velmi jednoduchy a zaroven prijemny pribeh z cias, ked sa ludia namiesto milionovymi autami alebo luxusnymi vilami pysili tym, ze maju dobre pestovanu kravu, kusok policka a nejaku tu strechu nad hlavou. vsetko ostatne bolo vedlajsie. a na to sa velmi dobre pozera.(25.11.2007)

Spisovatel a scénárista Jan Procházka byl mistr obyčejných a silných příběhů, Karel Kachyňa zase dokázal těmto předlohám vtisknout neopakovatelnou poetiku. "Kráva", poslední film zmiňované dvojice, není výjimkou. I zde se na pozadí starých časů odehrává příběh venkovského člověka a jeho každodenní rutiny. Z tohoto minimalismu pak vzešel snímek, který se svou intenzitou řadí k vrcholným ukázkám Kachyňovy filmografie (a že je s čím porovnávat). 8/10(22.10.2010)

Viděno 1x + 31. 12. 2009 - 70%(31.12.2009)

První film, který mě donutil film milovat.(8.2.2009)

V jednoduchosti je síla. A tento příběh je jednoduchý a hodně silný. Karel Kachyňa natočil opět podle předlohy Jana Procházky svým způsobem vzácně vyjímečný film, prostě " Kachyňovka ". Petr Hapka film doprovodil nádhernou a magickou hudbou. Ústřední dvojice Radek Holub a Alena Mihulová (Kachyňova manželka) je dokonalá. A neméně důležitá hlavní role - jsou v mlze zatopené horské lesy. Nádherná, syrová a minimalistická balada.(11.3.2014)

• - Poslední film herce Františka Peterky. (M.B)

• - Většina filmu byla natočena na krkonošské straně pomyslné hranice s Jizerskými horami - v Pasekách nad Jizerou a okolí. Filmová chalupa pak stojí na samotě Zabyly. (yurasch)