Případ dvou manželek (TV film)

Krimi / Drama

Scénografie:

David Voborský

Kostýmy:

Simona Rybáková

Bolt je běžcem, opilé Horácovo svědomí žalobcem a Vašátko v pyžamu soudcem. V rámci série sice netradiční koncept, ale detektivní linií schází moment překvapení a interakce mezi Preissem a Matáskem, ač spolu stráví nejvíce času ze všech třech nových dílů, není dostatečně vytěžena. Když shrneme celý sextet Lucie Bělohradské, případy „pro a dvou“ by sice Poirot vyřešil v polospánku, aniž by sundal síťku na knír, nicméně na nedělní večer se jedná o docela obstojný počin, který drží nad hladinou našeho rybníka především obsazení..(11.2.2019)

Opět úžasné lokace, výprava a kamera, to tedy klobouk dolů, slušná filmařina. Žel, příběh skáče v několika časových rovinách (aby si dokonce nakonec dvakrát vypomohl titulky O tři dny později, O dva roky později), přičemž třeba úvod je bez jakéhokoliv varování zrychleným sestřihem seznámení profesora s jeho druhou ženou, což posléze nemá nějaký podstatný význam. Právě ten nedůsledný temporytmus příběh hodně shazuje. Klidně by místo prohlášení "a tak jsem tam strávil hezké tři týdny" klidně mohlo zůstat pár dní seznamování se a užívání si, kromě dalšího sestřihu. Samotný případ - k němuž se žel těžce doklopýtáme až v půlce filmu - nemá v podstatě moc podezřelých a z daných náznaků se věci dají poskládat docela brzy. O to víc mne mrzí, že třeba nevím, jaké nové skutečnosti Vašátko našel a použil, protože opět se nám dostane jen úsečného oznámení, jako že to teda vyšlo. Tečka. Chyběl mi pocit satisfakce, jako by mne okradli o zlaté prasátko nebo dárek pod stromečkem. Sice se dozvíme, kdo je vrah, ale netušíme, jakými důkazy použitelnými u soudu se k tomu dospělo. Ale jinak, jak říkám, je to filmařsky velmi dobré.(10.2.2019)

Nejlepší případ dua Preiss Matásek s pachatelem neznámým do poslední možné chvíle za čtyři hvězdy, k čemuž dopomohlo pár následujících drobností: 1) vizuál lokace, čarokrásné Kokořínsko s parádní chalupou u rybníka 2) skvělé obsazení 3) režisér svlékl do naha Vlasákovou a Zahradnickou ikdyž divák z toho skrz opařené sklo nic nemá 4) zlatá tečka za příjemnými krimi oddechovkami.(10.2.2019)

Tak tohle se mi hodně líbilo, a mělo tu skutečně až "anglickou" detektivní atmosféru, i když rozuzlení od dvou mikin bylo poměrně čitelné a trochu marně jsem čekal, že do toho Horácova případu vnese nakonec sám Vašátko ještě jiné překvapení či přímo řešený, konec byl tedy obsahově trochu slabší, ale i tak to bylo všechno pěkně natočené, velmi dobře obsazené a zahrané, a nutno uznat, že Matásek snad díl od dílu dával Horácovi větší kouzlo a v tomhle díle to zatím vyvrcholilo.(11.2.2019)

Oceňuji zajímavý způsob vyprávění příběhu s detektivní zápletkou, moc pěkné exteriéry s opravdu kouzelnými záběry + působivým klavírem a k tomu herecké obsazení, kterému já nedokážu odolat. Výborná dvojka Viktor Preiss s Davidem Matáskem, k nim velice zajímavý Martin Finger a mladý Heřmánek a dvě Lenky v rolích manželek, bývalé a současné, se mi moc líbily. Jen ten samotný závěr mi připadal poněkud rychlý a strohý.(25.3.2019)

• - Film byl natočen podle detektivní povídky Hany Proškové „Případ u jezera". (Zlatohlávek)

• - Chalupa u jezera se nachází na břehu Milčanského rybníka u Holan čp. 85, pod zříceninou hradu Vítkovec. Most se sochami je nedaleko u Dolanského rybníka. (rakovnik)

• - Scéna na hřbitově na začátku filmu je natočená na Olšanských hřbitovech u Želivského. V pozadí je vidět výrazná budova Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. (Brain)