Všechny prachy světa

• Austrálie

• Irsko

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2017, 135 min

,,Jsi nejbohatší člověk na světě, kolik ještě musíš mít aby jsi byl spokojen?'' - ,,Víc, mnohem, víc'' ------- Tenhle film o skutečném Harpagonovi mi znovu jen dokázal, že prachy nejsou všechno. A u tohohle rodu to platilo dvojnásob. Getty III se nikdy z únosu nevzpamatoval, bral drogy a do konce života byl alkoholik. Notora z něj udělali únosci, protože opilej byl hodnej a nedělal problémy. Zemřel jako slepý, němý, ochrnutý vozíčkář v 54 letech. Opuštěn rodinou a bohatým otcem, který tvrdil, že si za únos mohl sám... Musím ocenit, že si herci byli velmi podobní svým originálům. Užíval jsem si i tu Itálii šedesátých let se všemi těmi Fiaty, Alfami atd...Dechberoucí byla scéna s přijíždějícím vlakem na poušti k sedícím šejkům na stoličkách... Tehdy ještě Saúdská Arábie byla jen poušť a shluk domečků kolem oáz... tady se začaly psát ropné dějiny... Natočeno to bylo svižně, prakticky bych neměl výhrad. Až na jednu. A ta výhrada má dokonce konkrétní jméno. Jmenuje se Kevin Spacey. Ten měl původně hrát starého Gettyho a já s ním dokonce viděl i trailer (mimochodem je ještě stále k vidění na ytb). Jenže v rámci něčeho hodně podobnému mccarthysmu - dnes se tomu říká MeeeToo (ta eee jsou tam správně Meee dělají mečící kozy) to kvůli nějakému snad dávnému hříchu semlelo i KS. Nemám nic proti tomu aby když je někdo čuně, dostal po hubě za to, že nějakou mladou hérečku nutí k sexu s tím, že jí dá roli. Mno i když ještě dnes to takhle jednoduše leckde funguje ke spokojenosti obou stran a nejen ve filmařské branži. Neříkám však, že je to OK a rovnou tvrdím, že Weinstein byl evidentně skutečně nadržené prase zneužívající svůj vliv. OK. Ale vzpomenout si po dvaceti, třiceti i více letech, že jsem byl zprzněn, že mi na střední někdo sáhnul pod sukni... To sorry. Spaceyho to semlelo slušně, deprese, psychiatři, poškozené jméno, snad pokus o sebevraždu... Scott to vzal nejjednodušší cestou. Prostě Kevina vyzmizíkoval a film dohrál stařičký Plummer. Plummera mám rád, nic proti němu, na své stáří dal film na jedničku s hvězdičkou! Od Scotta mi to přišlo dost kách a nefér. Já mám Kevina rád. Je otázkou jak by vypadal film s ním. Možná by byl i lepší. Proto filmu dávám jen za tři kopie kentaura. * * *(9.8.2018)

Totální scottovská rutina, která na to, jaký potenciál má, a jaký příběh vypráví, je vlastně strašně nezajímavá. Scott zvládá vytvořit perfektní dobovou atmosféru, většina scén má tempo a spád, kamera je hodně dobrá, hudební doprovod taky, jen to zkrátka jako celek moc nefunguje. Scott totiž nedokáže postavy přiblížit divákům a vůbec se nesnaží, aby se s nějakou vysloveně ztotožnili. Povedlo se mu snad jen ukázat Gettyho jako absolutního a bezcitného člověka, který by se bohatstvím nejraději zalknul a tím pádem z něj vlastně udělat hlavního záporáka filmu, protože ti, kteří by jimi měli být, mu nesahají ani po kotníky, což je dáno i jejich nevýrazným obsazením, snad jen Duris je zapamatovatelný, i když nemá moc co hrát. Jasnou trefou do černého je famózní Christopher Plummer, na něhož je radost se dívat, a který si svou postavu vysloveně užívá. Zbytek už je trochu slabší - Michelle Williams je fajn, ale moc se toho po ní vlastně nechce, Wahlberg je tu víceméně do počtu, neboť i jeho postava je zcela zbytečná. Trochu pak zarazí i fakt, že celý příběh se odehrál zřejmě o dost jinak, než je ve filmu ukázáno, což je znát zejména na konci, kdy chování postav není úplně pochopitelné a dějí se v něm trochu nelogické a bizarní věci. All the Money in the World tak do historie vstoupí hlavně jako film, který nejvíc zasáhla aféra MeToo (je zbytečné spekulovat, jaký by byl ve filmu původně obsazený Spacey), protože o moc víc toho bohužel nenabízí. 60 %(22.7.2018)

Hlavně zpočátku mě to strašně nebavilo, a dokonce jsem zvažoval, že odejdu z kina. Sice jsem nakonec vydržel, ale že by to stálo za to... Myslím, že mě ten film minul hlavně kvůli tomu, že mi všechny jeho postavy byly nesympatické či zcela lhostejné - zčásti kvůli obsazení, které mi subjektivně hodně nesedlo (duo Michelle Williams & Mark Wahlberg jsem nikdy moc nemusel), zčásti kvůli tomu, jak byly napsané. Vadila mi i kamera, která tváře herců snímala na můj vkus příliš často z velkých detailů, na což se prostě z 3. řady v kině dost blbě kouká. Celkově - ačkoli jsem od toho filmu absolutně nic nečekal - jsem v sobě našel nulovou ochotu jít za těmi emocemi, které to ve mně mělo vyvolat, a přišlo mi to jako příliš dlouhý, a v podstatě zbytečný film, který mi nic nedal, a který má pro mě navíc strašně negativní pachuť kvůli těm okolnostem, které provázely jeho vznik na svět (a kvůli nimž chápu lidi, kteří tomu principiálně dali odpad - osobně mi to přetočení scén se Spaceym přijde vyloženě orwellovsky strašidelné, a hrozně se bojím, jestli se zde neprolomily hráze něčemu strašnému, co teprve v dalších letech přijde). Když si tedy vezmu nudu, jíž mě ten film v kině vystavil, a skutečnost, že politický kontext s kauzou #metoo zde zastínil diskusi o případných filmařských kvalitách snímku, nemohu za sebe nakonec hodnotit výše.(26.1.2018)

Chybí tomu jiskra. Je to dobrý film, pěkně natočený, zajímavý, s fajn postavami, občas i napínavý či znepokojivý, ale prostě nedokáže udržet mou konstantní pozornost, plno scén je tam příliš vyprávěčsky rutinních na to, abych se nenudil. Podruhé bych se na to nepodíval ani za celý Gettyho muzejní majetek.(3.5.2018)

"ASK YOUR FATHER-IN-LAW. HE HAS ALL THE MONEY IN THE WORLD." -------------- Bravúrne zrežírované, fantasticky a zručne natočené. Ridley sa proste nezaprie. Majster remesla s prvotriednym citom pre obrazovú podmanivosť. Opojné, pompézne a hlavne prepracované interiéry nemiznú ani na okamih. Soundtrack poriadne svojský, s dávkou temnoty, ale zároveň aj opulencie. Neznalosť látky viacnásobne prehlbuje konečný zážitok. Na túto tému je tu ešte slušne vyzerajúci seriál Trust, no neviem, ako ho po tomto Plummerovom výkone vôbec spracujem a ocením.(23.6.2018)

• - Film způsobil kontroverzi ohledně „gender pay gap“, když vyplula na povrch informace, že za přetáčení bylo Marku Wahlbergovi vyplaceno 1 500 000 amerických dolarů, zatímco honorář Michelle Williams činil pouhých 1 000 dolarů. Oba přitom hráli hlavní role. Mark Wahlberg se následně rozhodl svůj honorář věnovat hnutí Time's Up. (hansel97)

• - Ridley Scott sa rozhodol pretočiť všetky scény Kevina Spaceyho ako J. Paula Gettyho len 6 týždňov pred oficiálnym dátumom vydania 22.12.2017. Christopher Plummer sa tejto príležitosti chopil a vo filme postavu stvárnil. Len pretáčacie scény, kde vystupujú aj Michelle Williams (Gail Harris) a Mark Wahlberg (Fletcher Chase) si vyžiadali desať natáčacích dní naviac. (WalterIK7)

• - John Paul Getty III si pár let po událostech popisovaných ve filmu zahrál roli scénáristy ve filmu Wima Wenderse Stav věcí (1982). (Vitex)