Trochu jiný pohled na svět středoškoláků.Myslím tím ve srovnání s filmy,které v té době byly o dospívajících natáčeny.Problémy mládeže jsou zde sledovány s humorem a s nadsázkou.Velkou zásluhu na úspěchu mělo zejména obsazení rolí.Dokonce i ta nejmenší rolička byla obsazena dokonale.Velmi příjemný film.(31.3.2013)

• jasanka

Občas v TV vídám menší úryvky z více dílů, proto jsem v téhle "sáze" měla trochu zmatek, a rozhodla jsem se to napravit. První díl je tak nějak o ničem (jak už tak české komedie z toho období bývají) - u některých filmů mi to vadí, u některých ne, pokud mě děj chytne nějak jinak. Tohle sice nebylo úplně špatné, ale chybělo tam to "něco", co by film posunulo trochu výš.(23.4.2012)

Ani neviem a nechápem prečo som sa doteraz všetkým 'Básnikom' toľko vyhýbal. Možno to bude mojou nebásnickou povahou a teda znova som si uvedomil, že sa netreba riadiť názvom. Prvá časť série je nabitá modernou problematikou, úsmevným, mladým a aj poučným príbehom. Na svoju dobu a v tuzemskom poňatí určite obrovský shock! Ale film nestarne a musím povedať, že úprimnosťou a spracovaním dáva stále poriadny knockout aj napríklad takému cool filmu akým sú tematicky príbuzní 'Snowboarďáci'. 80%.(6.3.2008)

• Andronikos

S umanutou snahou zaujať diváka príbehom maturanta, umanuto baliaceho nie jednoznačne sympatickú slečnu, bezmála bez nápadu a šťavy, neschopný poriadne využiť nosnú líniu príbehu (príprava "alternatívneho" spracovania klasického divadelného kusu) predstúpil pred československých filmových divákov roku pána 1982 kolektív súdruha rejžu D. Kleina - a zožal potlesk! Nie však o tridsať rokov neskôr u mňa. - Aby som len nekritizoval: toto považujem za zaujímavé momenty filmu: výsmech z vtedy bežnej vyprázdnenej oficióznej frazeológie (aplikovateľný mutatis mutandis i dnes), vcelku pôvabné, miestami až éterické rýmovačky a... no... až si na niečo ďalšie spomeniem, dopíšem. :)(28.8.2012)

• Ducharme

První a rozhodně nejkvalitnější "díl" serie, která nikdy neměla mít tolik pokračování, kolik má - svět měl prostě jednou pro vždy přijít o básníky a už never more. To, co bylo ze začátku alespoň místy vtipné, bylo stokrát vykradeno a opakováno a to, co vtipné nebylo bohužel taky. 2 za Ulicí nezpustošeného Pavla Kříže.(24.9.2009)

• - Nápad k filmu sa zrodil tak, že Dušan Klein bol ako porotca vyslaný na súťažný festival filmových komédií do Nového mesta nad Metují. Nebol to vtedy dobrý rok na veselé filmy a porotcovia sa po ňom vyčítavo a smutne pozerali. Klein kolegov bránil, že nie sú dobré námety. Jeden z miestnych usporiadateľov mu následné požičal Pecháčkovú novelu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Celý film je natočen v reálných prostředích, štáb nestrávil ani jeden den v ateliéru. (jenik71)

• - Shodou okolností ztvárnila ve filmu přítelkyni Šafránka (Pavel Kříž) Miroslava Šafránková. (M.B)