Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

Lenka.Vilka

Tak jsem konečně viděla Parazita! A vážně to je tak. Nejenom, že všichni o filmu říkají, jak je dobrý, on takový je. Teda, o trochu víc než dobrý. Parazit je totiž jeden z nejlepších filmů, který jsem v poslední době viděla. Jako jo, já toho sice zase tolik nevídám, ale kdyby jo, platila by ta věta o to víc. Přeskočim děj, a jak se příběh postupně prokousává stopáží, a během toho se mění síly jednotlivých aktérů, pocity postav (takže i diváka), žánry a celé vyznění. Úplně skok. Ne ze strachu vykecání něčeho. Vždyť to už všichni přece viděli. Jenom mám tak trochu tušení, že tenhle snímek se zařadí do mé nejoblíbenější kategorie filmů. Těch, o kterých nemluvím, abych si v sobě uchovala pocit, že jsou jenom moje. Nemáte něco podobného? Doporučuju na tenhle systém najet. Výsledek je vážně super! Protože Parazit řekl všechno, co chtěl a potřeboval a já slyšela všechno, co jsem chtěla a potřebovala. A jako bonus oblečeno do skvěle vypadajícího kabátku. U filmu není ke spokojenosti třeba ničeho víc. ***** Jsem moc ráda, že jsem to konečně viděla (teprve můj druhý film režiséra). Navíc za situace, kdy jsem si říkala: "Už se na to konečně koukni. Vždyť se chystá adaptovat tvojí oblíbenou knihu. Měla bys." Super to bylo! ()

PavelVanekArt

Slušnější nadprůměr, kde Korejci klasicky míchají koktejl dramatu, komedie, depresiva a absurdních situací. Konec to zvedl nad průměr. 4* a.k.a 75% ()

Martrix

Jedním z typických znaků korejské kinematografie je míchání žánrů. Korejci jsou v tomto mnohem hravější a nespoutanější, než zbytek filmového světa. A většinou jim to funguje. Parazit není výjimka, byť působí tak trochu na jistotu, jakoby už byl točen s ambicí zaujmout západní diváky. Tomu sice neodpovídá stopáž, ale celkové vyznění cílí mnohem dál, než jen na festivalové diváky. I když tedy nevěřím tomu, že by klasický popcornář vydržel sledovat ten pozvolný přerod z lehce úsměvného parazitování, do toho trýznivého vyvrcholení. Záměrně píšu lehce úsměvný, protože na mě Parazit jako komedie vůbec nepůsobil. Většině diváků zmrazil Pon Džun-ho úsměv až ve finále, ale ti vnímavější mohli už od začátku vnímat ten stín, který se vznášel jak nad vykutálenou rodinkou, tak důvěřivými boháči. Tvůrci se nesnižují k moralizování, jen dovádí do extrému zprvu vcelku nevinnou touhu přiživit se na těch, kteří se mají lépe. Nesoudí žádnou z postav nejspíš i proto, že by toho už bylo moc...důsledky dopadly tvrdě na každou z nich. A stejně tak tvůrci nenabízí návod jak zkorigovat rozdíly mezi třídami a nesnaží se o hlubokou pointu...ono to ani není třeba. Na konci vám totiž nejspíš bude líto všech a to bez ohledu na to, kdo je bohatý, kdo není, anebo kdo to všechno způsobil. ()

zette

Parazit je neskutecne zabavny film, nekdy ke konci se uskutecni oslava narozenin, ktera snimek posune trochu jinde... Ale co, Korejci jsou jini a nasili minimalne ve filmu vnimaji jinak nez my. Kdyby tady zacaly zaverecne titulky, dal bych pet hvezdicek. Ten konec se nepovedl, uplne zbytecny... Jinak dokonaly film, plny humoru (za vsechny imitace slavne severokorejske televizni moderatorky), velmi dobrych hereckych vykonu, vyberu lokaci... Po technicke strance bezchybne. Za me skoda konce, jinak filmovy zazitek. Videno v ostravskem Minikine. ()

Pajky3

Film to je rozhodně zajímavý a stojí za podívání, o tom rozhodně není sporu, ale já jsem měl problém s hlavními postavami. Nevěděl jsem jestli jim mám fandit, nebo je nesnášet a vždycky, když se tohle stane, tak si film nedokážu pořádně užít. Bylo tam pár zvratů, které jsem rozhodně nečekal. Ale od rodinné oslavy mě to zklamalo. Rozhodnutí otce jsem nepochopil a hlavně ten konec mi přišel přetažený a zbytečný, protože jsem měl pocit snad třikrát, že to už musí být úplný závěr. ()

Gaaron

Myslím, že bez dávného absolvování filmovědy bych Parazita cenil mnohem více. Ale proti desítkám filmů, zpracovávajícím téma kafkovské tísnivosti mnohem lépe a důsledněji, zůstává tento maximálně nadšeným, byť zábavným studentem. ()

Juto

Parádny film. Oscara za najlepší film zaslúžene zvíťazil. Príbeh je veľmi dobrý, a skvelo vystihuje ľudskú spoločnosť a jeho mravy. 10/10 ()

PanZahadnyCZ

Trošku mě mrzí, že film sklouzl z komedie a vyvrcholil spíše jako hořké drama, ale každý film na pomezí těchto dvou žánrů to má trochu jinak a záleží jen na režisérovi, kterou rovinu chce nakonec upřednostnit. ()

LenkaAK

Film jsem nestihla vidět na KVIFF, takže jakmile vstoupil do kin, musela jsem to napravit. V první řadě, je to korejský film, velmi dobrý korejský film. Kamera, hudba atd. prvotřídní. Zápletka vypadá jednoduše, ale je plná zvratů a nečekaných odhalení, prostě baví až do konce, kde vrcholí scénou jako od Tarantina. Vtipné, zábavné, zajímavé. ()

LasT_Olt

No ty krááso. Pokud takhle končí aspoň polovina korejských filmů, tak je asi začnu sjíždět ve velkým. Tvůrce mě naprosto dostal, celý film jsem nedokázal odtrhnout oči nebo předpovědět co se stane dál. Když si po tom konci uvědomíš, že jde o komedii u které ses hodně nasmál, no ty vole... ()

BoXBe

Rozhodně mě to párkrát narovnalo v sedě a donutilo kroutit hlavou, ne v úplně špatném slova smyslu, ale ani ne v tom dobrém. Dobře natočené to je, o tom žádná, scénář je ale příliš. Rozumím sdělení, bavil jsem se chvíli, ale celkový dojem se blíží spíše k bizáru, než k obdivu. V paměti zůstane, ale dvakrát to neuvidím... Úpornou snahu točit něco jiného, než co už v Hollywoodu vzniklo, a vymezovat se vůči tomu, klidně podporuju, ale jinak a divácky lépe. ()

campix

Největší favorit na letošního cizojazyčného Oscara mi k srdci tolik nepřirostl. Samozřejmě jako hořko-sladká satira společnosti funguje skutečně zajímavě. Poměrně nevtíravě se před Vámi odehrává třídní boj v Jižní Korei a ikdyž asijská specifičnost není tolik výrazná jako je normálně běžné. Pravděpodobně díky tomu, že Džun-ho Pon působil dlouho dobu v koprodukcích se západními filmaři, a tak bude Parazit atraktivnější pro celosvětové publikum, ale ve finále se jedná o čistě přeafektovanou asijskou záležitost. Vlastně ani stále nevím, jak se k filmu postavit. Stále jsem rozpolcený a to i několik dní po shlédnutí. Rozhodně jde o velice zajímavý kousek, ale já se k všeobecnému hypu asi nepřidám. Asijská kinematografie tak pro mě stále zůstává oříškem. ()

čidlo

Jsem asi hoooodně divný ale já to po 30min vypnul poněvadž jsem za 1.nikdy nepřišel na chuť asijské kinematografii a za2. Jsem si z jejich dialogů a řeči crnknul do trenek.. ()

animaxis

Žánrově není z mého pohledu Parazita moc snadné zařadit, tudíž asi nemá cenu ho v tomhle komentáři nazývat dramatem, komedií ani thrillerem. Očekávejte prostě společenský komentář, který si Džun-ho Pon natočil po svém a vy na jeho hru buď přistoupíte nebo ne. Nakonec jsem si film pustil až po oscarech, takže v reakci na ně: Zasloužil si film oscary? Ano. Zasloužil si jich tolik? Tady už bych váhal. Nicméně to nijak neubírá tomu, že je Parazit hravě napsaný film, který v sobě má hlubší myšlenky a nedivil bych se, kdyby tu někdo našel i nějaké jiné, než ty sociální. ()

KajusaK

První polovina byla velmi svižná, obsazování domu, super. Druhá polovina a speciálně konec - nic moc. Poměrně předvídatelné, očekávané. ()

angel74

Opravdu hodně dlouho jsem se nesetkala s tak originálním a neotřelým scénářem, jakým disponuje tento snímek. Parazit je nevyspitatelnou černohumornou sociální satirou, šmrncnutou žánrem thrilleru, čímž se zároveň bravurně trefuje do vkusu současného diváka. Za dozvuků podnětné hudby z Dálného východu mám neutuchající pocit, že se zase jednou někde spojila zábava s uměním, což se ve světě filmu nevidí každý den. No nebudu to moc okecávat, prostě jsem se náramně bavila a určitě nezůstanu jen u jednoho zhlédnutí. (95%) ()

Thorn odpad!

Proboha, co to mělo být? Je vidět, že v dnešní době už asi může oskara získat kdejaká ptákovina. Něco tak absurdního, prapodivného a bizarního jsem už opravdu hodně dlouho nikde neviděl. O co přesně že tu jde? Jedna vykutálená rodinka sociálních příživníků přijde na vychytralý způsob, jak si trochu finančně přilepšit na úkor svých úspěšnějších spoluobčanů. Bohužel se postupem času celá věc značně zkomplikuje a vše nakonec dospěje k poměrně neradostnému vyvrcholení. Během toho však film vystřídá snad všechny možné žánry, jaké si člověk dokáže představit. Víte, já znám spoustu lidí, kteří věří, že pokud film různě mění žánry, tak je to bůhvíjak průkopnické a originální. Já však tento názor bohužel nezastávám. Smyslem žánru je to, že divákovi hned na začátku poskytuje jasnou informaci o tom, co může od daného díla očekávat. Například když je nějaký film popisován jako romantická komedie, je zřejmé, že se na něj budou dívat především lidé, kteří mají rádi romantiku a humor a ne třeba fanoušci válečných akčních dramat. Právě proto je velmi důležité, aby každý dobrý film důsledně respektoval a ctil svůj žánr. Ještě důležitější je však to, aby si každý dobrý film dokázal po celou svou stopáž udržet konzistentní tón. Jako typický příklad toho, jak by to mělo správně vypadat, bych tu uvedl třeba Smrtonosnou zbraň 3. Tento film dokáže být chvílemi velice seriózní, temný a drsný a chvílemi zase zcela odlehčený, vtipný a komický. Přesto je v něm však po celou dobu zachován jednotný konzistentní tón. Když se teď vrátím zpátky k filmu Parazit, tak u tohoto snímku žádný konzistentní tón rozhodně zachován není. Tato podivná všehochuť je v jednu chvíli ryzí komedií a chvíli zase nadmíru temným psychologickým dramatem. Ty přechody mezi jednotlivými žánry a celkovým laděním jsou tak šílené, že se člověk vůbec nestačí divit. Je to asi jako kdybyste se dívali na nějakou pohodovou rodinnou komedii a najednou tam na vás vybafla scéna brutálního mučení a krvavé masové vraždy. Takhle se prostě filmy točit nedají. Ona žánrová nestálost však není ani zdaleka jediným problémem tohoto snímku. V Parazitovi totiž nevystupují žádné obyčejné lidské postavy, s nimiž by se mohl divák nějak ztotožnit a soucítit s nimi. Všichni členové ústřední chudinské rodiny jsou prvotřídní hajzlíci. Bohatí snobové, pro které pracují, pak rozhodně nejsou o nic lepší. Dokonce i z té předchozí služebné a jejího manžela se nakonec vyklubou pěkní zmetci. To vše je pak ještě vyšperkováno naprosto amatérskými hereckými výkony. Nevím, jestli byl někdo ze zúčastněných skutečným profesionálem nebo zde hráli jen samí neherci, ale každopádně to bylo opravdu tristní. V takovém případě je pak samozřejmě velmi těžké se do filmu nějak vcítit, když jsou vám všechny hlavní postavy dokonale odporné a k tomu navíc i špatně zahrané. No a do třetice je tu pak ten problém, že Parazit neobsahuje absolutně žádnou myšlenku či morální poselství. Opravdu. Ten film je tak prázdný, až je z toho člověku stydno. Co mělo to všechno vlastně znamenat? Měla to snad být výpověď o neutěšené situaci chudých lidí žijících v Jižní Koreji? Nebo naopak kritika těch bohatých? Je potřeba upozornit, že hlavní hrdinové se do problémů nedostanou proto, že jsou chudí, nýbrž proto, že jsou to bezcitní parchanti, kteří by klidně nechali pomalu a bolestivě umřít dvojici nevinných lidí. Co se týče těch boháčů, tak u těch to chování taky není dáno tím, že mají hodně peněz, nýbrž tím, že jsou to prostě povýšení idioti. Film tak vlastně nevypovídá vůbec o ničem, protože v každém jeho okamžiku si divák může kdykoliv říct, že slušný člověk, ať už bohatý či chudý, by se takto přece nikdy nechoval. Na závěr bych ještě podotknul, jak moc mě zaráží pochvaly typu "tento film je jiný než ostatní". Podívejte, kdyby někdo natočil dvouhodinový film o tom, jak někdo spí v posteli, tak to samozřejmě taky bude něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí. Jak už jsem ale říkal, takto prostě filmy točit nelze. Doufejme, že to snad jednoho dne pochopí i jihokorejští filmaři. () (méně) (více)

FrankSusta

Pamatuji, kdy jsem na tento film koukal poprvé (s mladší sestrou). Upřímně jsem se u něj lámal smíchy, trnul úžasem a překvapením, a když došlo na nejhorší, začal jsem se teda k*revsky bát. A já se ségrou shodnul, že ten konec dokoukáme někdy jindy, až nebude taková tma. To bylo před dvěma třema rokama, kdy jsem byl ještě malý dvanácti jedenáctiletý kido (ale sakra jsem si to užil). A nyní jsem se na tento umělecký kousek podíval znovu. A já to prostě zbožňuju! Miluji ten příběh, tu realičnost, tu atmosféru, ty herce, tu kameru, tu výpravu, tu hudbu s úžasným klavírem... zasloužený Oscar!!! Dokonalost sama! 9,5/10 ()

StanislachKo

Žánrovo tak prevrstené až sa pri tom v istých momentoch človeku skoro až nedá dýchať. Naivita strieda komédiu, ktorú strieda napätie, ktorú strieda erotika, ktorú strieda... RELATIVNY SPOIL: Byť tam obsadený napríklad Samuel Jackson, bol by som si istý, že toto vzišlo z Tarantinovej chorej hlavy. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů