Dobrodruzi (neoficiální název)

Xia dao lian meng

• Čína

侠盗联盟

Dobrodružný / Akční / Krimi / Drama

Hong Kong / Čína / Česko, 2017, 140 min (Alternativní: 108 min)

Mnohem lepší než bych očekával soudě dle hodnocení. Ne úplně typický čínský film v tom smyslu, že se celý odehrává v Evropě, a to včetně několika lokací v Česku, a je v něm velké množství evropských herců. Líbil se mi hlavně vizuál. Co lokalita, to nádhera. Ale i akční scény pěkně odsejpaly, že jsem si je užíval i přesto, že akční trháky moc nemusím.(6.1.2018)

Stephen Fung přijel točit část svého filmu i do ČR, takže kromě Prahy uvidíte i Bouzov, počátek filmu je ve Francii. Zápletka, jak je výborný zloděj Zhang Dan (Andy Lau) puštěn z vězení, aby se pomstil a dokončil sérii krádeží diamantů působí příliš průhledně a ploše. Film má být sice akční krimi, ale většina scén nepůsobí nějak extra vychytaně (na to, že je rejža z Hong Kongu, bývalý akční herec), nebo adrenalinově, spíše je to krotké. Tohle by udělalo dojem v 90.letech, ne dnes, herci se sice snaží, ale mají jen lehce načrtnuté charaktery, takže ani elita jako Andy, Qi Shu, Tony Yang, Zhang Jingchu, Jean Reno to prostě nevytrhnou. Přitom v jednotlivostech je ten film nadpůrměrný, hudba, kamera, některé akční scény jsou pěkně vypiplané do detailu, zejména ty s mechanickým pavoukem, ale je to prostě málo. Nedaří se vyvolat větší napětí a nějaké výrazné zvraty. Škoda, ale umím si představit, že s lepším scénářem a troškou více invence a odvahy v akčních scénách dovede ten samý tým udělat mnohem lepší počin.(15.10.2017)

Příjemná oddechovka od které moc nečekáte a ona to ví, takže vám toho dá přesně tolik. Protože to točili Asiati, kteří jsou na technické úrovni mnohem dál než my, tak tam jsou příjemný vychytávky. Točený to bylo i v ČR, takže určitě se budou líbit známá místa i herci a v neposlední řadě klenot mezi auty. Já si u toho příjemně odpočinul, takže spokojenost.(8.10.2018)

Jedná se o takovou čínskou "Mission: Impossible", tedy film s velmi podobným vizuálem, navíc se děj částečně také odehrává v České republice, takže Marek Vašut zase dostal práci a dokonce i něco řekl, i když to vypadal na němou roli. Andy Lau ani Jean Reno však nebyli pro role pořádně využiti, což je velká škoda.(17.3.2018)

• JosefTomas

Slabší průměr, chytá to směs Zlodějů od Johna Woo, které se ale berou moc vážně a pak styl nějaké průměrné kriminálky, která se snaží o komplikovaný scénář, ale přitom působí jednoduše. Upřímně, na film jsem nekoukal kvůli hercům, i když kvůli Jean Renovi a Andy Lauovi jsou dobří, ale hlavně kvůli Praze. Mohu vás uklidnit, že se v Praze odehrává zhruba 85% filmu. Jenže vás později drkne, že je zde Praha jen z důvodu, aby to nestálo produkci tolik peněz. Co se Českých herců týče, mají zde spíše malé role na úrovni camea, přičemž je úspěch, zda-li řeknou více než jednu větu, ale o nich to není a nikdy nebylo. Film má sice dobré tempo, ale nedokáže zachránit poměrně slabý scénář, který je plný klišé a stereotypů. Ani ta akce nefunguje a prostě tam jen je, ale nemá nějaký jasnější podtext, jen tam je a nic víc. Ovšem, co mě ale hodně potěšilo. tak to byl přechod do Prahy, za použití písně Má vlast od Bedřicha Smetany, ale to pochopí bohužel jen Čech a nikdo jiný (možná ještě Slováci). Celkově jde o podprůměrný akční film, který sice funguje, ale poztrácí něco ojedinělého a za pár měsíců o něm nikdo nebude vědět (a popravdě ani nevěděl).(11.11.2017)

• Andy Lau

• - V České republice se film natáčel celkem 13 týdnů, a to v Prague Studios, v Praze a okolí, Karlových Varech, Lednici, Bouzově a v dalších atraktivních lokalitách. Podle údajů Státního fondu kinematografie zahraniční produkce za tento projekt v Česku utratila minimálně 200 milionů Kč. (Zdroj: 2media.cz)