Bob Hoskins a Cathy Tysonová v zajetí neúprosných zákonů londýnského podsvětí. Příběh exkluzivní černé prostitutky Simony, lapené do pasti jejího povolání, z níž není úniku, a prostomyslného podvodníka s dobrým srdcem George. Setkají se po Georgeově propuštění z vězení, když je George svými bývalými zaměstnavateli odměněn za odsezené roky místem Simonina šoféra a ochránce. Po počáteční vzájemné averzi se mezi nimi postupně vyvine zvláštní citové pouto, jejich vztah je však v nemilosrdném prostředí londýnského podsvětí předurčen k tragickému konci.
Neil Jordan se nechal inspirovat textem stejnojmenného evergreenu Nat King Colea – za maskou ženina úsměvu se skrývá příliš mnoho prožité bolesti a nenaplněné lásky. Tvůrci filmu se záměrně nesoustředili na lineární vyprávění vlastního příběhu, ale akcentovali melancholickou, ponurou atmosféru Londýna s jeho nočními kluby, vykořisťovanými šlapkami, bezohlednými pasáky, pornoobchody v postranních uličkách i s dobře situovanými pány s podivnými choutkami. Bob Hoskins byl za tuto roli nominován na Oscara a získal za ni Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na 39. MFF v Cannes, Zlatý glóbus a řadu dalších cen. (Česká televize)

deepend

Mona Lisa je taková britská odpověď na Scorseseho Taxikáře. Bob Hoskins ve své životní roli. Jo i po 23 letech je to furt pecka :-) ()

danecek24

44. Zlatý Glóbus za rok 1986 - cena (1) - *Nejlepší herec (drama) - Bob Hoskins + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Cathy Tyson, Nejlepší scénář - Neil Jordan ()

Juto

Drsný ale aj citlivý príbeh prepusteného kriminálnika ,ktorý sa zamiluje do prostitútky. Výborný výkon vo filme predvádza herec Bob Hoskins. Celý film pozdvihne jeho herecké umenie. 6/10 ()

majo25

Zvláštny vzťah šoféra prepusteného z basy a luxusnej prostitútky, ktorý nekončí happy endom, láska je totiž neopätovaná a využívajúca toho druhého. Začiatok síce pripomína skôr komédiu - hl. hrdina so svojou horlivou povahou to vie občas rozvášniť i prestreliť a vzťah nesie prvky klasickej šablóny o ľudoch, ktorí si cez vzájomnú neznášanlivosť k sebe nachádzajú cestu, aj keď občas cestu s tŕňmi a búrkami. Záver je taký divoký a mňa teda neuspokojil. Hoskins je zaujímavý herec, rozhodne vie potiahnuť aj vtedy, keď film tápa a že tých tápaní a hluchších miest je relatívne dosť. V zaujímavej roli nejednoznačného záporáka sa predstavuje aj Michael Caine, ktorému to sadlo nadmieru dobre. ()

Cushing

Možná jen za čtyři? Jo... Ale je to skrz naskrz anglické, syrové jak biftek udělaný "rare", a já to viděl v tom správném věku... Jordan byl tenkrát ve formě! ()

Autogram

Hoskinsovi sú tie večne naštvané a nervózne typy úplne ideálne. K luxusnej šľapke patrí luxusný šofér a v tomto filme je to presne naopak, keď ona musí poľudštiť jeho. Príbeh je inak slabší, logika má občas prestávku, taký lepší priemer. –––– Je to tak. Andělé jsou chlapi! ()

vitekpe

Neil Jordan umi tocit filmy velmi dobre koukatelne. Tentokrat mu ale hodne pomohl Bob Hoskins k tomu, aby clovek dal vic nez prumer... ()

Devadesát Dva

Zápletky jako tyhle mám rád, to, jak se pomalu rozjíždí, prohlubují a gradují. Bob Hoskins byl v tomhle případě geniální volba do hlavní role, fyzicky i mentálně, nedokážu si představit herce, který by to odehrál lépe. Žral jsem ho, v závěru víc a víc. Jen škoda, že ten konec neutnuli v té negativní gradaci (George kráčící po pláži) a museli nastolit ten klišé optimistickej finální závěr. To v mých očích film v závěru poněkud pohřbilo. ()

Hanys_

Řidič slečny Simone. Skrytá Jordanova perla (tak nějak ho svět "bere" až od Crying Game), která dokáže loudit úsměvy, rozesmutnit a na závěr šokovat. Nerad používám to slovní spojení, ale "na tu dobu" fakt odvážné. Ve všech směrech. ()

ink flo

Takovej dost bodyguardí děj, akorát místo Kostnera máte Bob Hoskinse v hawai košili a kožené bundě a místo Houston mladou prostitutku. Jsou tam různý vtipný detaily, jako třeba kámoš hlavního hrdiny, kterej se snaží uživit divnýma nápadama alá prodej fosforeskujících Ježíšů. Hoskinsova kombinace choleričnosti a roztomilosti je neodolatelná a Michael Caine je hodně nechutnej záporák. ()

huzgi

Báječný film, takový Jordanův Blade Runner, skvělý Bob Hoskins, samozřejmě Michael Caine a další. Majstrštyk. ()

Jehan

Skvělý Bob Hoskins a standardně výkonný Michael Caine. Jinak spíše průměr. Pominu-li ten pěkně hnusný business. ()

pestak

Film Mona Lisa je příběhem nepříliš významného zločince George který strávil 7 let ve vězení a nyní po propuštění,stojí nad troskami svého života. Jeho bývalá žena ho vyhodila a jeho dcera se k němu už nechce znát. Gangster kvůli němuž George skončil ve vězení,mu nabízí nezajímavou práci. Má vozit prostitutku Simone na její pracovní schůzky. Oba se nejprve nemají rádi ale nakonec k sobě najdou cestu a George pomáhá Simone při hledání její přítelkyně,závislé na drogách. Režisér dobře zachytil ponurou atmosféru Londýna s nočními kluby šlapkami a bezohlednými pasáky. ()

subic

Hodinu a 3/4 jsem hledal důvod, proč bych to měl někdy za x let vidět znovu. Nenašel jsem ho. Není to špatný příběh, potenciál by tam i byl, ale je to celé dosti mdlé. Snad jen na slizkého mafiána, co tu v pár okamžicích hraje Michael Caine. ()

horor2

Slušné. Až do konce jsem čekal, že se stane něco zásadního a nakonec celkem předvídatelné. Bob Hoskins zaválel. ()