Frigo na mašině

• USA The General (více)

F.man

Frigo na mašině je děsně nadčasový snímek. I když se jedná o němý film, ani dnešní klipové publikum by se u něj nenudilo. Rychlé střihy, stálá akce, gigantické scény (souboj armád, zničení lokomotivy) to všechno drží pozornost diváka po celý 78 minut. No a k tomu samozřejmě šašek Keaton, který ač groteskně, vystŕihává jednu ze svých nejlepších rolí, ne-li nejlepší. Frigo na mašiné stojí za to a já mu dávám s čistým svědomím plný počet hvězd. There were two loves in his life: his engine and... ()

Davered

Nesporným vrcholem Keatonovy tvorby je o tři roky starší Navigator, (žel v Česku méně známý) jenž je se "slavným" Frigem na mašině kvalitativně nesrovnatelný a jeho slavnější následovník z něj mnohé gagy kopíruje. Jediné čím je Frigo na mašině výjimečný je, pro němou grotesku zcela netradiční, "epická rozmáchlost", další klady se mi však hledají těžko... ()

Rosana

Film patřící do klenotů kinematografie sice trochu zruinoval mého milovaného Bustera a zničil mu kariéru, ale bez tohoto filmu si nedokážu svět představit. Napínavé od začátku do konce, skvělé herecké výkony, hluboká myšlenka a hromada dalších pozitiv! ()

SaNcHeZ_cz

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších grotesek a němých filmů vůbec. Vrchol zábavy s vážnějším podtónem, kde naprosto Keaton exceluje. ()

frashmaker

Když jsem byl hodně malý, tak jsem byl úplně nejšťastnější, když v TV byli nějaké grotesky. Nejlépe Laurer & Hardy. Keatona jsem jako malý neznal a Chaplina taky ne. K Chaplinovi jsem se dostal nedávno a zas taková síla to nebyla. Stejně jako tady. Celkově vzato je to ale velmi nadprůměrný film, kde se člověk občas i slušně zasměje a je velmi svěží a každou vteřinou se v něm něco děje. Mám rád filmy s velkým množstvím komparzistů jako tady nebo třeba Nejdelší den. Je to daleko hezčí pohled než když jsou lidé udělaní počítačem. Frigo na mašině je stará škola, která se teď zdá býti poněkut zešedlou a zašlou, ale tenhle film dokáže zaujmout i mladého člověka 85 let po jeho natočení. ()

sta

geniální.. kam se hrabe Majkl Bej a jeho CGI.. vrchol umění není nápodoba, ale vytvoření reality - ta mašina ten most asi fakt zničila, což?! ;-) btw: hláška: jestli tuhle válku prohrajete, neobviňujte mě! je prostě nepřekonatelná:))))) ()

GodComplex

Super, takhle ma vypadat nema "groteska". Buster Keaton mi v primem srovnani prijde mnohem chytlavejsi a sympatictejsi, nez Charlie Chaplin. Tohle je navic i skvely akcni film, automobilove honicky jsou out, honicky parnich vlacku, to je oc tu bezi! Hudba Joe Hisaishi? Wow, jsem si rikal, ze to na svou dobu zni nejak moc dobre. Nicmene clovek, ktery titul filmu "The General" prelozi jako "Frigo na masine" to v hlave asi nemel dvakrat v poradku. 8/10 ()

Laxik

Unie prohrála a Jih si asi může nechat otroky - konec dobrý, všechno dobré... ale vážně. V době, kdy se Chaplin se svými kolegy tak maximálně navzájem nakopávali do zadku, se Keaton pokoušel zabít v každé minutě tohoto snímku, ať už tajtrdlíkoval na jedoucí lokomotivě, sbíhal prudké srázy nebo přeskakoval hořící vatry. Případně šlapal po své kolegyni zabalené v pytli. Tom Cruise hadr. Odvaha hraničící s idiocií ale ještě nutně nedělá lepší film a i když je smutný klaun Frigo hodně vtipný, hodina a čtvrrt jsou tady prostě moc. Občas (zvlášť na začátku) je to nuda, občas (zvlášť na konci) zase některé vtipy vyzní doprázdna. Celkově to je ale rozhodně fajn záležitost, akorát já budu asi vždycky spíš fanda Chaplina. ()

Freemind

Smutný klaun a obratný kaskadér v nádherné taškařici. Bustera Keatona mam radši než celého Charlieho Chaplina - tam, kde by Charlie na chvíli odhodil humor a podlézavě sklouzl k sentimentálnímu patosu, Buster si vždy uchoval jiskřičku anarchie, vzdorovitosti. A vážím si ho o to víc, když si uvědomím, že tento film byl původně propadák a plně ho ocenila až pozdější generace. ()

kaylin

Buster Keaton ve skvělé podobě předvádí to, v čem byl dokonalý. Film, jehož zápletka vlastně vůbec není komediální, postava, která se ani jednou neusměje, ale to, co provádí, je až neskutečně vtipné. Jenže nejde jen o to, že je to vtipné, ono je na tom strašně moc vidět, jak je to vystavěné, jak je to pevné v základech. Ten film je krásně promyšlený a funguje i na současného diváka. Grotesky jsou primárně filmy, kterým se - samozřejmě ne ve všech případech - podařilo přežít němou éru. Vlastně by ani jako zvukové moc nefungovaly. ()

decouble

Hrozně moc mě překvapilo, jak je Frigo na mašině skvěle natočený. Žádná statická groteska, kamera v pohybu, skvělé záběry, vysoké tempo akce, výbuchy...to vše ve mě evokovalo akční dobrodružný film. Vždyť Frigo na mašině JE akční dobrodružný film! Pravdou však zůstává, že u Chaplinových filmů jsem se nasmál mnohem víc. A pak, všiml si někdo toho paradoxu, že Keaton vlastně stojí na straně otrokářů - Jižanů, kteří tu válku stejně nakonec prohrajou? ()

swed

Buster Keaton ve svém nejslavnějším filmu. Gagy "Friga na mašině" jsou založeny na akci a kaskadérských dovednostech. Vrcholem jsou dvě vlakové honičky, kterým nechybí dynamika a nápad. Zbytek filmu mírně zaostává. Možná by pomohlo, kdyby Frigo nosil buřinku a knírek... 6/10 ()

Wiliem

Můj první film s Busterem Keatonem. Musím se přiznat že více tíhnu k Charliemu, no ale přesto mě tento snímek velice zaujal. Na rozdíl od němých grotesek, které staví především na humoru, se v tomto snímku hraje především na příběhu, který je ale na rozdíl od humorných grotesek, velmi propracovaný a velice nápaditý. Přesto musím ale srazit jednu hvězdičku, protože jsem si nějak nezvykl na kamený výraz Bustera Keatona, sorry. 80%. ()

Skip

Buster Keaton předvedl skvělé kreace komediální i akrobatické. Chvílemi film trochu ztrácí tempo, což je škoda, ale jinak parádní podívaná. ()

Toj

Tohle mě opravdu dostalo... Tohle zřejmě bude patřit do topky grotesek, které jsem viděl. Keaton dokazuje, že je nejlepší z nejlepších a přiměl mě k téměř revizionistickému postoji ohledně války severu proti jihu... :) ()

Aleee89

Jeden by nevěřil, jak může být hodinu a tři čtvrtě dlouhý němý film zábavný. Ale Frigo na mašině je. Je to můj první film s Busterem Keatonem a musím říct, že za jeho až kaskadérské kousky ho obdivuju. Film, který skoro celý zabírá honička s vlakem za jiným vlakem je prodchnut kouzelnými scénami, poetikou, vtipnými gagy. Mně se to líbilo. ()

Dont

Buster Keaton exceluje jako vojáky nechtěný strojvůdce v úžasné grotesce z války Severu proti Jihu. Všechny vtipy jsou perfektně dotažené a navíc je to orámované úsměvným příběhem. Jako nepříliš častý divák němých filmů jsem slovy Tosima skutečně valil bulvy. ()

Trevor

Že je Frigo na mašine pravdepodobne najlepšou komédiou vôbec pochybuje asi iba málokto. Skvelá hudba, Keatonove majstrovské kúsky na lokomotíve, ktoré robil osobne a nie platený artisti ho robia tak unikátnym, že jeho pozretie možno považovať za povinnosť každého zrelého filmového fanúšika. Svojho času nebol Frigo prijatý s nadšením (občianska vojna štátov a podaná ako groteska? Čo si to dovolil???) a my sa môžme iba tešiť z toho, že sa zachoval a s odstupom času zaujal svoje právoplatné miesto na filmovom výslní. Ak sa aj nájdu ľudia, ktorým film z nejakého dôvodu nesadol, pravdepodobne pôjde o scénu Johnnieho Graya blúdiaceho lesom spolu s milovanou Annabelle.Trochu nudné, trochu zbytočné, zle viditeľné a v podstate ani smiešne. Suverénne najlepším momentom filmu je to, že Keaton dokázal mimikou tváre vyjadriť to, čo dnešní herci nedokážu v 20 minútových dialógoch. 92%, Dr.Divnoláska alebo ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu, Siedma pečať či Nosferatu o svoje pozície top filmov u mňa neprídu, ale do tridsiatky by sa asi The General dostal... ()