Celá básnická trilogie je jednou velkou poetikou. Jsou to nádherné snímky plné přirozeného humoru. Ve své době měly snímky ještě větší kouzlo než dnes. Úmyslně jsem psal o trilogii, i když jsou natočeny další díly a vznikla tak pentalogie. Ale dva novější filmy považují za slabší. Už to není ono, už v nich chybí onen nadhled.(20.6.2006)

Povedal by som, že najväčšia sila filmu je v tej nostalgii. Lenže to by som musel prvú časť legendárnych básnikov niekedy vidieť. Dejovo je to slabšie, verše ešte nie sú výplodom vyzretého básnického čreva, ale má to šmrnc. Nie tak vtip, ono tu ide viac o tú mladistvú romantiku a múdra starších figúriek. Somrova prehadzovačka, príšerná choreografia pri piesňach v divadle s ešte príšernejšími textami, Filipovský exuje pivo....vlastne áno, aj bez toho, aby som film videl už za dôb normalizačných, je to nostalgia.(25.6.2016)

Slovo příjemný mi vždy vyvstane na mysli. A taky udělaný přesně tak jak měl být. Humor zde má hned několik tváří, od chytře sarkastického mudrování Štěpánova, přes nezapomenutelně maloměšťácky přízemního Emila Nádeníčka v podání Oldřicha Navrátila, či neodolatelně arthomosexuálního choreografa Luďka Kopřivy. A to nemluvím o hrozivé to hrozbě energetického stupně vyřčené správcem Lubomírem Kostelkou....Lodyha, LODYHA!!! 80%(11.2.2011)

První díl básníků, který odstartoval celou sérii. Poprvé se setkáváme s nezapomenutelným Pavelm Křízem coby Štěpánem Šafránkem a Davidem Matáskem jako jeho kamarádem Kendym. Výborní jsou např. i Oldřich Navrátil v roli Nádeníčka, Luděk Kopřiva jako baletní mistr, František Ringo Čech se svými tanečními kreacemi a písní „šuby duby Amerika“ Jiří Císler jako „rejža“ a v neposlední řadě Miroslava Šafránková jako Borůvka.(1.7.2009)

První díl z počátku osmdesátých let nám poprvé představí Štěpána a Kendyho, kteří v posledním ročníku střední školy připravují divadelní představení - Tylovu Lesní pannu... Tento díl se od ostatních liší ... jednak že je první :)) ale také tím, že je zaměřen hlavně na to divadlo... To však neznamená, že by postrádal humor nebo to hlavní - podle čeho mají všechny díly v názvu "básníci" - a to recitování básniček Štěpánovým láskám......(25.8.2006)

• - Při schvalovací projekci Klein zažil horké chvilky, protože se nikdo ani nezasmál. (hot_spot)

• - Nápad k filmu sa zrodil tak, že Dušan Klein bol ako porotca vyslaný na súťažný festival filmových komédií do Nového mesta nad Metují. Nebol to vtedy dobrý rok na veselé filmy a porotcovia sa po ňom vyčítavo a smutne pozerali. Klein kolegov bránil, že nie sú dobré námety. Jeden z miestnych usporiadateľov mu následné požičal Pecháčkovú novelu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Komunistické noviny Rudé právo pozvali do kín divákov titulkom recenzie "Jenom legrácky nemohou stačit". Toto slovné spojenie režisér použil v pokračovaní Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), kde Štěpán (Pavel Kříž) hodnotí Kendyho (David Matásek) snímku natočenú ako študentskú prácu na FAMU. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)