Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

ProgLaney

Na mě tohle prostě funguje...jasně, už to tady bylo, Blair Witch vzor, ale ta atmosféra severskejch (byť v tomhle případě ne tak úplně severskejch) lesů zabere vždy. Stačí málo a to prostředí tu atmosféru vytvoří úplně samo. Chata v lese luxusní a dokud vlastně nevíme, s čím má ta jinak celkem sympatická parta tu čest, je to na plnej počet. Bohužel, akční závěr mně tak úplně nesedl a tu hvězdu prostě bere. ()

dan4815

Miluji, když na CSFD není žádný popisek k filmu. Obvykle má lenost nedovolí nic více, než navštívit CSFD, přečíst si popisek a eventuálně stáhnout film nebo jít do kina. O to více jsem byl v tomto případě mile překvapen. Šel jsem do toho se značnou dávkou odměřenosti, protože nižší hodnocení filmu na mě má vliv, jako práce snědého spoluobčana. Příběh sám o sobě je zajímavý, ačkoliv si myslím, že ukázat vše je někdy spíše na škodu - příběh obklopený tajemnem je jako asijská dívka, pokud odhalíte vše, zjistíte, že dívkou není na všech místech a velmi vás to zklame. Kvůli filmu sice nebudete mít posttraumatický syndrom, ale jistou trpkost asi nejspíše zažijete. V tomto případě ta trpkost nebyla veliká, ale ono budované tajemno se ve finále přeměnilo na něco, co kazí celou gradaci. Jako nejslabší považuji herce, kteří natáčeli nejspíše vlog z lesa. Smát se mrtvolám v lese sebevrahů jim sebral už Logan Paul, tak vytvořili mytologické temné téma plné čarodějnic, stromů, tmy, chatek a boha. Nakonec zjistili, že je to škoda dát na YT, tak to označili za film. I tak tomu dávám 4*, je to příjemný horor, po dlouhé době. ()

Esgalnor

Mix Pádu do tmy se Záhadou Blair Witch říznutý Predátorem. Řemeslně precizní a herecky kvalitně podané, s postavami, kterým se dá bez problémů fandit. The Ritual sází tři vynikající čtvrtiny na atmosféru a nic jiného, diváka šponuje bez ustání a každé zapraskání větvičky je vskutku děsivé. Jenomže postupně se začne ten strach z neznámého a nepředvídatelnost filmu notně vytrácet a závěrečná čtvrtina funguje už jen tak napůl. Ke konci se kupí i klasická hororová nelogická jednání postav a konec se dá odhadnout dopředu. Bubák zajímavě načrtnutý, ale bohužel ne v plném vyobrazení příliš děsivý. Tak jako tak je The Ritual solidní hororovou jednohubkou, která stojí za zhlédnutí. Nejspíš vás nepřekvapí, ale má své momenty, kdy jde o skutečně děsivý horor. Silné tři hvězdy a skvělá investice Netflixu. A btw, nejděsivější možná byla úvodní scéna svou brutální reálností... ()

bobstock

´´Happy four friends, půjdeme zkratkou přes les a dál už to znáte´´ Bubu jednohubka s povedenými triky. Zvlášť vrcholná scéna u hořícího domu. Eňoňuňo severský levoboček. V žánru lesních psycho zabijaček posouvám výše. 75% ()

Ad4mson

První půlka je exkluzivní pětihvězdičkový hororový řemeslo. Skvělý statický záběry do hustého lesa a strach z neviděného. Posledních třicet minut tu skvěle budovanou atmosféru bohužel skoro kompletně posílá do prdele jakmile se objeví TO...Mohlo to být druhý Blair Witch, kdyby tu nebyla úporná producentská snaha udělat hororovej crowdpleaser. Velká škoda. ()

Flopik

Poviem to takto , nebolo to zlé len som sa nebál.Skvelá atmosféra, výborný herci a čo musím pochváliť asi najviac je jednoznačne prostredie lesa.To som si naozaj vychutnával.Je to presne ten tip filmu kedy je celý Čas niečo v tme , nevidíte to a keď sa to nakoniec ukáže nie je to ono.Ale ako výzor bol zaujímavý.Koniec potešil, škoda možno že viac neopísala mytológiu.Inak je to viac menej priemer ale určite stojí za zhliadnutie. ()

Illy

4/5 Co stačí k dobrému filmu? Kolikrát jen čtyři herci, divočina a téměř blairwitchovská atmosféra. Napětí se stupňuje, aby časem zjistíte že koukáte v podstatě na monster horor. Tohle můžu doporučit. ()

Blueeyes

Ach, škoda těch posledních dvaceti minut. Vidět totiž tady neznamená jen vědět, ale taky zazdít strach, napětí a tajemno. Ale soudě dle komentářů to možná pravé hororové fanoušky nepohoršuje. Za sebe, coby nehororku můžu říct, že jsem si o mnoho víc užila tu nezobrazující část, praskání větví, funění, dupání a lámání stromů. Takže závěr pro mě byl docela zklamáním. Už už bych skoro dávala dvě hvězdy. Ale protože většina snímku měla slušnou atmosféru, protože supermarketová scéna byla silná a protože ten lesní survival je dostatečně intenzivní, nechávám za tři. ()

wampire23

The Ritual je ukážkou toho, že ,,televízny" horor sa posunul za posledné roky na úplne novú úroveň. Máme tu príbeh štvorice mužov, ktorý sa vydajú uctiť si pamiatku svojho priateľa do miest ďaleko vzdialených od civilizácie. Okolnosti ich zavedú do temného lesa a potom nastane to pravé peklo. Už skoré minúty a scéna v chate (asi to najlepšie z celého filmu) mi dali spomenúť na nervydrásajúce momenty zo sledovania Blair Witch (v kine v nejakých 11tich rokoch). Práve atmosféra a pocit bezmocnosti je tým najlepším, čo som mal možnosť v rámci hororovej produkcie vidieť za posledný rok. Rafe Spalla som mal rád už od epizódy White Christmas z Black Mirror a tu je rozhodne najzaujímavejšou a najlepšie zahranou postavou. Koniec ukázal trochu viac, ako musel, ale aj tak v rámci atmosferického hororu vysoký nadpriemer. ()

Silviaxx

Veľmi nepríjemný film, ktorý sa jednoducho zaryje pod kožu. Výber prostredia je naozaj vďačný, les sám o sebe vytvára dusnú atmosféru, ale v tomto prípade to bolo posunuté ešte o level vyššie. Dej je skvele gradovaný od prvého momentu - vražda na začiatku, rekonvalescencia v lesoch, úraz, výber skratky, halucinácie a postupné stratenie sa až po záver.. Tu som nesmierne vďačná, že sa išlo do rizika a ukázali to "monštrum" a fakt sa nie je za čo hanbiť. Myslím si, že Briti to zvládli naozaj bravúrne. The Ritual neobsahuje takmer žiadne hluché miesta, pekne tlačí na pílu a dokonca sa tu objavil aj humor (teda aspoň ja som sa párkrát zasmiala) a vôbec nebol suchý! V závere už chcem len poukázať na náročnú morálnu dilemu, ktorou sa film okrajovo (alebo vlastne pomerne intenzívne) zaoberá, čo ho opäť posúva o krôčik ďalej a nestáva sa tak len prvoplánovou jednohubkou. ()

embecka

Po tomto filme sa mi dlho nebude chcieť do lesa... :) Príbeh sa zakladá na emocionálne veľmi silnej udalosti a do istej miery mi prišla prvá polovica filmu veľmi reálna - v zmysle, že ak zažijete niečo tak strašné, ako je smrť kamaráta, ktorej ste možno mohli zabrániť, tak budete mať okrem neskutočných výčitek do konca života možno aj podobné halucinácie. Preto ma tá prvá polovica bavila viac a paradoxne mi oveľa desivejšie prídu scény, keď neviem, čoho sa bojím, ako keď to už vidím a už sa toho následne nebojím. Každopádne,horor je to podarený, konečne niečo trochu iné. ()

Niki__Niki

Dvě hvězdičky za slibný začátek. To co se děje v druhé půli mi hlava nebere. SPOILER. K čemu měl hlavní hrdina dojít? Zabili mu kamaráda, kterého nezachránil a nakonec se mu nepodařilo zachránit ani ty tři další. Pointa mi asi nějak uniká. O těch posledních 15 minutách nemluvě, tam mi uniklo asi vše. ()

Blue.Shark

Velmi osvěžující kousek, který měl po celou dobu výbornou atmosféru. Hlavní postavy se nechovají jako naprostí idioti, ale spíš ukazují uvěřitelné charaktery. Tajemno je cítit celých 94 minut a závěr, kde se ukáže to, co na něcelou dobu dělalo bububu, mě vyloženě zaujal. Po hodně dlouhé době musím ocenit originální a velkolepě vypadající zrůdičku, která se opravdu nepodobá ničemu, co jsem kde viděl. Moc dobrá práce, které k lepšímu hodnocení chybí snad jen moc velká roztahanost. ()

no2

6/10 - Dvě třetiny jsem si užíval 'blairwitchovskou' atmosféru, bavila mě psychologie postav a těšil jsem se na rozuzlení. Ta poslední 'predátorská' třetina už mě zaujala daleko méně a srazila moje hodnocení o jednu až dvě hvězdičky. Je to škoda, protože The Ritual je jeden ze zdařilejších anglických hororů (a podle mě lepší než vychvalované Eden Lake). Tentokrát bych tvůrcům snad odpustil i nějaký nelogický, surrealistický konec ála David Lynch. Ale chápu, že to bylo natočeno podle knižní předlohy, tak lépe to dopadnout nemohlo. Každopádně milovníkům 'lesních' psychohororů nelze (i přes ten závěr) nedoporučit. ()