Gymnazista Štěpán Šafránek veršuje pro spolužačku Borůvku, o jejíž duševní vyspělosti by se dalo s úspěchem pochybovat, neboť ji budoucí účastník amatérského maratónu v Sao Paulu Emil Nádeníček hravě utáhne na hit "Ty máš kukadla jako zrcadla". Štěpán v honu za láskou souhlasí s šíleným nápadem kamaráda Kendyho na vytvoření aktuální verze muzikálu na motivy Tomanovy Lesní panny. Studenti i profesoři se snaží zaujmout rejžu svými hereckými výkony, televize vše natáčí, noviny tisknou oslavné články, zátky šampaňského radostně poletují po místnosti a mezi členy souboru na sebe jednoznačně strhávají pozornost saunař Bouchal ("Šuby duby Amerika") a taneční mistr Hugo, díky němuž jsem konečně pronikl do tajů baletní terminologie.(10.12.2009)

Bezkonkurenčně nejlepší díl této série bez kterého bychom nevěděli, že v Américe je blaze :-) Na druhou stranu představitelka hlavního zájmu Štěpánka Borůvka mi přišla ze všech dílů nejslabší. I s tímto 'mínusem' je však na co vzpomínat - hospodského štamgasta F. Filipovského, učitele J. Somra nebo vnadnou L. Kořínkovou.(11.6.2010)

Nástrahy dospívání, divadla a socialistické doby, postavičky jak z výlohy obchodního domu Kotva, to všechno mě uplně dostalo, protože jsem zapomněl, jak je to dobrej film. Vlezlej slizskej Emil Nádeníček, vynikající herec a pivař Valerián Adolf Františka Filipovského, Somrův dobráckej profesor Ječmen, pak profesor Vodička s jeho teoriema o potlačení libida, rejža řezník (Císler), šuby duby Amerika F. R. Čech a jeho tance a pohyby, baletní mistr Hugo, ti všichni a nejenom oni tvořej nezapomenutelnou atmosféru. K tomu samozřejmě ti dva, Kendy a Štěpán Šafránek s jeho první láskou Borůvkou a básničkama. K tomu patří vtipny kecy a situace a animovany sekvence, ktery teda nejsou moc vtipny, ale dodávaj tomu takovej svůj styl. Prostě dobrá česká komedie. A ani nevadí, že se děj ani k samotné premiéře divadelní hry nedostane.(26.9.2014)

Namaluju tvoje ruce dvě ještěrky na opuce, na okamžik spící líně dvě lastury na mělčině. Namaluji tvoje ústa ránu, která nezarůstá, vykrojenou z milých slůvek. Namaluju tvoje ústa šňůru perel od borůvek. Namaluju tvoje ňadra dvě kuličky z počítadla, když se spolu usadí. Namaluju tvoje ňadra dva domečky v podhradí.(17.2.2008)

Stoprocentní to asi nebylo, nicméně v té době jednoznačný nářez a soda. Už počáteční rozhovory (a vnitřní hlasy) s ředitelkou, Holého animace a obrázky, prsa v klíčové dírce a morální ponaučení Míly Myslíkové a Josefa Somra - tehdy jsem řval smíchy a dodnes se bavím, i se svými dětičkami, které jsou postupně zhruba v tom správném věku, jako já tehdy. A je třeba říci, že Kleinovi se podařilo příběh natočit téměř tak, že z něj není zcela zřejmé, kdy vznikl, protože ideologický nános to naprosto postrádá a těch pár velmi jemných zmínek a poznámek dnešní teenageři naprosto přehlédnou. Skoro se mi chce film označit až za nadčasový, ale to už bych byl opravdu vizionář. Poctivých 85%.(22.3.2010)

• - Pri schvaľovacej projekcii riaditeľ českého filmu, slovenský básnik Milan Lajčiak, po oneskorenom príchode hneď tvrdo zaspal. Následne film zhodnotil slovami, že je mu z toho zle a niečo, čo hanobí spoločnosť, nemôžu pustiť do kín. Nakoniec rozhodnutie zmenili, keď režisér súhlasil, že vystrihne dve básničky, ktoré v zastúpení Štefana Šafránka (Pavel Kříž) zložil MUDr. Pecháček. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Nápad k filmu sa zrodil tak, že Dušan Klein bol ako porotca vyslaný na súťažný festival filmových komédií do Nového mesta nad Metují. Nebol to vtedy dobrý rok na veselé filmy a porotcovia sa po ňom vyčítavo a smutne pozerali. Klein kolegov bránil, že nie sú dobré námety. Jeden z miestnych usporiadateľov mu následné požičal Pecháčkovú novelu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Žhavými kandidáty na ústřední role byli i Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Oba nakonec dostali v sérii aspoň menší roličky. U režiséra to nakonec vyhráli Kříž s Matáskem, kteří spolu studovali a už tehdy se kamarádili. Do natáčení se zapojili i přes to, že to jako studenti měli zakázané. Škola jim to později oplatila trojkami z chování. (hot_spot)