mě jako koňáka naprosto otřesný film. Zrovna Kincsem je ze slavných koní má nejoblíbenější, miluji její příběh a těšila jsem se z toho, že jí věnovali film. Očekávala jsem, že to nebude úplně podle skutečností a že tam přimyslí i nějaké nesmysly kolem, aby to mělo šťávu pro širší okruh diváků, ale že to bude až taková tragédie jsem nečekala. Nemluvě o nesmyslech, jako že v plném cvalu koně řehtají nebo během toho, jak ji mlátil... Pak jak se mu utrhla otěž, v dalším záběru je měl, pak zas ne. Také to, že v jednom záběru v dostihu se z rezave Kincsem stal hnědák... O hořící stáji a koni ochotně stojícím v ohni, aby je mohl zachránit ani nemluvím. Za mě odpad, jsem zklamaná... ()

Nora97

Tento film som ani neplánovala pozerať, proste hral v TV. Vôbec by ma nenapadlo, že práve Maďari dokážu natočiť film o dostihovom koňovi a že majú tak šikovných hercov, ktorí zvládnu hrať aj jazdiť na koni. Že sa jedná o film od našich južných susedov som zistila, keď som začula meno koňa a vyhľadala som si film na tejto stránke. Do popredia musím dať sympatických a šikovných hercov, krásne prostredie a kone, nádherné dobové kostými. Tento film som videla raz a stačilo mi, nie je to jeden z filmov, ktoré by som si pozrela viackrát, ale prvý dojem bol naozaj dobrý. ()

milos.bradik

Romantická linka filmu spíše ublížila. Skutečný příběh klisny Kincsem, jednoho z nejúspěšnějších dostihových koní v historii, byl dost zajímavý i bez té romantické smyšlenky. Vrcholem je nesmyslná závěrečná scéna, kdy služebnictvo se snaží hasit neuhasitelný požár zámku, ale zcela zapomene vyvést koně a pan hrabě, který koně zachraňuje si nechá toho nejvzácnějšího až na konec a jediný kdo mu přijde na pomoc je Klára von Öettingen, kterou tam přivedla její intuice a služebnictvo na pana hraběte z vysoka kašle. ()

Evosheek

Koně považuji za krásná zvířata, ale jako městský floutek k ním mám určitý respekt. Proto mne tento film uchvátil. A nejen proto! Je to krásný romantický příběh o lásce, cti a svědomí. Je to příběh o tom, co bychom téměř všichni chtěli žít, ale nemáme k tomu dostatek síly a vůle. Je to však i příběh klisny, která ve své době vyhrála všechny dostihy, již se zúčastnila. Je to nádherný film a drobné chyby v reáliích doby jsem rád velkoryse přehlížel. ()