Fimfárum Jana Wericha

Trailer

Celovečerné animované pásmo na motívy rovnomennej knihy Jana Wericha. Vtipné i poučné rozprávanie o veciach rozprávkových i každodenných, o čertoch, zázrakoch, ale aj o úplne obyčajných ľudských slabostiach a chytráctvach. Výtvarné poňatie bábkových príbehov presne vystihuje humor a atmosféru rozprávok "Fimfárum", "Až opadá listí z dubu", "Franta Nebojsa", "Splněný sen" a "Lakomá Barka", ktoré Jan Werich narozprával na gramofónovú platňu v šesťdesiatych rokoch a knižne vydal pod titulom Fimfárum. (oficiální text distributora)

Trailer

Enšpígl

Příjemné překvapení, protože nebyl zhanoben odkaz Jana Wericha a současně má fimfarum takový moderní šrmnc, díky kterému vypadá výtvarná stránka Fimfara opravdu ryze fimfarově. Povídky, bajky či pověsti jsou chytré, divácké a postavičky různorodé. Čert jako skoro férovej klaďas, působí věrohodněji než jako ryzí záporák. ()

Elisebah

Nádherné figurky. Sice mi trvalo chvíli, než jsem si na ně zvykla, ale Fimfárum se dokonale povedlo převést do filmové podoby. Jan Werich jako vypravěč je báječný. Nikoho jiného si tam snad ani představit neumím. Povídka Až opadá listí z dubu mi asi přijde nejlepší. Konečně jsem se naučila, který listnatý strom vůbec neopadává. ()

campix

Fimfárum Jana Wericha je takový české klasika povídkového žánru, ovšem v trošku temnějším ladění. Většina povídek je velmi zajímavých a díky tomu nenudí, snad jen Splněný sen mě ničím nezaujal a nemusel tam ani být. Jinak sice se může zdát, že loutkové zpracování je poměrně zastaralé, ale má své kouzlo a nemůžete mu upřít nápad. To co dělá Fimfárum Fimfárem je hlas Jana Wericha, který je jedinečné a perfektně dokresluje jednotlivé povídky. Bez něj by to prostě nebylo ono. ()

topi

Geniální propojení mluveného slova Jana Wericha s obrazovou částí, tvořící dokonalou symbiózu. Jedinečnost Werichova humoru tkví v jeho slovním podání a hlubokém lidském poznání. Ota Jirák skvěle doplňuje svým bezeslovným projevem v povídkách, nebo hlasem, uvádějící jednotlivé části. Výtvarné a kolikrát až hodně bizardní kompozice jsou bezchybné a vzdávají hold tradici českého animovaného filmu před příchodem nového milénia. Hudba je další parádní kapitolou, v povídkách Franta Nebojsa a Až opadá listí z dubu je naprosto špičková. Zvuk je též precizní, tohle dílo se povedlo ve všech směrech. Jsou zde zpracovány tyhle "pohádky" : Až opadá listí z dubu, Franta Nebojsa, Lakomá Barka, Splněný sen a Fimfárum. ()

maseer2

knižní předlohu jsem četl před maturitou a moc se mi líbila, s filmovým zpracováním už to ale tak slavné není.. největším problémem filmového Fimfára je totiž nevyrovnanost jednotlivých povídek, takže zatímco ta první (a zároveň nejdelší - Až opadá listí z dubu) mě po všech stránkách nadchla, další povídky mě převážně nebavily.. jako pocta knize fajn, jako samostatný celovečerní film už moc ne.. 3* ()

• Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)
  • Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)

Související novinky

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Byl by hřích opomenout při příležitosti končícího prvního desetiletí nového milénia souhrn nejlepších filmů daného období. Zde vám přinášíme žebříček třiceti nejlepších celovečerních filmů dle… (více)