Povedal by som, že najväčšia sila filmu je v tej nostalgii. Lenže to by som musel prvú časť legendárnych básnikov niekedy vidieť. Dejovo je to slabšie, verše ešte nie sú výplodom vyzretého básnického čreva, ale má to šmrnc. Nie tak vtip, ono tu ide viac o tú mladistvú romantiku a múdra starších figúriek. Somrova prehadzovačka, príšerná choreografia pri piesňach v divadle s ešte príšernejšími textami, Filipovský exuje pivo....vlastne áno, aj bez toho, aby som film videl už za dôb normalizačných, je to nostalgia.(25.6.2016)

Úvodní snímek dnes již pentalogie o milostných a životních trampotách Štěpána Šafránka nejlépe vystihuje niterní monolog hlavní postavy na prvním setkání ke zkoušce ochotníků hry Lesní panna. "Ti lidi mohli sedět doma, jíst, dívat se na televizi, milovat se a oni tady blbnou jen proto, že dva studentíci se chtěli pobavit..." a tak to je s celým filmem, dnes již klasikou českých televizních obrazovek.(29.11.2009)

Na Básníky mě vytáhl do kina můj kamarád Bobek někdy na střední. To jsem samozřejmě netušila, že to časem přejde do formátu "Šest žen Štěpána Šafránka". Jako studentský film to bylo milé. Až po letech jsem se dověděla, že komise film nepustila do kin, Dušan Klein musel vypustit dvě velice povedené basničky, které prý kritizoval tehdejší režim. Právem litoval a sám to označil za zbabělost. Posuďe sami:                                                                                                                              Chcete se upsat humoru? Nemiřte nikdy nahoru. Nakukujte jen zpovzdálí, kde rozdávají metály.                                               Dejme si nalít ještě sklenku, nač hned spoléhat na myšlenku? Nám stačí strárnout, budem vlivní senilní a neomylní.                                                                                                                                                                                                                     Až je tam pan režisér znovu přidá, přidám já pátou hvězdu.(12.10.2016)

Namaluju tvoje ruce dvě ještěrky na opuce, na okamžik spící líně dvě lastury na mělčině. Namaluji tvoje ústa ránu, která nezarůstá, vykrojenou z milých slůvek. Namaluju tvoje ústa šňůru perel od borůvek. Namaluju tvoje ňadra dvě kuličky z počítadla, když se spolu usadí. Namaluju tvoje ňadra dva domečky v podhradí.(17.2.2008)

Moje nejmilejší série českých filmů. Měl jsem je rád, když jsem byl malý capart (i když si teď nedokážu představit co mě na nich mohlo zajímat:-) ), miloval jsem je na střední a rád si je pustím i kdykoli teď, jako vysokoškolák. Nechci srovnávat kvalitu prvních tří dílů, každý je o trochu jiném období života, všechny však podané nezapomenutelně poeticky a laskavě vtipně. Prolézání gymnázia mám ještě stále v živé paměti... Nechci do toho plést režii, musím jenom pochválit Kleina, za to, jak vedl mladé herce Kříže a Matáska a mnoho malých roliček velkých herců. Nashledanou Štěpáne a Kendy, uvidíme se na vysoké... 80%(23.6.2006)

• - Dušan Klein našiel pri písaní scenára dosť inšpirácie u svojich dvoch synov, vtedy takisto stredoškolákov. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Honorář pro Pavla Kříže činil 120 Kčs na den a celkově si vydělal 2400 korun. (hot_spot)

• - Žhavými kandidáty na ústřední role byli i Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Oba nakonec dostali v sérii aspoň menší roličky. U režiséra to nakonec vyhráli Kříž s Matáskem, kteří spolu studovali a už tehdy se kamarádili. Do natáčení se zapojili i přes to, že to jako studenti měli zakázané. Škola jim to později oplatila trojkami z chování. (hot_spot)