Fimfárum Jana Wericha

Trailer

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

Trailer

Falko

Presne, ako sa pise v komentari, nie su to doslova rozpravky pre deti. Ved ako sa maju decka divat na ozrana, ktory chce prestat pit rum a podobne sarkasticke alebo aj morbidne su aj tie dalsie pribehy. Podobne, ako aj pri Burtonovych babkovych filmov obdivujem aj ceskych tvorcov za namahu a pracu, ktoru do tohto diela museli za tie roky vlozit, ale dopadlo to podobne, ako aj pri tych Burtonovych filmov, tieto babkove filmy moc nemusim, preto je to u mna na jedno pozretie. Fimfarum som si chcel pozriet hlavne vdaka vysokemu hodnoteniu na CSFD a 3 hviezdicky ma odomna za tu trpezlivost, aku tvorcovia museli vynalozit pri takomto filme... 25.06.2009 ___ Hudba: Petr Hapka, Petr Komár Soudek, Miroslav Kořínek, Vladimir Merta, Miroslav Wanek +++ ()

Lachtaan

Absolutní brainwasher! Těšil jsem se, že zhlédnu dlouho odkládanou loutkovou klasiku, plnou údajně zajímavých pohádek. Mé nadšení se ale obrátilo proti mně a pekelně jsem se nudil. Oceňuju, že je to podáno hodně netradičně, pokud to ovšem má být mířeno hlavně na menší diváky, strhávám body i za nevhodnou animaci. Já jí uvítám, ale být rodičem, jehož děti po kontaktu s touto ‘pohádkou’ nemohou usnout, nadšený bych rozhodně nebyl. Plánoval jsem slupnout celou trilogii, po dnešním filmovém fiasku však odmítám pokračovat. ()

salahadin

Tak abych snad podotknul, že jsem se na Fimfárum Jana Wericha hodně těšil. Nadšení z loutek a ztvárnění prostředí mi vydrželo skoro celý film. To se opravdu povedlo a prostředí vypadá velice autenticky. Tak proč jen dvě hvězdy? Kvůli oněm pěti příběhům. Ty mi toho moc neřekly a jestli jsem na něco už alergický, tak na postavy čertů. Buď jsou to upištěná a žvatlající stvoření (zdravíme pana Trošku a další), nebo jsou to klaďasové (jediná pohádka, jíž jsem toto ochoten odpustit, je S čerty nejsou žerty). A to je problém vážení. Opravdu velmi staré pohádky, sahající svým původem hluboko do minulých staletí, postavu čertů vnímají zásadně negativně, tyhle postavy prostě personifikují ultimátní zlo, proti kterému lze bojovat jen vypětím všech sil. Kam by přišel Tolkien, kdyby postava Saurona byla jen žvatlajícím hipíkem? Mám rád staré pohádky. Novodobé pokusy a rádoby moudré příběhy s hodnými čerty mi nic neříkají. A čerti provozující alkoholový detox? Pochcávající se zombie? Baba ukazující kozy? Snad jen špatný vtip. A to mám Jana Wericha ve velké úctě. ()

gouryella

Tvůrcům s epodařilo výborně převést poetiku skvělých pohádek Jana Werich na filmové plátno. I když kvalite jednotlivých snímků je značně nevyrovnaná, například Franta Nebojsa vysloveně nudí a opakované zaběrty na kostlivce a jinou havěť jsou příliš monotonní, tak jako celek vyznívá film na výbornou. Velkým plusem je i výběr vypravěče, neboť Ota Jirák se vypravěčskému projevu Jana Wericha velmi přibližuje. ()

baribal

nemůžeme se měřit s americkými animátory... v animaci určitě ne a tak to musíme dohánět jinde, takže na příběhu a fantazii... největší eso v rukávu je určitě právě Werich, toho na světě nikdo nemá. musím řici, že nejvíce se mi líbil hned první příběh, ostatní příběhy proto na mě už tolik nezapůsobily... i tak je nutno říci, že se jedná o jeden z nejlepších českých animovaných filmů... spolu s filmy Karla Zemana opravdu špička ()

• Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)
  • Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)

Související novinky

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Byl by hřích opomenout při příležitosti končícího prvního desetiletí nového milénia souhrn nejlepších filmů daného období. Zde vám přinášíme žebříček třiceti nejlepších celovečerních filmů dle… (více)