Fimfárum Jana Wericha

Animovaný / Loutkový / Pohádka / Povídkový / Fantasy / Horor

Česko, 2002, 100 min

• Zemi11

Možná jsem nahluchlej ale Werichovi kolikrát nerozumím. Podle mě si tenhle člověk o sobě moc myslí, a tak nedbá na správnou artikulaci a strašně huhňá. Ani jeho vtípky mi nepřijdou natolik zábavné. Pojem Werich by měl být vysvětlen ve slovníku definicí jako "typ namyšleného člověka, který si myslí, že každá jim uhuhňaně vyprávěná povídka je neuvěřitelně vtipná."(14.12.2008)

Až opadá listí z dubu, splní se mi sen a já se setkám někde v nebeském výčepu s geniálním mj. bavičem, vypravěčem a hercem, panem Werichem. Jeho Fimfárum je ukázkou nápaditosti, výmluvnosti, hravosti a bohatosti češtiny a je zároveň nablýskaným zrcadlem pitoreskních človíčkovských vlastností, podaných téměř dokonalou formou. Nebojím se, podobně jako Franta, že bych si nechal ujít další pokračování... Σ Fimfárum 5*, Až opadá listí z dubu 5*, Franta Nebojsa 3*, Splněný sen 3* a Lakomá Barka 4* = 80% a poučení na závěr: pozor na copatý prsatý zrzky!(28.2.2011)

Humor, výborné výtvarné zpracování a navíc poutavé vyprávění pana Wericha. Všechny povídky sice nejsou bez chybičky, ale jako celek tento film funguje opravdu velice dobře. Poprvé jsem ho viděl, když jsme na to šli povinně se školou a už tenkrát se mi hodně líbil. Po další projekci se utvrzuju v 5* hodnocení.(16.12.2007)

Kdysi měl krátký animovaný film čestné místo jako předskokan hlavního programu. Bohužel dnes je nahrazen dunící reklamou a trailery. Krátké snímky ale vznikají dál, protože česká škola animace má dlouhou tradici a nechce se vzdát bez boje. A když už vznikly v docela krátkém časovém období dvě povídky z Fimfára, proč neudělat celovečerák? Jenže výsledek je diskutabilní. Připomíná mi totiž závěrečná představení daného ročníku JAMU nebo DAMU, ve kterých dostává každý student příležitost ukázat, co všechno se naučil. Fimfárum je nabito nápady a hravostí, ale nic nedokáže zakrýt fakt, že jde jen o rozpohybovanou ilustraci Werichova textu. Jako předfilm v art kině by každá jednotlivá pohádka fungovala na sto procent. Jako celovečerák je však tato hýbající se kniha poněkud jednotvárná.(12.10.2009)

• boshke

Možná je to tím, že jsem na Werichovi nebyl odkojen jako zřejmě většina zde hodnotících, ale tohle byl fakt celkem děs. Výtvarná forma - ano, originální, ale vidět to jako dítě (těm je to primárně určeno, ne?) tak se dosud pomočuji. Berte mne zároveň za naivního, infantilního staromilce, ale v mém světě by měla mít pohádka pointu (Lakomá Barka) a nějaké morální / mravní ponaučení. Z Fimfára jsem si odnesl hlavně dvě, ač, pravda, možná trochu kontroverzní - "Jsi-li kořala, neschopný živit rodinu, nabídni čertovi za úrodu svého syna a pak ho díky náhodnému setkání s bezďačkou zachraň. Začneš-li opět nekontrolovaně chlastat, nech ze sebe od čerta udělat za svou duši abstinenta a pak s ním vyjebej." a "Sázej Lotynku a chlastej kmínku, jak se ti jen ráčí, dřív nebo později ti opilecký sen vyjeví, kde najít prachy bez práce a ještě zjebeš ženu, že ti nevěřila"... 20%(18.10.2017)

• - Za Výtvarný počin získali M. Velíšek a P. Poš v roce 2002 Českého lva. (M.B)

• - Výtvarník Petr Poš vymodeloval pro část „Lakomá Barka“ hlavu faráře, která až příliš připomínala prase. To se režisérce moc nelíbilo, a tak Petra Poše přemluvila, aby vyrobil hlavu novou s lidštějšími rysy. Nicméně původní hlava nepřišla nazmar, tvůrci ji nasadili praseti, které zabije učitel. (Landauer)

• - Postavičky mají na každé ruce jen 4 prsty. (HappySmile)