• dewil21

Pro mě za mě můžou všichni takový básníci klidně pojít. Možná má film co říct, možná je hlubší než Macocha a možná je to fakt učebnicový, ale mě to spíš než za srdce chytilo za žlučník a to, uznejte, neni úplně nejlepší zážitek. Navíc jsem spíš na sígry a drsný chlapy, takže Štěpán mě nebere ani v nejmenším a v reálu bych se naštěstí nikdy jeho zájmu o naivní a miloučký křehulinky netěšila a kdyby náhodou, dostal by nevybíravě košem (odpad!kovým). Přesto ho takového hodnocení ušetřím, přeci jen je to snesitelnější než dnešní rádoby komedie o zamilovaných náctiletých.(18.10.2012)

Jednička je pro mě osobně jednoznačně nejslabším dílem původní trilogie. A to i přes asi nejlepší Štěpánkovu osudovou lásku Borůvku. Ale zbytek nic moc, celý film se točí okolo příprav divadla a Kříž tu nemá moc jak vyniknout. Každopádně kouká se na to příjemně, s nostalgií po gymnaziálních letech a 3 hvězdičky tomu i přes občasnou nudu a absenci většího množství vtipných scének dám.(21.4.2011)

Příjemná komedie o středoškolských studentech, dnes již legendární dvojce Štěpán - Kendy, kteří vymyslí projekt, jímž rozehrají příběh o životě na malém městě, jejich postavách a postavičkách, vztazích, prvních láskách, radostech i strastech těchto obyčejných lidí. Spousta skvělých hlášek, vynikající herci i v menších rolích (Kopřiva, Filipovský, Kodet, Somr) a hezký příběh jako ze života, učinili tento film dnes již téměř klasickým dílem naší kinematografie.(27.12.2012)

Moje nejmilejší série českých filmů. Měl jsem je rád, když jsem byl malý capart (i když si teď nedokážu představit co mě na nich mohlo zajímat:-) ), miloval jsem je na střední a rád si je pustím i kdykoli teď, jako vysokoškolák. Nechci srovnávat kvalitu prvních tří dílů, každý je o trochu jiném období života, všechny však podané nezapomenutelně poeticky a laskavě vtipně. Prolézání gymnázia mám ještě stále v živé paměti... Nechci do toho plést režii, musím jenom pochválit Kleina, za to, jak vedl mladé herce Kříže a Matáska a mnoho malých roliček velkých herců. Nashledanou Štěpáne a Kendy, uvidíme se na vysoké... 80%(23.6.2006)

Celá básnická trilogie je jednou velkou poetikou. Jsou to nádherné snímky plné přirozeného humoru. Ve své době měly snímky ještě větší kouzlo než dnes. Úmyslně jsem psal o trilogii, i když jsou natočeny další díly a vznikla tak pentalogie. Ale dva novější filmy považují za slabší. Už to není ono, už v nich chybí onen nadhled.(20.6.2006)

• - Shodou okolností ztvárnila ve filmu přítelkyni Šafránka (Pavel Kříž) Miroslava Šafránková. (M.B)

• - Komunistické noviny Rudé právo pozvali do kín divákov titulkom recenzie "Jenom legrácky nemohou stačit". Toto slovné spojenie režisér použil v pokračovaní Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), kde Štěpán (Pavel Kříž) hodnotí Kendyho (David Matásek) snímku natočenú ako študentskú prácu na FAMU. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Honorář pro Pavla Kříže činil 120 Kčs na den a celkově si vydělal 2400 korun. (hot_spot)