Ne každý prožívá Mikuláše v rodinném kruhu plném lásky a pohody...Nápad, atmosféra, skvělí herci, pěkná hudba a pár silných okamžiků => poctivé 4*. Městem chodí Mikuláš je snímek, který jsem svého času měl velmi v oblibě, poté jej nesnášel a nyní jej považuji za povedený počin v naši kinematografii a to nejen díky mistrně zahraným postavám, jež se honosí brilantně vystiženými charaktery. V širších souvislostech tento film pochopí spíše starší divák než dítě.(18.1.2011)

Překrásný film, který skvěle ukazuje, že každý nemá to štěstí, aby mohl mít plnou rodinu, maminku a tatínka, a taky jak člověka poznamená rozvod a závislost na cigaretách a alkoholu. Jednoduše řečeno Kachyňa mě opět nezklamal a vytvořil nádherné drama, ve kterém Josef Abrhám v roli opilického doktora přímo exceluje.(7.12.2009)

To je k uzoufání. Včera jsem hodnotil novou Annu Kareninu (****) a teď mám hodnotit tohle! To se můžeme začít bavit o tom, zda jsou vůbec filmy srovnatelné a hvězdami hodnotitelné. A nakonec dostane Mikuláš víc než Karenina. A to za skvělého Abrháma, za drsný příběh. Tohle se úplně vymyká českému mainstreamu televizních filmů. Dneska by to v produkci ČT vzniklo těžko.(9.12.2012)

Výborné herecké výkony - jedna z mála negativních Abrhámových rolí, jehož ztracenec do posledních chvil těží ze zbytků svého šarmu; Mihulová variuje svoji starší Sestřičku a Balzerová skrytá za ohavnými brýlemi je taky skvělá ve své zahořklosti. Žádná z postav není černobílá, všechny mají svá bolavá místa, své důvody... nejsme naštěstí v americkém filmu, kde by znovuzrozený Abrhám ruku v ruce s novou láskou a zachráněným chlapcem odešel vstříc světlým zítřkům, film nedospěje k žádnému happyendu natožpak vyřešení, ale na malou chvíli, kdy městem znějí mikulášské zvonky, je možné zkusit ledacos zapomenout... Film má neobyčejně silnou posmutnělou atmosféru, kterou jen podtrhává, že ti kdo by to potřebovali nejvíc, stejně zůstávají mimo mikulášskou nadílku...(29.11.2015)

Velká škoda, že ten film se jmenuje tak, jak se jmenuje. Takhle totiž kolem mě prošel a asi okolo jiných taky, protože ten název evokuje spíše dětský film a na ty já nějak nemám náladu. naštěstí mi ho CT podstrčila pod nos a já viděl velmi zajímavý film o několika životních ztroskotancích v prostředí pochmurné postkomunistické nemocnice zarámovaný mikulášským svátkem. Jediný, kdo se na konci mohl radovat, byla malá holčička, která se dočkala svého Mikulajdy.(19.1.2011)

• - Televizní premiéra filmu se odehrála v roce 1992, do kin se snímek podíval až v roce 1996. (M.B)

• - Pôvodne chceli režisér Karel Kachyňa a scenárista Jan Procházka natočiť film na začiatku sedemdesiatych rokov. Avšak Procházka bol v tej dobe na čiernej listine komunistického režimu v Československu a jeho scenár nemohol byť realizovaný. (Raccoon.city)

• - Filmovalo se v Bohnicích. (M.B)