Ran

Zámožný pan Hidetora se na oslavě svých 70. narozenin rozhodne rozdělit panství mezi tři syny. Nejmladší Saburo se ho pokouší odradit od ukvapeného rozhodnutí, ale pyšný a tvrdohlavý vládce se ho zřekne. Když se starší synové ujmou vlády, rychle se obrátí proti svému vlastnímu otci a začnou usilovat o úplnou kontrolu nad celým uzemím. Hidetora musí nakonec v krvavé bitvě opustit své vlastní království a vyrovnat se s důsledky násilné a kruté minulosti. (oficiální text distributora)

Spock

Vizuálně je Ran jistě nádherný film, který je zasazený do přitažlivého prostředí. Samozřejmě mu nechybí ani velkorysá výprava a propracovanost jednotlivých scén. Největší nedostatek filmu ale vidím v jeho přílišné zdlouhavosti a obsahové rozvláčněnosti. ()

mcleod

Tento film od Kurosawy se mi docela líbil... jednak proto, že to byl první film od tohoto režiséra, který jsem viděl, takže jsem při jeho sledování zažíval objevné vytržení z jiné kultury. A také proto, že se příběh filmu až neuvěřitelně podobá pověsti o velkomoravském vladaři Svatoplukovi a jeho třech synech, kteří netáhli za jeden provaz (resp. za tři pruty svázané k sobě), a nechali tak vnitřními válkami rozložit za neskrývaného jásotu panovníka Svaté říše římské kdysi mocnou moravskou říši... ()

Autogram

Buď sa Kurosawa inšpiroval u starých Slovanov alebo majú aj Japonci svojho Svätopluka s troma prútmi. Oni to ale ešte vylepšili a musel som vybuchnúť smiechom, keď najmladší syn napol svaly a s prehľadom prelomil aj tri zviazané šípy. Takže padnúť môže akokoľvek zabezpečené kráľovstvo, stačí len jeden silnejší a cieľavedomejší element, napríklad žena. To sa aj nevyhnutne musí stať so značným prispením polodementného správania starého kráľa, čo tiež dobre poznáme z klasických rozprávok. Plus vždy pravdovravný šašo ako najrozumnejšia postava. V druhej časti film prerastá do bláznivého zabíjania, film je našťastie farebný, takže bojovníci mohli byť rozlíšení farbami, ale päť bojujúcich strán bolo nejako priveľa. Toľko boja sa mi zdalo celkom zbytočné a naťahovalo film do neúnosnej miery. ()

Gallagher

Utahané veledílo. "Tichá" bitevní scéna někdy uprostřed filmu je pro mě jedním z nejvíce opojným kinematografickým momentem, co jsem kdy zažil. Krásné, ale natahované. ()

Krasus

Skvělé kostýmy,herecké výkony,bojové scény a skvělá výprava,to se Ranovi musí nechat,ale tentokrát mě Kurosawa poprvé a doufám,že i naposledy obrovky nudil a nepochopil jsem co měl ten film vůbec znamenat. ()

Lektor

"Warriors, willing to give their lives for what seems to have become a forgotten word - honor." A u Kurosawi to platí dvojnásobně. Velký, chytrý, nádherný ale svým způsobem i velmi smutný film. ()

kenkaku

Kurosawa má prostě rád klasická díla Williama Shakespeara a nevyhnul se mu ani Král Lear. Snad paradoxně to mě jediné na filmu mrzelo. Hned jak mi "to docvaklo" jsem věděl jak to skončí... ()

Hopper

Keď sa povie Kurosawa, tak zlý film asi ani neexistuje. Skvelé kostýmy, výprava, a aj napriek dĺžke - úžasné. ()

Teg

Mám pocit, že v době, kdy jsem tenhle film jako první od Kurosawy viděl, jsem ještě nebyl připraven na takovou porci nestandartní dávky filmu. Proto jsem bohužel neocenil příliš Kurosawovo umění a ani když s odstupem vzpomínám na děj, příliš mě to neoslovilo. Nicméně některé momenty mě ohromily i přesto ¨že jsem se tehdy větší část filmu nudil. Bohužel. ()

Revolver

Ryze čistá filmařina z dílny japonské legendy Akiry Kurosawy. Ran je naprosto dokonalá ukázka geniálního filmařského umění, které mistr zvládal jako (téměř) nikdo jiný. Není co dodat, snad jen, že se jedná o jedno z nejlepších děl Kurosawy. ()

cab

Nestastne rozhodnuti otce tri synu se proti nemu obrati a zkaza celeho rodu je nevyhnutelna. Prvni stretnuti s japonskym reziserem (Akiro Kurosawa), co do stopaze prepalenem, ale vypravne a kostyme hezky vypadajicim eposem, dopadlo slusne za 65% ()

Scevola

Kurosawa tymto filmom dokazal ze aj ku koncu kariery dokazal robit napadite aj zaujimave filmy. Film sam o sebe evokuje nam znamy pribeh "troch Svatoplukovych prutov". Tragicky koniec celeho klanu len potvrdzuje stare zname ze "za hriechy sa musi pykat". 8/10 ()

Radim

Jeden z nejpůsobivějších filmů, jaké jsem kdy viděl, a údajně jeden z nejlepších všech dob. Kurosawa ve svém vrcholném díle převedl na plátno příběh Shakespearova Krále Leara, narozdíl od něj nepoužívá květnatý jazyk, ale obraz. Kompozice, kostýmy, barvy, bojové scény, hudba, vše naprosto dokonalé. Plné hodnocení nedávám ze dvou důvodů: zaprvé jsou mi reálie a vzorce chování prostředí velmi vzdálené a ne vždy srozumitelné, zadruhé některé symboliky a ponaučení působí příliš akademicky. V každém případě jeden z MUST SEE filmů. ()

Rozjimatel

Film vizuálne krásny, s viacerými veľmi pôsobivými scénami, ale celkovo akoby prázdny, bez schopností vyvolať emócie. Príbeh aj posolstvo filmu sa mi páčilo, problém som mal s tým, že to bolo podané akosi nevierohodne. V prvom rade scéna, keď sa Hidetora zrieka svojho syna Saburu, keď mu predtým Sabura dosť surovo vynadal do debilov. Ak bol Sabura ten, čo mal otca ako jediný rád a ten najmúdrejší z jeho synov, prečo by to do čerta robil? Akú inú reakciu čakal? Ďalší, kľúčový moment filmu bolo ovládnutie druhého syna Jira jeho švagrinou. Akosi som vôbec nepostrehol, kde tá žena brala tú moc. Nezdala sa mi ani zvlášť rafinovaná, ani nejak osudovo príťažlivá, skôr taká prázdna, nezáživná. A Jiro zase neuveriteľne tupý, že jej tak jednoducho naletel. Bol som dosť otrávený tým, ako bol tento zásadný element filmu odfláknutý. Celkovo sa mi tie postavy javili nejaké ploché, len také figúrky, okrem samotného Hidetoru, ktorý bol zahraný veľmi dobre. Keď to porovnám so Siedmimi samurajmi, v ktorých každá postavička bola vykreslená do hĺbky, tak nachádzam dôvod, prečo som si v tom filme vychutnával každý moment a vo filme Ran som sa na mnohých miestach nudil, hoci bol o hodinu kratší. Niekedy v budúcnosti tomu asi dám ešte jednu šancu. ()

Senfi

Na tenhle film jsem se moc těšila a o to víc mě mrzí jaké musím dát hodnocení...Abych řekla pravdu tak jsem se skoro celou dobu nudila. Ničím mě to nevtáhlo do děje, ikdyž prostředí a kostými byly vážně krásné...Myslím, že spousta věcí byla zbytečně roztahaná a sem si jistá, že kdyby byl film kratší určitě by jedna hvězdička přibyla... ()

mota

Lenivý začátek. Málo bitek. Navíc žádná naše zavedená divadelní scéna by Krále Leara nezahrála takhle koprně. Zato hezká barevná výprava a kostýmy. ()

hammerhead

Ačkoliv mám pro některé Kurosawovy snímky slabost - Rašomón, Sedm samurajů, vynikající Toshirô Mifune, film Ran mě bohužel naprosto znechutil. Mix staroanglické a starojaponské adaptace působí podivně, dílo připomíná, i volbou barevnosti kostýmů, tak trochu pohádkový příběh, ale bohužel špatný. Filmu naprosto chybí přesvědčivé postavy. Kde je ona charismatičnost postav, které vidíme v Tygrovi a drakovi či Hrdinovi, nebo v předcházejících Kurosawových snímcích? Některé dialogy a scény z filmu jsou neuvěřitelně trapné. Namátkou: Pojďme, smrt nečeká... Dementní a posléze procitlý vládce dynastie, který v průběhu příběhu a fraškovitých scén (skok ze skály) ztratí i poslední zbytky své autority, předvede ve svém posledním výstupu a hodně hloupé scéně "výkon", který nás naprosto rozesmál. A to veliký tvůrce původně asi nechtěl. Bojové scény jsou natolik nepřesvědčivé, že se mi jen postesklo po Sedmi samurajích. Natočil je opravdu stejný režisér? ()