Horác (D. Matásek) byl hostem u svého dávného kamaráda Zdeňka (M. Finger), který žil v osamělém domě na břehu jezera společně se svou současnou manželkou (L. Zahradnická), ale i bývalou ženou (L. Vlasáková). Během návštěvy je Horác svědkem dvou podivných úmrtí. Protože se ale do žádných případů už nechce zaplétat, opouští krásné místo, aniž by si udělal na události jasný názor. Po dvou letech ho ale vlivem okolností přepadnou pochyby, zda jednal správně, a tak přichází za Vašátkem, aby spolu vnesli do případu jasno. Oba dojdou k názoru, že ve Zdeňkově domácnosti došlo k vraždě, a také odhalí pachatele. Zbývá ho už jen usvědčit… (Česká televize)

Enšpígl

Po první dílu, první série nejvydařenější případ. Uzavřená skupina lidí, mrtvolka, ale žádný napínavý dusno, všeobecné podezírání všech všemi, jak to známě v každé kriminálce, ale objasňování "na pohodu" pomocí vyprávění. Docela jsem si na nedělní společnost Horáce a konstábla zvykl, Matas s Preissem byla dobrá castingová volba. Moc se mě líbila závěrečná scénka na rybách u řeky s pivkem, v prostředí kde jsem tyhle dva poznal, jsem se s nimi i nakonec rozloučil. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se ještě napsalo a natočilo, protože důchodem přece zločiny nezmizí. ()

Slarque

Unavený pokus o televizní detektivku mi připomněl, proč jsem před lety knihy tohoto žánru úplně přestal číst. Odehrávají se většinou v paralelním světě, který ten náš jen vzdáleně připomíná. Platí tam jiná logika i psychologie a nepravděpodobné náhody jsou tam na denním pořádku. Přimlouvám se za to, aby Vašátka nechali v důchodu a neexhumovali další případy ze zašlých knížek. Je to prostě nuda. ()

Gilmour93

Bolt je běžcem, opilé Horácovo svědomí žalobcem a Vašátko v pyžamu soudcem. V rámci série sice netradiční koncept, ale detektivní linií schází moment překvapení a interakce mezi Preissem a Matáskem, ač spolu stráví nejvíce času ze všech třech nových dílů, není dostatečně vytěžena. Když shrneme celý sextet Lucie Bělohradské, případy „pro a dvou“ by sice Poirot vyřešil v polospánku, aniž by sundal síťku na knír, nicméně na nedělní večer se jedná o docela obstojný počin, který drží nad hladinou našeho rybníka především obsazení.. ()

honajz

Opět úžasné lokace, výprava a kamera, to tedy klobouk dolů, slušná filmařina. Žel, příběh skáče v několika časových rovinách (aby si dokonce nakonec dvakrát vypomohl titulky O tři dny později, O dva roky později), přičemž třeba úvod je bez jakéhokoliv varování zrychleným sestřihem seznámení profesora s jeho druhou ženou, což posléze nemá nějaký podstatný význam. Právě ten nedůsledný temporytmus příběh hodně shazuje. Klidně by místo prohlášení "a tak jsem tam strávil hezké tři týdny" klidně mohlo zůstat pár dní seznamování se a užívání si, kromě dalšího sestřihu. Samotný případ - k němuž se žel těžce doklopýtáme až v půlce filmu - nemá v podstatě moc podezřelých a z daných náznaků se věci dají poskládat docela brzy. O to víc mne mrzí, že třeba nevím, jaké nové skutečnosti Vašátko našel a použil, protože opět se nám dostane jen úsečného oznámení, jako že to teda vyšlo. Tečka. Chyběl mi pocit satisfakce, jako by mne okradli o zlaté prasátko nebo dárek pod stromečkem. Sice se dozvíme, kdo je vrah, ale netušíme, jakými důkazy použitelnými u soudu se k tomu dospělo. Ale jinak, jak říkám, je to filmařsky velmi dobré. ()

Marze

Žánr psychothrilleru na klasickém půdorysu soukromého zla. Podmanivé místo s měkkým světlem a přiléhavě vybrané lokace. Výborná kamera Davida Ployhara, která jednotnou melancholii příběhů rozrůzňuje podle nálad odlišných ročních období. Preiss coby pouhý posluchač až moc ustupuje ze scény. Ve finále shrnou řešení na rybách či u piva. ()

• Scéna na hřbitově na začátku filmu je natočená na Olšanských hřbitovech u Želivského. V pozadí je vidět výrazná budova Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. (Brain)
  • Fakulta, která je vidět na začátku filmu, je ve skutečnosti farmakologický ústav 1. LF UK na Pražském Albertově. (Winster)