Vymazaný kluk (festivalový název)

• Austrálie

Životopisný / Drama

USA, 2018, 115 min

Malé město, v něm kazatel, ten má syna a ten syn trpí homosexualitou. Nebo-li tak o něm alespoň smýšlí otec. Jelikož to považuje za nemoc, dá jej na vyléčení do speciálního tábora pro homouše, kde jim tu homosexualitu z hlavy vyženě nebo vymlátí jistý Victor Sykes (skvělý Edgerton). Jaksi se nám v poslední době s homo tématikou roztrhl pytel. Pro mě určitě koukatelnější než oscarový Moonlight. 55%(26.2.2019)

• NinadeL

Téma převýchovy je velmi důležité. Je důležité mluvit o omezenosti, která se pořád děje, o omezenosti, která ničí životy mnoha rodin ještě v 21. století. Způsob myšlení lidí, kteří dodnes věří, že homosexualitu je nutné zvládnout jako nemoc, je problém. A netýká se jen USA a tamních náboženských směrů. Přesto si úplně nemyslím, že se film Boy Erased vyloženě povedl, pouze herecky je silný. Nicole Kidman rutině zvládá roli matky v nelehké situaci, ale není to poprvé, co si vybrala roli z příběhu podle palčivé skutečné události. Russell Crowe dozrál do otcovské psychologické polohy, která mu velmi svědčí a jen díky němu se dočkáváme očistné katarze porozumění. Boy Erased není filmovým zážitkem, je filmovým manifestem za moderní chápání rodiny.(25.3.2019)

Je k neuvereniu, že ešte aj v súčasnej prehnane politicky korektnej dobe existujú v USA tieto prevýchovné lágre pre gayov. Trochu vtipné mi pripadalo, že sa chudák zmätený gay má stať heterákom na mieste, kde je oblokopený takým množstvom bukvíc ako nikdy v živote. A aj všetci dozorcovia, ehm pardon vychovávatelia pôsobia ako chlapi, ktorí si potlačanú homosexualitu vybíjajú na mladých chudákoch, ktorých tam väčšinou poslali správni zbožní kresťania, aby z nich toho gay diabla vymietli. Scény v antigay lágri boli celkom zaujímavé. Bolo fascinujúce sledovať akými primitívnymi metódami sa snažili z človeka vyhnať gay diabla. Aj keď sa nejedná o nič prekvapivé. Trochu fyzického a psychického a hneď si rozmyslíte, či budete tvrdiť, že ste stále gay alebo už nie. Bohužiaľ táto línia tu nemá až toľko priestoru. Často je narúšaná spomienkami ako si hlavný hrdina postupne uvedomil, že je gay, čo pôsobilo skôr rušivo. O niečo zaujímavejšie pôsobí línia v ktorej sledujeme ako sa vyvíjal vzťah medzi hlavným hrdinom a jeho otcom - babtistickým kazateľom - hnusne vypaseným Croweom. Zase sa ukazuje, že keď rodičia nemajú pochopenie pre svoje deti, nech sú akékoľvek, tak je rodina v riti. Takže téma zaujímavá, ale radšej by som bol, keby sa celý film venoval buď tomu lágru, ale aspoň bol zostrihaný chronologicky. 6/10.(2.4.2019)

"Boy Erased" opäť ukazuje, že Joel Edgerton je nielen talentovaný herec, ale rovnako je na tom ako režisér. Verím tomu, že chalani si užili v tomto filme svoje. A niektoré scénky práve s Edgertonom pôsobili trošku už za hranicou akceptovateľnosti. Napriek tomu, že tam skoro vôbec nezvýši hlas, tak jeho prítomnosť vie byť trošku nepríjemná. Lucas Hedges sa tento rok ukazuje v druhom filme ako veľmi šikovný chalan a verím mu každým momentom jeho rolu. Dal do toho všetko. Občas mám možno trošku pocit, že film je trošku slabo prestrihaný a niektoré flashbacky sú trošku nejasné, no relatívne sa v tom orientovať dá. Ale občas som musel chvíľku sledovať scénku, aby som si uvedomil, že ide o flashback. Russell Crowe tu je dosť nesympatický, no napriek tomu nemôžem povedať, že by som mu úplne nerozumel. Snaží sa, aby sa jeho dokonalá ilúzia nezničila a potrebuje mať svoje predstavy o skutočnosti a nevie sa s tým vyrovnať. Nemôžem povedať, že by jeho kroky boli správne, ale sú minimálne pochopiteľné. Hudba vo filme je super a celkovo aj dobré tempo... aj keď možno mohol mať aspoň trošku lepší spád. Niektoré scénky sa dali dať von. Osobne by som ešte povedal, že v tomto filme sa ukazuje nielen pohľad na Jareda. Vidíme reálne ako to celé dopadá na všetkých zúčastnených. Myslím si, že najlepšia scénka (alebo najsilnejšia) je keď Cameronova mladšia sestra je donútená, aby ho udrela knihou. Tá bolesť v jej tvári pôsobí úprimne. Takže film hodnotím pozitívne. Asi to nie je film pre každého, ale pre mňa je to postačujúce a dalo mi to čo som čakal. A dúfam, že Joel Edgerton bude v režisérskom kresle pokračovať ďalej. Ide mu to. Hodnotenie: A-(10.4.2019)

Dobrej film o důležitým tématu, člověka fakt mrazí z toho, že se tohle děje ve 21. století.... Tím pravým pokladem filmu a vskutku pastvou jsou však výkony výběrového ensamblu. Lucase Hedgese žeru už od dob Manchester by the Sea a fantastickýho Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, rozkošná je Nicole Kidman, hodně mě tu bavil ex-gladiátor Russell Crowe, kterej si gay postavu taky zahrál (viz The Sum of Us /1994!/), parádním překvapením pro mě byl sám režisér snímku Joel Edgerton v roli psychotickýho pana Sykese, naprosto přesvědčivej byl v roli z jednoho chovanců další (můj oblíbenej) režisér Xavier Dolan a vůbec jsem netušil, jak pěkně hraje Flea z RHCP. Zářezem je pro mě pak rolička mýho milovanýho youtubera a muzikanta Troye Sivana, skrz kterýho jsem se o filmu původně dozvěděl a kterej k filmu dělal i hudbu (za což má nominaci na Zlatý glóbus!). No a třešničkou na dortu je dokonalá scéna Lucase Hedgese a ďábelskýho Kanaďana Théodore Pellerina, kterýho jsem si nedávno oblíbil v mrazivým Never Steady, Never Still a zahlídnul po boku ikonickýho Gasparda Ulliela v Juste la fin du monde. Tuhle smečku jsem si teda na plátně zatraceně užil.(13.2.2019)