Božínku, tento film není demi - plie, ale grand - plie, grand - plie je totiž velké plie, Luděk Kopřiva jako nesmrtelný Hugo Snavný, F.R. Čech coby lázeňský Paganini, F. Filipovský coby idol našich babiček, O. Navrátil Emil Nádeníček podnikový referent... A hlavně ŠŠ, jako ta slavná BB nebo CC čili Štěpán Šafránek alias Pavel Kříž v jeho životní roli s Davidem "Kendym" Matáskem jako jeho nerozlučným kamarádem, tito a všichni ostatní rozehrávají skvěle první partii básnické zatím pentalogie. Štěpán zde bojuje o svou první jedinou Borůvku (M. Šafránková) a společně s Kendym organizují ochotnické představení...(8.9.2004)

Vynikajúca sonda do umenia, kultúry, vedy, filmu a avandgardy... Život mladých ľudí, maturantov, riešiacich bytostné otázky, ako pokračovať, kam napredovať, riešenie otázok týkajúcich sa sexuality. Všetko akokeby vytŕčalo z režimu, ktorý vtedy panoval. Netuším ako bol tento film prijatý tedajším ľudom, tedajšou filmovou kritikou, a tedajšou stranou.. Zdá sa mi, že tento film až príliš nahlas hovorí to čo by sa malo v tej dobe ututlávať. Ešte na záver, predtým ako začnete súdiť moje politické rozjímanie, musím povedať, že filmy nehodnotím podľa ich politických a historických súvislostí. Tento film má 5 za to že je to vynikajúca sonda.. Kiežby som jedného dňa mal vyjadrovacie schopnosti ako má Kendy (David Matásek), absolútny úžas nad jeho komplexnou slovnou zásobou.(5.1.2008)

Laskavý a pohodový film. V hlavních rolích dva neokoukaní kluci. Velmi dobře obsazený. I v malých rolích jsou totiž jejich představitelé nezapomenutelní (Luděk Kopřiva a František Filipovský, no, a vlastně taky Ringo Čech). Míla Myslíková hrála velmi laskavou a hodnou maminku. Musela mít se synkem svatou trpělivost. Tenhle film moc hezky odstartoval celou sérii.(5.10.2020)

Úvodní část pentalogie o básnících, o které už od začátku přichází svět. Skvělé herecké obsazení a zejména Oldřich Navrátil, co by Emil Nádeníček je geniální. Ješě bych vyzdvihnul skvlého Ringo Čecha, co by místního saunmana a následně i zpěváka na prknech, co znamenají svět. Velmi příjemné, velmi pravdivé, velmi nevtíravé a hlavně, pro všechny generace.(31.5.2012)

• pursulus

Houby s voctem.¬         Poznámka: Toto opoznámkování a i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Básníků" v režii D. Kleina a podle předlohy/scénáře L. Pecháčka. Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Slušně udělaná romantická řada se sestupující kvalitou, točící se kolem studentů medicíny. Mně osobně to připomnělo americký veleúspěšný seriál "Přátelé", k němuž mám obdobné výhrady dající se stručně shrnouti do stejné věty: Je to nasáklé umělostí, chtěností, nevěrohodností; že to je ze života, se tak pouze tváří. Ještě jinak, co lze odpustiti (poněvadž tam to není důležito) v "Dívce na koštěti" Vorlíčka, Frankové a Macourka, to není odpustitelno zde — byť jde o komedii —, v romantickém příběhu "ze skutečnosti".¬                 Tento první díl patří mezi ty lepší z řady "Básníků" a naděluji mu 3 *.(13.6.2018)

• - V Barrandove zaradili scenár do výroby, ale na úspech moc neverili. Skeptický odhad možností sa prejavil aj tým, že tvorcovia nedostali kvalitnejší farebný materiál Eastman color, ale oveľa horší ORWO, ktorý vyrábali v NDR. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Oldřich Navrátil (Emil Nádeníček) jezdil ve filmu vozem československé značky Škoda 120, vyráběným v letech 1970-1990 (JARDAHONDA)

• - V roli hlavního kameramana ČST, povětšinou sedícího za režisérem Perglem (Jiří Kodet), si zahrál skutečný kameraman filmu Emil Sirotek. (Ganglion)