Série nesmrtelného humoru v neopakovatelném balení ilustrací Stanislava Holého. Co scénka, to perla. Co nápad, to zlatý fond typického českého absurdistánu. Ono taky narvat do jednoho filmu perlícího Filipovského, Somra, Císlera a Navrátila ve větších rolích a vždycky ty jejich etudky dotvořit něčím tak automaticky trefným jako je přítomnost Kořínkové, Kretschmerové nebo Štěpánové... to už by pokazit byl zkrátka hřích. Naštěstí to ale celé kočíruje duo Klein-Pecháček, kteří vytěžili z původního nápadu zdařilou pentalogii a s odstupem času jsem překvapená, jak si s Básníky stále více rozumím.(17.2.2009)

• pursulus

Houby s voctem.¬         Poznámka: Toto opoznámkování a i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Básníků" v režii D. Kleina a podle předlohy/scénáře L. Pecháčka. Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Slušně udělaná romantická řada se sestupující kvalitou, točící se kolem studentů medicíny. Mně osobně to připomnělo americký veleúspěšný seriál "Přátelé", k němuž mám obdobné výhrady dající se stručně shrnouti do stejné věty: Je to nasáklé umělostí, chtěností, nevěrohodností; že to je ze života, se tak pouze tváří. Ještě jinak, co lze odpustiti (poněvadž tam to není důležito) v "Dívce na koštěti" Vorlíčka, Frankové a Macourka, to není odpustitelno zde — byť jde o komedii —, v romantickém příběhu "ze skutečnosti".¬                 Tento první díl patří mezi ty lepší z řady "Básníků" a naděluji mu 3 *.(13.6.2018)

Gymnazista Štěpán Šafránek veršuje pro spolužačku Borůvku, o jejíž duševní vyspělosti by se dalo s úspěchem pochybovat, neboť ji budoucí účastník amatérského maratónu v Sao Paulu Emil Nádeníček hravě utáhne na hit "Ty máš kukadla jako zrcadla". Štěpán v honu za láskou souhlasí s šíleným nápadem kamaráda Kendyho na vytvoření aktuální verze muzikálu na motivy Tomanovy Lesní panny. Studenti i profesoři se snaží zaujmout rejžu svými hereckými výkony, televize vše natáčí, noviny tisknou oslavné články, zátky šampaňského radostně poletují po místnosti a mezi členy souboru na sebe jednoznačně strhávají pozornost saunař Bouchal ("Šuby duby Amerika") a taneční mistr Hugo, díky němuž jsem konečně pronikl do tajů baletní terminologie.(10.12.2009)

Úvodní část pentalogie o básnících, o které už od začátku přichází svět. Skvělé herecké obsazení a zejména Oldřich Navrátil, co by Emil Nádeníček je geniální. Ješě bych vyzdvihnul skvlého Ringo Čecha, co by místního saunmana a následně i zpěváka na prknech, co znamenají svět. Velmi příjemné, velmi pravdivé, velmi nevtíravé a hlavně, pro všechny generace.(31.5.2012)

Celá básnická trilogie je jednou velkou poetikou. Jsou to nádherné snímky plné přirozeného humoru. Ve své době měly snímky ještě větší kouzlo než dnes. Úmyslně jsem psal o trilogii, i když jsou natočeny další díly a vznikla tak pentalogie. Ale dva novější filmy považují za slabší. Už to není ono, už v nich chybí onen nadhled.(20.6.2006)

• - Shodou okolností ztvárnila ve filmu přítelkyni Šafránka (Pavel Kříž) Miroslava Šafránková. (M.B)

• - Při písni „Pojď se mnou, zavedu Tě do ráje“ se na pódiu objeví Oldřich Navrátil (Emil Nádeníček). Při krátkém prostřihu do publika si ho ale lze všimnout i za dvojicí režisérů. (m0lL!sS)

• - Žhavými kandidáty na ústřední role byli i Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Oba nakonec dostali v sérii aspoň menší roličky. U režiséra to nakonec vyhráli Kříž s Matáskem, kteří spolu studovali a už tehdy se kamarádili. Do natáčení se zapojili i přes to, že to jako studenti měli zakázané. Škola jim to později oplatila trojkami z chování. (hot_spot)