Toulavý pes

• Japonsko Nora inu (více)

Tokio po druhé světové válce. Mladý detektiv kriminální policie Murakami je v autobusu okraden o pistoli. Rozzuřený a zahanbený se pokouší zbraň najít a získat zpět – ale bez úspěchu. Pomocnou ruku mu nabídne starší a moudřejší detektiv Sato, s nímž pak společně stopují pachatele ostudné krádeže. Brzy jsou totiž nalezeny oběti zabité kulkami z Murakamiho zbraně… (oficiální text distributora)

dejv01

Toshiro Mifune jako začínající dekektiv je neodolatelný. Po Opilém Andělu je to druhý film, kde se mi Mifune zamlouvá coby sympatický energický mladík. Perfektní pohled do života tokijské periferie v poválečném Japonsku. Policejní procedury jsou zde popsány celkem přesvědčivě. Stará škola dobrých detektivek, kde to není natočeno s důrazem na rozřešení důkazů, nybrž zde jde spíš o proceduru a rutinu stíhání zločince. ()

SB

Příběh trochu přímočarý, ale to je asi zrovna to nepodstatné. Film mě vtáhnul originalitou, japonskou mentalitou, způsobem vyprávění, atmosférou a psychologií postav. I ta občasná rozvláčnost k originalitě patří, takže jsem se ani na chvíli nenudil. 3,5* ()

brasek

Mierne sklamanie, od Kurosawu som očakával viac... Kriminálny charakter príbehu nemá poriadne tempo a dynamiku, na film-noir povedzme, že snímok svojím charakterom do istej miery ujde... ale problém je ten, že vyrozprávanie príbehu dosť postráda na kvalite. ()

Nobunaga

Kurosawa a Mifune v tehdy současné, poválečné detektivce. Typický japonský film s dlouhými záběry a rozvleklým, zádumčivým tempem. A typický Kurosawa, který jako v samurajských filmech, tak i zde přidává sociální téma. A protože mi na rozdíl od jiných zde japonská rozvleklost nevadí, bavil jsem se dobře a dávám **** ()

Ferguson

Něco mezi italským neorealismem a filmem noir. Sociálni film a film noir k sobě vždy měli blízko a tento snímek to potvrzuje. ()

Hiragaen

Zajímavý příběh, i když pravda chvílemi pomaleji plynoucí, ale vše napravuje skvělě pasující hudba, zajímavá kamera a dobré herecké výkony ()

marhi

Ano je to pomalý, ovšem je to taky natočené před dlouhou dobou. Mě to nevadí. Naopak na japonském a přesněji asijském filmovém stylu oceňuji především tu pomalost. Člověk má čas se zamyslet. A japonské podsvětí té doby působí úžasně. Když si člověk uvědomí, že je to natočeno pět let po válce. Japonsko muselo za tu dobu skočit ze středověku do novověku. Jsem zarytý Kurosawův fanoušek. Za mě pět. ()