The Keepers (TV seriál)

Dokumentární / Krimi

USA, 2017, 7 h 15 min (Minutáž: 56-66 min)

Ryan White

John Benam

Blake Neely

Mark Harrison

Komentáře uživatelů k TV seriálu (12)

SPOILERY. Ač cca tisíc osmi sté padesáté šesté zpracování tématu „katolická hierarchie je natřískaná mocichtivými prasaty, horní vrstva církve to za spolupráce úřadů kreje a účelem organizovaného křesťanství je udržet zblblému joudovi hubu permanentně zavřenou, šrajtofli otevřenou a otvory potomků přístupné,“ jako zástupce téhle kategorie stojí The Keepers hodně vysoko. Je tomu tak především proto, že spíš než na zločin se zaměřují na pravděpodobný motiv v podobě katolické obdoby Rotherhamu, a to navíc primárně nikoli z hlediska jeho funkce coby vysvětlení vraždy, ale jako prostor pro brutální vyjádření obětí, jejichž jediným prostředkem k dosažení aspoň nějaké spravedlnosti je po dekádách trvajícím ututlávání možnost prostě promluvit, veřejně tomu hnusu dát tvář i jméno a ukázat na instituci, která jejich utrpení umožnila a svým nezájmem i nečinností dál umožňuje. Plus ono samozřejmě nikdy neškodí připomínat si, že formální strukturu posvěcených a institučně hájených pedofilů potřebuje člověk ke zbožnosti a víře asi tolik jako metr dlouhý trestní rejstřík k nástupu do zaměstnání.(20.5.2017)

Spoilery! Dokument má dvě stěžejní témata, která spolu do značné míry souvisí. Prvním jsou pedofilové z katolické církve (opět v akci). Tím druhým je mapování amatérského vyšetřování dvou vražd, které nikdo z oficiálních míst vyšetřit moc nechtěl. Kvalita dokumentu je po filmařských stránkách poměrně slabá a pokud máte ze žánru něco nakoukáno, určitě jste viděli lépe zmáknuté a divácky vděčnější investigativní série. Celý tento projekt stojí výhradně na silném tématu a zdlouhavých výpovědích zainteresovaných lidí, kteří vypráví silné příběhy a vám u jejich poslechu bude chvílemi fyzicky zle. Co se týče investigativní stránky dokumentu, která se zaměřovala na vyšetření vražd, konečné sdělení vyznívající: "Krom spekulací víme v podstatě hovno, takže vrahovi to prošlo.", to člověk skutečně nechce slyšet, když se prokousával sedmi zdlouhavými díly, ve kterých se pitvala jedna spekulace za druhou jako možný relevantní důkaz. I když si plně uvědomuji, že nic víc ani zjistit nešlo a ty dvě báby předvedly velice dobrý kus (celoživotní) investigativní práce. Co se týče katolických pedofilů... Člověku je u některých dílů na zvracení a přesně tyto pocity ve vás po zhlédnutí celé série i zůstanou, takže si ji ani nepouštějte, pokud berete prášky na depresi. Můj osobní postřeh po zhlédnutí série. Před pár dny vyšlo najevo, že v jednom americkém státě znásilnili katoličtí duchovní za 80 let přes 1000 dětí. Podobné zprávy přišly nedávno z Irska nebo Chile. V podstatě neuplyne rok, aby se něco podobného neobjevilo. Dokážu pochopit, že když někdo vyrostl ve věřící rodině a ta mu od mala gumovala mozek ohledně kouzelného dědka na obláčku, kterého musí vzývat nebo bude zle, tak na něj ve větší či menší míře věří i v dospělosti při plné racionalitě. Nedokážu ale pochopit lidi, kteří vlezou do kostela, modlí se a to vše s plným vědomím, že tak činí za přítomnosti duchovního, který patří mezi největší pedofilní a sexuálně násilnickou síť v historii lidstva, ač třeba on sám nikdy nic neprovedl. Pokud by se všechny tyto pokrytecké a slabé kreatury sebraly a na nějakou církev se ze dne na den vysraly, učinily by více dobra než čuměním na vitráže a tichým promlouváním k imaginární ochranné autoritě, kterou nezajímá nic jiného než pozorovat jejich nudné a mizerné životy, zatímco úspěšně přehlíží prznění dětí od jeho vlastních zástupců na Zemi. 70 %(13.9.2018)

Neuveriteľne, aké pocity sa v človeku hromadia, počas sledovania tohto dokumentu. Hovorí sa, že najkrajšie príbehy píše sám život. Bohužiaľ, to isté platí aj v opačnom prípade. Nesmierne silný, emotívny zážitok, počas ktorého človek pociťuje hnev, rozhorčenie, ale i beznádej či zúfalstvo.(5.1.2018)

Ani sa na to nedívajte, lebo sa vám bude nôž vo vrecku otvárať...(9.6.2017)

// Spotlight meets Making a Murderer, v osobní a děsivé sondě do života lidí, kteří si prošli peklem. Řemeslně kvalita, materiál zvládá šokovat i napříč faktu, že už jsme tu podobných odhalení měli spoustu. Netflix má na kontě další hit.(20.5.2017)

Případ vraždy dvou mladých žen, který se stal skoro před padesáti lety. Z počátku, jen lehce kriminální, později spíš, jako obžaloba církve a také systému, který v té době takto fungoval. I když to má svoje mušky, je to na mě až moc dlouhé, místy krapet nepřehledné, největší síla spočívá v samotných výpovědích aktérů. Tady se musíte spíš smířit s náznaky, než samotnými fakty a hlavně věřit, která strana má v tomhle sporu i po tak dlouhé době svoji pravdu. A já jsem rozhodně uvěřil a udělal si děsivý obrázek, jak to nejen v Baltimoru a nejen v USA bohužel fungovalo. Doufám, že je to už dávno za námi. Fakt síla.(13.7.2017)

Tahle dokumentární série je od Netflixu trefa do černého, jen je škoda, že nebude mít nikdy ani zlomkovou sledovanost jako hrané věci tohohle giganta. Dost to (kvalitou i zaměřením) připomíná Life and Deaths of Robert Durst - jen zde chybí stejně úderné rozuzlení vyšetřovaných vražd. Na druhé straně je ale každá epizoda mnohem lépe narativně vystavěná - oceňuju zejména důkazní cliffhangery na konci každého dílu, které pak člověka nenechají se pořádně vyspat, aniž by si pustil další díl. Nakonec ovšem stejně nejde ani tak o odhalení konkrétního vraha, síla The Keepers spočívá především v poukázání na velmi nechutné praktiky uvnitř katolické církve, kde ruka ruku myje, i kdyby druhá ze zmíněných rukou ještě před chvílí ošmatlávala malé děti. Silný doplněk případu Spotlight nebo kauzy Magdalénských prádelen.(25.9.2017)

Netflixu se to opět podařilo a tohle je na poli dokumentárních seriálů hned vedle Making a Murderer jedna z nejzajímavějších a nejpovedenějších záležitostí. Výborně zpracované a rozfázované téma na všech šest epizod, občas z toho běhá mráz po zádech.(23.5.2017)

Hypoteticky...ak by nejaký hypotetický Ježiš Kristus teraz zostúpil na Zem, verím,že ako prvé by šiel do Vatikánu a nakopal a vykopal by odtiaľ všetku tú tmársku, falošnú, krvilačnú, zlatom a šperkami ovešanú bandu parazitov ktorí tisícročia cicajú pracovitý ľud...držia ho v strachu a nevedomosti a navyše ako ukazuje tento drastický seriál stále a neprestajne prznia deti a ničia ich budúcnosť...seriál len pre silné žalúdky.(25.8.2017)

dívám se a říkám si, jak toto může být pravda ? je to k uvěření nebo nás tahají za nos? nicméně ti poškození vystupují tak věrohodně. zatím jsem u třetího dílu, "druhá strana" se zatím doopravdy neobjevila, nevyjádřila k vyšetřování atd... a mám dojem, že závěr bude asi hodně otevřený, takže se nechme překvapit. ale přijde mi, že budou tvrdit, že toho předpokládaného hlavního viníka církev postupně šoupala z místa na místo, když na něj začalo něco praskat... pokud je to pravda, je to hrůza, ale vlastně po tom,co už se ví, tak je to možné. a přitom jsem o případu nikdy předtím neslyšela, tj. ani toto nechápu.(21.5.2017)

Tak to ke hodně strhující záležitost. Snad o 1-2 díly kratší, by bylo ještě lepší, ale stejně výborná záležitost. Pakliže se takhle dá psát o těchto osudech.(13.8.2017)

Stemnieva sa všade, kde sa koncentruje moc: neoficiálny názov dokumentu je "Príjmi semeno Kristovo". Viac neskôr.(30.10.2018)