Fimfárum Jana Wericha

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový / Fantasy / Horor

Česko, 2002, 100 min

Fimfárum Jana Wericha je neuveriteľná rozprávka. Keď tak nad tým uvažujem je to môj najobľúbenejší film kde nehrajú živý herci. úžasná animácia ale hlavne samotný rozprávač. Prvý krát som mal možnosť zhliadnuť túto rozprávku niekedy na vianoce a o rok znova a potom zase a zase a ešte sa mi nikdy nestalo že by ma táto pohádka nudila. Najobľúbenejšia kapitola sa mi zdá byť pekelne strašidelný Franta Nebojsa krčma plná duchov a kostlivcov mala čo doseba.(12.2.2013)

Kdysi měl krátký animovaný film čestné místo jako předskokan hlavního programu. Bohužel dnes je nahrazen dunící reklamou a trailery. Krátké snímky ale vznikají dál, protože česká škola animace má dlouhou tradici a nechce se vzdát bez boje. A když už vznikly v docela krátkém časovém období dvě povídky z Fimfára, proč neudělat celovečerák? Jenže výsledek je diskutabilní. Připomíná mi totiž závěrečná představení daného ročníku JAMU nebo DAMU, ve kterých dostává každý student příležitost ukázat, co všechno se naučil. Fimfárum je nabito nápady a hravostí, ale nic nedokáže zakrýt fakt, že jde jen o rozpohybovanou ilustraci Werichova textu. Jako předfilm v art kině by každá jednotlivá pohádka fungovala na sto procent. Jako celovečerák je však tato hýbající se kniha poněkud jednotvárná.(12.10.2009)

Fimfárum je súbor piatich rozprávok z pera Jána Wericha, ktoré sa český animátori, dominujúci hlavne v oblasti bábkovej animácie rozhodli preniesť na filmové plátno. Dodnes vznikli celkovo tri celovečerné poviedkové filmy, ktoré predstavujú dielo pána Wericha a predávajú divákovi – nielen detskému – životné múdra a posolstvá zábavným a pútavým spôsobom. Každý z piatich príbehov má špecifickú atmosféru, čo len dopomáha k všestrannosti tohto diela. A v neposlednom rade sú vtipné a magické. Fimfárum je tak originálny počin na poli bábkovej animácie na aký som čakal. Myslím teraz konkrétne českú bábkovú animáciu. Všetky tie rozprávky a príbehy, ktoré som počúval a mal rád ako dieťa, príbehy plné obyčajných ľudí a magických bytostí, ktorý sú konfrontovaný z nespravodlivosťou, sú tu podávané s takou úprimnosťou, že som sa na chvíľu znova cítil ako dieťa. Je pravda, že niektoré poviedky sú lepšie ako iné, ale na hodnote diela to neuberá. Pre mňa sa stali ale najobľúbenejšími príbehy „až opadá listý z dubu a Fimfárum“ zatiaľ čo na ostatných som sa skvelo pobavil. Hlavne Splnený sen bol taký rozprávkový filmový ekvivalent ku Coelhovmu Alchymistovi. Čo ale nepovažujem za chybu, len som sa musel pousmiať. Skvelý počin, ku ktorému sa rozhodne rád vrátim.(18.7.2011)

Humor, výborné výtvarné zpracování a navíc poutavé vyprávění pana Wericha. Všechny povídky sice nejsou bez chybičky, ale jako celek tento film funguje opravdu velice dobře. Poprvé jsem ho viděl, když jsme na to šli povinně se školou a už tenkrát se mi hodně líbil. Po další projekci se utvrzuju v 5* hodnocení.(16.12.2007)

Presne, ako sa pise v komentari, nie su to doslova rozpravky pre deti. Ved ako sa maju decka divat na ozrana, ktory chce prestat pit rum a podobne sarkasticke alebo aj morbidne su aj tie dalsie pribehy. Podobne, ako aj pri Burtonovych babkovych filmov obdivujem aj ceskych tvorcov za namahu a pracu, ktoru do tohto diela museli za tie roky vlozit, ale dopadlo to podobne, ako aj pri tych Burtonovych filmov, tieto babkove filmy moc nemusim, preto je to u mna na jedno pozretie. Fimfarum som si chcel pozriet hlavne vdaka vysokemu hodnoteniu na CSFD a 3 hviezdicky ma odomna za tu trpezlivost, aku tvorcovia museli vynalozit pri takomto filme... 25.06.2009 ___ Hudba: Petr Hapka, Petr Komár Soudek, Miroslav Kořínek, Vladimir Merta, Miroslav Wanek +++(25.6.2009)

• - Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)

• - Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)

• - Za Výtvarný počin získali M. Velíšek a P. Poš v roce 2002 Českého lva. (M.B)