Tohle mi způsobilo mnohá deja vu, mrazení a tak. Život na horách je, věřte nebo ne, mnohdy dost krušný i v této "moderní" době, která skýtá takové vymoženosti, jako je auto, rolba, lanovka, vlek, vrtulník, horská služba, lyže, skůtr, plynové topení, elektřinu, dřevo k otopu, co hrdlo ráčí a v údolí, co by právě skůtrem dohodil, Albert, nebo Billu, nebo jiný suprmárket......ale před sto a více lety...??? Pravdokrutý film o tom, jak tam v horách bylo tenkrát těžké živobytí, jak co si nenanosíš, nevykopeš a neoddřeš, to nemáš a jak si hora dokázala z lidí vzít úplně všechno, nakonec i život. Výborný Radek Holub, vlastně je to v tomhle filmu mé první setkání s ním a byla jsem nadšená.(22.4.2015)

Sám bez komentáře, dnešní televizní program (11.1.2019) definuje krávu takto: "Zásobárna masa, cisterna na mléko, dodavatel kůží a zemědělský stroj v jednom. A přitom se za jejich velkýma očima skrývá citlivé a inteligentní zvíře, které neprávem podceňujeme." Co tomu říkáte? Výrok v druhé části pouze ironizuje výrok v části prvé! A ani jeden z nich neodráží žádoucí vztah ke zvířeti, ke krávě - a nejenom u Adama. Divíte se, že nejím hamburgery?(11.1.2019)

Tu by sa mal inšpirovať súčasný český hraný film. Postavy hovoria asi toľko ako v Kim Ki-Dukovi. Fyzické herectvo. Minimalizmus. Funkčná a veľavýznamová metafora s kravou. Ostatne ten kolobeh života, spätosť s prírodou, martýrium a sugestívne výtvarné podanie mi evokujú práve Kimovu Jar, leto, jeseň, zima a jar. S odstupom času je to pre mňa azda najlepší český hraný film deväťdesiatych rokov.(26.5.2012)

Kachyňa je jedna z největších postav českého filmu. Má na kontě několik lahůdek a Kráva je jednou z nich. Škoda že dnes už Česká televize netočí tak kvalitní televizní filmy jako dřív. Kráva je totiž plnohodnotným partnerem kinosnímků. Vypráví obyčejný příběh sedláka a to scénáristicky úsporně, ale o to více přesvědčivě. Kachyňa zvolil tehdy málo známé herce, ale měl rozhodně šťastnou ruku.(22.5.2007)

Kachyňa věděl jako málokdo, kterak vytěžit z minima maximálně kvalitní film. Ne že bych tímto nějak shazoval například Hapkovu hudbu, která je mimochodem ozdobou vyprávění, ale odvyprávět děj tak chudý na rekvizity, zvraty nebo vedlejší postavy s tak objemnou poetičností a atmosférou, to si žádá kumšt v takovém Hollywoodu takřka nevídaný. Opravdu silných emocionálních chvil zde sice tolik nenajdeme, ale ódu na obrazovou krásu a čistotu pěje Kráva skoro v každém záběru, stejně jako Holub s Mihulovou na prosté a přirozené herectví...(19.9.2016)

• - Poslední film herce Františka Peterky. (M.B)

• - Podle scenáristy Čabrádka zanechal autor předlohy Jan Procházka jen jakousi črtu příběhu, kterou bylo třeba rozvinout a dovyprávět. (sator)

• - Většina filmu byla natočena na krkonošské straně pomyslné hranice s Jizerskými horami - v Pasekách nad Jizerou a okolí. Filmová chalupa pak stojí na samotě Zabyly. (yurasch)