Henry a June

Milostné mnohoúhelníky Henryho Millera... Americký snímek Henry & June (1990) vznikl podle deníků Anais Ninové (publikovaných až po její smrti), v nichž autorka popisuje svůj vztah ke spisovateli Henrymu Millerovi a k jeho ženě June. Anais (Maria de Medeirosová) žije se svým dobře situovaným manželem Hugem (Richard E. Grant) na předměstí Paříže a touží vyměnit svou šedivou existenci za společensky bohatší, bohémský způsob života. Ten nalezne v náručí Henryho Millera, s nímž ji Hugo seznámí. Anais je k zemitému spisovateli sexuálně přitahována, ale její dřímající vášně opravdu rozdmychá až setkání se smyslnou Millerovou manželkou June (Uma Thurmanová). Americký režisér Philip Kaufman (nar. 1936) otevřeně zobrazil partnerské vztahy už ve své adaptaci Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí (1988). V Henrym & June se pokusil zajít ještě dál, což mu v americké distribuci jako prvnímu vyneslo cenzurní omezení NC-17. Přes vypjatost erotických scén však tato stránka filmu není dominantní. V popředí Kaufmanova zájmu (scénář napsal společně s manželkou Rose) je atmosféra Paříže roku 1931 a prostředí umělecké bohémy, k níž Miller patřil. Snímek zaujme uměřenými hereckými výkony hlavních představitelů a citlivým přístupem francouzského kameramana Philippa Rousselota, jenž byl za svou práci nominován na Oscara. (Česká televize)

kdosizrosy

June Miller musela být přesně ten typ člověka, který na vás ihned při prvním setkání něčím zvláštním zapůsobil a o chvíli později vás zcela pohltil a očaroval. A i přes to, že jeho chování mohlo být sebehorší, vždycky jste mu to odpustili. Takže čekejte již postaršího šviháka Henryho a na první pohled nevinnou Anaïs, kteří jsou v podstatě propadlí ženě, jež je akorát využívá a lišácky s nimi zametá. Není divu, že toho o ní tolik napsali. Ke konci se to možná trochu vleče, ale Uma je tady překvapivě tak okouzlující, že to tomu filmu prostě rádi odpustíte. Pěkné. ()

fraktal

Neustálé zahrávání si. Pocity a názory ve mne budí zmatené, snad jak by zmatená nebyla jen hlavní postava, ale i celý film. Nicméně aristokratické i umělecké Paříži třicátých let je zde ponecháno téměř stejně prostoru co zmítání se hlavní trojice, takže to nakonec stojí za to. ()

mira.l

Noo... hudba, kostýmy, celková atmosféra let třicátých - dobré, ale někde v průběhu filmu to neustálé soft-retro-porno začalo nudit, celé to bylo takové zmatené, pořádně jsem nevěděl, kdo s kým má správně souložit, děj taky mizerný...Nějak to nezachránila ani krása obou hereček ( Uma Thurman, Maria de Medeiros) ani jejich velmi solidní výkon. Zkrátka jsem ty víc jak dvě hodiny spíš protrpěl. ()

jafuska

nezaujalo mě to, přišlo mě to zbytečné plýtvání časem, po chvíli jsem to vypla a řekla jsem si, tak toto určitě ne, jsou daleko lepší filmy. ()

magu

Obe herečky sú naozaj nádherné ale to je na film málo. Dvojhodinovú nudu to nezachráni. To, že som pri tom stihol aj surfovať po nete je dôkaz, že film nedokáže vtiahnúť do deja (ak tam vôbec nejaký je) a priklincovať diváka k obrazovke resp. plátnu. Dokonca ani erotickým scénam sa to veľmi nedarilo. ()

jasa

Napřed jsem uvažoval o čtyřech ****, ale kvůli roztahanému závěru (10% dolů) a ohavné lysině Henryho M. (předpokládám že je z latexu - dalších 15% dolů) jsou to jen slabé ***. ()

ostravak30

Philipa Kaufmana podobná témata zajímají. Vždyť má na kontě třeba Quills - Perem markýze de Sade či Nesnesitelná lehkost bytí. Popsal ale i milostnou avantýru mezi E. Hemingwayem a Marthou Gellhorn. Nutno si uvědomit, že co se odehrává na obrazovce je přesně to, co se stalo, mohlo stát nebo si vysnila Anaïs Nin. Sledujeme její pohled na věc, takže jak to bylo doopravdy se můžeme jen domnívat. Ona je mladá a chce něco zažít. Objevuje kouzlo bohémů. Žít a nic neřešit, užívat si a nedívat se na společenské konvence. Jak můžeme vidět, Paříž nebyla ani zdaleka tak prudérní anebo se snažila svou otevřenost skrývat. Už tehdy ale smetánka ráda experimentovala. Mě se film líbil tak napůl. Zatímco Anais se ráda baví, svého partnera otevřeně podvádí a celé to bere jako hru. Její zájem je čistě erotický, city nehrají roli. Tedy její, ona si s ostatními hraje a to už se nedá svádět na dravost či nezkušenost mládí. Když chtěla být otevřená, tak ve všem a ke každému. Jenže ona byla upřímná jen k tomu, u koho se jí to zrovna hodilo a tak se chovala více než sobecky a vypočítavě. ()

Baldrick

Dabovaná verze z TV: ...jakože melancholie vášně, nepřesvědčivě balancující mezi erotickým melodramatem a avantgardní nostalgií. Chvílemi (zejména snové vize a Anais versus June) obrazově pohlcující, chvílemi (topornost Granta v jinak docela zajímavé roli a téměř amatérská tupost Warda v příšerné pseudopleši) kýčovitě blekotající. Jakoby se Rose s Philipem nemohli pořád dohodnout... ()

RNDr.Strom

Pořád to samé dokola: óh já se tak nudím a jsem tak nadržená!, óh já jsem taková zlobivá holka!, óh co na to řekne June! Iritovalo mě navíc to neustálé vejrání holky v hlavní roli, jakože "hůůů já se tak svůdně koukám!". Je fakt, že Uma tu byla strašná kost, škoda že jen tak krátce ()

PTuranyi

Veľmi dobrý film plný vášne a erotiky ponúkajúci životopisnú fresku vzťahov parížskej bohémy. Produkcia je výborná, takže atmosféra telesnosti a vášne ukazuje pazúriky na každom rohu. Je až neuveriteľné koľko prvotriednych hercov sa podujalo účinkovať v tomto extravagantnom snímku. Od Richarda E. Granta, Kevina Spaceyho až po Umu Thurman a Mariu de Medeiros, ktorá v Pulp fiction stvárnila rovnako krehkú Fabienne. Tu sa však v úlohe Anais stelesňuje trocha vášnivejšiu dračicu oddávajúcu sa telesným potešeniam. ()

grandir

Něco fungovalo, něco skřípalo a něco nefungovalo vůbec. Ale stejně ve mě tohle dílko nakonec zanechalo dojem na 4 hvězdy, z toho jedna z nich je za Paříž, které ale mohlo být mnohem víc. Jinak zajímavé vidět Richarda E. Granta v nezvyklé roli. ()

xPepsa

Nevim proc Kaufman plytva svoji energii na toceni velmi podprumernych filmu, kdyz by mohl tocit velmi nadprumerne porno. ()

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení