Hovory s TGM

Česko, 2018, 80 min (Alternativní 73 min)

Toho dne na podzim roku 1928 jsou dva symboly československé demokracie na vrcholu, stejně jako celé Československo. Kniha, která vznikala celý rok a která má národu představit jeho prezidenta, je hotová. Karel Čapek vyhledá v zahradě zámku v Topolčiankách Masaryka. Chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů, která vzniká k 10. výročí mladé Československé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Toto setkání nebude snadné. Čapek sice spěchá, celou situaci nemůže ale nechat bez odezvy a nechává se zatáhnout do vzrušené debaty. Debaty o dcerách, o světě, o politice i politicích, o Češích, o lásce a o ženách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek a světonázorů odhaluje i schopnost vysoké politiky či dokonce intrik. Hovoří mimo jiné o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě. Střet dvou velikánů z různých generací má výbušný potenciál, přestože jejich jedinou zbraní jsou vycházkové hole a slova. (Bontonfilm)

tkey

Tomuhle musím dát aspoň ty 4*, člověk nesmí čekat žádné veledrama, ale podívat se za oponu, kde zjistí, že i ti "velikáni" po kterých jsou pojmenované ulice byli také pouze lidé se svými chybami a problémy. Měl jsem občas potíž udržet pozornost, ale jinak rozhodně počin, který tu měl být. ()

jungewolf

Výborný film, hlavně pro diváky, co o TGM a o K.Čapkovi mají jen povšechné informace. Jak režisér J.Červenka, tak i scénárista P.Kosatík - historik odvedli moc dobrou práci. Oba hlavní představitelé, M.Huba a J.Budař byli výborní. V malých roličkách se mihli R.Luknár (fotograf - exceloval před pár lety ve filmu Lidice) a pokud se nepletu, tak L.Siposová (kuchařka/hospodyně) . Jasně : 5 * a 92 % . ()

pafka

Rozhlasova hra s obrazem. Skutecne, pokud budete jen poslouchat, taky to staci. Dramaticky oblouk temer zadny (byl by to asi kumst). Ja to vlastne ani nepochopil, proc to vlastne vzniklo. S obrovskou uctou k obema velikanum, takhle bylo 80 minut vlastne dost nezajimavych. A to je Jan Budar naprosto skvely. Marian Huba taky, jako vzdy, ale Jan ho predhonil. ()

Aniki

Jde vlastne o filosofickou zalezitost, zjemněnou trochou romantiky obsažené u obou hlavnich protagonistů. A protoze filosofie víceméně znamena v prekladu "laska k moudrosti", musim dat za pět hvězd, neboť takových záležitostí bych uvital na obrazovkách více. Dvě z největších osobností našich dějin. Časové ukotvení v mezidobí nejvýznamnejsich udalostí našich národů. Prirozená schopnost obou aktérů pojmenovávat a popisovat životní události a peripetie. ()

honzic

Huba se povedl, ale Budař mi do té role moc nesedí, to se mi líbil víc jako Čapek Abrahám, i když ani ten nebyl nejvhodnější. Chválím věrné kostýmy a masky a celkem solidní hudební doprovod. Hodnocení: 65 % ()

blondboss

Politicko-spoločenská konverzačka v podaní Martina Hubu a Jana Budařa. Toto je typ snímku, ktoré ja nemusím. Nie že by som nemal rád príjemné a duchaplné konverzácie a namakané dialógy, avšak keď už pozerám nejaký film, očakávam trošku lepšiu atmosféru, viac emócií a menej artu tam, kde nie je potrebný. Takže tentokrát mi Masaryk nesadol. 40 % ()

caMen

Film, kterej má smysl. Uvěřit Hubovi vznešenost a moudrost jde snadno. Je to jeden z nejlepších Slovenských herců. Bohužel Budař až tak uvěřitelnej není, i když jsem moc chtěl a přál jsem si to. ()

Dejff_2004

Film je poměrně náročný na soustředění, i když se v něm nestane nic zásadního. Postavy pronášejí silná a moudrá slova, která by mohla spíše vyniknout na prknech divadel než v sálech multikin, ale i přesto si vaši pozornost zaslouží. 70 % ()

Habanera

Filmy jako tento, protkané dialogem a myšlenkami ušlechtilé, se mi vždy líbily, zejména když mezi protagonisty je hravá energie, která pulzuje napříč. Je tam od všeho něco. Trochu rebelie, trochu lásky, sentimentu, ješitnosti, trochu dobra nebo i zloby. ()

rigby

Něco málo o knize ztvárněno filmovou řečí. Myslím, že zrovna tuto knihu natočit nijak nelze, že se musí číst. I tak čest oběma hlavním protagonistům. A také autorům, že se do takového náročné záležitosti pustili. Ale beru to spíše jako drobnou upoutávku na něco většího, čím Čapkovo, či spíše Masarykovo dílo je. ()

MartinReno

Tento film bol tak silným rozhovorom, že som si prial, aby nikdy neskončil. A on asi nikdy skutočne neskončí. Mimoriadny počin na počesť mimoriadneho človeka. ()

Igy007 odpad!

listopad jako listopad, majdan jako majdan ... ten ruskej prinesl lenina, ten ceskoslovenskej masaříka ... kdo chce dnes udělat díru do EUrópy a zavděčit se, natočí nějakou slátaninu o hejvlovi, o zabíjení desítek miliard disidentů před rokem 89, o masaříkovi, o transkách, o smažkách nebo skvělosti a úžasnosti neevropských etnik v Evropě ... tato pitomina nijak nevybočuje ... Rudou zář nad Kladnem a podobné výplachy vytřídaly tyto novodobé ... ()

bonovox

Konverzačný snímok postavený na herectve oboch hlavných predstaviteľov. Má to optimálnu dĺžku takže dokáže zaujať vašu pozornosť aj napriek takmer divadelnému spracovaniu. ()

Tomas_PO

Veľmi príjemný film, no až do takej miery, že som ho musel pozerať na 3krát, keďže som stále sladko zaspal. Ukľudňujúce prostredie aj dialógy, pomalé tempo rozhovorov, príjemné herecké stvárnenie Martina Hubu a Jana Budařa. Na druhej strane, viacnásobný faktor spánku je indikátor, že filmu niečo chýba. Charizmatická osoba Masaryka, nesmierne dôležitý štátnik (čiže viac ako politik), o ktorej sme sa v škole takmer neučili a stále neučíme. A pritom náš tatíček... Huba ho stvárnil asi najlepšie ako vedel, no ani to nestačilo na charizmu, ktorú za postavou vidieť. Rozhovory o politike majú nesmiernu váhu, tie osobné, vzťahové až tak nezaujali. Snaha tvorcov však zrejme bola vykresliť tatíčka nielen ako chladného politika, ale aj človeka, rodinne založeného. Ja osobne by som však privítal viac historicko-politicky ladené rozhovory. ()

Claire27

Když se podíváme na dnešní českou filmovou tvorbu, tak Hovory s TGM musíme zařadit na vrchol. Jedná se o neobvyklé komorní dílko, ze kterého dokonale sálá atmosféra 1. republiky (a to i přesto, že se pohybujeme stále na tom stejném místě). Huba se mi jako prezident Masaryk moc líbil. Budař mě mile překvapil. ()