Nukleárne pokusy preberú z ľadu prehistorického Rhedosaura. Spočiatku nikto nechce veriť profesorovi Tomovi Nesbittovi, ktorý prežil stret s týmto tvorom, existenciu tak dávno vyhynutého tvora. Až rad nešťastí v blízkostí pobrežia Severnej Ameriky donúti armádu, aby začala pripravovať opatrenia pred útokom tohto veľkého tvora smerujúceho do New Yorku. Dokážu ho na poslednú chvíľu zastaviť? (T2)

kitano

To, ze sa tento snimok nestal takou klasikou ako King kong, ci japonske Godzilly (alebo neskorsie kusky Raya Harryhausena), je sposobene slabuckym dejom, ktory nema absolutne co ponuknut. Cela prva polovica je vyplnena nudnymi ba az zbytocnymi dialogmi. Ta druha polovica je uz cisto v rezii Harryhausena, kamera sa dostava z uzavretych miestnosti aj do ulic (posobive zabery na vyprazdnene ulice velkomesta) a to uz sa veru je na co pozerat. Pre fanusikov monster filmov povinnost, ostatnym vsak fillm vela neponukne. (6.5/10) ()

pepo

Zaciatok na Antarktide je vylozene super a slubuje velke veci. Potom sa to sice zlomi do klasickeho monster movie, no stale zabavneho. Sceny s priserkou su cool a je skoda, ze su zaobalene do klasickej vaty. V tomto su ovela silnejsie (o rok mladsie) Godzilla alebo Them!. Na druhej strane je to urcite atraktivnejsie nez It came from beneath the Sea alebo Tarantula 7/10 ()

Anderton

20 rokov po King Kongovi prichádza ďalšia príšera ničiť New York a prekvapivo to pôsobí skôr, ako keby bol film vytvorený 20 rokov pred veľkou opicou ako po nej. A to sa Harryhausen fakt snažil. Inak tu máme všetky tématické klišé doby...jadrový pokus, ktorý sa vymkne z ruky, veľké monštrum, ktoré je eliminované výdobytkom vedy, čiže veda nás môže zničiť, ale nás aj zachráni, nejaký ten biblický odkaz a mladý pekný párik vedcov. Takže ide o to, koľko ste už takýchto filmov z tohto obdobia videli. Ak s nimi začínate, film vás asi poteší práve tými témami, ktoré rozoberá. ()

T2

Rozpočet $210,000Tržby USA $5,000,000Tržby Celosvetovo $5,000,000║ Príbeho jednoduchý monster film ale za to po technickej stránke veľmi dobre zvládnutý, aj vďaka šikovnosti Ray Harryhausena. Zaujímavý je aj súboj žraloka z chobotnicou. /75%/ ()

D.Moore

Bohužel spíše nuda, která je nejprve zajímavá díky úvodním atmosférickým arktickým minutám a pak už vlastně jen díky fantastickým trikům Raye Harryhausena. Útok ještěra na město očividně inspiroval Emmerichovu Godzillu a je tou nejlepší scénou z celého filmu, oproti tomu závěr v zábavním parku je tak vážně míněný a tak nenápaditě natočený, až je směšný. Pobavila mě rolička Lee Van Cleefa, který obří filmové monstrum dorazil radioaktivním granátem o dva roky dříve, než jeho budoucí spaghetti westernový kolega Clint Eastwood poslal v tryskáči do pekel obří tarantuli. ()

• Jazyk monštra sa mení, raz je normálny, inokedy podobne ako hadí, rozdvojený. (beso74)
  • V čase okolo 38. minúty filmu číta profesor Elson (Cecil Kellaway) článok o istom profesorovi, ktorý bol v roku 1797 vyhodený kvôli tvrdeniu, že videl škriatkov rúbať strom. K tomu dodal: "Dnes sú to monštrá namiesto škriatkov." Profesor Tom Nesbitt (Paul Hubschmid) sa ho nato spýta: "Akú máte istotu, že tu nikdy škriatkovia neboli?" Je to narážka na skutočnosť, že si Kellaway vo filme The Luck of the Irish (1948) zahral práve úlohu škriatka. (beso74)
  • Coney Island Amusement Park, zábavný park z filmu, je v skutočnosti The Long Beach Amusement Park nachádzajúci sa v Long Beach, v Kalifornii. Filmárom tu dovolili natáčať v čase od 22.00 do 03.00. (beso74)