Fimfárum Jana Wericha

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový / Fantasy / Horor

Česko, 2002, 100 min

Pět animovaných příběhů na Werichovo vyprávění. Dva už byly dříve uvedeny v televizi. Snad proto, že jsem je již znala a jen si je vychutnávala, přišly mi nejlepší. Z odstupu i ty tři ostatní hodnotím vysoko. Všechny části považuji za malá umělecká dílka. V návaznosti na FrodoFa přidávám vlastní hodnocení jednotlivých "pohádek" : - Až opadá listí z dubu ***** (Čert se způsoby bankovního úředníka, pekelný stroj na převýchovu pijana - výborný díl), - Lakomá barka ***** (Klasika, bez níž by ostatní části nevnikly), - Splněný sen ***** ( V porovnání s ostatními mi příjde příběh trochu slabší a animaci si taky trochu tvůrci usnadnili, ikdyž výlet mezi pohlednicemi Prahy je docela zajímavý), - Franta nebojsa ***** (Tenhle díl je trošku jiný a opravdu báječným způsobem ulítlý). - Fimfárum **** 1/2 (Dost dobré, ale už nic nového mi to nepřineslo). l(29.1.2004)

"A čerti jezdívaj vod Budějic, z jihu." :)(4.11.2011)

Tvůrcům s epodařilo výborně převést poetiku skvělých pohádek Jana Werich na filmové plátno. I když kvalite jednotlivých snímků je značně nevyrovnaná, například Franta Nebojsa vysloveně nudí a opakované zaběrty na kostlivce a jinou havěť jsou příliš monotonní, tak jako celek vyznívá film na výbornou. Velkým plusem je i výběr vypravěče, neboť Ota Jirák se vypravěčskému projevu Jana Wericha velmi přibližuje.(4.6.2003)

4x4 + 1x3 = 19/5 = skoro čtyři(10.8.2011)

Geniální vypravěčský styl Wericha a k tomu perfektní loutkové zpracování! Moje oblíbená pohádka je Až opadá listí z dubu(3.4.2005)

• - Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)

• - Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)

• - Za Výtvarný počin získali M. Velíšek a P. Poš v roce 2002 Českého lva. (M.B)