Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladého muže, které se dlouho oddával lumpárnám, až se ocitl na scestí, převychová teprve tvrdá práce. Jen díky ní opět získá správné společenské uvědomění... (oficiální text distributora)

Recenze (22)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Reálně-socialistické výchovné pseudodrama. 1) 26letý Alexej Okuněv nadabovaný Petrem Svojtkou v hlavní roli delikventa Jiřího Hudečka se mi docela líbí. Ovšem na 64letého Miroslava Homolu (nerudný dědek Janota) nemá. Pak tu je 19letý Roman Skamene (Prcek), tehdy ještě s jiskrou. 2) Dostal mě Prckův výkřik v kradeném autě poté, co zjistí, že za nimi jedou policisté: Blikají! Jsou to mlíkaři! ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé drama zabývající se životem mladého muže Jiřího Hudečka, jehož konfliktní povaha ho neustále drží na hraně zákona. Tento velmi nesympatický mladík s příšerným účesem dostavší podmínku, byl přidělen na výpomoc do kamenolomu, kde pochopitelně dochází ke svárům se staršími spolupracovníky (L. Křiváček, J. Krampol). Onoho pacholka, jenž s oblibou nechával stát odcizené vozy na křižovatkách, hrál A. Okuněv, nenápadný herec s výstředním zjevem. Pochopitelně celkově snímek zapadá do škatulky normalizačně-moralistických děl 70.let, nicméně některé prvky mě přece jen zaujaly, bohužel herecké výkony to tentokrát nebyly. Opakovaně byl zobrazován jakýsi sen či představa mladého zloděje, zobrazující jeho slavná vítězství v silničních závodech uvozovaných svižnou a veselou hudbou K. Svobody za zpěvu našeho nejslavnějšího pěvce. Jak hlavní hrdina sám správně v závěru přiznal, že je úplně blbej, neboť kromě jiných hloupostí neměl zájem o velmi sympatickou a pohlednou mladou dívku Zdeňku (A. Kryštofíková?), zatímco myšlenky věnoval zadané hlupačce z bývalé party, jenž o vlásek unikla vězení. Roli jakéhosi Hudečkova ochránce v kamenolomu přijal neznámý L. Večeřa, avšak jeho výkon nebyl nic významného, naopak zajímavou postavou starého ukecaného správce se blýskl pro mě překvapivě M. Homola. Jezdec formule risk nepředstavuje nic převratného, skutečně se jedná o ukázkový příklad tehdejšího normalizačního chápání a morálního tlaku na obyvatele, přesto však ze záhadných důvodů volím průměrné hodnocení. ()

Reklama

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Karel Gott zpívá titulní píseň, o hochovi, kterých je i dneska požehnaně. Syrové vyprávění o životě kluka po dvacítce, který hledá co v životě stojí za něco, a co za nic. Naráží na drsný lidi, sám se musí chovat podobně. Dobře napsaný film, i zrežírovaný A. Kachlíkem, a s výkony herců, které v dnešním českém filmu najdeme stěží. ()

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Po delsi dobe se mi povedlo narazit na totalni bolsevickou bombu:-) Nepokryte stvavy film proti vsem elementum, ktere se nejak odlisuji. Jejich stylizace do totalnich amerikanofilnich zmetku, at uz oblecenim, zajmy, ucesem nebo detaily typu zvykani zvykacky v imperialistickem stylu. Totalne me dostala hlaska, ze farari se sice nemohou zenit, ale deti klidne maji:-) Kachlik opravdu nezapomnel na nic, do ceho by soudruzi mohli pichnout. Kaja do snovych scen hrdiny vriska jako o zivot "Ma touha ma dve kridla...", coz celemu filmu dava i dadaisticky rozmer. Jestlize v roce 1977 natocil soudruh Kachlik priznanou odpoved na Vsechny dobre rodaky s nazvem O moravske zemi, film Jezdec formule risk se zase svym prostredim tvari jako "spravna" verze Skrivanku na niti. Historicke prameny k tomuto neuvadeji nic, definitivni potvrzeni teto verze navic komplikuje, ze na rozdil od Rodaku Skrivanci nestihli mit v 60. letech premieru. Na druhou stranu se to vsak tuto verzi ani nevylucuje a soudruzi mohli myslet na prevenci, pokud by selhaly jejich kadry a Skrivanci se nejakym nedopatrenim dostali na verejnost. Kachlik tak v sobe mohl objevit dalsi polohu - vdecneho recyklatora ideologicky zavadnych del. Byla prece potreba vsechny ty lzi uvest na pravou miru:-) ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Na začátku 70. let asi byla známka punku pěstovat si vizáž homobuzny, ale mně byl teda hlavní hrdina nesympatickej na první pohled. Jako co se dá říct na chlapa, kterej má natáčky? Ani jsem se nedivil, že spolupracovnící z kamenolomu ho neměli rádi. Film je o tom, jak jeden vůl je neustále tak nějak jednou nohou v kriminále a nakonec mu dojde, že je asi lepší chovat se slušně. Ale to už je trochu pozdě, protože nakonec se do toho kriminálu dostane. Jinak jsem viděl dva filmy od Kachlíka hned po sobě a mam z obou filmů dost podobný pocity. Strašně nudně natočený a otřesný herecký výkony. Do teď jsem ani nevěděl, že nějaký herci jako Alexej Okuněv nebo Ladislav Večeřa existovali. Jinak toho Okunděva předaboval Petr Svojtka a jeho femme fatale zase propůjčila hlas Eva Hudečková. Z tý herecký bídy za něco stojí akorát v menší roli Jiří Pleskot a mladej Roman Skamene. 35% ()

Galerie (1)

Zajímavosti (6)

  • Sportovní prototyp, do kterého hlavní hrdina Jiří Hudeček (Alexej Okuněv) usedá s dívkou svého srdce Marií Růžičkovou (Marta Rašlová) před podnikem (bývalý Chemapol a.s.), je spider METALEX 2-01, vyrobený v roce 1971. V témže roce, kdy byl film uveden do kin, na něm získal jezdec Karel Jílek titul mistra republiky v kategorii okruhových závodů. (Robbi)
  • Vozy používané pro vložené záběry ze závodů jsou formule Škoda 1-01, které vyráběl podnik MTX, známý též jako METALEX. (Robbi)
  • Záběry ze závodů jsou natáčeny na městském okruhu v Mostě. Jde o starou trať, která měla depo na bývalém autobusovém nádraží a jednu z vraceček u čerpacích stanic ve čtvrti Chánov. (Robbi)

Reklama

Reklama