Počátek “Básnické ságy“ je velice příjemný film. Film o radostech i strastech studentů pobaví, poučí a příjemně pohladí. Spousta příjemných postav a situací vás zaručeně strhne. Všechno to ještě vylepšuje úžasný výběr titulního songu a hlavně naprosto geniální herecká sestava a vyváženost postav. Úplná filmová elita to není, ale přesto velmi pohodový filmeček, 4 hvězdy.(19.2.2011)

Povedal by som, že najväčšia sila filmu je v tej nostalgii. Lenže to by som musel prvú časť legendárnych básnikov niekedy vidieť. Dejovo je to slabšie, verše ešte nie sú výplodom vyzretého básnického čreva, ale má to šmrnc. Nie tak vtip, ono tu ide viac o tú mladistvú romantiku a múdra starších figúriek. Somrova prehadzovačka, príšerná choreografia pri piesňach v divadle s ešte príšernejšími textami, Filipovský exuje pivo....vlastne áno, aj bez toho, aby som film videl už za dôb normalizačných, je to nostalgia.(25.6.2016)

Poslední ročník gymnázia je pro Štěpána (Pavel Kříž) a Kendyho (David Matásek) kromě první lásek také zpestřen jejich pološkolním projektem. Za pomoci Štěpánových básní a Kendyho muziky se pokusí zorganizovat modernizaci divadelního představení o Lesní panně, do kterého zapojí takřka celé městečko. Ale za tím vším je hlavně Štěpánova touha zapůsobit na svoji věčnou lásku, krásnou Borůvku (Miroslava Šafránková)... Nepředpokládám, že by při natáčení tohoto filmečku Pavle Kříž s Davidem Matáskem doufali, že se film stane jedním z nejúspěšnějších představitelů české kinematografie a že se dočká několikerého pokračování. I dneska, i když už je vidět, že má film leccos za sebou přináší spoustu scén, které se nesmazatelně zapsaly do paměti. Skvělý Oldřich Navrátil v roli Emila Nádeníčka to vše jen podtrhuje!(19.8.2010)

Na Básníky mě vytáhl do kina můj kamarád Bobek někdy na střední. To jsem samozřejmě netušila, že to časem přejde do formátu "Šest žen Štěpána Šafránka". Jako studentský film to bylo milé. Až po letech jsem se dověděla, že komise film nepustila do kin, Dušan Klein musel vypustit dvě velice povedené basničky, které prý kritizoval tehdejší režim. Právem litoval a sám to označil za zbabělost. Posuďe sami:                                                                                                                              Chcete se upsat humoru? Nemiřte nikdy nahoru. Nakukujte jen zpovzdálí, kde rozdávají metály.                                               Dejme si nalít ještě sklenku, nač hned spoléhat na myšlenku? Nám stačí strárnout, budem vlivní senilní a neomylní.                                                                                                                                                                                                                     Až je tam pan režisér znovu přidá, přidám já pátou hvězdu.(12.10.2016)

"Žák, který myslí je pro studium efektivně ztracen." Dlouho jsem se při komedii nenasmál a dlouho mě nic, tak dobře nepobavilo. Perfektní dialogy, vtip, co člověka rozesměje, a herci, kteří si celé natáčení vyloženě užívali (Somr, Císler, Kříž, Filipovský, Kostelka). Hodně jsem se ztotožňoval s Křížem. S ženskýma je to těžké, o tom snad každý chlap ví svoje. A práce na divadle není vůbec jednoduchá (hlavně, když má člověk sepsaný scénář divadla a režíruje to někdo jiný, než on sám. Z vlastní zkušenosti.) "Sex na jedničku ovládá Pán Bůh, na dvojku já, na trojku... hergot to musíš pořád číst?"(2.12.2014)

• - Film videlo v kinách 1,6 miliónov divákov. (Raccoon.city)

• - Honorář pro Pavla Kříže činil 120 Kčs na den a celkově si vydělal 2400 korun. (hot_spot)

• - Shodou okolností ztvárnila ve filmu přítelkyni Šafránka (Pavel Kříž) Miroslava Šafránková. (M.B)