Reklama

Reklama

Budapest Noir

  • Slovensko Budapest Noir (festivalový název)
Trailer 1
Drama / Krimi
Maďarsko, 2017, 96 min

Režie:

Éva Gárdos

Předloha:

Vilmos Kondor (kniha)

Scénář:

András Szekér

Hudba:

Atti Pacsay

Hrají:

Krisztián Kolovratnik, Réka Tenki, Kata Dobó, János Kulka, Adél Kováts, Zsolt Anger, Zoltán Mucsi, Franciska Törőcsik, Attila Beko (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Predvojnová Budapešť roku 1936 je kulisou príbehu, ktorému dominuje charizmatická postava novinára a reportéra kriminálnych káuz Zsigmonda Gordona (Krisztián Kolovratnik). Tajomná kráska ho v kaviarni požiada o oheň, nechá mu bez vysvetlenia účet za obed a vzápätí leží jej mŕtve telo na ulici. Vedľa neho sa nájde židovská modlitebná knižka. Rozpletanie zdanlivo bezvýznamného prípadu odhalí nečakané súvislosti hry, v ktorej ide o veľa. Mesto sa chystá na štátny pohreb premiéra Gyulu Gömbösa a redakčného fotografa pohotovo zastúpi Krisztina (Réka Tenki), Gordonova priateľka. Dorazila z Berlína, kde sa o jej náhly odchod postaral istý Adolf a nevhodné fotografie. Štýl „filmu noir“ sugestívne zachytáva pochmúrnu atmosféru blížiacej sa vojnovej kataklizmy a realitu horthyovského Maďarska. (Art Film Fest)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (5)

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Čím to je, že nech sa Maďari pustia do akéhokoľvek žánru, dopadne to o toľko lepšie ako u nás ? To sú o toľko talentovanejší, alebo do toho dávajú len viac peňazí ? Zrejme oboje... ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Velmi se mě líbila dobová atmosféra filmu se signály blížící se nacistické hrůzovlády a i herecké výkony musím pochválit, je prostě vidět, že Maďaři umí. Trošičku je škoda, že si příběh nedokázal držet drive a tajemství, místo působil utahaně. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Dost mě to zklamalo. Noirovka z Budapešti 30. let minulého století, to zní dobře. Ale jen do chvíle, než člověk začne vzpomínat třeba na Fešáka Huberta, ačkoliv to není žádné veledílo, kde ale člověk věřil, že je na Žižkově 30. let. Tady všechny ty kulisy sice splňují svou omšelostí, nápisy či plakáty potřebný předpoklad, ale pořád vypadají jen jako rekvizity. Navíc hlavní hrdina se sice celou dobu tváří děsně drsňácky a marlowovsky, ale co je to platné, když samotný případ je nakonec jednoduchý jak facka, a ten pokus o určitou mystiku, když si k němu neznámá přisedne v kavárně, odvane vichr z hor pryč během pár vteřin a je po mystice. Některé záběry a scény dokonce paní režisérka kdoví proč pojala komiksově, takže tím filmu ubrala i to malé zdání uvěřitelnosti. Zamrzí také nepropracované postavy - v podstatě mi bylo jedno, jestli s ním Kateřina zůstane, nebo odjede do toho Londýna, jemu to také, jak se zdálo, bylo jedno, takže ten vlak na konci nemá ten potřebný pocit. No a židovskou tematiku jsem čekal, ale přece jen tady mi někdy přišla zbytečně hnaná na pilu (třeba scéna s tím zpěvákem, ta už byla zbytečná, ta cihla v trafice bohatě stačila). Promarněný a promrhaný potenciál, celou tou kašírovaností a ne-uvěřitelností. ()

BOURQUE 

všechny recenze uživatele

Z hľadiska emulácie daného obdobia a štýlu žánru Budapest Noir nemá vážnejšiu chybu. Príbeh nie nijak komplikovaný (aj keď sa to na začiatku vypadá inak). Z hereckej stránky jednotlivé herci/herečky sú na správnych pozíciách. P.S.: „Vy ste chytrý človek. Prečo nejdete do politiky, aby ste sa stali politikom?“ „Vy ste to povedali...“ Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Galerie (40)

Reklama

Reklama