Červený pavouk

(festivalový název)

Psychologický / Thriller

Polsko / Česko / Slovensko, 2015, 95 min

• Marigold

Je to český polský film - vezmeme si žánr, který nedovedeme natočit ani podle základních pravidel, tak ta pravidla obrátíme naruby a budeme se tvářit, že to jako děláme "jinak". Všechno špatně - psychologie, chlad, logika, stavba. Při pohledu odkudkoli je Červený pavouk omyl. Hra s psychikou diváka bez pochyby - bohužel jen na to, kolik vydržíte, než vás ten film svojí naivitou urazí. #kviff2015(7.7.2015)

Príbeh o dvoch psychopatoch, ktorých motivácie by ste nepochopili ani v realite a bohužiaľ nám ich nedokáže poriadne priblížiť ani film. Ale preto sú to vlastne psychopati. Čo koho z nich viedlo k takýmto iracionálnym činom, pričom úlne mimo aj napriek faktu že nie je vrahom je Karol, zostáva tak záhadou. Vydarila sa atmosféra, vytvorená najmä výberom lokalít a nepríjemným hnedo-žltým stmaveným filtrom. Film tak aspoň po vizuálnej stránke pôsobí ucelene. Červený pavúk sa chce odlišovať od klasických krimi trilerov, čo má ale za následok ono prapodivné chovanie a nemenej divné dialógy, najmä medzi Karolom a vyšetrovateľom.(12.11.2017)

• mh.mail

30% — Film se velmi podobá českému „Já, Olga Hepnarová“. Vzhledem k době vzniku obou filmů mi to připadá, jako by se autoři „Olgy Hepnarové“ inspirovali právě tímto filmem, navíc přidali jen černobílé provedení a důsledně vynechali jakýkoliv hudební doprovod. Zatímco český film se snaží co nejvěrněji popsat skutečný případ a ukázat vývoj myšlení nechvalně proslulé hlavní hrdinky, polský film se skutečnými událostmi pouze inspiroval a začal fabulovat. A to se ukázalo jako kámen úrazu. Od začátku až do konce filmu mi zůstala záhadou motivace jednotlivých postav. Jistě, skutečný pachatel byl psychopat, tam to jediné bylo pochopitelné. Ale pak už to přestalo dávat smysl — proč hlavní hrdina navázal kontakt s pachatelem, proč pachatel tento kontakt udržoval, co mělo znamenat přiznání hlavního hrdiny k něčemu, co nespáchal... Hepnarová si vyrovnávala účty se společností, která podle její zvrácené mysli mohla za její neschopnost žít normální život, ale co motivovalo Karola, to jsem opravdu z filmu nepochopil. Z přímého srovnání tedy vychází „Já, Olga Hepnarová“ jako jasný vítěz. U „Červeného pavouka“ jsem nepochopil, co nám autoři vlastně chtěli sdělit.(20.3.2019)

Není to natočeno jako thriller v americkém stylu, i když by mohlo téma k něčemu podobnému nabádat. Ale je jasné, že na něco takového prostě nebyly finanční prostředky, takže se jedná primárně o konverzační drama, které však nemá onu potřebnou atmosféru, která by mohla být s tématem možného odhalení sériového vraha spojené.(17.7.2017)

• billyador

IFFKV Krom skvele vypravy a hlavne kamery docela zklamani. Nemyslim, ze zamer rezisera (na ktery jsem se ho musel po predstaveni radeji zeptat) byl vyjadren dostatecne srozumitelne, tech point mohlo byt na prvni shlednuti zmatecne vic. Filmu s tak bohatou obrazovou strankou dle meho nesvedci absence hudebniho podkladu a o sympaticnosi hlavnich predstavitelu bychom mohli sahodouze diskutovat(7.7.2015)