Křehká Thelma právě nastoupila na vysokou školu. I přes urputnou snahu jejích rodičů kontrolovat každý její krok poprvé zakouší nezávislost a vír studentského života. Když se však zamiluje do krásné spolužačky Anji, začnou se v jejím okolí dít nevysvětlitelné a děsivé události a Thelma s hrůzou zjišťuje, že jejich příčinou je možná ona samotná. Uhrančivý thriller o nejtemnějších lidských touhách, rodinných prokletích a zakázané lásce natočil jeden z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachim Trier. (Aerofilms)

bonovox

Ponurá severská dráma o dospievaní a objavovaní sexuality, ale to len na okraj, skôr sa jedná o príbeh s prvkami fantasy, ktorý vás buď oslovi naplno alebo vôbec. Ja sa prikláňam k prvej kategórii. ()

Kozlowski8

Příběh dívky, jejíž život je svázaný přísnou výchovou a náboženskými pravidly. Po odchodu z domova na vysokou školu však začne pomalu pronikat do "normálního" života mladých lidí, objeví v sobě skryté a zapovězené touhy a taky děsivé události, které se kolem ní dějí a které jsou s ní nějak nevysvětlitelně spojeny... Vcelku hezké a originální (melo)drama se zajímavým mysteriózním propojením. Těch mysteriózních obrazů a výjevů mi ale přišlo až moc a myslím, že by se to bez nich v pohodě obešlo (hořící lidé, hadi...) Eili Harboe hraje výtečně a vzájemná chemie mezi její Thelmou a Anjou (Kaya Wilkins) funguje na jedničku. Jejich milostné sbližování a postupné naplňování jejich vzájemných tužeb je velmi přirozené a vzrušující. Zajímavý zážitek, který si asi zaslouží červené pozadí na ČSFD - ale jen tak tak. 70%. ()

kolly13

Vnímáme-li mysteriózno dlouhými záběry na šumící stromy, doprovázené hudebním podkresem, pak možná. Ale zde chybí základní prvky tajemství a první půli zachraňuje reakce otce v úvodní procházce zasněženou krajinou a ve druhé záchvaty, za které dříve upalovali. Alespoň, že je krásně vidět extrémismum víry a také nápověda scénáristy pro přemýšlivého diváka - opravdu se nedá film vysvětlit logicky, když držíme indície v ruce? ()

Radek273

Zpočátku podivné, v průběhu děje se však vše vysvětluje a rázem počáteční zmatečnost dává smysl. Každopádně skandinávci tu opět přišli s originálním příběhem, který sice nemusí být pro každého, ovšem tajemno a napětí se tu dá doslova krájet. ()

PTuranyi

To že tento film bude ťažká psychologická dráma pochopíme už z prvých záberov, keď otec zamieri pušku na svoju malú dcéru. Postupne sa stávame svedkami psychogénnych neepileptických záchvatov hlavnej hrdinky, jej mystického pozadia a nepochopiteľných udalostí. Atmosféra je hustá. Film nič nevysvetľuje a necháva na nás či sú udalosti skutočné alebo ich len tak vidí hlavná hrdinka. ()

Tomas_PO

Vynikajúci škandinávsky film, s výborným hereckým obsadením (Eili Harboe) v hlavnej úlohe, hoc absolútne neznámou. Silné, trefné, zároveň skromné - no štandardne škandinávske a to vrátane autentického chladného a neosobného severského prostredia. Témy vzťahov, rodiny, bisexuality, kresťanstva, ale aj súboja vidieckeho prostredia s mestom, nového svetu s konzervativizmom, lásky s hnevom, detí s rodičmi. Téma teenagerov spracovaná umne aj pre nich, no aj pre tých skôr narodených. Napätie a trocha mystickosti nesúcej sa celým filmom značne pomohlo ku väčšej dráme a výslednému dojmu. ()

maitrea

Norská událost roku o mladé dívce která se teprve hledá. Má trochu jiný potenciál než ostatní. Začíná si svoji odlišnost uvědomovat, jak v soukromém tak duševním životě a začínají se dít věci!! V průběhu filmu jsem si říkal,že fim je dobrý ale když skončil,zůstal jsem sedět jako opařený. Silný zážitek,syrová tichá poetičnost příběhu s Hrozbou v zádech,fantastická hudba a norské prdelky nad kterými můžete jen sedět,kouřit a děkovat bohu, za božský výhled a ráno napsat Hamleta pozadu.Děkujiiii ()

Martinko991

Ti severania snaď ani nevedia natočiť nejaký vyložene zlý film. Thelma sa mi páčila či už ako herečka (Eili Harboe), ale aj ako atmosferou chladný film, ktorý nás nenechá chladným. ()

tomas665 odpad!

Do polovice filmu ma to docela zaujalo, ale potom to všetko šlo do psej matere. Čakal som lepšiu normálnejšiu pointu. Aspoň keby tam bolo viac tých lesbických scén, možno by som porozmýšľal nad hviezdou navyše.... ()

HororSamael

Křesťanka, nebo spíše dívka vychovávaná křesťany...no, ta měla ten správný náboj...pije, kouří a navíc je lesbička...co víc si přát :-) ()

Accuphose

Dlouhou dobu to vypadá, že je film sice řemeslně výborně udělanej, ale tvůrci si nedokáží vybrat, čím pro ně chce být. Dramatem, hororem, mysteriózním filmem? Každá tato jedna volba, by vedla k jinému dramaturgickému a scénáristickému vyústění. A že měl někdo jenom nápad, a nedokázal ho logicky, ani nelogicky odůvodnit, protože tak daleko nedošel. Pokusil se kolem něj jen omotat obal, aby to drželo na první pohled pohromadě. Naštěstí na úplný závěr se rozvinou dvě nebo tři teorie, kde se to všechno vzalo a čím vším, je to podmíněno, vlastně se nejvíce nabízí ta nejprostší varianta, ale i ty ostatní jsou zajímavé a podněcují k opětovnému shlédnutí. 80% ()

PoprockCZ

Umně vykreslená ponurá atmosféra, místy zajímavé záběry (úvodní nájezd, ptačí perspektiva), místy zas do oka bijící střihy, které k sobě nesedí. Film je z půlky velmi slušný a z půlky velmi slabý. Mysteriózní sekvence jsou na mě až příliš nelogické a časem předvídatelné. Osud babičky, která mohla příběh značně oživit byl nastíněn a zapomenut. Na filmu se mi zdá paradoxně nejmrazivější ta ortodoxní křesťanská víra. Co se týče vztahu dvou dívek, bylo to hrozně na sílu, nevěřila jsem jim to, možná až v závěrečné scéně, ale to už je trochu pozdě. Mám z toho rozpačité pocity. Každopádně scénu s hadem už prosím ne. ()

Bogrant

Hotová psychóza. Keď sa mladé dievča "rozhodne" prejaviť svoje city k rovnako mladej dievčine, v chladnom severskom poňatí, no rovnako tak aj vysoko a zvláštne emocionálnom, potom to takto nejak dopadne...Nervy zrážajúca atmosféra spolu s režisérovou iniciatívou, nápadmi a temnými prvkami vytvárajú jeden stiesňujúci film, pri ktorom sa nečudujem, že má také kolísavé hodnotenia. Nie je totiž pre každého, núti človeka myslieť a istotne má svoje klady a zápory. No za mňa osobne, film s famóznym myšlienkovým pochodom, ktorý vyvedie zo stereotypu. ()

Dunric

Až vulgárně banální obsah maskovaný za artovou formu. Obchod s pokryteckým divákem. Výborná herečka v hlavní roli, kamera, střih a snaha o nekonvenčnost. A to bude asi kompletní výčet všech pozitiv … ()

kinoholik

takové příjemné dílko bez žánrové vyhraněnosti. Dost mě rušily ruchy, jestli to byl režijní záměr, tak sorry, že jsem to nepochopil. ()

Epi2900

Film,ktorý sa snaži byť niečim viac,než je,ale nie je.Dievčina občas aj slzičkú vyroní,keď je k nej život taky zlý a ona je taká krehká a nevinná...len zabiť brata a otca jej problém nerobí,mala zlú náladu no.Snaha sa cení,nabudúce to bude určite lepšie. ()

Režisér Já, Tonya natočí remake Thelmy

Režisér Já, Tonya natočí remake Thelmy

27.09.2018

Režisér Craig Gillespie (Já, Tonya) byl vybrán k režii remaku norského snímku Joachima Triera z roku 2017 Thelma. Práva na film získala společnost FilmNation Entertainment, Thelma přitom skončila… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)