Všechny prachy světa

• USA All the Money in the World (více)

Film sleduje únos šestnáctiletého Johna Paula Gettyho III (Charlie Plummer) a zoufalou snahu jeho milující matky Gail (Michelle Williams) přesvědčit Johnova miliardářského dědečka (Christopher Plummer), aby zaplatil výkupné. Když to Getty senior odmítne a narůstá prchlivost a brutalita únosců, snaží se Gail jeho rozhodnutí zvrátit. Když život jejího syna visí na vlásku, obrátí se zoufalá Gail na Gettyho poradce (Mark Wahlberg) a sotva myslitelné spojenectví v závodě s časem nakonec ukáže, že bezpodmínečná a trvalá láska má větší hodnotu, než peníze. (Vertical Ent.)

Malarkey

Myslím si, že Ridley Scott mi film zprotivil už jenom tím, že přeobsadil Kevina Spaceye za Christophera Plummera. Už jenom z toho důvodu se mi na film v té době vůbec nechtělo koukat. A to i přesto, že Christopher Plummer tu hraje velice solidně. Nakonec jsem ale filmu šanci dal a ač má standardně epické hollywoodské téma, je místy zbytečně dlouhé. Ve své podstatě se ale nejedná o špatný film. Určitě to nebyla ztráta času, naopak. To pozlátko z metoo aféry mu ale nikdo nikdy neodpáře, kór, když Kevin Spacey byl nakonec zproštěn obvinění. Hollywood ukázal, jaká umí bejt svině, když jde o peníze. ()

POMO

Ako to, že tento šláger nikto predtým nesfilmoval? Kvalitne napísaná a tradične scottovsky elegantne zrežírovaná dráma, ktorá je v prvom rade delikátnou satirou na charakterovo vykuchaného, hladom po peniazoch hnaného zbohatlíka Gettyho. Ten je epickosťou svojej postavy väčším záporákom než talianski únoscovia, pripomína až Lewisovu postavu z There Will Be Blood. Nech bol Spacey v jeho roli akýkoľvek, Ridleyho pôvodný zámer obsadiť Plummera bol dobrou voľbou, tento veterán je mimikou i gestikuláciou famózny! Až v druhom rade, hoci stopážovo na väčšej ploche sa jedná o napínavú žánrovkou, ktorej vévodí Gettyho protipól - zúfalá, ale silná matka uneseného v podaní výbornej Michelle Williams. Hitchcock by mal z jej účesu a vydeseného výrazu radosť. Najdrahší Wahlberg je tu iba do počtu. Čím menej viete o real story, tým viac si to užijete. ()

Enšpígl

Nikdy nepřestanu obdivovat Ridleyho smysl pro obrazový detail, to je fakt jedinečný filmařský rukopis (počasí, dým, barva kostýmů, atd. ) . Co sedá těžko obdivovat je poměrně velká dějová rozvleklost, chyběla mně tam větší a údernější dialogová složka, jako třeba ta při jednání o "půjčce". Spousta scén byla do nikam a ubraly tak čas třeba závěrečné hledačce ve městě, to se mohlo určitě více vymazlit. S hereckým výkonem celého ansáblu jsem spokojen s pojetím únosu už tolik ne. ()

T2

Rozpočet $50miliónovTržby USA $25,113,707 Tržby Celosvetovo $55,624,282▐ Precízny Ridley Scott, ten sa veru nešetrí. Vybral veľmi zaujímavú tému o zbohatlíkovi a v podstate o prístupe k životu. Dá sa povedať príbeh ponúkne také motto - peniaze nad rodinu. Film o človeku, ktorý je zasypaní peniazmi a k rodine sa správa ako k tým najposlednejším, pohŕdavo. Herecky tam všetci dominujú dokonca aj veterán Christopher Plummer z jeho chladným prístupom. /80%/ ()

Matty

Podnětně problematický film. Začíná jako Sladký život a končí jako Občan Kane, ale to, co se odehraje mezitím, nikam zařadit nedokážu. Přestože Všechny prachy světa obsahují řadu scén jako z procedurálního thrilleru, podrobně mapujících určitý pracovní postup, jako klasický dramatický útvar, který by měl promyšleným dávkováním informací vtáhnout diváka a držet jej v napětí, jsou vinou roztěkaného (zejména v první polovině se neustále skáče v mezi různými místy, časy a postavami) a zároveň velmi přímočarého vyprávění, přerývavého rytmu a cyklické výstavby, poněkud monotónní výstavby s opakujícími se situacemi dost neuspokojivé.___Paulův únos je zejména záminkou k vytváření situací, při nichž dochází k monetizaci něčeho, co si za peníze běžně nekoupíte (důvěry, pozornosti, mateřské lásky), a k diskuzím o chamtivosti a hodnotě člověka. Vyznění a naléhavost těchto scén, snažících se zpravidla dialekticky zohlednit hlediska obou stran, se mění s tím, jak stoupají sázky a klesá pravděpodobnost, že se syn matce vrátí celý. Napříč filmem je rozvíjeno zejména téma dopadu kapitalismu na mezilidské vztahy, pojímané zde v čistě transakční rovině (do někoho se investovat vyplatí, do jiného ne). O vztahy samotné až tolik nejde, o vývoj postav, z nichž většina (s výjimkou matky) jsou jen karikatury, také ne. Ačkoliv zároveň neplatí, že by o ně nešlo vůbec, což by filmu paradoxně prospělo.___Jedná se dramaticky podivně nevyrovnaný tvar, který svou strukturou směřuje naši pozornost spíše k argumentům tvůrců než k postavám a jejich trápení. Nejsem si jistý, jestli to byl záměr, ale jako cynická, nemoralizující disputace o moci peněz mě Všechny prachy světa bavily. 65% ()

• John Paul Getty III si pár let po událostech popisovaných ve filmu zahrál roli scenáristy ve filmu Wima Wenderse Stav věcí (1982). (Vitex)
  • Natáčalo sa vo Veľkej Británii, Taliansku a Jordánsku. (MikaelSVK)