Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

Renfield

Vůbec by mi nevadila mluva kluků, kdyby ji herci alespoň trochu uhráli a ne pouze strojově chrlili. Atmosféra filmu je velmi povedená, obzvlášť Stínadlům nechybí tajemno. Klikaté uličky plné domů s opadanou omítkou, dvorky a zákoutí. Vtáhnout do nich dokáže hned úvodní detailní jízda kamery po zdech, aby v závěru přišlo stejně silné rozloučení, vždy s hlasem výborného vypravěče Petra Čepka. Kapitolou samou o sobě jsou často lehce hororové flashbacky s Janem Tleskačem. Zkrátka atmosféru to má, stejně tak povedenou kameru a hudbu. Jenže potom je tu obsazení, v jehož výběru neměl Petr Kotek příliš šťastnou ruku a to ani typově. Herecké výkony zkrátka Rychlým šípům hází klacky pod nohy. 60% ()

no2

7/10 - Škoda, že tento film nevznikl ihned po revoluci, kdy mohl zaznamenat daleko větší komerční úspěch než v roce 1994 a možná by následně vznikla i další dějově zajímavá pokračování – Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Takhle zůstalo pouze u prvního dílu, který – přestože na něm shledávám více kladů než záporů – přece jen seriál ze šedesátých let, který spojil Záhadu i Stínadla – nepřekonal. Zápory jsou asi více než jasné a nemíním už přilévat olej do ohně, za velký klad považuji to, že ´foglarovec´ Petr Kotek si dal opravdu záležet při hledání vhodných míst k natáčení filmu (pokud se nepletu, film se natáčel v Praze a v Olomouci). ()

Emzet

Velmi průměrné zpracování skvělé knihy s velmi podprůměrnými herci. Co bych ale vytkl nejvíc, je že ve většině scén ze Stínadel jde vidět jen blikání baterky a člověk knihy neznalý nemůže mít ponětí, co se vlastně děje... ()

Oxymoron

Jak už tu bylo několikrát zmíněno, největší slabinou filmu jsou herecké výkony - pro mě jsou ale slabinou jedinou. Po filmařské stránce je film totiž natočený na české poměry téměř geniálně. Atmosféra, hudba, nápady, zpracování, lokality... všechno jednoduše super. Škoda, že se nenatočilo pokračování, o kterém jsem v dětství slyšel (asi nebyly peníze) - když vidím, co za braky dostane peníze od sponzorů, tak se mi otevírá kudla (z KPZtky vytažená:) v kapse. ()

Haniczka

Děsně toporný, řídký a snad jen občas ta hudba. Se svižným seriálem Bočana se to vůbec nedá srovnávat. Chudák Foglar, že mu to takhle napekli. ()

WinstonS

Příšerný casting ústředních postav (mnohdy to spíš vypadalo jako nechtěná parodie) a neobratně působící absolutní přepis dialogů z Foglarovek (jako jeho velký fanda sice oceňuji, že se autor nepouštěl do "modernizace", ale znělo to hrozně nešikovně). Jedna hvězdička za dobrou hudbu Petra Maláska a druhá za bravurně odehraného mladého Jana Tleskače.Na seriál z 60. let tohle nemá ani náhodou. Sakra, škoda, téma Rychlých Šípů je pro filmové zpracování velmi atraktivní, Foglar ho dokázal naplnit podmanivou atmosférou tajuplných Stínadel a pachtění se za záhadným tajemstvím skrytém v ježku v kleci. ()

Horak

Velmi nestastne zpracovani foglarovske klasiky. Beztvara filmova hmota, ktera nedokaze jakoliv zaujmout. Herecke vykony v lepsim pripade toporne, v horsim otresne. Snad jedine kdysi nadejny Skrabal sveho nemeho Tleskace jakztakz ustal. ()

Yarwen

Foglarovy knihy jsem měl od malička neskutečně rád, proto i k tomuto filmovému pojetí jsem už dopředu přistupoval s euforií a ta čtvrtá hvězda je právě za to, byť se film svou kvalitou spíše blíží k průměru, neboť herecké výkony, zejména chlapeckých představitelů, nejsou valné. Některé rozhovory zní, jakoby aktéři své texty předčítali, což snižuje divácký zážitek. Na druhé straně se snímek poměrně dobře drží své knižní předlohy a z pohledu českých filmů pro děti se neztratí. ()

HouseMK

3* za to, že se film snaží věrněji držet předlohy (pokud si z dětských let dobře pamatuji, budu si muset "Jestřába" zase někdy pročíst). Atmosférou a napětím se ovšem nemůže vyrovnat černobílému seriálu ze šedesátých let, který je pro mě takřka kultovní. ()

CiPR

Mrazivá atmosféra, zákoutí Stínadel, Rychlé šípy. Jako malý kluk jsem hltal všechny jejich knihy, klidně i 3x za sebou, nevadilo mi to. Nedávno jsem se dozvěděl o tomto snímku, snad běžel někde v televizi a já neodolal a rád se ponořil zase do těch dávných dob. A jak se mi to líbilo? Supr, možná o trochu víc než supr, film mě vtáhl a nepustil a těch 97 minut uběhlo jako voda, škoda. Jen taková nejasnost, byl Mirek Dušín opravdu černovlasý (hnědovlasý), co si pamatuji, vždycky byl "blonďák", ale to jen tak na okraj. 80 %. ()

Matli

Krásně tajemně zachycená ponurá atmoška staré Prahy, stejně jako v seriálu. Celkově je to možná o trošku slabší, ale i tak si to zachovává tu svoji Foglarštinu. Snad někoho nenapadne to natočit v dnešní době, budeme se modlit :-) 76% ()

Richie24

64 % je úděsně málo! Ano, herecké výkony nebyly právě nejpřesvědčivější, to je pravda, ale já to klukům rád odpustil. Celková atmosféra filmu byla totiž strhující! Tohle je Jaroslav Foglar přenesený na plátno - u filmu jsem se cítil přesně tak stísněně, jako když jsem coby malý kluk "foglarovky" hltal. Za mě silné 4 ****. ()

zdeny99

Záhada hlavolamu je jedna z nejlepších českých knih, není-li vůbec tou nejlíp napsanou. Foglar vymyslel geniální příběh světa fiktivních Stínadel. Je to zajímavá a kolikrát i zamotaná kniha, až se divím, že šla převést do jednoho filmu. I proto je hodnotnější seriál z roku 1969. Ve filmu chybí charakteristika hlavních postav, především Mirka Dušína, které jsou v knize hodně popsané. Film je takový okleštěný, ale to hlavní tam je. A především se musí vyzvednout atmosféra tajemných Stínadel. Ty staré pražské uličky a jedna olomoucká jsou geniálně ztvárnily. Na ty staré oprýskané domy, uličky, stará auta a kostel se dívá krásně. [4138. hodnocení, 249. komentář, 65%] ()

gusman

Hrůza hrůza hrůza herecké výkony. Naštěstí je to jen to jediné co nevyšlo. Atmosféra by se dala místy krájet. Naprosto špičková hudba! ()

tragos

Čistě z nostalgie, po filmařské stránce by se tento film vyšplhal maximálně na 5/10, případné srovnání s "originálem" by se rovnalo čirému bláznovství. ()

TETŘEF

Atmosférická bojovka s výbornou hudbou a příjemnou kamerou. Kotkova imaginace Foglarovského vesmíru je mi sympatická a určitě škoda, že nebyla možnost navázat na "blockbusterovější" Stínadla se bouří...to by byla jízda :) ()

Olík

„Volíš Losnu nebo Mažňáka?“ Jako příslušník generace, která nevyrostla na pokemonech nebo pc řežbách, ale jejími hrdiny byli Vinnetou a právě chlapci z klubu Rychlých šípů, nemohl jsem se ani já vyhnout konfrontaci se zatím posledním zpracováním Foglarovy klasik. A je mi líto, ale zároveň musím jedním dechem dodat bohužel. Palec nahoru za působivé ztvárnění atmosféry tajemných uliček staré Prahy podpořené hudbou Petra Maláska, průvodcovský hlas Petra Čepka nebo snahu vizuálně se přiblížit legendárním komiksům, zbytek však bohužel ze všeho nejvíc vyvolává cukání koutky úst. Mor a neštovice na Vás plantážnici z úst hlavních představitelů působí víc jak parodie pánů Suchánka a Genzera než seriózní převyprávění našeho národního klenotu a fakt, že když pominu pány, kteří se propůjčili postavám Losny, Mažňáka nebo Dlouhého bidla (na IMBd familiérně přezdívaného Long pole), bylo pro zbytek osazenstvo toto herecké dobrodružství premiérou i derniérou v jenom balení, mluví za vše. Co dodat závěrem, než že Kotkova Záhada hlavolamu má k stejnojmennému seriálu z roku 1969 nebo knižní předloze stejně daleko jako já k velkému Vonství a mé tři hvězdičky jsou z úcty k panu Foglarovy. ()

kerkulka

Teda, seriál z roku 69 je mnohem a mnohem lepší a herecké výkony těhle plantážníků se s těmy staršími vůbec nedají srovnat. Nijak mě to nenadchlo, jedině snad retrospektiva při čtení deníku Jana Tleskače. - takže 3 hvězdy s odřenejma ušima (vlastně cípama).. žlutá je holt žlutá:) ()