Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

Jirkacek

Spalující touha se stal posledním snímkem, který režisér a producent Stanley Kubrick stihl dokončit před svou smrtí, ale jeho uvedení do kin se již nedožil. Přesto určitě viděl nahou Nicole Kidman, kterážto byla tím hlavním důvodem, proč jsem se na toto eroticky laděné psychologické drama z roku 1999 doma podíval. Tato atraktivní herečka mne nevím proč nějak přitahuje a tak zřejmě postupně zhlédnu všechny její filmy, i když některé z nich nejsou kdovíjakým povedeným dílem. V tomto filmu si střihla přitažlivou ženu Alici, manželku bohatého lékaře Williama Harforda z New Yorku, jehož si zahrál Tom Cruise. Pikantní bylo, že v té době byli oba manžely i ve skutečném životě ! Tohoto herce moc zrovna nemusím, ale v poslední době se mi jeho filmy hodně líbily. Bohužel Spalující touha se mezi ně nezařadila a to z několika důvodů. Prvním byla určitě délka filmu, protože 159 minut nebylo zrovna nabito spoustou interesantních scén, ale většinou se v něm vedly dlouhé diskuze a dialogy, s kterými to vážně Stanley Kubrick přehnal. V jednom z nich se Alice přiznala k nevěře, čím svého manžela Williama totálně vykolejila, protože on si byl svou manželkou totálně jistý. Možná, že tento šok byl tím největším důvodem, proč od té chvíle pobýval více na ulicích a v hospodách, než doma a začínal svět velkoměsta vnímat poněkud jinak. Když potkal na ulici prostitutku, které by se jindy vyhnul, odešel s ní do jejího bytu, nicméně k jeho cti nakonec k sexu nedošlo. Toto náhodné setkání mu však později zachránilo život, když se vetřel na zámek, na němž se konaly tajné sexuální orgie. Jeho účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozovali záhadný sexuální rituál a nestydatě před souložili, zatímco ostatní se na ně s potěšením dívali. Přiznám se, že po úvodu, v němž jsem viděl prsa a zadek nahé Nicole Kidman, byly scény na zámku pro mne tou druhou nejzajímavější věcí v celém dlouhém filmu. Další napínavé okamžiky pak přišly, když byl nezvaný návštěvník odhalen a jen díky zmíněné pomoci prostitutky, která zde rovněž byla, nebyl zabit. Potom mne bavilo následujících pár minut, když se doktor Harford pokoušel zjistit, co se to vlastně na zámku dělo, kdo tam byl a proč a co se stalo s onou prostitutkou a také kamarádem, který ho na podivný ples propašoval. A pak byl najednou konec filmu ! Přiznám se, že jsem na něj díval s českými titulky a tak jsem si jej prohlédl ve zrychleném režimu, což svědčí o tom, že se toho v něm zrovna moc nedělo. Ano, jistě, Spalující touha nebyl natočen jako komerční film a režisér touto erotickou formou divákovi odhalil nudu v manželském životě a důsledky nevěry, což je jistě ušlechtilé, i když zrovna takto ? No nevím, bavila mne sotva třetina filmu a k lepšímu hodnocení nepomohla ani nahá Nikolka. Tom Cruise byl jakýsi toporný a moc hereckého umění tady zrovna nepředvedl. Suma sumárum, Spalující touha ode mne získala tři roztoužené hvězdy ***. ()

MRParis

Velmi zajímavé Mysteriózní psychologicko-erotické drama které zobrazuje kam až člověka přivádějí jeho sexuální touhy a fantazie a kam až je pro jejich uspokojení schopen zajít místo aby jse věnoval své ženě. Skvělý výkon Nikol i Toma nebýt šílené délky plné napětí které stejně nikam nevede byla by na místě i pátá hvězda jinak super konec. "Takže teď je pro nás důležitá jen jediná věc... Šukat." ()

zajpton

Kubrickovo druhé nejsdílnější dílo o lidech, potažmo lidskosti.. svým posledním filmem se pouští na nejtenčí led- intimita, sex, nevěra, částečně i zlost a pomstichtivost. To vše je natočeno s naprostou jemností a genialitou. Můžu vytknout jen sklamání ze svého očekávání. Vyvrcholení snímku jsem si představoval jinak, trochu “košatěji”. Díky Ti, Stanley! ()

Zupan_

Navonok to je emotívna sonda do jadra veľmi depresivneho vzťahu v ktorom sa ocitla postava Cruisa bažiaca po úteku od reality. Zvnútra sa jedná svet plný skrytých odkazov a metafor ktorý naberá monumentálny obsah. Preberá provokatívne témy ktoré mainstream vycracia a automaticky označuje za konšpiracie .Ako napriklad sledovanie ,únosy, tajné zvrátené kulty tých najplivnejších osob, okultizmus, obchod z ľuďmi a deťmi... Celkovo je to veľmi silný zážitok ktorý je ešte stále zdrojom nekončiacich novo nájdených mrazivých odkazov ktoré v ňom Kubrick zanechal. ()

hadobia odpad!

Čekala jsem podle režiséra a vysokého hodnocení tady kvalitní film... Ale kromě záběrů na ulice New Yorku jsem tam neviděla jedinou uvěřitelnou scénu, všechny postavy byly dokonale divné, nesympatické... Připadalo mi to celé tak vycucané z prstu, že jsem byla čím dál více znechucená, že u takového filmu trávím tolik času. A to nemám nic proti nemainstreamovým kouskům, psychologickým záležitostem, bizarnostem typu Pianistka - když tam člověk aspoň náznakem cítí nějakou reálnou podstatu a třeba jen zvláštní zpracování. Ale tento film mi připadal jako totální non sens slátanina, bez špetky vkusu. Plytký americký kýč hrající si na tajemno a nějakou sofistikovanost. Za mě - nezdařilo se. ()

Irish Stout

Najlepší film, aký som kedy videl. Vystihuje trefne povahu a zmysel Ľudského Živočícha. Láska je, len sexuálna príťažlivosť. Je to kruté, ale je to fakt. Bravúrne zahrané. ()

Gattolino

Kubrick, Cruise, Kidman, Pollack, atd ... to je velké lákadlo, takže i očekávání, ale dlouho jsem jako divák netušil, kam se příběh přikloní, a zda bude vyústění uspokojivé. Zhusta bývá tajuplná zápletka vysvětlena křečovitě, násilně, nevěrohodně, uměle, někdy vůbec, a to nemám rád. Mistrovství je myslím v tom, když rozuzlení přinese netušené a přitom logické překvapení, nebo naopak když se vyjeví, že rozuzlení ani není potřeba, že se vše odehrávalo vlastně "normálně", pokud zde můžeme nazvat "normálním" opulentní erotický rituál zmlsané smetánky, což se ovšem nesporně děje.  V literatuře první kategorii pro mne představuje román "Na loučení nebyl čas" Linwooda Barclaye, druhou neméně skvělý román "Řád žen" Daniela Cordoniera. Zde se vyústění vydalo zjevně druhou kolejí a bylo elegantně ukončeno.  A eroticky vkusné. Takže bravo! Mimo výborné herecké výkony, scény, hudbu, kameru, a vše ostatní, také ucelený příběh. Takže naprostá spokojenost. ()

Mermaidee

Čekala jsem víc. NK má za manžela sice sexy, ale nudného doktora, tak se mu jednoho dne rozhodne svěřit se svou fantazií. Doktůrek to nějak neustojí a rozběhne se kolo událostí, megalomansky završenými večírkem jen pro zvané. Podle tohoto snímku to vypadá, že měl Kubrick se ženami tak trochu problém. Důstojní pánové (včetně starých páprdů) vs. urostlé ženy v podřízených rolích. Nakolik se ale snažil Kubrick ženy ve svých fantaziích ovládat, natolik se mu to zřejmě nedařilo v životě, protože je rozhodně neuměl režírovat. V podstatě z každé scény, kde byla i osoba ženského pohlaví čišela nepřirozenost, většina byly možná neherečky, ale chudák Nicole... No a Tom byl takovej doktor Bolíto, sáhnout na čelíčko a čekat (konzultace s opravdovým lékařem by sakra pomohla). A co mě štvalo hodně, samá nahotinka a chlapi (až na trapný, maskovaný výjimky) zapnutí až ke krku. Jdu si radši pustit Far And Away. ()

alienable

Asi jsem měla mít doširoka otevřenou mysl. Asi jsem měla bejt víc vnímavá. Asi bych se prostě neměla dívat na filmy s Cruisem... Filmařsky bezpochyby majstrštyk, snová atmosféra orgií v maskách byla skvělá...ale Tom bloudící bezprizorně po městě hledající zásun a povyraženíčko, ze kterýho jako puberťák několikrát vycouvá, mě spíš nudilo a prudilo. Chyběla mi hravost a napětí lechtající v břiše, který k erotice patří. Pointa mi vyzněla ploše. Ale posledním dialogem si mě to docela nakonec získalo. Silný tři! ()

Drslw

Nepotrebne dlhé, ako thriller slabé. Kubrick odišiel včas. A čo sa týka "odhalení" - pravda je oveľa horšia a strašnejšia... ()

ANALYZATOR

Vždy jsem měl z tohohle filmu pocit, že je neúplný, že v něm něco chybí. Není to dlouho, co jsem se dozvěděl o zkrácení studiem o 25 minut a o podezřelé smrti Kubricka, když trval na jeho úplném uvedení. Nebudu z toho vyvozovat nějaký konspirační závěr, neboť to zkrácení může znamenat, že z toho jen vystříhali nějaký pořádný prasárny. No a nebo to byla jen reklamní kampaň, v které využili Kubrickovi náhlé smrti, aby k tomu přitáhli víc diváků. Především z pocitu neúplnosti tomu dávám jen 4* s nadějí, že třeba jednou uvidím plnou verzi. Kdyby někdo na jejich mejdan jel a potřeboval wimgmana, jsem k dispozici. Mám krásnou masku Shreka.  Tak jako tak, Kubrick se rozloučil velkou parádou. ()

peproch

Nejsem schopna podat dobrou recenzi, jen vypovídám o své neschopnosti nadchnout se pro tento film, neb v čase všeobecně přístupné pornografie a všeobecné přijatelnosti a rozšířenosti sexuální bizarnosti nenabízí tento film nic mimořádného. Kromě!!! a to zůstane navždy!!!! Eroticky mocně působivou a nasnímanou hru sexu manželského páru v podání NK a TC. Myslím že nikdy nijakým pornem nepřekonatelnou. ()

KritAIk

O filmu "Eyes Wide Shut" se toho napsalo již mnoho. Ať už o jeho režisérovi Stanley Kubrickovi, nebo o jeho významu v rámci filmového kánonu. Avšak já se zaměřím na jednu specifickou stránku tohoto filmu, a sice jeho erotický prvek. Mnozí diváci, kteří si tento film pustili s očekáváním, že se jim nabídne nekonečné množství erotických scén, mohou být zklamáni. Kubrickův přístup k erotice totiž není nijak vulgarizující ani zlehčující. Erotika zde není pouhým způsobem, jak diváka udržet v křesle, ale je součástí celkového uměleckého díla. Kubrick se sice vysmívá společenským konvencím, ale zároveň je chápe a respektuje. Proto se erotika v tomto filmu objevuje v rámci společenských ritualů, které jsou naplněny symbolikou a mystériem. Divák tak není pouze svědkem sexualizovaných scén, ale je vtažen do světa, kde se erotika projevuje jako součást lidského vztahu k tajemství a symbolice. Možná jsem jako puberťák měl jiná očekávání, ale tento film mě přesvědčil, že erotika může být něčím více než jen pouhým způsobem, jak získat pozornost diváků. Kubrickův film se tak stal nejen vizuálním zážitkem, ale i připomenutím toho, že erotika může být i uměleckým výrazem. ()

DonBohemian

Takový ten pocit, že tam všichni hrajou napůl připosraně z režiséra a napůl snaživě co nejlépe, aby to neposrali. Jediný trochu lidský je Milič, který je jak z jiné planety oproti všem těm Linčovským obličejům. Ale je to kvalitní, atmosférické a po různých Esmeraldách a odpadu z devadesátek, bylo tohle úctyhodné uzavření jedné epochy. Jinak teda Kidmenka je od krku dolů fakt hezká. ()

Karel_Kuhn

Poslední a neméně strhující Kubrickův perfekcionismus uceluje obraz psychologického patosu s brilantním scénářem a napínavou atmosférou. Skvělá herecká partie, mrazivé tóny piána jen dotváří esenciální požitek. Místy svou zvrhlostí trochu mimo mísu, ale proti gustu... 85%. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům