Vraťme se nyní do dětských let. Skoro každý z nás měl tenkrát duhovou kuličku a přes její něžné barvy vídal svět podivuhodně ztřeštěný. S podobnou kuličkou se setkáme i v dnešním křehkém příběhu, který vypráví o životní moudrosti a laskavosti. Začíná docela všedně – zaneprázdnění rodiče (J. Brousková a P. Pospíchal) vezou svého syna (F. Novotný) k příbuzným do jižních Čech. Milan je zvědavý především na dědečka (L. Tokoš), o němž doma hodně slyšel – nejčastěji to, že se chová jako „malej“. Pokud jde o první dojem, určitě ho nezklamal. Přijede s rodiči do nejlepšího, právě když strýc Václav s tetou (A. Kohuth a M. Špánková-Hozová) honí po dvorku čuníka. Ferda totiž není jen obyčejné prase na vykrmení, ale i dědův kamarád. Proto ho také děda občas vypustí z chlívku, aby se proběhl. Tady se začínají odvíjet nitky příběhu o tom, jak stáří, které „chodí špatně, ale radí dobře“, pomáhá mládí učit se radovat z každého dne, učí je vidět a rozpoznávat krásy (třeba právě s pomocí duhové kuličky), které jiní nevidí nebo vidí jinak. (Česká televize)

Kozlowski8

Krásný poetický příběh o vztahu malého chlapce a jeho svérázného venkovského dědečka. Mnoho hezkých, dojemných i velice vtipných momentů s příjemnými herci, kterým svým výkonem vévodí Lubor Tokoš. Drobným zklamáním byl pro mne klučina v hlavní roli, v níž jsem si neustále během filmu představoval Tomáše Holého a myslím si, že tomuto příběhu s ním, bych nemohl nedat pět hvězdiček. 80%. ()

PTuranyi

Príjemný film je nostalgickým návratom do detstva prostredníctvom školáka Milana a jeho dedka, ktorí spolu prežívajú krásne prázdninové chvíle a vyvádzajú rôzne pestvá. Svoju rolu v príbehu hrá aj dedičstvo, To ale ako v každom romantickom príbehu veľkú váhu. Slušné herecké výkony a dobrá televízna produkcia. 70% ()

gizi

Moc pěkný film z normálního života lidí u nás. Velice lidský, přirozený. Herci nehrají, ale to jsou prostě ty postavy (tedy herci prostě jsou HERCI). Doplněno pěknou hudbou Luboše Fišera (až na tu hudbu ze sluchátek walkmanu - ta je trochu mimo). 7.7.12 dávám 80-85%. ()

Dechman

Na tomto filme som vyrastal ako dieťa a po dlhej dobe som ho videl znova. Úžasné ľudské predstavenie života, láska i nahota, všetko čo život prináša vo svojej jedinečnosti. Za mňa 10 hviezdičiek, nádhera! ()

vladous

Hluboký a pravdivý příběh. Prostě Kachyňa opět ukázal, že je geniální režizér, který umí vyjádřit život tak, co nám dává a co nám ubírá. Určitě 90%. ()