Domestik

• Španělsko Domestik (více)
Drama / Psychologický / Thriller
Česko / Slovensko, 2018, 117 min (Alternativní 115 min)

Roman (Jiří Konvalinka) je vrcholový cyklista, který se zotavuje ze zranění pomocí náročného cvičení a přísné životosprávy. Aby zlepšil svůj výkon, spí dokonce v kyslíkovém stanu, který si nechal postavit v ložnici. To ale těžce nese jeho žena Šarlota (Tereza Hofová), která už dlouho touží po dítěti. S každou další nocí v kyslíkovém stanu se jejich vztah proměňuje. Podaří se jim v tomto klaustrofobním prostředí ještě znovu nadechnout? Minimalistická studie rozpadu těla a vztahu v debutu Adama Sedláka, který byl v roce 2015 oceněn Filmovou nadací prvním místem za nejlepší nerealizovaný scénář. (CinemArt)

Chřástal

Nehezký film o zvláštních bytostech, které se (sebe i navzájem) mučí nejrůznějšími podivnými způsoby, z nichž „chladicí náplast na koule“ patří ještě do té legračnější půlky filmu. Sebekontrola a sebeplánování se mění v sebedestrukci a ošklivější proměnu v monstrum než v Cronenbergově Mouše. Strašidelné je i chladné sterilní prostředí katalogového bytečku – ale mezitím jinde na špinavé zdi už visí pytlík s krví pod psím jménem… Představitelé Romana a Šarloty to hrajou skvěle. Docela umělé je jen závěrečné zatlačení na pilu ve snaze o šokující konec. Každopádně zlá podívaná přinášející úlevu nad tím, že se nesnažím o dokonalejší životo-správu. ()

Brylin

Roman a Šarlota. Dva manželé, z jejichž vztahu se vytratila radost a vplížilo se sobecké prosazování vlastních ambicí. Oba jdou nekompromisně za svým cílem a zákonitě se odcizují více a více. Cíl u každého z nich přerůstá v posedlost, která postupně ústí do naprosté tělesné a mentální destrukce. Adam Sedlák minimalistickou formou spolu s až na hranici fyzické nevolnosti jdoucími záběry vyznění snímku neuvěřitelně zesílil. Moc se mi líbilo prostředí bytu, kde se drtivá většina filmu odehrává. U dřezu umírá bazalka a sterilně čisté pokoje se spoustu elektroniky tvoří dokonalou alegorii vyprázdněného a strojového chladného vztahu. Pěkné čtyři hvězdičky. ()

Strike

Ze začátku musím ocenit neotřelou myšlenku, skvělý vizuál a zajímavou audio stránku. U ní jen drobnou poznámku, že rozdíl v hlasitosti hudby a ruchá oproti mluvenému slovu je diametrální, takže dialogům občas není úplně rozumět. To se ale dá řešit. Větší a zásadnější problém mám ale se scénářem. Ve filmu je zásadní věc to, že pojednává o vrcholovém cyklistovi. Jeho život, příprava, trénink, jídlo a i podávání dopingu prostě selhává. Špičkový cyklista (předpokládám silničář – i když pak moc nechápu na začátku scénu na okruhu), který má, jak je naznačeno, teoretickou možnost, cca za měsíc, závodu a připravuje doma pouze na trenažéru…to asi ne. Pokud je opravdu vrcholovým cyklistou, tak je to asi práce v týmu, která vypadá asi trochu jinak, než že si sám upravuje jídelníček a velmi amatérskými způsobem, film se asi neodehrává v 90. letech, dopuje. Je to asi hnidopišství, ale tento způsob života rámuje celý příběh a měl by teda trochu dávat logiku. Nejprve sem dal tři hvězdy, ale po další rozmýšlení stahuju na dvě. ()

Fifer

Po dlouhé době jsem odešel z kina. Unuděn k smrti. Ostatní diváci na tom byli podobně, každý už ke konci koukal do mobilu. Příběh se totiž většinu stopáže nikam neposouvá a pěkné záběry se brzy omrzí. Zbytek už napsal Eda: "Vyčerpávající zážitek, ovšem asi ne v tom smyslu, jak to tvůrci zamýšleli. Psychologický body horror, kde jsou postavy nesympatické a nezajímavé už od začátku, na český film vizuálně zvládnuté, ale šíleně těžkopádné a průhledné. Kopírka Aronofského, ovšem bez vtahujícího efektu." ()

Chundys

Teda sakra dobrý psycho! A ta hra se zvukama fenomenální! Naprosto vynikající hudba! Škoda až moc dlouhé stopáže! ()

huko

Jakoby film byl vytvořen hlavně pro Varskej festival, kde je publikum zvyklé na extrémně a zbytečně dlouhé záběry z jihovýchodní produkce... pak o tom hned po filmu vypráví kamarádům, jak to bylo zbytečně dlouhý. Ale aspoň se o filmu mluví. Je to skutečně krátký film, který je bezdůvodně roztažený do 2 hodin. 20 minut před koncem jsme odcházeli, přesně ve chvíli, kdy se z plátna ozvalo: 'Vydržte! Ještě 20 minut!' To že tvůrci věděli, že lidi budou odcházet z kina a i přesto se nebáli to takhle natáhnout, můžeme nazvat kreativní odvahou. Kdo to ale ocení, to je otázka. Nicméně co mě na české poměry zaujalo byla kamera, především pak záběry z jízdy na kole po okruhu, to hodně potěšilo. ()

Majkak

Aranofskyho tam vidím dost zřetelně, což ale nepovažuji za chybu. Poměrně intenzívní rozklad, a to jak vztahový tak fyzický. Čím dál víc se uzavírají do svých bublin a pracují na zhuntování svého těla. Roman až do úplného sebezničení hodlá uspět v cyklistice, přičemž Šarlota ho pohrdavě zdrtí totální skepsí ohledně jeho závodnické budoucnosti. Pro ni je především dárce semene. Na začátku mezi nimi byly ještě jisté záchvěvy partnerské vzájemnosti, ale tu zničili sledováním výhradně vlastních cílů. Na závěr jsem čekala tvrdší katarzi, což se v jednom momentu nabízí, ale Sedlák se krotí a nejde nadoraz. Super hudba a kamera, jen škoda některých předlouhých zbytečně opakovaných záběrů. Nejvíc působivé není to, co vidíme sto padesát sedmkrát. ()

Kulda24

Jít si za svým snem je ohromná dřina. Žít s někým, kdo si za tím snem jde a ještě navíc je k tomu cyklista, to je sebevražda. Psychothriller nám ukazuje obětování veškerého svého osobního života a času cyklistice. Lehce hororový kabátek filmu sluší a dodává správnou atmosféru. Zastánci dlouhých záběrů si tu budou libovat, protože těch je tu mnoho. Na druhou stranu to díky tomu může někomu připadat zbytečně natáhlé. Kdyby se veškeré dlouhé záběry zkrátili, film by se dostal na přijatelnou hodinku a půl. Mně to osobně nevadilo. Jediné, co mohlo být trochu lepší, jsou výkony obou hlavních aktérů, ale i tak se ze sebe snaží dostat maximum. Skvělý český thriller 75%. ()

DAPDO

Film o tom, co všechno je schopnej udělat vrcholovej sportovec pro kariéru a co ženská prahnoucí po dítěti. I když ve filmu hrají jen čtyři herci, z toho dva jenom okrajově a odehrává se skoro jenom v jednom bytě, tak je tam spousta silnejch scén. Po konci filmu ve mě zůstalo sice pár otázek, ale Domestik patří určitě k tomu lepšímu, co se u nás v posledních letech natočilo - 65%. ()

PEZ

Čo som to práve videl? Absolútne famózny, priamočiary, nekompromisný a čím ďalej, tým viac nepríjemný film. Ale tá forma, tá sila, tá premyslenosť s ktorou nám to (tak mladý!) režisér podáva. No teda, fakt som nečakal a vidieť takýto film, resp. natočiť takýto film v "Česko-slovensku" je fakt rarita. A stačia na to len traja herci! Wow. Nepríjemný, ale zároveň nezabudnuteľný zážitok. Adama Sedláka si píšem na zoznam - talent je slabé slovo. ()

Dave Lister

Mladý debutant Adam Sedlák, natočil tíživý, minimalistický psychothriller, o úpadku člověka a extrémní posedlosti. Tentokrát však nejde o posedlost úplně obvyklou. Vrcholový cyklista Roman, se stará o to, aby se po nehodě dostal opět na vrchol. Jeho metody jsou je velmi neortodoxní a extrémně se stupňující. To vše ovlivňuje i Romanovu ženu Šarlotu, která se snaží přijít do jiného stavu. Film vás opravdu pomalým tempem vtahuje do světa, zmíněné posedlosti, deprese, ze které nemůže vyústit nic jiného, než sebezničujícího finále. Adam Sedlák se pustil do psychologického experimentu, na který se opravdu nekouká ani trochu dobře. Některé scény jsou opravdu nechutné. Nicméně jde o velmi originální počin, který v těchto filmových vodách a říčkách nemá obdoby. Klobouk dolů! ()

gemi

Ponuré, komorní, depresivní... Pomalé drama, které se odehrává skoro výhradně v bytě zapáleného domestika a jeho zapálené ženy. Každý je ale zapálený do něčeho jiného. Oba jsou svým způsobem cáklí. Natočeno je to přes tmavé filtry a záběry se táhnou tak, že má člověk občas dojem, že se kousl obraz. Fakt nic, co by člověk chtěl vidět opakovaně. Řemeslně je to dobrý film, to bych dal i čtyři, ale z hlediska atraktivnosti jsou to maximálně dvě. Takže to zprůměruji na tři. Jako fanoušek silniční cyklistiky jsem se těšil na film o domestikovi, ale sakra, ne takhle! ()

mira.l odpad!

Nekoukatelná píčovina. Jeden z nejodpornějších, nezbytečnějších a nejblbějších filmů, co jsem  kdy viděl. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (více)

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

14.09.2018

Snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua (Rodinný film) byl vyslán za Českou republiku do bojů o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové… (více)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (více)