Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kaylin
  ****

  Nikdy jsem nedal téhle pentalogii pořádně šanci a vlastně jsem tenhle snímek poprvé pořádně viděl až dnes, když píšu tenhle krátký názor. Překvapivě, jsem byl z filmu nadšený. No, možná to až tak překvapivé není. Ve srovnání s dnešními komediemi je tohle chytré, zábavné, navíc se to dobře dokáže opřít jak do člověka a jeho chování, tak i do společnosti. Výborné herecké výkony jak mladých herců, tak i starých veteránů. Opravdu škoda, že jsem se jim vyhýbal tak dlouho, i když je pravda, že jsem "Básníkům" nijak zásadně nepropadl.(16.4.2014)

 • tomtomtoma
  ***

  Je to laskavé a lehké, vyfoukané a osvěžující, elegantní a odlehčené. To laskavé pohlazení provází diváka od začátku až po úplný konec. A výtvarná stránka Stanislava Holého je vhodným doplňkem s občasnou hlavní rolí. Dospívání přináší tolik nových zážitků! Dospívat lze duchaplně a vzdorovitě, s chutí a touhou. K dospívání patří první ochutnávky lásky a rebelantské sebevyjádření. Hlavní postavou je student maturitního ročníku gymnázia Štěpán Šafránek (sympatický Pavel Kříž). Má básnické nadání, přesně daný cíl svého vyznávání citu lásky a společensky vynucovanou povinnost s osobním zapojením do kulturního života obce. Druhým v pořadí je Štěpánův spolužák a věrný kamarád Marek alias Kendy (příjemný David Matásek). Oba mají podobné vidění světa, oba mají podobné směřování a touhy, jednou je více poetičtější a podruhé zase více praktičtější. Hlavní ženskou postavou je cíl Štěpánových milostných tuh a básnických vyznání Marcela Borůvková alias Borůvka (pohledná Miroslava Šafránková), mladá sekretářka a bývalá Štěpánova spolužákyně ze základní školy. Život je pohodlnější s finančním zabezpečením, ale i tak lze prožít ty velkolepé okamžiky lásky a okouzlení. Z dalších rolí: Štěpánova starostlivá maminka a švadlena na volné noze (láskyplná Míla Myslíková), gymnaziální profesor chemie Libor Ječmen (dobrý Josef Somr), cílevědomý ctitel Marcely a suchopárný propagační referent Emil Nádeníček (solidní Oldřich Navrátil), Kendyho múza a bezstarostná servírka Vránová (Lenka Kořínková), svérázný důchodce s neumdlévající chutí do života Valerián Adolf (dobrý František Filipovský), ochotný režisér studentského divadelního kusu a řezník Čermáček (Jiří Císler), Kendyho otec a ředitel socialistického závodu Karel Marek (Adolf Filip), ochotný a náročný choreograf Hugo Snowden (sympatický Luděk Kopřiva), nadšený saunař a amatérský houslista Bouchal (František Ringo Čech), trpělivá třídní profesorka Šindlerová (Zdena Hadrbolcová), pracovitý televizní režisér v rozpacích Pergl (Jiří Kodet), či vnadami obdařená spolužákyně hlavních postav Jana Hrdličková (Barbora Štěpánová). Není to o ochotnickém představení, je to o dospívání, o láskách, o touhách, o ambicích i o zakořeněné rebelii a snaze dospívajícího provokovat. A zůstává nadhled, lehký vtip a laskavost, se kterou se pohlíží na svět a všechny jeho rozmanité krásy.(7.8.2016)

 • fantoci
  ****

  Celá básnická trilogie je jednou velkou poetikou. Jsou to nádherné snímky plné přirozeného humoru. Ve své době měly snímky ještě větší kouzlo než dnes. Úmyslně jsem psal o trilogii, i když jsou natočeny další díly a vznikla tak pentalogie. Ale dva novější filmy považují za slabší. Už to není ono, už v nich chybí onen nadhled.(20.6.2006)

 • roswelll
  *****

  První díl Básníků nasadil hodně vysokou laťku..myslím, že taková ta první nesmělost hlavních hrdinů dnes už šestidílné ságy, kupodivu filmu hodně pomohla a každý další díl byl vtipný v něčem jiném. V každém případě když si jednotlivé díly pustím v průměru jednou za rok, pokaždé se směju něčemu jinému a to je na tom filmu to nejkrásnější. Děkuji pane Kleine.(4.11.2016)

 • rakovnik
  ****

  Příjemná komedie o středoškolských studentech, dnes již legendární dvojce Štěpán - Kendy, kteří vymyslí projekt, jímž rozehrají příběh o životě na malém městě, jejich postavách a postavičkách, vztazích, prvních láskách, radostech i strastech těchto obyčejných lidí. Spousta skvělých hlášek, vynikající herci i v menších rolích (Kopřiva, Filipovský, Kodet, Somr) a hezký příběh jako ze života, učinili tento film dnes již téměř klasickým dílem naší kinematografie.(27.12.2012)

 • - Miroslava Šafránková se před kamerou odmítala svléknout, a tak ji režisér navrhnul, že to vyřeší animovanými pasážemi. Nakonec se mu tento způsob zalíbil a více ho zakomponoval do filmu. (hot_spot)

 • - Shodou okolností ztvárnila ve filmu přítelkyni Šafránka (Pavel Kříž) Miroslava Šafránková. (M.B)

 • - Film videlo v kinách 1,6 miliónov divákov. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace