Fimfárum Jana Wericha

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový / Fantasy

Česko, 2002, 100 min

• boshke

Možná je to tím, že jsem na Werichovi nebyl odkojen jako zřejmě většina zde hodnotících, ale tohle byl fakt celkem děs. Výtvarná forma - ano, originální, ale vidět to jako dítě (těm je to primárně určeno, ne?) tak se dosud pomočuji. Berte mne zároveň za naivního, infantilního staromilce, ale v mém světě by měla mít pohádka pointu (Lakomá Barka) a nějaké morální / mravní ponaučení. Z Fimfára jsem si odnesl hlavně dvě, ač, pravda, možná trochu kontroverzní - "Jsi-li kořala, neschopný živit rodinu, nabídni čertovi za úrodu svého syna a pak ho díky náhodnému setkání s bezďačkou zachraň. Začneš-li opět nekontrolovaně chlastat, nech ze sebe od čerta udělat za svou duši abstinenta a pak s ním vyjebej." a "Sázej Lotynku a chlastej kmínku, jak se ti jen ráčí, dřív nebo později ti opilecký sen vyjeví, kde najít prachy bez práce a ještě zjebeš ženu, že ti nevěřila"... 20%(18.10.2017)

Nádherné figurky. Sice mi trvalo chvíli, než jsem si na ně zvykla, ale Fimfárum se dokonale povedlo převést do filmové podoby. Jan Werich jako vypravěč je báječný. Nikoho jiného si tam snad ani představit neumím. Povídka Až opadá listí z dubu mi asi přijde nejlepší. Konečně jsem se naučila, který listnatý strom vůbec neopadává.(12.8.2008)

Moje nejmilejší pohádková kniha přetavená do neuvěřitelného animovaného filmu, který k poetice Werichova slova přidává ještě nezaměnitelnou klimtovskou obrazotvornost. Takže krom neopakovatelné hravosti a vtipu originálu se divák dočká ještě hotových orgií vizuálního humoru. Jediné, co mi nesedí, jsou intermezza s hlasem Oty Jiráka, která tak trochu nezapadají do celkové koncepce. Jinak ale Fimfárum animované patří do stejné síně slávy jakožto Fimfárum psané. Příjemná protiváha barevným polotovarům Walta Disneye.(18.2.2004)

• Samuel7

Podívat se na Fimfárum v takto bídně zpracované podobě byla velká chyba... Knížku mám moc rád, ta je skvělá a většina příběhů je opravdu prvotřídních. Z kouzla knihy ale nezbylo nic, místo toho mi byla naservírována nuda a šeď v podání odfláknutých loutek. Jako první přišla jedna z mých nejoblíbenějších pohádek ,,Až opadá listí z dubu", to bylo obrovské zklamání, nejhorší pasáž byla jednoznačně ta v pekle, nevím koho mohou bavit stále se opakující stejné scény. Tento zásadní problém provázel celý film. První příběh vidím na 35%. Franta Nebojsa byl ještě o polovinu horší, noc v hospodě nápadně připomínala hostinu z filmu Mrtvá nevěsta od Tima Burtona (tím nechci naznačit, že by byla nějak vykradena), s tím rozdílem, že druhá zmíněná byla tak pětkrát lepší. 20% Lakomá Barka mi přišla nejlepší, přesto žádná sláva to také nebyla. 40% Splněny sen, zde mě docela zaujaly výstřižky z pohlednic, tento snad jediný dobrý dojem z celého filmu ale zničila další otravná scéna v podobě snu o číslech. 35% Fimfárum, poslední příběh, podle kterého se zároveň jmenuje celá kniha by měl být trochu důstojný, tohle ale byla naprosto ubohá parodie... pomočování, zobrazování nevhodných částí těla (to se ale objevilo už dříve), jeho výsost jako zombie... 30%. Lituju, že jsem to vůbec viděl, už po první kapitole jsem to chtěl vypnout, ale řekl jsem si, to se určitě musí zlepšit, když to má tak dobré recenze...Chyba, nic se nezlepšilo. A se vší úctou, ani Werichův a Jirákův vypravěčský styl mě v nejmenším nezaujal, žádnému z jeho rádoby vtipů jsem se nezasmál. A to že má být vrchol českého loutkového filmu? Tím je pro mě Hurvínek, Broučci nebo třeba Včelí medvídci, ale tahle laciná variace na Fimfárum? To opravdu ani náhodou. 32%(12.2.2010)

Byl jednou jeden kovář a ten měl krásnou mladou ženu....... . Při poslouchání hlasu Jana Wericha je mi líto, že jsem jej nikdy nepotkal. Mám pocit, že to je právě ten člověk, se kterým bych moc rád chodil na pivo. Člověk by se náramně pobavil a také jistě pochytil nějakou moudrost (čert:,,..a ty mi za oplátku dáš tři zlé duše“. kovář:,, tolik zlých lidí neznám!“. čert:,,protože jsi idealista!“). 5 příběhů, kterým dle mně vévodí Lakomá Barka, má sice různou úroveň, ale přesto je to záležitost pro malé i velké. I když to nejsou žádné pohádky, ale samozřejmě pravdivé příběhy.... .(21.8.2006)

• - Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)

• - Za Výtvarný počin získali M. Velíšek a P. Poš v roce 2002 Českého lva. (M.B)

• - Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)